Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   kaapelinvetonarua tai liinaa metritavarana? (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=133361)

perse arska 15.03.2015 06:51

kaapelinvetonarua tai liinaa metritavarana?
 
kaapelinvetonarua pitäis löytää tai liinaa.mistähän löytyis tai pitäs kysyä+

hitoy 15.03.2015 07:46

Siis ohkasta narua? Meillä käytetään ihan perus mustaa ohkasta mitä löytyy joka kaapelinveto porukalta. Jos ei kestä niin ei kyllä jaksa vetää käsinkään = Rassataan koneellisesti.

HighCetane 16.03.2015 21:24

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja perse arska (Viesti 1211166)
kaapelinvetonarua pitäis löytää tai liinaa.mistähän löytyis tai pitäs kysyä+

Kelpaisko nämä: https://www.motonet.fi/fi/haku?q=naru

JES 17.03.2015 18:48

Itse vedin syksyllä pariinkin otteeseen noin 100 m tuolla 3 mm propen narulla perässä tuli 6*2,5 maakaapeli. Helppo kikka oli ampua vetonaru 125 mm suojaputkeen lehtipuhaltimella. Naru 1/2 litran limupullon kaulan ympäri ja pullo putkeen pohja edellä. Meni about viidessä sekunnissa tuon 100 m / niin nopsaa kun saa narua juokseen. Ikinä en kyl enää laita putkia maahan vetonarun kanssa. Mutkiakin oli niin jyrkkiä kun mitä toi haitariputki taipuu katkeamatta.

G280E 18.03.2015 20:05

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja JES (Viesti 1211764)
Itse vedin syksyllä pariinkin otteeseen noin 100 m tuolla 3 mm propen narulla perässä tuli 6*2,5 maakaapeli. Helppo kikka oli ampua vetonaru 125 mm suojaputkeen lehtipuhaltimella. Naru 1/2 litran limupullon kaulan ympäri ja pullo putkeen pohja edellä. Meni about viidessä sekunnissa tuon 100 m / niin nopsaa kun saa narua juokseen. Ikinä en kyl enää laita putkia maahan vetonarun kanssa. Mutkiakin oli niin jyrkkiä kun mitä toi haitariputki taipuu katkeamatta.

jeps,meillä käytetään ihan ammattikäytössä lehtipuhaltimia,jos pidempiä linjoja luokkaa 3-500m,ni tarvii kyl kompuran.
Sulla tais olla siel jo olemassa olevia kaapeleita+vetonaru?son huono juttu se,mut tyhjiin reserviputkiin kannattaa kyl pistää narut valmiiksi,toine juttu on toi haitariputki..ei montaa mutkaa kyl tuu ku 8mm vaijeril ja tojon mekaanisella vinssillä;) ja silläkeinoin ei jää putkista ku muisto vain.kyl aina sileäpintainen putki maahan ja putkikäyril mutkat.
metka peli toi lehtipuhallin..tehdään talvisin ihan lumitöitä niil:)jos ny ei ihan nuoskalla..
kyl toi 3mm naru silti kuulostaa kaapelin vetoon hiukka pieneltä,sil on kyl hyvä vetää paksumpi naru sit paikoilleen..tulee outoja väristyksiä kun olet saanu kaapelin pää jotai luokkaa viismetrii ennen maalia ja naru pingahtaa poikki kokonais pituudesta esimmm450m:/vitus,siirry takaisin alkuun ja aloita kaikki alusta...

hitoy 18.03.2015 20:17

Joo meilläkin puhaltimet juurikin tossa käytössä. Kaivetaan, putkitetaan ja vedetään kaapelia joka päivä ja työt meillä 95% puhelinta tai sähköä. Puhaltimella ja muovikassilla mennään. Tyhjään putkeen 300m kevyesti ja pikku pöristimiä ovat. Kaivoissa vaan ei tohdi olla samaan aikaan. :p keskustassa ( hki ) harvoin pääsee puhaltelemaan vaan rassilla joko suoraan veto tai narutus. Pitkät tai muuten vaan raskaat rassaukset sitten konerassilla( defen kontissa ja ulosotto pyörittää ). Rupee vaan noi hki.n kanavat olemaan kohtuu tukkosia ja huonossa kunnossa. Välivetomonttuja saa kaivaa aikalailla..

