Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Pajero -98 2.5tdi GLS (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=118090)

JerHuu 03.12.2013 15:50

Pajero -98 2.5tdi GLS
 
Naperolla ongelmia käynnistyksen kanssa KYLMÄLLÄ koneella.
Elikkäs käyntiin lähtee hyvin kun kone on valmiiksi lämmin mutta kun auto ollu paikallaan 1-8h riippuen kelistä niin tuntuu että käyntiin ei lähde sitten niin millän. (Ei väliä onko kesä vai talvi. kesällä vähän helpommin)
Lopulta kun auto starttaa niin joutuu ryyppyä pitämään päällä jonkun aikaa kunnes kone kunnolla herää. kuulostaa aivan vanhalta veturilta kun kone lähtee "käyntiin".
Nopeasti kuulosteltuna tuntuisi siltä että AINAKIN yksi pytty on pois pelistä käynnistys hetkellä mutta jonkun aikaa kun on antanut rallattaa niin sitten ei mitään ja muuta ku kovaa ajoa.
Olen kysellyt viisaammilta neuvoa mutta osa vannoo ruiskujen nokkien puoleen kun taas osa vannoo hehku releen menneen. Jälki hehkutta melko kauan n.3-5 Min.
(hehkut vaihdettu 3kk sitten naperoon)
Roikan nokassa jos ollut vähintään 1.5H nii lähtee käyntiin kuin palmun alta
Mutta laitanpa tämän vielä tänne ja eiku arvailemaan mikä mahtaa naperoa vaivata. Ajokilometrejä 264 000 :D

Magwel 03.12.2013 17:42

Laitoitko tarvike hehkut? 2.8 Pajerossa ei toimi kuin orkkis hehkut.
Marmoritiskillä noin 50e/kpl

Tomppaa_ 03.12.2013 20:50

Eikä toimi 2.5:tosessakaan. Nappihehku tai orkkikset.

Janex 04.12.2013 01:03

Höpö höpö, ettei tarvikehehku toimi. Boschin duratermit ku laitat niin on hyvät ja kestää... nyt jo niin pitkä kokemus että uskaltaa kehua. Kaikista muista tarvikehehkuista huonoja kokemuksia.

Tomppaa_ 04.12.2013 21:21

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Janex (Viesti 1074128)
Höpö höpö, ettei tarvikehehku toimi. Boschin duratermit ku laitat niin on hyvät ja kestää... nyt jo niin pitkä kokemus että uskaltaa kehua. Kaikista muista tarvikehehkuista huonoja kokemuksia.

Ilmeisesti sit orikinelli on possi? Hyvä tietää..


Sivu luotu: 06:07 (GMT +2).