![]() |
Tämä on myyty! Projekti Range rover 1977
Tuollainen tuli nyt sitten repästyä interwebin ihmeellisestä maailmasta ja tästä se rojekti lähtee johonkin suuntaan käyntiin.
Paljon olisi tehtävää vaikka auton kunto onkin todella hyvä. Ruostevikaa ei ihan oikeasti ole missään ja alustan puslatkin on jumpattu kuntoon takakolmiota myöden. Pientä puuhaa teetti kypsynyt bensapumppu mutta uutta suoleen kun vanha kuolee :). Nyt pitäisi lähteä ensin rengastus modaamaan sellaiseksi että sen saisi jopa tuonne otteeseen merkattua joten siitä sitten joskus. Maalipinta on sanotaanko paistunut pensselivihrä mutta se on jo lähes suunniteltu että mitä tuleman pitää mikä lie Green hornet tyyppinen ratkaisu. Koria on nostettu jossain vaiheessa ilmeisesti jonkin verran mutta alusta saattaa olla vakio. Muutenkin rangessa taas paljon uutta ja ihmeellistä opittavaa kun ei näitä ole ikinä omistuksessa vielä ollut. Laitellaan lähtökohdasta pari kuvatusta niin tiedetään mistä ollaan lähdetty. http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=135100 http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=135106 Näillä mennään ennen kuin päästään enemmän tuohon itse asiaan. |
Tämäkin sai oudon vihreämustan värityksen niskaansa ja pikku huoltoa osakseen. Pitäisi vielä uhrata vähän aikaa että pääsisi sinuiksi tuon värkin kanssa. Ja se pirun pyyhkijän varsi pitäs jostain löytää ja renkaat vaihtaa sellaisiin missä on vähemmän nastoja :). Vähän hasardia ajella noilla 33:Silla kun niissä on vielä nastat niin ropisevat miehekkäästi.
Vinssiä pitäs suunnitella tonne eteen ja katsoa jos sen saisi sinne mahdollisimman piiloon ja lähelle syyläriä. Laitellaan pari kuvatusta nykyväristä joka on green something =) http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=135262 http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=135263 |
Joo tämä nähtiin myynnissä joku aika sitten. Hieno! :D
|
Komia
Vinssihän mahtuu täysin maskin taakse.
|
Jep ja jos haluaa isorumpusen, niin mahtuu syyläriä vähän siirtämään taaksepäinkin. Sitten joutuu vaan heittään viskon kuikkaan (kuinkas harmittaakaan..)
Normaalirumpunen kampe mahtuu tuonne runkopalkkien väliinkin. http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=125515 |
No perskuta! Pyyhkijänvarsi ongelma on lähes jo ratkaistu kunhan itella toimittaa paketin kotiin asti. Tuo vinssi juttu on parempi kun hyvä saa sen tonne näppärästi piiloon katseilta ja oksilta vaikka niillä oksilla sinänsä niin väliä ole :)
Rengasjumppa on tuo suuritöisin rojekti tällä hetkellä mutta eiköhän se siitä. Pitäisi varmaan itelle ostaa se rengaskone vaikka kyllähän noi kuulemma käsinkin vääntää....Mutta vissiin sitä on tullut niin mukavuuden haluiseksi että jos muulla tavalla saa niin ei tartte ite niin paljon hikoilla. Parit mittarit pitäisi varmaan laittaa koska tieto tunnetusti lisää tuskaa joten ö-paine ja lataus voisi olla sellaiset mille olisi eniten käyttöä. Vai onko tossa rangen koneessa jotain muuta sellaista mitä mieluummin vahtisi? |
Eikö sitä malta mennä jonnekkin rengaskoneen ääreen ja ehkäpä muuan kymppi pulittaa jos ei tuttua paikkaa löydy. Näytti mun silmään mukavemmalta tuo kauhtuneen vihreä sävy, mutta oliko jo sitten pukannu läpi jo jostain vai miks se piti väritellä uusiks?
|
Voin sanoa että oli aikalailla valmis se väri. Lähti sellaisina isoina laattoina irti kun vähän näytti sormea. Juu kyllä sitä sitten pulitellaan jos ei sitä edullisempaa rengaskonetta löydy kaikki minkä säästää voi tuhlata eripaikkaan :)
Pitäs vielä tässä loman aikana ratkaista sen varaosarangen haku tuolta lohjalta...No jos sen jossain vaiheessa kerkeisi hakea kun kerta kauppaan kuului mukaan. Taas pitää kysellä jostain järkevän hintaista autokuljetusta :) |
Upee ranke, hieno kuntoinenkin, mulla oli aika heikko kunto alotettaessa rojektia tänä kesänä! ja juu tämän värikin yllättävä hieno :)
|
Pistä jemmaan tuo etupuskuri,jos se jää tarpeettomaksi vinssiasennuksen tieltä.
Alkaa nuo alkupään Rangen ehjät puskurit olla jo harvinaisia ;) |
Hyvä tietää että ei pistä leikaten kappaleiksi :) Tänään tuli leimalailliset renkaat laitettua alle tulihan siitä vähän erinäköinen. Nyt kun vielä kaivaa ohjausessa olevan väljän niin alkaa olemaan aika hyvä. Muutaman puntinkin voisi laitella etusiin kun pikkusen on heittoa.
