![]() |
|
Ilmajousia alle
Jenkeissä näyttää löytyvän näitä palkeita paljon ja halvalla.
http://www.airbagit.com/Air-Springs-...-25-triple.htm http://www.ebay.com/sch/i.html?_saca...inator&_sop=15 Onko näitä offareiden autoihin päätynyt? Halvimmat alle 50€kpl, iskua yli 20cm ja kantaa 1300kg. Eikös tuollaisia kannattaisi suunnitella etupäähän jakarialustaan niin saisi säädettyä korkeuden ja tarvittaessa jousen progressiivisuuden sekä auton asennon. Joystikki kojelautaan jota kääntämällä toisen puolen paine laskee ja säiliöstä painetta toiselle. Voisi jopa pelastaa kaatumisen jos toimisi hyvin? Tekis mieli laittaa hjn lehtijousen ja rungon väliin, saisi pintaherkkyyttä jousitukseen kun on niin jäykkä nypyttäjä kaupunkiajossa. Siihen ei tarvisi kuin jakarit niin vois heittää ne lehdet mettään.. Nuo tarvii yhteyden säiliöön etteivät ole liian progressiiviset, takana rullapalje toimii hyvin mutta edessä ilman pitää liikkua säiliöön varsinkin jos ne laittaa lisäjousiksi. Vaikkaan että niissä on liikerataa enemmänkin jos akseli vetää jousta ristiriipunnassa. Mielipiteitä? |
Itseä kiinnostas LN170 Hiluxin apujousiksi taakse jotta saisi säädettävyyttä erilaisille kuormituksille. Samalla pystys huolehtii siitä, että jää joustovaraa ja vähentäisi näin autoon tulevia rasituksia.
|
Mulla takana toimii tosi hyvin yksi rullapalje jossa iskua jotain 35cm. Se keventää ja herkistää hyvin.
Takapää on kuormatta niin kevyt että tarvii herkkyyttä ilmajouseenkin. n 500kg uskallan laittaa kantoa vahvistetulle banjollekin ja iso paineenrajoitin pitää voimat kurissa. Takana on tilaa rullapalkeelle mutta edessä ei, kyllä noita makaroita laitetaan takajousien alle pelkillä laipoilla lehtiin kiinni. Jos noita tilataan kerralla useammat tai joku yrittäjä tuo niin hinnat alle 200€ pari. |
Onnistuskohan laittaminen pohjaanlyöntikumin tilalle?
|
Noiden kaksipalkeisten minimimitta on n 7cm eli onnistuu. Siksi ne olis helpot laittaa, toisissa on sisällä se pohjauskumikin.
|
Alko kiinnostaan jos tekis kokonaan ilmajousi alustan hj seen :o mieleståni ei aivan mahditon ajatus ????
|
Jos jotakuta arvelluttaa palkeiden kesto, niin tossa on puukotettu Scanian tukiakselin nostopalje, mallia rulla. Helpomminhan siitä tietty terävä tikku menee läpi kun siel on painetta, mutta ei nuo ihan rimpulaa matskua ole. Ja jos on hieman ylimitoitettu niin pienemmällä paineella saadaan sama ajotaso (vrt. pienempi palje suurempi paine) jolloin kumi joustaa enemmän.
http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=143533 |
Lainaus:
Iskarit varmaan tarvii ollat paremmat kun lehtijouset ei tarvi ollenkaan. Kestävyydestä ajattelen että etupään kun pudottaa metrin kalliolta niin paineet voi käydä muutamassakymmenessä baarissa ja virittäisin virtaavan paineenrajoitusventtiilin lähelle jousta. Muutenkin joku 6kg sammuttimen säiliö jousen yhteyteen vähentäisi progressiivisuutta ja alusta olisi notkeampi. Mä oon tehny pirusti töitä lehtijousien kanssa ja noiden ilmajousien laitto olis naurettavan helppoa. Lehtiä ei saa millään hyviksi ja akselin liikkeet on hankalia. |
Joskus (melkein aina kohdalla) nepannut rulla paljetta ja piru et se kuulostaa ohuelta :eek:
Sinään ilma-alustan teko ei olisi hankalaa, vaan ne kepit ja risut itteä ainakin huolettaisi Kaveri katsastusinsinööri uhkasi, että katsastaa mulle hydrauli-hydraulikierrejousi alustan jos sellaisen teen :D Eli sylkky tolpaksi ja kierrejousi toiseen sylkkyyn takakontissa, ne letkulla yhteen ja tasonsäätö öljyä lisäämällä |
mulla on taka-askelilla telipussi jotain 30-80cm on nostorajat...
