Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Chit-Chat (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=172)
-   -   Kärkölän offiratahanke vastatuulessa (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=122122)

hutikka 18.03.2014 18:58

Kärkölän offiratahanke vastatuulessa
 
Tänään oli Yle Lahden radion paikallisuutisissa,max 5h päivässä sais ajella jos oikeen kuulin?

Linkki tammikuulta:
http://yle.fi/uutiset/karkolassa_vas...-rataa/7027883

Ja tossa on toi kuulutus hakemuksesta:
http://www.karkola.fi/KUULUTUKSET/Ma...s_saarinen.pdf

Noi nimet (hakijat) on minulle vieraita mutta tsemppiä kuitenkin hankkeeseen.

Pörö 18.03.2014 19:20

Vaikuttaa perisuomalaiselta kateudelta........ Tuo valittelu meinaan...

Omasta mielestä erittäin asiallisesti tehty hakemus ja hyvin tehty taustatyö meluasiaan..

Jare 18.03.2014 19:29

Harmittavaa tuollainen vastustaminen. Vois kuitenkin olettaa, että tuollekkin alueelle ihan hyvin mahtuis tuo offi toiminta.

Toivottavasti homma pääsis myötätuuleen!!:D:D:D

wikke 18.03.2014 20:17

Ihan vain varoiksi pitää vastustaa. Jos asiasta ei tietäisi, ei mahdollisesti häiritsisikään? Paikalliset lienee luule äänimailman olevan formuloiden (F1) luokkaa?

Kekkeruusi 18.03.2014 20:29

Tsemppiä hankkeelle :)

Tää on vaan ihan perseestä kun joku tekee hakemukset ihan viimesen päälle niin tottakai kaikki naapurit jne on sitä vastaan, pitäis laittaa vaan sukset jalkaan ja käydä talvella hiihtämässä ja kesällä juoksemassa jollain pururadalla niin siitä ei ainakaan ääntä tulis.

Sori pikku avautuminen

wikke 18.03.2014 20:48

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Kekkeruusi (Viesti 1115391)
Tsemppiä hankkeelle :)

Tää on vaan ihan perseestä kun joku tekee hakemukset ihan viimesen päälle niin tottakai kaikki naapurit jne on sitä vastaan, pitäis laittaa vaan sukset jalkaan ja käydä talvella hiihtämässä ja kesällä juoksemassa jollain pururadalla niin siitä ei ainakaan ääntä tulis.

Sori pikku avautuminen

Nooh, kyllä sekin vituttaa joita kuita, kun voi vielä jokamiehenoikeudella tehdä hänen maillaan ilman lupia.

Byrocrat 18.03.2014 21:43

Hanke on saamassa määräaikaisen luvan
 
Jos lukaisee Kärkölän ympäristölautakunnan tulevan kokouksen 19.3. päätösesityksen niin hyvältä ainakin näyttää. Lupa ollaan myöntämässä jollei sitten lautakunnan jäsenet lähde hanketta vastustamaan. :)

On sitten toinen asia kuinka moni hankkeen vastustajista lähtee valittamaan lautakunnan päätöksestä ja silloin homma yleensä venyy :( Huomautuksen tehneiden määrästä päätellen sitäkin porukkaa löytyy jotka valittavat :mad:


http://www.karkola.fi/Dokumentit/ymp...sityslista.pdf

Onnea hankkeelle joka tapauksessa. Ajoalueita tarvitaan lisää vaikka :)

LaaLaa 18.03.2014 21:54

Mielenkiintoista... tunteekos kukaan noita hakijoita? Pee? Maajussi? Gourmee-karkkonen?
Olisi voinut kuvitella, että jonkun seuran nimissä olisi voinut olla helpompaa hakea lupia, tai sitten ei.

