![]() |
hydraulimottori dilemma.
Tossa Kubotan perässä on hiekoitin,hinattava 650L tilavuuksinen. Tein ihan ite,ja hyvä tuli paitsi et neste moottori joka pyörittää sirotin akselia vuotaa,no se ei ole ongelma kun vaihtaa stefan. Mut kun se pyörii liian lujaa,se hiekoitin mistä se on peräisin oli pienemmän pumpun pyörittämä kai kun sen välitys oli1:1 ja nyt 12/17 hampainen ketjuvälitys on ihan liian nopea. No välitystä joutuu tiuhentamaan joka tapauksessa. Onkohan olemassa mitään säädintä joka säätäisi nestemoottorin kierroksia voiman silti katoamatta? Askarruttaa sekin kun en löytäny moottorista mitään tietoja,KYB 25 avg lukee persiissä,jos laittas isomman moottorin ni sit kai pyöris hitaammin? Kellään hyviä ideoita tai ajatuksia?
|
Lainaus:
hiekottimissa edit: ja joskytkee käyttöön siitä sen ns:hukkapuolen ni sirottimen nopeus nousee pumpun/moottorin kierrosten mukaan, ja jos ns:oikein, ni kun se saavuttaa halutun nopeuden, siis sirotin, ni sen kierrokset ei nousee, vaikka kuinka kierrättäs moottoria. |
Juurikin noin. Eli tuolla venalla sen saa pyörimään juuri sopivasti. Ja jos se kerran toimii muuten sillä mosalla,niin eipä sitä kannata muuttaa.
Paitsi jos se on mäntämoottori niin voisin vaihtaa sen isompaan geroottoriin... |
Aijaha.
Joo,sehän ei haittaa jos nestemoottorin kierrokset muuttuu pumpun kierrosten mukana,oikeestaan parempi vaan. Eli säätää sen silleen et hiekoitus tapahtuu aina tietyllä vaihteella,jos kurveihin nostelee kaasua ni hiekoitin hidastaa kans, niinhän sen just pitääki toimia. Noissa isoissa uusissa rattoreissa on kaiken maailman hytrauli lähtöjä et vissiin vetää paskatki pöntöstä mut täs Kubota B7100D ei oo niin hienoja dikitaaleja ja mitä niitä nyt on. Täytyy hommata semmonen venttiili jos sillä kerta toimii,moottorin kuormaa keventääkseni ehkä tiuhennan välitystä jonni verran mut jos ei riitä ni mulikka väliin,ja ihan hammaspyörä moottori on kyseessä.
|
No jos sitä kerta pitää voida säätää niin laita se vena niin että sitä voi säätää kopista. Nii ei oo vaihteella eikä kierroksilla niin väliä. Ja se välityksen tihentäminen on ihan jees koska hammaspyörä moottori tykkää kierroksista.
|
Lainaus:
|
On tuotu maahan Kubotan osia ja KYBin pumppuihin osia,
saattaisi hyvällä onnella löytyä.Oisko kuvaa tuosta moottorista? Laitappa vaikka yyveetä |
Tiivisteen...
|
Sivu luotu: 20:12 (GMT +2). |