![]() |
Mahd pienet siirtorenkaat
Auto on sen verran korkea tai oikeestaan tallin ovi matala ettei autoa saa talliin kuin renkaat täysin tyhjänä ja takakontti täynnä betonia...
Nyt ois tarve 6x139,7 jakosille renkaille joiden ulkohalkasija olisi 40cm tai alle. Tarve on vaan siirtää autoa talliin ja ulos niillä, joten niillä ei tulisi ajeltua yhtään enempiä. Voiskohan toimia esim. tällaset: http://www.nettivaraosa.com/vanteet/1907912 jos niihin porais vaan kylmästi uudet reiät ja asentais ne väärin päin paikoilleen tai jos ei pulteissa pituus riitä, niin ottais plasmalla ton pulttikohdan pois ja hitsais kuhmukohdan päälle suoran levyn tilalle ja siihen uus pulttijako?? Miten te ootte vastaavia tehneet? |
Keskiö sopivasta kohtaa irti ja vanhoista jarrulevyistä uusi pulttijako tilalle, kun tarve ei ole ajaa muuta kuin pihalta talliin.
|
Jos noin pienestä siirrosta kyse niin ei kai siinä vanteiden päällä tarvi kumeja ollenkaan? Eli jotku kaljut vakiosirkkelit ruosteisilla peltivanteilla liiterintakaa ja niistä gummit pois ja pelkät valssit alle:eek:
|
Lainaus:
|
Lainaus:
|
Tosta mallia Paulin toteutuksesta:
http://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=28078 |
Lainaus:
|
Kiitoksia vinkeistä! Paulin vanteet on protasoa, mutta ehkä toi jarrulevyjen hyödyntäminen ois helpoin homma sorvaustaidottomalle. Pelkät 15" peltivanteet ei kyllä oikeen napostele, kun talli on rinteessä ja lumikelit on tulossa.
Oisko jollain myydä edukkaasti tai jopa lahjoittaa jarrulaikkoja japskijaolla tästä Hyvinkään lähistöltä? |
Lainaus:
|
15" vanteesta keskiökehä pois, ja kääräsee esim. 60mm leveän lattaraudan keskiökehän ympärille, ja vanhasta renkaasta kulutuspinnasta kumia kerros pari pehmikkeeksi. kiinnitus sikakitillä ja itseporautuvilla ruuveilla taikka läpipulttaamalla.
|
Mä oon tuollaisia jotain 15" vanteelle pyöräytettyjä sadekelin ratarenkaita käyttäny, kun on tarvinu saada pienet fillarit alle......itse asiassa kumit taitaa olla Paulin ja vanteet kai Kaskisen Miikan ja mulla "pitkäaikais varastossa":D:D:D:D
http://static.petrisimolin.com/galle...2007%20014.jpg |
Lainaus:
|
Lainaus:
Jos täytyy olla se 40 cm, niin ajettavan ruohonleikkurin tai pienen mönkijän renkaat. 6 tai 8" vanne, ja renkaalla korkeutta 15 tai 16 tuumaa. 8 tuumaseen on helpompi tehdä 6x5.5" pulttijako, kun 6 tuumaseen. :D |
Mites ois
Soveltuisiko siirtovaunut mitä saa ainakin motonetistä ja biltemasta, tosin ongelmana voi olla sinulla että pitäisi jollain sitten työntää auto ylämäkeen. Mutta kätevä olisi sitten tallissa siirrellä varsinkin jos pieni talli niin mukavempi jos auton saa siirrettyä sivuttain tallissa:)
|
Tuli sovittua kaupat Paulin tekemistä vanteista/renkaista. Korkeus yli 40cm, mutta paineita laskemalla pitäis onnistua pzj:n siirtely ja hj ei tarvii edes paineiden laskua.
|
Kiitoksia Hessulle kymppituumasten lainasta! :) On ne vaan pienet, takaiskareitten alapäät otti tonttiin kii jos yhtään epätasaisempaa. Ja etujarrukilpi kopsahti kynnykseen talliin ajaessa.
http://imageshack.us/a/img540/398/rZAAFD.jpg http://imageshack.us/a/img538/5656/6fuBWJ.jpg http://imageshack.us/a/img661/8010/nOe6m3.jpg |
Hienot! Ehkä jotain huonoja puolia maastossa, mutta välityksiksi taitaa noiden kanssa vähän harvemmatkin riittää..? :)
|
Voe hyvänen aeka !
Eipähän raavi pyöränkaariin ihan heti... :D:D:D
|
Lainaus:
|
JA ei kun viet leimalle noilla kiekoilla.....
|
Lainaus:
Mutta Oikeasti: Monessa paikassa tuo LIMBO-renkaat on suorastaan välttämättömyys. Oliski taannoin ollut hyvät bj:ssäkin, 33x12,5-15 renkaat käytännössä nollapaineilla, ja ilman ohjaustehostinta, oli aika hankala sompailla pihan ja Tallin väliä, kun tallissa ei sopinut tekemään mitään... ja täysin suoraa linjaa ei ollut. |
Sivu luotu: 20:19 (GMT +2). |