Mutta toivottavasti ottaisi tuulta purjeisiin.
Ajaahan saa omalla maallaan ja kutsua "kavereitaankin" ajelemaan sattumanvaraisiin ajeluihin.

pee 18.03.2014 21:59

mä en myönnä mitään, mutta pieni vainu aiheesta kyllä on ...

jotenkin tuntuu suunta tutulta, lienee pärissyt sielläpäin aiemminkin

vaan "ollaan hilijaa, saadaan kallaa" sano joku joskus jossain

tapsa4x4 18.03.2014 21:59

Mä ja pähäman pressakin vaikutetaan kärkölässä aika paljon ja mulle tää tuli ainakin ihan puskasta. Nesteeellä olis varmaan tämäkin tieto ollut tarjolla,valitettu varmaan ihan kaikesta mitä vaan ikinä keksitty.

Byrocrat 18.03.2014 22:00

Metsäautoilu ei kuulu jokamiehenoikeuksiin
 
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja wikke (Viesti 1115397)
Nooh, kyllä sekin vituttaa joita kuita, kun voi vielä jokamiehenoikeudella tehdä hänen maillaan ilman lupia.

Jokamiehenoikeudella voi kyllä marjastaa, sienestää ja kuljeskella metsässä jalkaisin, mutta moottoriajoneuvot eivät kuulu näihin luvallisiin liikkumisvälineisiin jollei kyse ole metsänhoidolliset toimet :rolleyes: Jos kyseisellä alueella nyt luvanhakuprosessin jälkeen lähtee safareita järkkäämään ilman että kyseistä lupaa maastoliikenteelle on saatu niin lopputuloksen voi ennustaa :(

pee 18.03.2014 22:15

melkein olisin toivonut tämän julkistuneen vasta huomenna tähän aikaan, on tulos mikä hyvänsä ...

tapsa4x4 18.03.2014 22:27

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja pee (Viesti 1115454)
melkein olisin toivonut tämän julkistuneen vasta huomenna tähän aikaan, on tulos mikä hyvänsä ...

Miks?

Murros 18.03.2014 22:34

Täältä takavasemmalta kattottuna ko. asialla olis saattanu olla hieman parempi painoarvo jos hakuprosessissa olisi ollut jo pitkään yhdistysrekisterissä oleva RY. mukana. Jotkut vaan haluaa hoitaa hommat omamalla tavalla. Toivottavasti onnistuu näinkin.

pee 18.03.2014 22:51

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja tapsa4x4 (Viesti 1115458)
Miks?


- tuo on kuitenkin aika hyvässä suunnassa nyt, määräaikaisuus näyttää todennäköseltä ...

- se mitä radiossa ilmeisesti haettiin, oli viime hetken paniikkia ja painostusta lautakunnan jäseniin

- nuo arGumentit vastustajilta on tavallaan ymmärrettäviä, mutta niin kovin löyhiä ja itsekkäitä, etteivät todnäk usko niihin itsekään, ja nyt kun hanke on saamassa määräaikaisen luvan, on könzät housuissa

- "kuraa tulee tielle ja paripyörärakkorien ajelut vaarantuu" jos Offiautot tulee, ja "usein niissä on hirmuiset poppivehkeetkin" ... onpa perusteluja ...

uGh :cool:

tapsa4x4 18.03.2014 22:52

Niin ja tää jonkun asukkaan "off road harrastaja" ystävä vois ajaa vaikka sen oman autonsa lähimmälle romulavalle ja lähteä pilkille kevät jäille jos näin paljon haluaa yhteisen harrastuksen eteen tehdä.

Tuomo 18.03.2014 23:24

Jessus mitä perusteluita ja näkökulmia "off-road harrastuksesta" !

