![]() |
Hiluxin hehkulamput
Löytyykö jotain umpioita jotka sopivat suoraan vm 89-97 Hiluxin ja joilla näkeekin jotain pimeässä. Älkää ehdottako lisäpitkiä sillä se ei auta lyhyille mitään ja kun kerran sumuvalotkaan ei saa käyttää kun vain tietyissä oloissa. Olihan se hyvää aikaa kun vielä sai laittaa lisä h4 nokkaan mutta sekin lysti loppui joskus vuosi mikä?
Ehdotuksia kyllä olette jotain keksineet ratkaisuksi. |
vaihto.
Hiluksissa on hyvin yleistä kokoa olevat umpiot.alkuperäisten ref. on12,5 mutta niitä ei kai oo edes saatavana enää,tehokkaampia ref17,5 on yeisesti,juuri tämä koko on eritäin yleinen japseissa ja muissakin. Jos ei näy ni vaihda uusiin,ei ne missään muissakaan juuri sen parempia ole ne hoo neloset.
|
Ja sitten kun ostat nimenomaan hellan taikka bosch umpiot, ja niihin sitten esim. night braker? polttimot, ja sitten vielä otat ja releytät sähköt suoraan laturin +navasta.
Taikka laitat valovahvistimen. |
meikäläisel oli hilussa 20 referenssillä varustetut umpiot. yritän kaivaa puljun esiin josta ostin aikoinaan.
|
Ihan pelkillä releillä ja vahvemmilla johdoilla sai aikaan paremmat valot
|
Lainaus:
|
Umpiot ihan ekaks uudet ja hyvälaatuiset semmoset. Referenssiluku on vaan pitkälle valolle, eikä sen lukemasta voi valovoimaa päätellä. Mitä suurempi ref., sitä pistemäisempi valo. Pienempi monesti parempi.
|
motonetissä oli joku valon vahvistin sarja= releet vaikutus oli iso kun vertas toisella puolella rele ja toisella ei. sit vielä jotkut kunnon polttimot.
|
Joo se on kyllä hyvä, ja ihmekös tuo kun työntää lampuille 14.7 volttia vrt harrasteikäluokan vakiojohdotus/-sähköjärjestelmä mikä antaa reilun 13 :-)
Ite oon kyllä havainnu käypäseksi lisävaloratkasuksi laittaa lisä hoonelkut, eihän ne tietysti '80 jälkeen enää laillisia ole mutta onhan meillä liian isoja referenssejä, ylivattisia polttimoita ja xenon muutossarjojakin eikä ne sen laillisempia ole. Katkasija vaan väliin millä saa ne joko pois, lisäpitkiksi tai lisäpitkiksi+lyhyiksi. |
Lainaus:
http://img402.imageshack.us/img402/3773/lowbeamb.jpg Polttimon kannalla 14,65V. |
OT: Noilla yksittäisillä kuvilla ei tee kyllä mitään kun ei ole vertailukohtaa.
|
Kameraan manuaaliasetukset päälle ja samoilla arvoilla kuva ennenkuin vahvistin "syttyy" ja toinen sitten jälkeen.
|
Lainaus:
|
Sivu luotu: 14:33 (GMT +2). |