Hyvin pelaa ja paineen säätimellä säätö. Ja siis keskeellä akselia. |
ite en olisi huolissani pussien kestävyydest, varsinki jos k autosta, ja mikäli meinaa paineen rikkovan pudotessa, ni ei hajoa pussit ei niin paljoo nouse paineet, mikäli läheskään oikean lainen rajoventtiili.
suikkaan meinaan joskus laittaa pussit kulmiin, kunhan saa joskus muuten valmiiks. pussien kytkennöistä ei vielä suunnitelmi, mutta jonkun näköinen korkeuden säätö tulee. |
Mites se tuo ilma alusta ois järkevin toteuttaa hojoon ? Hdj tai patrol etujakarit ja takajakarit sitte ilmapusseille pedit jja kompura tars olla riittävä tietysti. Mites tuo pussien ohjaus ? Ja paine säiliöitä riittävästi ?
|
Eikös se melkein hodari varsia pyydä eteen, takana voisi toimia minimissään ilman säiliöö leikkikompurallakin. Takapää kun on kevyt ja putoilee vaan perässä kun etupää määrää kallistuksia.
Etupää voi vaatia molemmillepuolille ne omat säiliöt että joustaa tarpeeksi, lisäks se paineenrajoitusventtiili jos hypitään rajummin, ehkä sopivalla säiliöllä ei tarvi sitäkään. Etujousiin tekisin kallistuksen joko mekaniisella tai sähköventtiileillä ja joysticillä. Jos laittaa sähköventtiilit niin takapääkin voisi toimia säiliön kautta nopeammin, Noi etuset tarvisi kuitenkin omat "välisäiliöt" todennäköisesti. Yksi isompi säiliö esim 10bar säädölle, siitä takajousille yhteinen paine yhdellä ventiilillä ja paineen rajoituksella ja eteen venttiileiltä paine jousille ja välisäiliöille. Paineenlaskuun kaikille omat sähköventtiilit. Lopulta kaikki sais säädettyä halutessaan joyticillä ja kummenellä venttiilillä. noita pieniä ilmanpaineventtiileitä löyty 3,5€ kpl netistä, esin spelektroniikalla kans paljon aosia ja mikrokytkin joysticceja. Suoraan rungonalla voi olla hiukasti sisäänjoutoa mutta kunhan kosla laskee leimakorkeuteen eli normaalipohkaukseen niin käyttökorkeus voisi olla suurempi. Mullakin jo 6cm korinkorotusta ja silti onnistuisi. |
ei taia toimia takapää jos laittaa yhteisellä linjalla mikään ei estä kallistumasta kun paine karkaa toiseen pussiin
|
Nii jossa pelkissä ilmoissa käy niin, mulla kun menossa vasta ilmat lehtien kavereina.
Pian senkin huomais miten ne toimiis eli ei. |
Lainaus:
|
Mulla on FJ:ssä 120:n Cruiserin pussit takana omalla viritelmällä korvaten omat kierrejouset ja hyvin toiminut reilun vuoden nyt ongelmitta. ARB:n kompura tekee painetta, pussien putkien päissä on ARB:n magneettiventtiilit kummallakin oma. Noitten jälkeen menee linjat yhteen ja linjassa painemittari, sen jälkeen ylös-alas pneumatiikkahanikka, mistä heräte kompuralle jos nostaa ylöspäin. Mitään säiliöitä ei ole. Iskareina Bilstein 5100-sarjaa.
