Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Napalukkojen voitelu (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=116797)

TARO59 31.10.2013 11:45

Napalukkojen voitelu
 
Talvi lähestyy napalukot huolossa ja manuaalisista kyse. Mitä rasvaa niissä pitäisi olla vaikka teboilin mikä mobilin mikä?
Mihin muualle on laitettava kun liukuholkkiin eli se joka lukitsee jnelivedon päälle.
Ei ole löytynyt kunnon vastausta niin koitetaan tätä kautta.

sull45 31.10.2013 12:30

voitelu
 
Moi,ites olen kayttänyt würtin HHS2200 ,talvella pakkasella ei ole ikina ongelmia ollut

Eskimo 31.10.2013 12:53

Vaseliinia

Nikuzai 31.10.2013 17:28

Ite kun purin ja korjasin pajeron automaatti napikset niin sekoitin veneen alavaihdeöljyä ja laakerivaseliinia 50/50 suhteella tuli vähän notkeampaa kuin vaseliini.
sillä kasaan ja liikkuviin sitä ja loput paikat täyteen tuubista laakerivaseliinia

Käsin vetarista kääntelemällä oli paljon herkempi kuin aikaisemmilla vaseliineilla tai kuskin puoleinen avaamaton. Sekin herkistyi kun seoksella rasvasin eikä talven aikaan pakkasillakaan ajellessa ainakaan vikaa huomannut

bluevan 31.10.2013 18:03

Mahtaisko keskusvoitelurasva olla riittävän notkeeta ?

Tomppaa_ 31.10.2013 18:53

Kyllä. laita sitä jos sulla on. se on siihen tarkotukseen hyvää.

Kettu_ 31.10.2013 20:27

itse laitoin kelkkaan tarkotettua alusta rasvaa jolla rasvaillaan kelkkaa, kestää pakkaset ja itsellä toiminut ihan hyvin, tai voi olla että toimiikin paremmin jos napalukon ja navan välissä on se tiiviste, itsellä sitä ei ollut niin kaikki rasvakset oli levinnyt johonkin matkalle. jotkut suosittelee stp:een gear rasvoja on tarpeeksi notkeita ja ei pitäs kohmettuakkaan??.

_Jape_ 31.10.2013 22:23

vaikka bepanthenia. :D

TARO59 31.10.2013 23:02

ja taas lipsui ja KONKARI vielä??

lavanelikko 31.10.2013 23:18

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja TARO59 (Viesti 1060730)
ja taas lipsui ja KONKARI vielä??

Mainitaan nyt vielä, jotta mahdollisiman vesivapaavaseliiini on hyvä tuonne... Ootko ite koittanut tummelia ennenkuin tyrmäsit ajatuksen...

turakki 01.11.2013 09:47

Useampaakin tököttiä vuosien saatossa laitettu (mustia mörjiä ja vaaleampiakin). Kaikki ovat asiansa ajaneet paremmin kuin se ikiaikainen jankki, mitä sieltä piikattiin ekan kerran. Aina on sormivoimilla kääntäminen onnistunut kovallakin pakkasella. Itse asiassa tykkään, jos napis on vähän nahea. Eipähän käänny itsekseen niin helposti, kun johonkin penkkaan hieroo.

tonnisata 01.11.2013 22:40

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja turakki (Viesti 1060778)
Useampaakin tököttiä vuosien saatossa laitettu (mustia mörjiä ja vaaleampiakin). Kaikki ovat asiansa ajaneet paremmin kuin se ikiaikainen jankki, mitä sieltä piikattiin ekan kerran. Aina on sormivoimilla kääntäminen onnistunut kovallakin pakkasella. Itse asiassa tykkään, jos napis on vähän nahea. Eipähän käänny itsekseen niin helposti, kun johonkin penkkaan hieroo.

Ja jos tarkkoja oikein ollaan- niin aikavähän vaikuttaa tuohon free/lock kääntämiseen tuo voide mitä napalukos sisällä on. Enempi vaikuttaa kannessa sen kääntönupin ja ns runko-osan alumiinien hapantuminen/puhtaus siitä raosta ja sen ohut kumitiiviste siellä välissä+pieni lukitus kuula+jousi yhdistelmä samassa välissä. Jos haluaa oikein helposti sormin kääntyvät napalukot- niin sieltä kansiosasta pois vaan noi niin kyllä kääntyy sormin kevyesti- tosin jotain muuta murhetta voi tulla tilalle. Kyllä nuo pikkusen jäykät on aina kääntää sormin. Erilaisia sormia ja sormivoimia vaan kun on olemassa :)

_Jape_ 02.11.2013 00:20

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja TARO59 (Viesti 1060730)
ja taas lipsui ja KONKARI vielä??

ei saa suuttua, en tullu vittuilemaan. :)

Porvoon Hilma 02.11.2013 20:47

Napalukkojen kääntövipu on tiukka ja siihen oon suihkinut ulkopuolelta CRC:tä. Auttaa jonkun verran, mutta ainoa oikea korjaus olisi avata lukko ja putsata tuon nupin ja kehyksen väli. Siihen väliin voi laittaa sitten jotain vedenkestävää vaseliinia.

Bepanthenista enkä Tummelista en tiedä, mutta todennäköisesti kummassakin on voitelevaa vaseliinia. Hiukan ehkä hinnakasta vaan, mutta toimivat siinä missä litium-pohjaiset rasvatkin.

Jos tästä tulee sellainen fillis, että on jotain *ittuilua, niin se on sitten syntynyt lukijan päässä ilman tämän tekstin myötävaikutusta.:)

Nikuzai 03.11.2013 23:52

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja _Jape_ (Viesti 1061113)
ei saa suuttua, en tullu vittuilemaan. :)


Jotkut ottaa liian tosissaan :(


Sivu luotu: 04:08 (GMT +2).