Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Chit-Chat (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=172)
-   -   Piraatti vs. aito? (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=118844)

AtteL 25.12.2013 15:15

Piraatti vs. aito?
 
http://www.arcticparka-finland.com/m...l#.UrrZw9JdW9U

http://www.partioaitta.fi/Miesten_va...se_Snow_Mantra


Taitaa olla muutakin eroa kun reilu tonni hinnassa...:eek:

MiKo 25.12.2013 17:22

Molemmat teetetty lapsityövoimalla. Ero tulee siitä paljonko kukin välikäsi tienaa.

On muuten lämpimän näköinen takki!

hj 60/61 25.12.2013 17:37

On pakko olla lämmin takki, jos maksaakin ton 1349 €uroo....:eek::eek::eek::eek::eek::D:D:D:D:D:cool:

Bazeeba 25.12.2013 18:19

kyllä se voi ihan samankin olla. Kerran käyny tuol partioaitas ja toiste ei tartte mennä. Hinnat sen verta kohillaan.

Murros 25.12.2013 18:56

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Bazeeba (Viesti 1082937)
kyllä se voi ihan samankin olla. Kerran käyny tuol partioaitas ja toiste ei tartte mennä. Hinnat sen verta kohillaan.

Samanlaiset hinnat ko aikanaan valtion pukutehtaalla. Kaveri kävi hieman osteskelemassa vaatteita.Kun kassa oli hakannu kamat yhelle kuitille niin kamu joutu kysäsee et onkos toi alempi lukusarja joku imei koodi ,sillä hinnassa ei noin monta numeroo voi olla :D:D

Byrocrat 25.12.2013 19:54

Laadusta joutuu maksamaan
 
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja MiKo (Viesti 1082918)
Molemmat teetetty lapsityövoimalla. Ero tulee siitä paljonko kukin välikäsi tienaa.
On muuten lämpimän näköinen takki!

Vain nuo nettikaupan pirattituotteet teetetty halpamaassa lapsityövoimalla :( Aidot, Partioaitan myymät tehdään Canadassa eikä noi ompelijat kovin lapsilta näytä :eek:
Laatu ja ammattityö maksaa kuten tuolla "peruspalkkatopikissa" on muistutettu :eek: Vaikka kunnon takki maksaa niin sen käyttöikäkin on moninkertainen tuohon halpatuotteeseen verrattuna :cool:

Nikuzai 25.12.2013 20:08

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja MiKo (Viesti 1082918)
Molemmat teetetty lapsityövoimalla. Ero tulee siitä paljonko kukin välikäsi tienaa.

On muuten lämpimän näköinen takki!

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Byrocrat (Viesti 1082983)
Vain nuo nettikaupan pirattituotteet teetetty halpamaassa lapsityövoimalla :( Aidot, Partioaitan myymät tehdään Canadassa eikä noi ompelijat kovin lapsilta näytä :eek:
Laatu ja ammattityö maksaa kuten tuolla "peruspalkkatopikissa" on muistutettu :eek: Vaikka kunnon takki maksaa niin sen käyttöikäkin on moninkertainen tuohon halpatuotteeseen verrattuna :cool:



Jos näissä on sama homma kuin naisten kengissä
Merkki kumisaappaat liikkeessä 39,90 ja myyjille olevassa luettelossa 7,90
Korkkarit oli 12-29€ myyjien luettelossa ja kaupassa 49-150€ :mad:
Ja kaiken lisäksi pienin tilaus erä oli 3kpl :eek: :eek:

niin molemmat voi olla samassa paikassa tehty toisessa ei vaan yritetä vuoden tulosta yhdellä takilla tehdä

-MaTTi- 25.12.2013 20:29

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Bazeeba (Viesti 1082937)
kyllä se voi ihan samankin olla. Kerran käyny tuol partioaitas ja toiste ei tartte mennä. Hinnat sen verta kohillaan.

En pitäis mäkään mahdottomana että olis sama. Näköjään vaan tän päivää puoleen hintaan toi halvempi. Ottaisin riskin.

Rölli 25.12.2013 21:13

Onhan noissa ilmaa hinnoissa ihan huolella.
Pukinkontiin ostin juniorille partiokamojen erikoisliikkeestä merkkirinkan niin tutun myyjän avustuksella lähti 70% hinnasta pois...

-Jarkko- 25.12.2013 21:20

Ostin aikoinaan laakerikeskuksesta CAT talvitakin ja oli melkoisen hintainen...
Kotona huomasin lapussa lukevan made in KOREA!

Tuli vähän sellainen pyllyyn lykätty olo mutta luonto ei antanut periksi mennä inisemään kauppaan kun en itse huomannut pikkupränttiä:o

Laadusta ei voi sanoa mitään kun se on roikkunut varaston henkarissa jo vuosia.

Vai olikohan se sitten aito ja oikea KISI takki, ymmärsin vain logot väärin:D:D

359_Cummins 25.12.2013 21:31

Ton ensimmäisen (halvemman) firman sivusto vie ainakin Moldovaan, etten sit tiiä että kannattaako sinne kehitysapua näin henk. koht. työnnellä.
Oli sen verran kötösen oloinen toi domaini jo että pakkohan se oli tsekata.

