![]() |
Hilux ravistaa !
Tiedän että voi johtua monesta asiasta, mutta mielipiteitä/kokemuksia mistä lähtisi etsimään.
Eli -94 4wd naku hiluxi ravistaa aika paljon. Alkaa siinä 80kmh ja loppuu 90kmh. Tai ravistaa muissakin nopeuksissa mutta ei niin pahasti. Alustasta ei kuulu kuoppateillä mitään erikoista eli löysää ei tunnu nivelissä olevan. Nyt toiset 235x85x16 renkaat alla, mutta ravisti toisilla pienemmillä myös. En nyt muista missä nopeuksissa pahin ravistus toisilla renkailla mutta kuitenkin. Ehdotuksia kiitos, ja jos kokemuksia löytyy niin ne ovat tervetulleita. |
Death wobble ?
|
Tukilaakerin kumi rikki?
|
siis ravistaa ohjausta, vai jyrisee "jostain"?
|
Lainaus:
|
Mulla oli moista ongelmaa ja vikaa haettiin pitkään. Renkaatkin tasapainotettiin uusiksi mutta vaan ajan mittaan oire paheni. Kipu tuli sitten ulos kun kartaanin ristinivel korkkaas yhtenä päivänä.
|
Kardaanin kannatinlaakerille antaisin äänen minäkin. Tai sitte ristikolle niinkun yllä jo mainittiinkin. Viime kesänä kaupungissa porsi kuormurin kannatin laakeri ja aiheutti kyllä kaikenmoista ylimääräistä hälinää. Oli jännä ajella pajalle kun valoista lähdettäessä alko sellanen jyskytys mikä ei loppunut kun vasta neljässä kympissä. 80-90km/h alkokin sitten taas seuraava erä.
|
ääni myös täältä ristikolle.
|
Kannatinlaakeri oli ainakin mulla ihan niks-naks vaihtaa. Perustyökalut riittää. Ei ainakaan jäänyt mieleen mitään dramaattista, joten taisi liukua irti ja takas ihan itsekseen.. :)
|
Sitä kun heiluttelin niin klappia oli melkoisesti. Mistä saa edullisesti, muualta kuin motonetistä. Työttömän budetille sopivaan hintaan, ja millainen vaihtaa ?
Eli se laakeri menee jokatapauksessa vaihtoon. Ristikoissa ei tuntunut väljää väännellessä/heilutellessa. Eli mistä edullisimmin ?? |
Ei ristikoissa väljää välttämättä tunnu mutta kun toisen puolen laakerit siellä ahistaa niin taatusti ravistaa. Puota kardaani laakereineen alas ja nitkuta ristikot läpi niin vika kyllä selviää.
|
Lainaus:
|
Vastaan että siitä tarvikeputkasta mistä sen saa samalla reissulla käteen. Motonetti on melko nettohintainen kauppa eli tuskin ainakaan paljon halvemmalla mistään löytyy.
|
Lainaus:
Ristiniveliä on vaihdettu useampia. Kiivastua ei kannata jos itse kyselee ja toiset koittaa auttaa... |
Lainaus:
|
Lainaus:
|
Lainaus:
|
Näkisin, että olipa rikki mikä hyvänsä niin purkamaan joutuu koko hoidon ja samalla vaivalla tarkistaa (itse vaihtaisin) ja rasvailee ne ristikotkin.
|
ristikot maksaa kympin kappale ja se tukilaakeri ehket max 20 vaikka fixus kaupasta.. ei ne hilun rojut sen kalliimpia ole kun nissaninkaan (terrano) ja jos kerran kardaani on irti ni ihe vaihtasin kaikki kerralla JOS on missään väljää.. Tamgears jos haluat ok hinnalla hyvät osat, ne myös tietää nuo koot kerralla oikein, ei tartte arpoo moponetin paskaosien kanssa, niiko itelle et 2x viärän kokoset ristit tullu nissaniin :D
ja oikiasti jos se tukilaakeri tuntuu käsin paskalta, ni todnäk siel ei oo ristikotkaan täysin ehjät, paikallaan ei tunne sivuheittoa tai takertelua kovin hyviten. vaan se on käytettävä väkisin irti et tietää todellisen tilanteen ja sittepä se onkii matka varaosakauppaan jos siel on jompa kumpa paskana.. eli suosiolla varaisin ne kympin ristit ja asennuskaljaa enne ko alat puottelee kardaania veks :D |
Lainaus:
Ei porukkaa kohta kiinnosta yrittääkään auttaa jos asenne tuommonen. Mut kyllä määki vaihtasin sinne kaikki romut kerralla. Osta osas mistä ostat, tuskin ehotus kelpaa kuitenkaan...ehe ehe. |
Lainaus:
|
jaa prkl, anteeks miun moka, parisen kymppiä about kappale, tottuna nissanin varaosahintoihin ;) heittoa etu/taka välillä pari euroa/kpl.. http://www.tamgears.com löytyy näköjään kaikki, tosin rankasee jos etusen tuplanivel on pienemmällä kupilla ni pompsahtaaki sit kuuteen kymppiin :o sitte myös moponetti http://motonet.fi/fi/varaosat/589/au...4#Voimansiirto mut mie olisin TODELLA varovainen et suat oikeen kokoset kalikat, nimim kokemustaonPERKELE.
jos et ota asennuskaljaa, ni silloha niillä olutrahoilla suapkii kierroksen ristejä vaikka ois tuo kalliimpikii osa :) toiseksee jos halluu hommat tehtyä, ni liialla liukasteella on iso vaara siihen et jiäpi asennukset vaiheeseen :D |
Kato se on tua kymäläisen ja varsinkin jos on,niinkuin tuo nicci antaa ymmärtää eli cosworth miehen luonne semmonen että pitää olla valmis haastamaan kuka tahansa,missä tahansa,millä tahansa ja syystä mistä tahansa...:D:D:D
Vaan vaiha se laakeri ja rasvaa samalla kardaanit ja korjaa sitten lisää kun tarvii... |
Cossumiehellehän pitäs olla laakeri ja ristikkojumpat ja muutki "pikkurenpat" tuttua koneen pe iltasen täysremontinki tekemisen suhteen tuttua ja ns normi perjantai-ilta :D eikös ne fordin sähkörempat tehha ihan sujuvasti liikennevaloissa jo? ;)
|
Lainaus:
http://i17.photobucket.com/albums/b8.../Dodge/la1.jpg http://i17.photobucket.com/albums/b8.../Dodge/la2.jpg |
Sivu luotu: 22:11 (GMT +2). |