G280E 18.03.2015 22:28

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja hitoy (Viesti 1212040)
Joo meilläkin puhaltimet juurikin tossa käytössä. Kaivetaan, putkitetaan ja vedetään kaapelia joka päivä ja työt meillä 95% puhelinta tai sähköä. Puhaltimella ja muovikassilla mennään. Tyhjään putkeen 300m kevyesti ja pikku pöristimiä ovat. Kaivoissa vaan ei tohdi olla samaan aikaan. :p keskustassa ( hki ) harvoin pääsee puhaltelemaan vaan rassilla joko suoraan veto tai narutus. Pitkät tai muuten vaan raskaat rassaukset sitten konerassilla( defen kontissa ja ulosotto pyörittää ). Rupee vaan noi hki.n kanavat olemaan kohtuu tukkosia ja huonossa kunnossa. Välivetomonttuja saa kaivaa aikalailla..

epäilemättä tukkoista on joka aupunki alueilla.pari suvee sitten oli meil siel espoossa jonkinkokoinen verkonrakennus urakka,kyl prosentit meillä menee samoihin,alueena koko suomi ja pohjois ruotsi,siel on tytäryhtiö.pelkästään itäsuomes pielisverkkoa tehtiin viimekesänä komiasti yli tuhannen kilometriä:)voimalinja puolelle ollaan päästy kans aika mukavasti sisään.son vain tää ala ku kaupasta et mitään vetolaittei saa etkä purkupuolen koneita eli laitteit,ni saadaan ihan omissa päissä ideoida ja rakentaa jos minkälaisia,pääosin hydraulitoimisia lisävempaimia:))viimes tein voimapuolel 7.60x2.70 kokosen pikku pulkan kaivinkoneen vedettäväks,saava murskeet ja anturat maastoon..makiaa puuhasteluu.ponsseja on pari niihinpurkuriilit persiisiin.ja iihan kaikenlaista kivatsuu koko ajan,siis talvisin...mä saan maalaa meidä uudet ronttoset firman väreihin,ei kahta samanmoist päivää,kesä ku tulee ni päästään ku vasikat laitumille koneiden kaa kaiveleen/auraan kaapeleit kuka minnekkipäin suomee..no kuluva talvi on kyl ollu poikkeuksellisen työteliäs,ei oleku muuan kone saanu seisoo vähän pidempään hallin pihal.sama on ollu pohjosen pään pojil.toivotaan meille hienoo kesää..ei l iian kuumaa;)sateist viis,kaivurin katto pitää viel..me tehtiin joku vuos sit kolme isompaa välistävetolaitetta jotka muuntuu minuutis rassintyöntö laitteiks,voi otta ntp kymppiin kaivuriin tai ihan traktorikaivurin keulaan,neljä pyoräparia vetää/työntää.hässäkän rungon alaosaan pari kotitekoista 250 hytikka moottorilla vetävää isoa vinnsikelua,toises jotai kilometri 10mm nailon naruu toises 6mm vaijerii riittävästi..jakoneesta paineet.pari on oulus kärrykone rassii,en tie paljonko kemistä pohjoseen sit ja ihan vitusti on kaiken laisii vermeit.joka tr kaivuriinki tehty omat pienemmät purkuriilit..on niil makia pistää purettavat linjat rullalle..pieni osa koneist on meil tr kaivureita,pää osin pohjolan werkonrakentajille töismeil on tääl neljä pohjoispohjanmaan alueel ja pohjoses jokune lisää,,persleles mikä menetys oli ku volvo lopetti niiden valmistuksen:/

jamppa67 22.03.2015 06:35

kaapeloiti
 
Vilkaseppa Suomen kaapelitarvike oy netistä.

perse arska 22.03.2015 07:31

juu kävin vilkasemas .pitää soitella sinne .vinssi tule isompi eläkkeelle jäävältä kaivajalta.meillä täl hetkellä 1 tr kaivuri ja pikkuhimmelit 2 ja 3 tonninen .sähköä ja puhelinta kaivetaan.mistäny sattuu keikkaa sattuu saamaan.hitoyn kans juteltiinkin.kuinka pohjoses on muuten hintoja poljettu?

