Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   laatikon korjausehdotuksia (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=122894)

TARO59 07.04.2014 16:04

laatikon korjausehdotuksia
 
Hiluxin 4wd vaihdelaatikko
Laatikostahan kytkinakseli kulluu silmälaakerin kohdalta ja pikkasen leveämpi laakerihan saa sovitettu ja auttaa pikkasen. Tamgearistahan saa korjausholkin mutta kytkinakseliahan on työstettävä holkille sopivaa ja maksaahan sekin ellei suvussa ole sorvaaja/hiojaa. Kannattaako uutta akselia heti laittaa siihen ja samalla leveämpi laakeri. Kun laatikon kerran avaa niin mitkä laakerit kannattaa vaihtaa samalla eli mitkä ovat eniten rasitukselle alttiita. Te jotka olette korjanneet paljonko kunnon laatikko remontti maksa laakereiden osalta kun mitään ei ole varsinaisesti rikki vain kulunut.
Onko muuten hilux 89 mallisessa laatikoissa ketjut?

TARO59 08.04.2014 23:40

Uskoisi että joku on korjannut kyseistä akselin päätä siilä en usko tamgearin pitävän korjausholkkeja tyhjän panttina hyllyllä. Eli kertokaa kuinka työläistä on irroittaa kytkinakseli ja saako sen kunnolla korjattu holkilla vai ostaako uuden akseli

Jappi 09.04.2014 11:10

Minä korjasin omani hitsaamalla uran täyteen ja hiomalla alkuperäisen pinnan tasoon. Tämän tein paikallaan koska kytkinakselin irrottamiseksi joutuu purkamaan koko laatikon.

Jarva 09.04.2014 16:17

Oon korjannu hiacesta sorvaamalla akselin holkille sopivaan rymppiliitoksen mittaan ja holkki päälle. Ihan mitätön vaiva purkaa laatikkoo kun sen kuitenkin joutuu pois ottamaan.

Jappi 10.04.2014 00:22

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Jarva (Viesti 1122689)
Oon korjannu hiacesta sorvaamalla akselin holkille sopivaan rymppiliitoksen mittaan ja holkki päälle. Ihan mitätön vaiva purkaa laatikkoo kun sen kuitenkin joutuu pois ottamaan.

Mulla oli kone pois, siksi en lähtenyt laatikkoa purkamaan.


Sivu luotu: 22:42 (GMT +2).