ZeiZei 25.12.2013 21:37

http://www.canada-goose.com/counterfeit/

BJ-40/76 25.12.2013 22:49

Yleisellä tasolla:
 
Kummastakaan topiikin aloittajan liikkeestä ei ole kokemusta, eikä k.o tuotteesta.

MUTTA; nuo "piraatti" tms. tuotteet voi olla aivan mitä vaan.

Itse olen tilannut tuolta maailmalta ("halpismaisista") vähän sitä ja tätä, mutta jos yrittää ostaa halvinta, niin silloin on vielä ostettava hyvä..., siis jos haluaa hyvän ja halvan. MUTTA Jos tietää/onnistuu arvaamaan, niin edullisesti voi ostaa myös laatua, ainakin hinta-laatu-suhteessa.

Noissa "rättiostoksista" itse olisin varovainen seuraavalla tavalla; jotkin "halpikset" voi olla käsitelty semmoisilla aineilla/kemikaaleilla, että herkkähipiäinen suomalainen voi alkaa punottaa/kutiamaan, taikka sitten notskista lentävä kipinä saa aikaan ikuiset palovammat.
(yhden "itsetilatun extrime-" makuupussin olen nähnyt, mikä paloi soihtuna!, onneksi oli niin surkea, että piti lämmittää rakovalkealla...?)

Ja sitten se, että on ns. kivijalkakauppa, jota sitoo suomen kuluttajasuoja, on aika iso Arvo, sen lisäksi, että voit käydä sovittamassa.

Reetu 26.12.2013 03:48

Taitaa olla helpoin ostaa mitä halvimmalla saa...

Joulupukin tuomat tunnetun brändin kotimaassa valmistetut collegebyysat näkyy olevan saumasta 5cm ratki. Olihan nää jo useamman tunnin jalassa...?

SisuFin 26.12.2013 07:00

Ilmeisesti tilaaminen ulkomailta velvoittaa maksamaan veroja siihen päälle. Tämäkin pitää ilmoittaa paketin lähetystiedoissa. Jollei ilmoita, voi tulla kovatkin sakot, taikka vaihtoehtona tuotteen tuhoaminen tullin toimesta.

Näin ainakin eräs lentokentällä työskennellyt sanoi.
Kova epäilys vaan tuosta tuhoamisprosessista, roskiin vaiko takakonttiin, jaa-a... :D

Edit: tuommoinen linkki vielä löytyi: http://www.kysy.fi/kysymys/ostin-net...on-parka-takin

Nerd-O 26.12.2013 19:48

No jaa. Tähän pätee sama kuin auton osiin. Suomessa kaikki on vaan ihan vitun kallista. Esim. Kaverin Accordista laukesi tämä kaksoismassavauhtipyörä. Ihanan kallista. Uusi osa suomesta 1800€. Uusi osa saksasta 600€ toimitettuna suomeen.. Saksasta tuli ihan Hondan omassa paketissa ja koodit täsmäsi suomen tuotteeseen. En tiedä sitten kuka vetää 1200€ välistä kun tuo sama osa tulee suomeen.. Mut ei ole kyllä mitään järkeä tilaa osia suomesta, varsinkin tuollaisia vähän arvokkaampia.

Lerssinen 26.12.2013 19:53

Auton osat muuttuu melko kalliiksi jos ne kipasee täällä jonku välikäden kautta.. Mielelläni tukisin SUOmalaista mutta kyllä se ahneudella pitäs joku raja olla.. :(

Piraattituotteista muistan kun joskus ala-asteella nappiverkkarit oli ihan hitti, oli pakko olla.. Yhden häiskän vanhemmat sitten oli kipassu jostain mustamäen torilta verkkarit ja ei siinä ihan samanlaiset kolmen raidan verrarit ne oli ja kestikin hyvin.. Meni melko kauan ennenku sen joku tajus että niissä luki

abibas

Ei siis adidas :D

jyrden 26.12.2013 20:01

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Nerd-O (Viesti 1083360)
No jaa. Tähän pätee sama kuin auton osiin. Suomessa kaikki on vaan ihan vitun kallista. Esim. Kaverin Accordista laukesi tämä kaksoismassavauhtipyörä. Ihanan kallista. Uusi osa suomesta 1800€. Uusi osa saksasta 600€ toimitettuna suomeen.. Saksasta tuli ihan Hondan omassa paketissa ja koodit täsmäsi suomen tuotteeseen. En tiedä sitten kuka vetää 1200€ välistä kun tuo sama osa tulee suomeen.. Mut ei ole kyllä mitään järkeä tilaa osia suomesta, varsinkin tuollaisia vähän arvokkaampia.

