![]() |
Toyota hilux rengastus
Tämmöinen kyssäri,että mikä rengas mahtuu -09 douple cap hiluxissa kääntymään ja pyörimään? Korinkorotus 75mm autossa. Kiitos etukäteen
|
Lainaus:
|
33x12.50 just just sopii sopivalla tarpeeks sisäänpäin olevalla vanteella ja alatukivarret mahd. eteen säädettynä. Rungosta pyöränaukkoon päin pyrkivä korinkannake se isoin ahdistin.
|
juuri tätä oli itselläkin mielessä koska väsäilin itselleni vanteet -08 hiluksiin ja oli vaikea löytää leveitä (yli 8,5") vanteita ja vihdoin kun löysin ja ostin 33,12,5 gt radialit niihin ja sovittelin alle niin ei mitään mahdollisuutta että rengas kääntyisi. Vanteiden et joku -35 ja puskuria pitäisi leikata aivan mahoton että mahtuisi kääntymään. Autossa jo alla 3" korotus. Korin sitäisi korottaa ainakin 2" :mad: EDIT: Suuremmalla et:llä olevat vanteet ottavat helposti jarrusatulaan kiinni joten senkin vuoksi vanteiden löytäminen oli vaikeaa.
|
Lainaus:
Käytännössähän vanteen leveyttä ei aina ole vanteeseen merkitty, eikä tarvitse ollakaan, joten katsastuksessa hankala todeta onko kyseessä 8" vai 8½" vanne. Toisaalta esim. Pro Comp ilmoittaa 12.50" leveälle kumille vannesuosituksen alkaen 8":sta eikä STRO:n mukaan 8½":sta. Helpompi pysytellä joka tapauksessa kapeammassa kumissa, loppukesästä lakimuutoksen myötä kelvannee esim. 285/75R16 joka on hivenen 33" korkeampi teoriassa. |
Joo nimenomaan tota yritin hakea, että vanteen profiili suuremmilla et luvuilla ei koskaan passannut.
|
Sivu luotu: 05:51 (GMT +2). |