G280E 23.03.2015 17:57

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja perse arska (Viesti 1212911)
juu kävin vilkasemas .pitää soitella sinne .vinssi tule isompi eläkkeelle jäävältä kaivajalta.meillä täl hetkellä 1 tr kaivuri ja pikkuhimmelit 2 ja 3 tonninen .sähköä ja puhelinta kaivetaan.mistäny sattuu keikkaa sattuu saamaan.hitoyn kans juteltiinkin.kuinka pohjoses on muuten hintoja poljettu?

No näin..oikea homma!toi vetonaru juttu ei ole sen kummosempi ku mistä hyvänsä maatilatarvikeliikkeestä sitä oranssinpunaista nylon köyttä,min,8mm..kaikki muut värisekoituksen omaavat on mitä sattuu.Jos ihan järkevästi asiaa ajattelee,ni ostaa ihan vinssiköyttä.maksaa enemmän mut jumankaut kestää sit vetoja,eikä ole hetken peräst solmuja täys,ku metrin välein poikki..
mä ku palkollisena kaivelen ni noista hinnoista sen enempiä tiedä ku et jos ei ole poikkeus tilanne,ni hinnat on yksikköhintoja..eli matkat mitataan,jos puhelinta ja sähköä samaan ojaan ni luonnollisesti hinta paranee.jakokaapit,muuntamot,jne..yksilöityjä hinnoitteluineen.pienet kaivelut menee yleensä miinuksella,jos ei sit ole lähellä useita tai isomman työmaan vieres..,mut sopimuksella kun tehdään,katetaan sit miinukset isompien plussilla.käytetään paljon aliurakoitsijoita.kyl pielisverkkotyömaallakin firma työllisti kaikki koneet niiltä kulmilta,mitkä vain irti ´niiltä kulmilta herkesi..se on tervettä peliä ja on toiminu kaikkialla kelpo lailla,jopa ruotsin puolel..teettävät meillä kohtuullisesti teiden alituksia.Projektien vetäjä/päällikkökin on jo vuosia toiminut itäkaistalta käsin eli on syntyjään sielt.
Mun pisteet järkevästä kalustosta näissä hommissa joissa siirtymiä kohtuullisen paljon+- 100km menee tr-kaivurille.siin on vain yhden koneen kustannukset,siirtyy itsessään,kykenee osaavan kaverin näpeissä mihin tahansa työhön,yksittäiset isot työmaat tietysti isommille koneille,rautavitjoilla.

hitoy 23.03.2015 18:09

Kaivelet samaa kuin me niin pienempikin naru riittää.. löytyy hyllystä sieltä mistä kaapelitkin haetaan. hiukan eri homma vetää vaikka talolle puhelin tai kuitu pk.alueella kun maakunnissa sähköä kilsa tolkulla. ;) joka homaan tietty omat vehkeet.. tai no me mitää tiedä kun kaivetaan vaan.. :D ;)

G280E 23.03.2015 18:24

No esim viskikaapeli..mahtuu yksi kappale satasen putkeen..ääripäästä mut kuitenkin,näitähän ei putkeen laiteta kuin teiden alituksissa.sit lähdetään sähköltä 150:stä alasp-äin,ni ehkä 25:n normi talonsyöttö kaapelin uskaltaisin yrittää vetää kuuden metrin alituksen läpi 3mm narulla,mutten yhtään pidempään alitukseen.jos tavallista narua hakee erikois liikkeestä,tulee sille lähes poikkeuksetta myös erikoishinta:)Tiedän kyllä mistä 3mm narusta on kyse.Eikä mul ole ajatus arvostella.kerron vain oman mielipiteeni asiaan.
heh..viel se sinulkii napsahtaa kriittisel hetkel karhulanka poikki ja hittolaiunen sentään sit ja kuus muuta;)ja varren kanssa..

