Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Chit-Chat (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=172)
-   -   Wanha rekisterikilpi (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=124722)

Limite 03.06.2014 16:48

Wanha rekisterikilpi
 
Olisko kenellään tietoa mistä sais selville vanhan rekisterikilven tietoja.Sain pelastettua eräältä romulavalta(!!)mustapohjaiset kilvet ja ovat senveran iäkkäät ettei ihan viimeisempiä kai ainakaan ole?Takakilpi on omassa telineessään vielä kiinni ja samassa telineessä on auton takavalo myös.Vahvasti näyttää siltä,että teline on peräisin jostakin kanttimallin pussihousumallista.Jotkut ei näemmä tällaisia arvosta pätkääkään mutta meikä on suorastaan hulluna kaikkeen Wanhaan shaisseen:D

ZeiZei 03.06.2014 19:52

Noilta ajoneuvojen kantakorttien haltioilta voisi löytyä tietoa:

http://www.sahk.fi/19

-Jarkko- 04.06.2014 01:17

Oliko Mobilisti lehdessä joskus "etsintäkuulutus" palsta?
Muistan lukeneeni sieltä mitä ihmeellisimpiä tarinoita tyliin "runkonumerosta näyttelyvoittajaksi":p

Löytyisköhän vastaavaa nykyajan versiota mistään..:)

Tietysti jos julkaiset tunnuksen tässä niin ehkä vähän helpottaa kaivamista;)

Jos ujostuttaa niin tökkää yyveellä, kaivellaan kirjat ja kuvat läpi... :)

Limite 04.06.2014 10:13

1 Liiteet
Tällainen.Lampussa lukee Lucas ja made in England elikkä sateisen saaren värkkiin viittaa?

JiiPee 04.06.2014 11:08

Voisiko olla jonkin vanhan linja-auton takavalo, jos on ollut sellainen mattolaituri/tavarateline siellä perässä? En tarkoita sellaista koukkumallin polkupyörätelinettä, vaan sen alla olevaa lisätasoa. Takaritsin kamppeet on ehkä peitäneet auton oman takavalon ja kilven, niin olisi laitettu tuollainen lisävalo tavaratelineen takanurkkaan?

Ettei ollut Vekka Liikenteen REO Spedwagonissakin sellainen perää vasten taitettava ja alas vaakaan laskettava tarakka perässä?

bj45lava 04.06.2014 11:19

Ei toi nyt ikivanha ole, jotain 60-lukua kuitenkin, mulla -69 fj:ssä samanmalliset, eli ei ollu valmiita kiinnitysreikiä, ja taitaa olla ihan rautaa vielä, ei alumiinia.

Limite 04.06.2014 13:39

Joo ei tää mikään ennen sotia mallia ole,mutta 40 plus vuotta kuitenkin?Ei tää muuten niin ihmetyttäiskään jossei olis tuollaisessa telineessä.Yks arvaus tuli kaveripiiristä että olis eräästä vanhasta mersusta(30-40luvun) joka entisöitiin n.20vuotta sitten täälläpäin ja siihen tilattiin yksilölliset laput sitten että olis sen vanhat.En kummiskaan usko että mersun lampussa lukis Lucas..

Gary Grand 04.06.2014 21:50

Mulla oli vanhassa tallissa XÄ-977 kilpi.. Löytynyt jostain tienvarren ojan pohjalta. Alumiinia oli tosin jo sekin.
Ja joskus kaheksankytluvun lopulla oli Jyväskylässä Transpointin terminaalin pihassa vanha kuorma-auto, XÄÖ-jotain -kilvillä.:D

Olikohan niin, että Ä oli käytössä vuonna -58, tai-59.. Joskus sitä selvittelin ja tällainen muistikuva jäi päähän.

Byrocrat 04.06.2014 23:28

Tässä yksi samantyylisestä kiinnityksestä
 
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Limite (Viesti 1137537)
Tällainen.Lampussa lukee Lucas ja made in England elikkä sateisen saaren värkkiin viittaa?

Ei nyt aivan sama perävalo, mutta kiinnitystapa samanlainen ja todennäköisesti samaa aikakautta :)

http://www.vastavalo.fi/albums/userp...vanha_auto.jpg

Limite 05.06.2014 05:00

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Byrocrat (Viesti 1137697)
Ei nyt aivan sama perävalo, mutta kiinnitystapa samanlainen ja todennäköisesti samaa aikakautta :)

http://www.vastavalo.fi/albums/userp...vanha_auto.jpg


Meinasin kans että jostakin tuollaisesta tämä vois olla

-Jarkko- 05.06.2014 12:33

Lyhdyn malli on mitä ilmeisemminkin Lucas ST38 'Pork-Pie'

Eli tuollainen: http://www.ebay.co.uk/itm/VINTAGE-LU...-/141106261262

Tai http://www.ebay.co.uk/itm/Lucas-ST38...-/111160156587

Ja ainakin Austin/Morris on noita käyttänyt tuon sivuston perusteella: http://www.austin7.org/Technical%20A...Tail%20Lights/

Vähänkään historiaan perehtynyt aavistaa että tuollainen lamppu on voitu laittaa ihan mihin autoon/moottoripyörään/traktoriin tai mihin vain kun muuta ei välttämättä tuolloin ole ollut "valikoimissa":)

Jossain rompepäivillä tuollaista myytiin moottoripyörän takavalona :rolleyes:

Rekisterinumeroa ei löytynyt vielä ainakaan...

Limite 05.06.2014 19:08

1 Liiteet
Etukilpi pääsi man caven seinälle osaksi auto-aiheista taulua.Tuo takalamppu kilpineen odottelee vielä paikkaansa..

Kiitokset Jarkolle selvitystyöstä...ja muille kans :)

2x4WD 11.06.2014 23:41

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Limite (Viesti 1137354)
)mustapohjaiset kilvet ja ovat senveran iäkkäät ettei ihan viimeisempiä kai ainakaan ole?

Jaa miks ei vois olla viimeisimpiä? Mulla on -72 144GL Volvossa IMX-10 mustilla kilvillä.

-Jarkko- 12.06.2014 13:24

Kilpiasiaa wikipediassa: http://fi.wikipedia.org/wiki/Rekiste...ekisterikilvet


Sivu luotu: 06:34 (GMT +2).