Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Maasturiprojektit (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=180)
-   -   Kaukoidän ihme Etelä-Helsingistä (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=140828)

toppo 30.12.2015 00:13

Kaukoidän ihme Etelä-Helsingistä
 
Hain Virolaiselta judokalta pari kuukautta sitten aika paskassa kunnossa olevan matukan, no myyjä ei valehdellut yhtään kun kysyin kunnosta...vanha paska, totesi sen olevan. Arvostan rehellisyyttä ja teimme kaupat.

Käytin katsurilla ja käskin hakata rengasraudalla sen verran että mun ei ite tarvii ettiä niitä paikkojen paikkoja.
Ei tehnyt työtä käskettyä, lapussa luki lievät ruostevauriot pohjassa keskellä, takana.
Vaihdoin n.11/2 m2 peltiä ruosteen tilalle, kynnyksiin tuli 50*100 palkit. Aika peruskauraa siis.
Laitan kuvia kunhan muistan.

Tämä auto ei tule olemaan meikällä kovin kauaa, korkeintaan pari vuotta. Jonka jälkeen se myydään.
Autosta ei tarvitse saada kuin omansa pois, elikkäs ensirekisteröintiin mennessä käytetty raha.
summa lienee tällä hetkellä about 4000€ sis alv 24%. Auto o rekisteröity firmalle pakettiautoksi ja on täten alv vähennyskelpoinen.

Ja syy tähän mainoslauseeseen. Tulen suurella todennäköisyydellä tekemään Matukkaan kaikenlaista pikku pimppausta, ja jos jotakuta kiinnostaa ko yksilö tulevaisuudessa, niin nyt olisi oiva hetki heitellä ideoita ja ajatuksia mikä kiinnostais itteä.
Budjetti on kohtuullisen rajallinen(joitakin kymppejä/satasia kuussa) ja auton pitää kutakuinkin olla lähes joka
arkipäivä putkarin käytössä.

Semmonen tuli mieleen, että jos jollakulla olisi mahd. isot kummit vanteilla (jotka tuonne siis modaamatta mahtuu)lainaan katsastupäiväksi, nii saataisiin otteelle ilman turhia muutoskatsastusmaksuja oikean kokoiset renkaat.
Ajan joka päivä Jyväskylään töihin joten jos olis tarjolla, niin saa tarjota lainaan siistä likeltä.

Turbohan tuohon himottais laittaa, tuo 63kW ei tuota mitään suurta yllätystä.

nuti-90 30.12.2015 07:43

Löytys renkaat paremmin jos tietäs mikä mahtaa olla tämä mysteerinen matukka:D

Gary Grand 30.12.2015 08:27

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja nuti-90 (Viesti 1273779)
Löytys renkaat paremmin jos tietäs mikä mahtaa olla tämä mysteerinen matukka:D

Eiköhän tuo Mazda ole.. Näin ainakin ruosteista ja hurjasta konetehosta päättelisin.:D

Haukipudas ei khyyllä ihan Saarijärvi-Jyväskylä reitille osu.:confused::eek: Jokusen kerran sielläkin päin käyneenä voinen todeta..:D

EDIT:
olihan se maksdalaatikko: http://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=140799

TOPPAHOUSU 30.12.2015 18:06

.
 
Kai sulla siihen ensimmäisenä tulee sellainen Hillbilly haulikkoteline takaikkunalle...

-MaTTi- 30.12.2015 19:52

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja toppo (Viesti 1273762)
Tämä auto ei tule olemaan meikällä kovin kauaa, korkeintaan pari vuotta. Jonka jälkeen se myydään.
Autosta ei tarvitse saada kuin omansa pois, elikkäs ensirekisteröintiin mennessä käytetty raha.
summa lienee tällä hetkellä about 4000€ sis alv 24%.

Kaks vuotta ajelet mädällä Matstalla ja siitä pitäis vielä saada omat pois? Älä kauheesti pety jos näin ei tule käymään vaikka kuinka pimppais. :rolleyes:

toppo 30.12.2015 20:10

Totta turiset, voipi olla hiljaista.
Koittanut nyt miettiä että mitähän hyvää siitä keksisi sanoa...ei ole vaan tullut vielä mieleen.
On sillä synttärit parin vuoden päästä, täyttää pyöreitä.

toppo 06.01.2016 21:28

Nyt on mazdaan kilvet saatu.
Ei tullut katsurilta kysyttyä mitenkä se suhtautuu lavan vaihtoon. Anoppilassa olis tarjolla lavasyncron alulaitanen lava joutilaana, vois "pikku"modaamisella mennä paikalleen. Rumahan se on ku perkele, ja joutus nostamaan ehkä himpan ylös, jos meinaa ilman pyöränkoteloita tehdä.

Mitäs herrasväki olis mieltä tuommosesta lavan vaihdosta?

-Jarkko- 07.01.2016 01:35

Tuollainen perunalaatikko askarreltii kaverin maksdaan eikä katsastuksessa kommentoineet mitään.

http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=167417
http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=167418

toppo 10.01.2016 20:47

Kuvia
 
6 Liiteet
Siinä muutama kuva(en tiiä onko postimerkki vai lakanakokoa)

toppo 10.01.2016 20:58

Lavajuttu
 
2 Liiteet
Ja sitten olis se lavantauti...transportterin lava matukkaan.
Se olikin varustettu myös köykämiini rungolla, ei haittaa. VW lavan runkopalkit olis kuus senttiä leviämpi ku mazdan runko, kiinnikkeet käy siis suoraan. Mutta auton rungossahan on mutka taka-akselin kohdalla ja lavan rungossa ei.
Mietin että teenkö lavan runkopalkkiin mutkaa muotoilevan loven, vai kavennanko lavan runkoa niin, että se mahtuu matukan rungon väliin.
jälkimmäisessä olis etuna että lavan sais himpun alemmas, mutta ensimmäisessä painaa tuo asennuksen helppous...vaikeita päätöksiä.

toppo 25.01.2016 16:32

Jahas nyt se meni särki...
laatikosta hävis pakki ja vitonen, tarvis uuden lootan suht pikaisesti.
Ja luultavasti himpun neuvoja...

Saa soittaa ja tarjota nolla neljä viis 2301610

Sama viesti on myös Facebookissa

toppo 28.01.2016 13:12

Pakki ja vitonen siis uupuu...
Aika hintsusti osaa tarjolla, ei ole vissiin kovin hyvässä huudossa ollut nuo värkit.
laitoin ostoilmoakin tänne jos joltain löytyy osia.
Ja samalla voi tosiaan tarjota periin kilkkeitä.
edessä ja takana on sama välitys, mutta mitenkähän tuo osien sopivuus muuten keskenään? Onko nippon inssi keksiny vittuillessan keksiny tehä pikku muutoksia ettei vaan vahingossakaan käy keskenään.

toppo 02.02.2016 08:49

maattiaa matukkaan
 
Nyt kun loota on matukasta pöydällä, niin tuli villi ajatus. Oliskohan millanen duuni tehä tuosta automaatti, koska autothan on automaattivaihteisia...


Sivu luotu: 00:40 (GMT +2).