Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Chit-Chat (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=172)
-   -   iveco daily kevyt ka:n jarru robleem (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=127086)

Heikki L 27.08.2014 18:38

iveco daily kevyt ka:n jarru robleem
 
Duuni dailyssä (08) poljin melkein tunnoton, ensin painuu vähän ennen pohjaa tulee pieni jäykkyys ja jarrut ottaa jonkin verran. Sitten poljin jatkaa matkaa pohjaan asti. Palat levyt ja kaikki putket kunnossa satuloissa ei vuotoa pääsylinteri vaihdettu ilmattu jarrutohtorilla silti vikapysyy �� mitä sitä lähtis seuraavaksi kokeileen?

JepJap 27.08.2014 18:58

Liukutapit jumissa jostakin nurkasta? Dailis tulee aika herkästi poljin pehmiäksi, yleisin syy on ollut nuo liukutapit, ja levyssä oleva kynnys.

Tuli mieleen vielä tämä alb venttiili jotta oisko siinä jotakin häikkää

Heikki L 27.08.2014 19:38

Uudet palat eessä,ja takana liukutapit liikkui hyvin, levyssä oli Kyl pieni kynnys mutta luulis että toka tai kolmas polkasu niin alkais pitään vaikka olis pieni kynnys mutta ei poljin pysyy samanlaisena kun auto käynnisssä. Sammuksissa tuntuu hyvältä. Missä alb venttiili on? Paineen säätö venttiiliä minäkin epäilin mutta ei oo sellasta tässä autossa.

JepJap 27.08.2014 20:31

Juuri sitä takaakselin kuorma venttiiliä meinasin, mutta nyt en juuri muista että olenko nähnykkää sitä venttiiliä railis. Yleensähän sen on tavannu takaakselin työnä majaalla. Pitää vähä vilkuilla kun seuraavan kerran meen railin alla käymään. On kyllä mielenkiintoinen vika.

Kaitsu67 27.08.2014 22:09

Onkos toi liukutappiongelma vaan uudempien vai vanhemmissa Dailyissä myös?

Kovakalu69 28.08.2014 00:03

Oliko jarrut niinkuin pitää pääsylkyn vaihdon jälkeen?
Jos ei, niin haiskahtaa, että ilmaus jätetty puolitiehen?

JepJap 28.08.2014 06:09

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Kaitsu67 (Viesti 1155963)
Onkos toi liukutappiongelma vaan uudempien vai vanhemmissa Dailyissä myös?


No sanoisinko jotta 2000 vm eteenpäin on omakohtaisia kokemuksia lähinnä, vanhemmista en osaa sanoa

Uazmies 28.02.2015 12:27

Vanhaan juttuun...

Mulla Daily 4x4 -97 ja siinä ainakin nelimäntäiset satulat (eli ei liukutappeja) edessä ja yksisylinteriset rummut albin säätämänä takana.

-Jarkko- 28.02.2015 21:29

Selvisikö tuo alkuperäinen vika?
Nestejarruthan oli vissiin kyseessä?
Yksi vai kaksimäntäinen pääsylinteri ja sen ilmausjärjestys...?

Tuli vaan mieleen pikkuvirvokkeessa:)


Sivu luotu: 15:12 (GMT +2).