Eli maantiellä ajellessa pussit on erillään ja kallistelu pysyy kurissa. Venttiilit auki paine pääsee paine pussista toiseen, millä saa akselin joustamaan vapaasti. Pussi liikkuu n. 13-40 cm välillä muistaakseni (kasassa - kaikki ulkona). Tien päällä mukavan ja sopivan progressiivinen jousitus. Sattui tulemaan kerralla hyvä vaikka ei oikein ollut tietoa miten käyttääntyy ilman 120:ssä olevaa säiliötä. Putket on niin ohutta pilliä (3/16") että arvelin että säiliötilavuus ei töyssyn kohdalla kerkiä vaikuttamaan mitään ja ehkäpä näin onkin. Edit: Jos jotakuta kiinnostaa niin painetta pusseissa mulla n. 4.8 bar kun tyhjiltään ajelee, vaunu persiissä n. 100 kg aisapainolla n. 5.5 bar. |
Itellä on ollu Bertassa jo usean vuoden, en kyllä muista enää että monta, takailmajouset ja ne on toteutettu orkkis norrilla ja paksusta jousi latasta tehdyillä tractionbaareilla. Pussit on samassa piirissä 6 millin putken perässä ja kompurana tällähetkellä joku pikku 220 v päpätin säiliöllä ja rajakytkimellä. Tason säätö on sähkö venoilla ja automatiikkakin siinä oli mutta säätötanko on ollunna puoltoista vuotta irti iun kukaan ei oo joutanu sitä korjaamaan. Seuraavaksi laitan sen mikrokytkimen suoraan toiseen iskariin niin jää muutama osa pois.
|
reagoiko liika herkästi jos anturi iskarissa, silloin se koittaa korjata kaikki iskut mitkä tulee siihen pyärään, kun taas jos se on keskellä ni se puolittaa iskut ja kallistukset.
ja tarviiko sitä anturia ainaki itellä suht samat painot autossa kokoajan eli tietty paine piirissä riittäis vakiona, mutta silti lisäks laittaisin venttiilin jolla nostaa, tai laskea painetta |
Nii tai tarkennetaan että se on puoliautomaatti eli kun painaa napista niin säätää tason kohdalleen. Automaatti vaatisi jonkun elkkuwelhon vääntämään nopeustiedon tms.
Toisaalta joku käsijarrun vapautuskin saattaisi toimia riittävän hyvänä herätteenä ja sitten se nappi päälle.Ja on tuossa sitten käsiajokin joka on nyt käytössä. Vaan on se noissa kärrihommissa hemmetin hyvä. Agadoksen saa perään senkun peruuttaa kuulan kohalleen ja nostaa koukun kiinni. Jää kaikki normi ähellykset pois. Kompuroista sen verran että noiden lelu kompuroiden elinikä on vaihellu viikosta vuoteen. Ne on vaan niin paskoja esityksiä kun niissä ei ole oikeaa mäntää vaan se on semmonen lätkä siinä kiertokangen nokassa. Viimeisen yrityksen palautin bilistemaan kun sattu tuo nykyinen kohalle. Sekin maksoi 79 egeä ja siinä tuli viimeistelynaulain mukana... |
Automaattisessa tasonsäädössä toimii hyvin vaikka Scanian hytin tasoventtiili. Mä olen ottanut talteen pari kappaletta tohon Dodgen tulevaan ilmajousitukseen.
Ja jos haluaa mahdollisuuuden vaihtoehtoiseen tasoon, niin akselin ja venttiilin väliseen tankoon ilmasylinteri jota ohjataan solkulla tai mekaanisella venttiilillä. Sylinterin iskun pituus = ajotason muutos. |
Kyllä nuo ilmat ovat nykyaikaa ja offareille sopivat osat yleistyvät.