hitoy 23.03.2015 18:58

jos puhelin kaapeli tai kuitu on pienempää kuin pikkurilli niin kyllä se 3mm naru piisaa. Kuidun runkokaan ei ole juuri sormea vahvempaa joten.. Hki alueella puhelimen putket kun on juurikin 100mm ja niissä kulkee "muutama" kaapeli valmiiksi. Hyvä että vinssinaru edes sopii sekaan puhumattakaan 100 vuotta vanhoista revolveri kanavista.. eri hommiin eri vehkeet.

G280E 23.03.2015 19:21

jep jep;)eihän vinssinaru ole ku 8-10mm vahvaa,48 kuitu on suurinpiirtei samaa luokkaa..käsitin et arska tekee myös ihan leipälajinaan tätä,siis pidempi aikainen tarve voi olla kyseessä ku yhden kaapelin veto..eihän joka vedolle kannata hankkia uutta narua?kaikki asiatja välineet on luonnollisestikkin puntaroitava kohteen mukaan.
tiedän et teidän kulmille on hankala saada lupaa uusien putkilinjojen rakentamiseen,mut joskus ne olemassa olevat putketkin tulee täyteen ja johonkin vain on sit uusia putkireittejä saatava tehdä.siel on jo niin monet putkipatterit päällekkäin ettei mahda moninkaan paikoin enää tuo 70cm sääntö toteutua..aletaan olla jo kohtsillään ruohonleikkuun tasolla maatäytöil..monen muunkin kaupungin tilanne on vastaavassa jamassa,johtuen siit et ensimmäiset patterit on jo aikoinaan kaivettu liian matalaan ja sijoituksellisesti ajattelematta tulevaa tarvetta.

hitoy 23.03.2015 20:20

Jeps. Repäset asfaltin veke niin ekat puket on siinä.. meillä ei tota 3mm lankaa monikaan puno takas joten roskiin menee. Kierrätys käytön kun keksisi niin.. Sit on tietty paksummat narut, rassit, konerassit, vetolaitteet erimoiset yms vermeet. Meilläkin kaapeli työllistää yli 20 konetta + 13 kuorkkia ja suurin osa siis hki alueella. Vedettyjä metrejä per kausi en uskalla edes arvailla.:rolleyes: itse kyllä kuokin mielummin vaikka talonpohjia tai teen pihoja kun noita naruhommia.. kuten sanottua ei oikein oo yhtä narua mun mielestä tai yhtä konetta millä näitä hoidetaan.. jokainen veto on omansa.. niin ja kyllä olen katkonut 3mm narua ja vituttaahan se vetää vaikka 6kuitua 500m takas.. :D:D

G280E 23.03.2015 20:41

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja hitoy (Viesti 1213350)
Jeps. Repäset asfaltin veke niin ekat puket on siinä.. meillä ei tota 3mm lankaa monikaan puno takas joten roskiin menee. Kierrätys käytön kun keksisi niin.. Sit on tietty paksummat narut, rassit, konerassit, vetolaitteet erimoiset yms vermeet. Meilläkin kaapeli työllistää yli 20 konetta + 13 kuorkkia ja suurin osa siis hki alueella. Vedettyjä metrejä per kausi en uskalla edes arvailla.:rolleyes: itse kyllä kuokin mielummin vaikka talonpohjia tai teen pihoja kun noita naruhommia.. kuten sanottua ei oikein oo yhtä narua mun mielestä tai yhtä konetta millä näitä hoidetaan.. jokainen veto on omansa.. niin ja kyllä olen katkonut 3mm narua ja vituttaahan se vetää vaikka 6kuitua 500m takas.. :D:D

Hahhahh..Ihan halvatusti:))


Sivu luotu: 08:57 (GMT +2).