Taidan aukasta Ykkös-Jallun vaikka mukamas itelle ja muijalle jo lupasin etten tällä viikolla juo ennen torstaita mutta eihän tota vastustelua voi selvinpäin lukea :)

PunisherFIN 19.03.2014 00:10

selittäkee nyt tyhmälle et mitä lupaa tuos oikeen edes haetaan? saahan jokanen ajaa omalla maallaan millä vehkeellä haluaa ja naapureiden on vaan ikävä kyllä hyväksyttävä se. jos maanomistaja kuttuu kaverinsaki rallaamaan rinkiä mailleen, ni eipä maha naapurit yhtään mitään, jokasen maat on sen kuka niistä on maksanu tai ne on peritty. vai onko teillä etelässä joku eri laki kun meillä sawossa? vai onko tässä ny työn alla joku "moottoriurheilukeskus" eli virallinen rata, mikä tietty tarviaa kaikenmaailman turhia lupia ja lappuja?

tapsa4x4 19.03.2014 06:17

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja PunisherFIN (Viesti 1115497)
selittäkee nyt tyhmälle et mitä lupaa tuos oikeen edes haetaan? saahan jokanen ajaa omalla maallaan millä vehkeellä haluaa ja naapureiden on vaan ikävä kyllä hyväksyttävä se. jos maanomistaja kuttuu kaverinsaki rallaamaan rinkiä mailleen, ni eipä maha naapurit yhtään mitään, jokasen maat on sen kuka niistä on maksanu tai ne on peritty. vai onko teillä etelässä joku eri laki kun meillä sawossa? vai onko tässä ny työn alla joku "moottoriurheilukeskus" eli virallinen rata, mikä tietty tarviaa kaikenmaailman turhia lupia ja lappuja?


Lupaaa haetaan siksi että ilmeisesti jonkunsortin bisnestä meinataan tosta tehä.sivu elinkeinona harjoittaa tota ajo hommaa.

sos 19.03.2014 06:38

eikä omillakaan mailla saa ajella ns.porukalla mielinmäärin yksittäiset ajot ok, mutta jos rupeaa olemaan toistuvaa, ni rupeaa vaatimaan erinäkösiä lupia, eihän sitä saa omalle maalle rakentaakkaan omanmielen mukaan mitäsattuu

Porvoon Hilma 19.03.2014 07:09

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja sos (Viesti 1115519)
eikä omillakaan mailla saa ajella ns.porukalla mielinmäärin yksittäiset ajot ok, mutta jos rupeaa olemaan toistuvaa, ni rupeaa vaatimaan erinäkösiä lupia, eihän sitä saa omalle maalle rakentaakkaan omanmielen mukaan mitäsattuu

Jaa. Liekö mitkään sen kummoisemmat luvat tarpeen vaikka itte ja porukoiden kanssa ajelee omalla maallaan jos ei nyt ihan kirkonmenojen aikana huudata tai ihan joka ilta mutaa lennätä?

Säännöstömme on niin hyvin kehittynyt, että sieltä on ahkeran huomauttelijan ja närkästyjän helppo poimia valmiit ideat ja alkaa vaatimaan kieltoja mitä moninaisimpiin syihin ja hypoteettisiin uhkiin vedoten.

Hieman jos on harrastajalla huomaavaisuutta ja pelisilmää sekä naapureilla himpun verran joustavuutta, niin asiat yleensä sujuu.

Toivottavasti hanke etenee mukavissa merkeissä :D

wikke 19.03.2014 07:51

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Byrocrat (Viesti 1115444)
Jokamiehenoikeudella voi kyllä marjastaa, sienestää ja kuljeskella metsässä jalkaisin, mutta moottoriajoneuvot eivät kuulu näihin luvallisiin liikkumisvälineisiin jollei kyse ole metsänhoidolliset toimet :rolleyes:

Niin?

Tiedän kyllä mitä se sisällään pitää, mutta kun on hahmoja joita vituttaa se jonkun sienimetsällä olo maillaan tahi että jonkun syrjäisän pellon laitaan on ilmestynyt latu. Ja kieltää kun ei voi.

