![]() |
Käsijarrullisten jarrusatuloiden metsästys
Elikkä olis tarkoitus rakennella Jeep cj7:kaan levyjarrut taka-akselille. Hommasin jo toitsun laikat ja nyt tarvis löytää sopivat satulat käsijarrulla. Auton kokonaismassa on karvan yli 1800kg ja takana 1130kg.
Mistäs vehkeistä tuommosia voisi löytää? Ja mieluusti liukutappimallia joissa palat olisi kiinni satulassa, eikä jossain ylimääräsessä raudassa |
Renault masterissa ainakin olisi isohkot takasatulat.
http://www.motonet.fi/fi/varaosatuot...1?ajoneuvo=418 |
Transporter T4?
|
Transporter T5 ?, Vivaro?
|
Lainaus:
Lisäks plussaa et volkkarin satulassa on käsijarruvipu pooreissa eli pystyy muuttamaan suuntaa mihin jarruvaijerit lähtee. |
vanhan 900 saabin etujarrut ....
|
Noi t4 satulat on käyny mielessä, toinen ehkä olis jonku luokkaa -03 passat farkun, en ole vaan vielä löytänyt akselimassoja noille. Työkaverin porrasperässä taka-akselimassa oli karvan yli tonnin, niin ei ihan riitä.
|
Riittäiskö isojen Audien massat?
|
Piti käydä paikalliselta purkaamolta hakemassa t4 transportterin osat, mutta ilmeni sitte paikan päällä, että purussa olevat portterit olikin rumpujarruilla.
Löytyiskö joltain b5 alustaisten vaginoitten akselimassoja? Yks passatti olis purkaamolla. |
Lainaus:
|
Kokonaismassoja noista b5:sta löytyy jonnekkin 2100kg asti, akselimassoja en ole mistään noille vielä löytänyt
|
No niin, kävin jo nyt katsomassa rekisteriotetta...
1525 kg omapaino 2000 kg kokonaispaino 1080 kg taka-akselipaino :rolleyes: Auto siis passat V6 syncro (sedan), vuosmallia 97/98. Eipä puutu kuin 50 kg sun tavoitteisiin. Kai farkussa olis sen verran enemmän? (täällä hetkellä käsijarru jumittaa satulan päästä, rasvaamalla toimi kuukauden, että sain leiman... :D) |
Sivu luotu: 07:57 (GMT +2). |