Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   O/M/V Muut (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=153)
-   -   Ostettu Koneistus (sorvaus) palvelua (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=116314)

Arctic Rhino 19.10.2013 20:10

Koneistus (sorvaus) palvelua
 
2 Liiteet
Tervehdys kaikille sorvareille :D

Ensinnäkin, ks. liitteenä olevat kuvat. Kuvissa näkyy purjeveneen yksi kahdesta peräsimen sarana tapeista yhden pronnisen liukulaakerin sekä lukitusmutterin kera.

Näitä tappeja on yhteensä kaksi kpl ja liukulaakereita on neljä (kaksi per tappi).

Nämä ovat isäni veneestä. Haluaisin sorvauttaa hänelle lahjaksi uudet laakeriholkit ja "pyyhkäistä" tapin pinta sileeksi.

Tehtävänä on siis pyyhkäistä (mahdollisimman vähän) ainetta tuosta haponkestävästä pultista/tapista ja sorvata neljä kappaletta noita holkkeja siten että välys on mahdollisimman piani (mutta ei kuitenkaan tiukka sovite). Ja tietysti kun on hapokkaasta pultista kyse itse laakeri/holkki on oltava pronssia tms joka ei ruostu, eikä leikkaa yhteen tapin kanssa. Laakerin halkaisija on reilu 20 mm, joten isoista kappaleista ei ole kyse.

Jos sinulla on kiinnostusta ja halua auttaa moisessa niin laita minulle privalla tietosi ja hinta moiselle, niin tehdään kaupat ja avot!

Saa pistää tekstariakin, nollaneljänollanolla-330740

-Joel


Sivu luotu: 19:02 (GMT +2).