Nerd-O 19.03.2014 08:22

On vähän outoa valittaa että tie kuluu.. Jos nyt oikein katsoin niin tuo on se entinen "päätie" kun ajettiin mäntsälästä kärkölään. Silloin on vähän nihkeä sanoa että tie kuluu, kapea ja vaarallinen. Aivan päästä se on kyllä todella huonossa kunnossa. Viimeksi kun siitä tuli ajettua niin oli kyllä niin valtavat urat että olisi melkein portaaleita kaivannut alle.

On tuo sen verran korvessa ettei sen pitäisi ketään siellä häiritä.

PunisherFIN 19.03.2014 08:34

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja tapsa4x4 (Viesti 1115513)
Lupaaa haetaan siksi että ilmeisesti jonkunsortin bisnestä meinataan tosta tehä.sivu elinkeinona harjoittaa tota ajo hommaa.

okei sillon mie ymmärrän tuon luvan hakemisen kyllä.

mut edelleenkin oon aika vahvasti sitä mieltä, että omilla maillaan saa ajella hupia yksin ja kavereiden kanssa, toki naapurisovun takia tointaa ottaa naapurusto huomioon, muttei sitä mikään laki kiellä. nimittäin jos noin ei olisi, niin pentuna oisi napsunut tuomioita enemmänkin moottorikikottimilla ajelusta ja se rällääminen oli lähes jatkuvaa tietyssä iässä, mitä nyt välillä koulussa muisti käydä :D vai ottiko naapurit sitten niin, että niin kauan kun pärinä kuuluu, pojat ei ole isompaa pahaa tekemässä, eli hyvä vaan jos metästä kuuluu moottorin ääntä? ;)

niin ja toivottavasti tää hanke menee läpite, siis ihan harrastuksen kannalta hyvä asia ja ite oon sitä mieltä, että jos joku haluaa tehä pientä sivubisnestä, niin yrittäjyys on vaan hyvä asia :)

mparty 19.03.2014 09:22

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja PunisherFIN (Viesti 1115547)
okei sillon mie ymmärrän tuon luvan hakemisen kyllä.

mut edelleenkin oon aika vahvasti sitä mieltä, että omilla maillaan saa ajella hupia yksin ja kavereiden kanssa, toki naapurisovun takia tointaa ottaa naapurusto huomioon, muttei sitä mikään laki kiellä. nimittäin jos noin ei olisi, niin pentuna oisi napsunut tuomioita enemmänkin moottorikikottimilla ajelusta ja se rällääminen oli lähes jatkuvaa tietyssä iässä, mitä nyt välillä koulussa muisti käydä :D vai ottiko naapurit sitten niin, että niin kauan kun pärinä kuuluu, pojat ei ole isompaa pahaa tekemässä, eli hyvä vaan jos metästä kuuluu moottorin ääntä? ;)

niin ja toivottavasti tää hanke menee läpite, siis ihan harrastuksen kannalta hyvä asia ja ite oon sitä mieltä, että jos joku haluaa tehä pientä sivubisnestä, niin yrittäjyys on vaan hyvä asia :)

Lain mukaan jos bisnistä aikoo pyörittää tarttee ympäristöluvan johtuen tuoteturvallisuus ja -vastuu ym. asioista. Pelkkä maastoliikennelupa ei riitä.
Näin ainakin ympäristötoimen mukaan.

Samoten maastoliikennelain mukaan omillakaan mailla ei saa järjestää ajoharjoittelua ilman maastoliikennelupaa JOS ajoharjoittelu on 'toistuvaa'. Missään tosin ei ole määritelty
mitä tuo toistuva tarkoittaa eli se on täysin tulkitsijasta eli viranomaisesta kiinni ja viime kädessä oikeus ottaa jotain kantaa aiheeseen tarvittaessa.

Nimimerkillä maastoliikenneluvan ajoharjoittelualueelle joskus hakeneena :)


Sivu luotu: 16:47 (GMT +2).