Vähän sama ku tilais VAG:hen kotimaasta katin, jonka mukana tulee pakosarjakin... Kotimaassa tuo paketti tais olla 1200€:a ja tilaamalla viikon päähän tiskillä. Oli sit saman Ruotsista tilannut ja kuluineen, sekä tiivisteineen oli laskussa ollut loppusumma sit 750€:a. Katti sit ihan VAG:n leimoin ja paketissakin merkit tuosta, kuin myös tiivistepusseissa oli ollut.

Eli täällä kotimaassa on ainakin kaksi tahoa, jotka ottaa omansa näissä osissakin osansa. Itse tilaan mikäli ei kiire osille, niin osia tulee Virosta ja Englannista tilattua. Mikäli kiire ja osan hinta toimituskulujen jälestä lähellä kotimaista hintaa, niin sitten paikallisesta otan sitten ne. Ja ku tuolta Virosta saa sellastakin osaa, mitkä ois muutne tilattava marmorille ja siellä samat osat n. 3x kalliimmat ois.

A-P 26.12.2013 20:07

En ymmärrä lähtökohtaisesti feikin ideaa! Jos tarpeena jokin tietty design tahi brändi, niin mitä ihmeen järkeä on ostaa feikki?!?!?!??!?! Ostaa sitten sen halvan, joka ei yritä näyttää miltään, vaan on aidosti oma itsensä halpatuote. Itse maksan mielelläni hyvästä suunnittelun ja tuotannon laadusta valmistusmaasta riippumatta, ja jopa ideologisista syistä kotimaisuuslisää. Aito on aina aito.

Ostin minäkin aikoinaan Lebanonista Abinas-lenkkarit ihan tietoisesti. Ei niitä mielellään jalassa pitänyt, mutta vitsinä toimivat useammin kuin kerran.

Nikuzai 26.12.2013 20:14

Itellä oli mustamäen torilta nike;n college pusakka monta vuotta käytössä nyt mutsi on käyttänyt sitä säännöllisesti varmaan yli 10 vuotta


Kaveri joka asuu helsingissä sanoo et käy tallinnasta toreilta ja muualta vaatteet on halvemmat ja kestää paremmin mitä stokkalta tai muista merkkiliikkeistä


Kengissä on ainakin et samasta tehtaasta kiinasta ne tulee kenkä kauppoihin ja marketteihin, molemmissa yhtä paska laatu :mad:

MiKo 26.12.2013 20:18

Järkkärin laturi meni hukkaan. Suomesta kysyin, olikohan jotain 70€, no pidin kalliina enkä ostanu. Ebaysta katoin, 5€ kotiin toimitettuna Kiinasta, no meni syteen tai saveen ja tilasin tämän. Viikon päästä postipate toi paketin ja löysin samoihin aikoihin myös hukassa olleen orkkiksen. Kiinalaista ei erottanut alkuperäisestä, ei edes teksteistä jotka oli viimeistä pilkkua myöten samat. Tarinan opetus vissiin, että joku tekee näitä melko halvalla ja joku vetää välistä IIIISOOOOON siivun.

Juippa 26.12.2013 20:28

Noista piraatti vaate/kenkä tehtaista tuli luettua joku artikkeli joskus.

Kerrottiin että moni tehdas paina läpi yön samaa kamaa kuin päivällä, ainoastaan ns.piraattina. Eli logoa hieman muunneltu tai jotain vastaavaa.

Saavat hyvät lisätienesti tolla. Ja tottahan se on että merkkikamoijen hinnassa on hirmusesti ilmaa. Ainakin sillä erottaa aidon kopiosta! :D:D

eilhik 26.12.2013 20:34

Kuten myös itse tilannut kiinasta Nokian akkuja (original) on ollut hologrammit ja muut ja kestänyt sen mitä pitänyt ainoa huono asia pitkä toimitusaika 3-5vk mutta hinta ollut 2-5euroon rahteineen ja samoja rojuja myydään höötönetissä joidenkin koijareiden välittämänä hyvillä suomikertoimilla.
Auton osat sitten luku erikseen.

Marimekkohan alkaa olemaan kanssa näitä "feikki" tuotteita kuten osa näistä muumibrändistäkin ei se kippo muutu miksikään muuksi vaikka joku sen on joskus täällä suunnitellut valmistusmaa ratkaisee ihmeellisiä ostajia jos tuota asiaa sisäistä ei suomeen paljoa työllisyyttä tuo jos täällä yksi suunnittelee ja pienet kätöset sen valmistaa hyvillä työsopimuksilla.

sos 26.12.2013 20:36

olikohan eile kun tuli faktalta rikos oy jossa oli piraatti hommista, ihan älyttömiä summia pyörii tossa piraattibisneksessä. ja käytetään myös älyttömiä summia piratismin ehkäisyyn ja tekijöiden etsimiseen, ainut ongelma ettei kyseisten maiden päättäjiä kiinnosta jos muun maalaiset kärsii piratismin takia

sos 26.12.2013 20:48

ja paras ehkä, että piratin tekiät osallistuivat tuotekehitykseenkin, eli tekivät esim kuulokkeita myös erivärisinä, kun alkuperäinen :)


Sivu luotu: 04:55 (GMT +2).