Mulla siis toi "tein ihan ite" rullapalje lehtijousien kaverina keskellä ja sen kantava pinta tais olla n. D 18cm Ilman painetta perä on n 5cm normaalia alempana ja 2,5 bar tais jo venyttää jousia ulospäin n 30 cm ylempänä. Iso pitkäliikeinen rullapalje toimii tosi herkästi takapäässä enkä ole siitä mitään vikaa löytänyt. Vaatii tolkuttoman paljon asennustilaa mutta toimii hyvin lehtijousien kaverina. Ei toimi nollapaineella kun alkaa hietämään mutta 0,5 bar riittää normaaliin ajokorkeuteen. Palje nousisi varmaan vielä 10cm mutta kardaanin liuku pohjaa eikä silloin voi antaa monoa kärrylle. Kartaanin kulmat sallisi hurjempiakin korotuksia ja liukua jatkamalla siitä voisi olla joskus apua. Takapuskuria voisi nostaa 50cm suosta tunkattavaksi. Edessäkin noi palkeiden 25cm iskunpituudet olisi tarpeen vain tunkin alle tarjoamisessa tai vinssin kaivamisessa. Tai tuplanilviänen voisi kestää vetääkin max kulmilla. Mua houkuttaa etuakselilla asennonsäätö mahdollisuus kun en oikein haluaisi kääntää koslaa. Lehtijousien ja uusien iskarien lisänä ne ei juurikaan heikentäisi hallittavuutta mutta jos vivusta voisi lisätä painetta asennon korjaukseen niin voisi välttää kaadon ja viedä jo narua tueksi. Etujousien maantieherkkyys voisi samalla nousta uusiin ulottuvuuksiin kun noi lehdet on melko tökkivät. Toisaalta takajousien toiminnassa miettisin antaako ilma siellä apua. Vieterin liikerata on pitkä ja yksi palje keskellä ei rajoittasi niiden liikettä? |
Lainaus:
Kai ne lehdet silti rauhoittaa menoa mutta jos takana on jousitettua massaa vaikka 600kg niin edessä tuplasti. Ei tuntunut kiikerältä tai oikeastaan ei huomannut mitään, jos se ulosjoustava pyörä menee 8cm ulompana ja sisäänjoustava samoin niin ei sitä mistään huomaa. Etupää vetää ja taka tulee perässä. Toki jos jää mahasta kiinni niin taka-akselin nostolla voi saada vähän liikettä ja pudota kiven päältä. Ei ne mekavinssiä silti korvaa. Silloin perä meni jo 20cm normaalia korkeammalla ja piti varoa kartaanin pohjausta. Jos olisi pitkävartiset jakarit, pitkäliukuinen kartaani ja hyvät pitkät iskarit niin amerikan korkeuksiin pääsisi ihan toimivista korkeuksista tarvittaessa. |
Alkoi itseäkin kiinnostamaan noi. Suikkaan on joskus tulossa kierteet, mutta samalla vaivalla vois pistääkin ilmat.
Miten noiden toiminta päivittäisessä käytössä ja talvisin? Raskaammassa kalustossa ne järeämmät taitaa toimia ihan ok. Näitä taas ei suositella talvikäyttöön ja ei tieliikenteeseen jostain syystä. http://www.ilmajouset.fi/index.php?page=tuotteet Mites konttorilla suhtaudutaan tollasiin esim. airbagista tilattuihin tai vastaaviin? |
Ei kai talvikäytössä oo mitään ihmeellistä, ei mulla ainakaan ole ollut mitään ongelmaa. Ei laske paineet, senku vaan ajelee.
Onpa suolaisen hintaisia settejä tuolla ilmajouset.fi:ssä ja ilmeisesti laatu sen verran heikkoa että ei venttiilit, kompura tai joku kestä pakkasta kunnolla. Kiertäisin kaukaa ko. firman. Pusseille ei muuta vaatimusta kun että ovat tieliikennekäyttöön tarkoitettuja ja kantavuus riittää. En laittais mitään tönkköjä makkarapalkeita vaan rullapalkeet ehdottomasti. Lantikan pussitkaan ei oo mitenkään ylihintaisia, esim: http://www.paddockspares.com/rkb1012...449-clips.html Orfivarusteen Tumpillahan oli Suzukissa tollaset joskus vajaa 10 vuotta sitten jo. Kenellähän lie kyseinen Suikkeli nyt...? |
Sivu luotu: 17:17 (GMT +2). |
|