Laitellaan nyt kuvakin kun ne on kivoja: http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=135448 |
huh komiat on pallurat alla, mikä koko? suurin minkä ite sain alle oli tuo 265/70/16!!!
|
Ei noi niin isot ole näyttää vaan kun on 10" levee vanne. 31x10.50x15 kokoset. Pyyhkijänvarsi tuli tänään asenneltua ja sitten odotellaan seuraavaa suuremaan rojektia sinne asti kun pääsee duuniin lamppu ja vinssiapajille...
|
nii ja värit oot tehny samoin kuin mulla, melkein mulla vaan tuo vihree osuus mustaa ja tuo musta osuus punasta :)
|
ohhoh, empä olis uskonu että bongaan tämän rangen joku päivä liikenteessä :D komeasti kaarroit vihdintietä menemään..
hyvältä ja kliiniltä näyttää, joko vinssisuunnitelmat on edenneet? :cool: |
Tämäkin sai taas huomiota osakseen ja vähän päivitysta ulkonäköön. Vinssi suunnitelma odottaa sitä kun tulee vinssit niin sanotusti "hyllyyn" niin pääsee tekemään ostoksia :)
Tarratuning on aina suotavaa ja muutenkin pieni pimp my mettäkone meininki on aina positiivista. Tämä rangehan on jokapäiväisessä ajossa lähes ainakin ;) Laitellaan pari kuvasaastetta tähän niin ei tartte selitellä niin paljon.....Onko nyt parempi??? http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=136053 http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=136051 http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=136052 Pitää vielä sellanen jälkituotanto puskuri hommata että pilkkoo sen eikä tuota rautasta. |
Nyt on värit kohdallaan. Tosi siistin näkönen range.
|
Ranke!
Onse komia laite ja tuo matta vihreä ehottaomasti. Rekkarikin vaatii jotta saapi rakentaa vaikka rankemmallakin kädellä.;)
Hieono on. t. Ismo Ämmä |
Joo nyt alkaa sitten se tekniikkapuolen ja varsinainen varustelusessiot. Helmat on joku joskus tehnyt suhteeliset tukevasta tavarasta mutta pitäisi varmaan jonnilaiset rock railit tohon värkkäille ettei heti olis helmat kurtussa.
Vinssi menee kanssa asennukseen sitten kun niitä on taas tullut varastoon ja saa kateltua sen toisen etupuskurin ettei tartte tota orkkista pilkkoa. Vielä pitäs pari pikkuasiaa katella että onko tuolla rangen koneessa useampaa ö-paineen anturin reikää vai pitääkö laitella ite jakokipale tuonne? |
Tänään tuli purettua varaosakikareesta puuttuvia ylellisyysvarusteita omaan rangeen ja pitihän ne sitten asentaakkin.
Oven kahvat on vielä hakusessa kun tuossa on ne yybersiistit edestä ja takaa-avattavat kahvat. Nyt tällä hetkellä tehty pielaveteläiset että saa oven auki sisäpuolelta. Tuli samalla laitettua väliaikaiset ovenkahvatkin että saa vedettyä oven kiinni. Akselit pitäs kattoa tosta varaosavärkistä että onko välitykset paremmassa kunnossa kun omassa ja onko samat sisuskalut että saisi vaihdettua vain caset perästä toiseen. Kun omissa perissä tuntuu olevan kaikki tiivisteet ja laakerit kunnossa. Ja varaosaperissä ainakin toinen takapyörän stefa vuotaa. Laitellaan parit kuvat ettei mene ihan pelkästään kirjotteluks. Kiipeämisen helpoituslaite: http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=136552 Sitten väliaikaiset ovenkahvat kunnes saa orkkikset jostain: http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=136553 http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=136554 Sitten löytyi vielä tuollainen todella tyylikäs range rover avaimenperä samasta piilosta kuin auton paperit :) http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=136557 Onkos jollain piilossa noita rangen omia mittareita noihin pyöreisiin reikiin? http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=136556 Pakoputketkin tuli laiteltua toiseen asentoon kun puhalsivat suoraan alaspäin ja vaikutuksen voi vaan arvata....Kaamea pöly ja ei nää yhtään mitään :) Nyt putket käännetty viistosti alaspäin molemmille sivuille. Äänetkin tuli "kuuluvammiksi! :) |
Aika paljon löytyy tommosta sekalaista rangesälää, mittareitakin. Takuuta en anna kun ajan hammas on syönyt.
Laittele viestiä mitä tarttet! |
Lainaus:
|
Jos sitä viikonlopun aikana sais varaosarangen purettua ja vois vähän paneutua ton rojektin edistämiseen. Pitää vielä toi korjausmanuaali pistää läppärille niin pääsee purkaa noita akseleita.
|
Niitä mittarintynkiä tuossa mietin niin tästä Vantaalta koivuhaastahan noi mittarit saat noukittua jos tsadissa asustelet. Meillä on virman konttori tässä niin otan viikonloppuna ne huoltoautoon kyytiin ja ne oottelee täällä :)!
|
Tänään taas saatu jotain tehtyä ja safarivarustus/kulmakorpivarustus alkaa pikkuhiljaa muodostumaan ja ennenkaikkea orkkiskahvat saatiin asennettua. Mutta vielä tarttis yhden avauskahvan ehjän kun yksi on rikki ettei saa sitä takapenkin avausta toimimaan.
Elikkä tarvis yhden apukuskin takimmaisen kahvan: Laitellaan kuvia kun on kivoja. Sammuttimen asennus: http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=136955 Ovenkahvat: http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=136956 http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=136954 Tästä sitten jatkellaan kun saa noita vararangen romuja hukattua...Onneksi on myös tuo metallilava :) |
Sivu luotu: 04:30 (GMT +2). |