Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Disco 1, vaihteet hukassa (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=129454)

Fiillas 08.11.2014 21:35

Disco 1, vaihteet hukassa
 
Terve, pitkällinen Discon tervehdyttämisprojekti on nytkähtänyt tällä viikolla eteenpäin. Autohan meni nutulleen 2013 tammikuussa ja sen jälkeen ollut paikoillaan. Tällä viikolla tyhjäsin välijäähdyttimen, turbon, putkiston ja sylinterit öljystä. Sitten uus akku kiinni ja hörähti eloon ekasta iskusta, ei puhettakaan nikottelusta. No ans olla, siitä sitten into piukeena tallista pihalle: ykkönen silmään, kytkin ylös ja... ei mitään. Auto ei sano mitaan. Vatkaan kaikki lovet läpi eikä mitään. Sitten keksin kokeilla jakolaatikon: töttöröö auto liikkuu. Eli kytkin, vaihteet toimii, mutta vain kun lukko aktivoitu. Hidas ja nopea alue toimi molemmat. Sitten ajoin jonkin matkaa, ja kytkin lukon pois: ei mihinkään. Taas lukko päälle ja matka jatkuu. Ideoita?

AH-64D 08.11.2014 21:40

Onkos tässä jatkuva neliveto? Joku vetareista poikki?

Racingrabbit 08.11.2014 21:43

Keskilukko auki,auto käyntiin,vaihde päälle ja katsoo kumpi kardaani pyörii.
Sillä selviää kumpi pää rikki.

Fiillas 11.11.2014 20:54

Nyt toimii
 
En tiedä oliko kyseessä käyttäjä vai käyttämättömyyserhe, mutta aikani lämmitettyäni peliä ja ajeltuani pihassa edestakaisin, rupes pelaamaan. Kiitokset vinkeistä!

Kaitsu67 12.11.2014 11:43

Voisko olla et se jakiksen keppi ei vaan ollu ihan oikeassa lovessa kunnolla?

Joskus toi LT230 keppi tuntuu et se on lovessa vaikka ei ole ihan "perillä". Yleensä pieni remppaaminen auttaa, sehän jumii helposti muutenkin jos ei sitä käytä pitkään aikaan. Jotkut voi olla ihan jumissa kun edellinen omistaja ei ole koskaan käyttänyt pientä puolta tai keskilukkoa.


Sivu luotu: 21:40 (GMT +2).