Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tapahtumat (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=152)
-   -   Isoryn pikakeikka Venäjälle 15-16.2013 (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=111639)

-Stedt- 07.06.2013 18:05

Isoryn pikakeikka Venäjälle 15-16.2013
 
Lähetääs hakemaan jussijuomat:) , eli kokoontuminen lauantaina 04.00 Reijolan st1:selle. Lähetään rajalta pohjoista kohti. Matkalla katsellaan mukavia paikkoja/maisemia. Pistetään leiri ajoissa pystyyn jonnekkin lammen/joenvarteen, voi vaikka kalastella.Mahdollisesti halukkaat voi ettiä myös rymymestoja, minä ainakin:cool:. Kaikki mukaan!!

andy 07.06.2013 18:08

Mukana! Apparina toimii työkaveri Ari...

-Stedt- 07.06.2013 18:35

Mukana tällähetkellä...
Andy Hodari
Sakari65 Lj70
Mr.Vacuum Lj70
Viipo Lj70
Jone Hilux
Husso Patrol
Stedt Lj70
+Appareita sekalainen määrä,,,eli mukava reissu tulossa:cool:

piipari 08.06.2013 01:03

Mie voin lähtee, jos autoihin saahaan pakattuu saunakamat kyytiin. Lupaan olla maksamatta polttoaineita, olla olematta selvinpäin ja kasata/lämmittää saunan leiripaikassa, kunhan se on vesistön äärellä.

Viipo 08.06.2013 05:03

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja piipari (Viesti 1013598)
Mie voin lähtee, jos autoihin saahaan pakattuu saunakamat kyytiin. Lupaan olla maksamatta polttoaineita, olla olematta selvinpäin ja kasata/lämmittää saunan leiripaikassa, kunhan se on vesistön äärellä.

Käyp. Vuan pitäs jaksaa vähän kattoa oikoa ja masentaa se uus ikkuna paikoilleen. Saattaavat tullissa vaan katella huvittuneesti, jos monta reissua käy karbonaaralla...

-JoNe- 08.06.2013 23:07

hyvä tietää että oon mukana... :D ei tosi mukana ollaan vakiommassa porukassa. kaveri lj:llä mukana jos vain nipussa,tai sit mun apparina.

tuomaritulee 10.06.2013 08:01

tuota... Ei oo vieläkää laakkoselta tullu puhelua tai viestiä.. Ei kehtais laittaa laatikkoa paikalleen ilman kytkinakselin stefaa, eikä saa perää simmattua ilman pinionin stefaa...

Voip tulla vähäse kiirus... Ja apparia ei oo myöskää..

tuomaritulee 12.06.2013 22:03

laatikko paikallaan ja laipat pyörii, eli tähän mennessä näyttää siltä, että mukana.

-Stedt- 13.06.2013 18:16

Pikku pajotusta tehty, takapyöränlaakeri melko vainaa, mutta kai se yhen reissun kestää. Reittisuunnitelmasta sen verran että jänisjärven kautta koitetaan suunnistella tolvajärvelle ja sieltä suojärven suuntaan.

piipari 13.06.2013 18:57

Sääennusteet näyttää sellasilta että vähän on motivaatio hukassa lähtee...Eikä oo vielä varmaa saako Virpi ajoneuvoja kasaan.

Viipo 13.06.2013 19:05

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja piipari (Viesti 1015193)
Sääennusteet näyttää sellasilta että vähän on motivaatio hukassa lähtee...Eikä oo vielä varmaa saako Virpi ajoneuvoja kasaan.

Kyllähän ne molemmat on kasassa ja liikkuu ominvoimin... Mut runnerissa on pitsaleikkurit ja vinssi uupuu, LJ:ssä vuotaa tankki, termarinkoppa, tuulilasi, kytkin. Huomissailtana kerkee jommankumman leipoo lähtöön, mut kumman?

piipari 13.06.2013 19:28

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Viipo (Viesti 1015198)
Kyllähän ne molemmat on kasassa ja liikkuu ominvoimin... Mut runnerissa on pitsaleikkurit ja vinssi uupuu, LJ:ssä vuotaa tankki, termarinkoppa, tuulilasi, kytkin. Huomissailtana kerkee jommankumman leipoo lähtöön, mut kumman?

Kait se runneri pitäs koeajaa?

-Stedt- 13.06.2013 19:28

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Viipo (Viesti 1015198)
Kyllähän ne molemmat on kasassa ja liikkuu ominvoimin... Mut runnerissa on pitsaleikkurit ja vinssi uupuu, LJ:ssä vuotaa tankki, termarinkoppa, tuulilasi, kytkin. Huomissailtana kerkee jommankumman leipoo lähtöön, mut kumman?

Noo, Hyvä seura piristää jos vettä vihmoo:p. Viipon pitää heittää kolikkoo kun on liikaa vaihtoehtoja,,,Forecan mukaan ei pitäs hukkua,,,mutta tiedä näistä http://www.foreca.fi/Russia/Suoyarvi

piipari 13.06.2013 19:33

Oisha se tiesti HJ:kin tuossa, liikennekäytössäkin vielä ku ei oo laiskuuttaan saanu otettuu pois. Lauteetki vielä viime reissun jäliltä valmiiks katolla...Mistä polttista?

tuomaritulee 13.06.2013 19:54

pinioni simmattu, nyt olis vaan loput ?
Kuka tulis tekee, kun huomenna on luvassa vaan sadetta ?

tuomaritulee 15.06.2013 02:13

muutama tunti nukuttu ja auto ihan ok.. Luottavaisinmielin matkaan :)

piipari 15.06.2013 03:44

Käytiinpä kattomassa ST1:llä kokoontumista, siellä oli kasa virkeitä autoilijoita...

andy 16.06.2013 19:00

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja piipari (Viesti 1015718)
Käytiinpä kattomassa ST1:llä kokoontumista, siellä oli kasa virkeitä autoilijoita...

Ja virkeitä hojomiehiä :eek::D...

No rinki ajettu. Kyllä tuolla vehkeistä irtoaa kaikki vähänkin huonosti kiinni oleva... Kaipa tästä tuli enemmänkin sotahistoriallinen kun offireissu. Mutta ihan hienoa maisemaa ja kylää sattu matkan varrelle. Menikös tämä jotakuinkin Jänisjärvi-Tolvajärvi-Vegarus-Piitsainjärvi-Kollaa-Raikonkoski-Jänisjärvi.

Pakollinen kokoontumiskuva.
http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=133163

Samalla kun porukka tupakoi ja jauhaa skeidaa kolmosen pihalla, Patrolmies viettää laatuaikaa autonsa alla :D.
http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=133162

Nii olihan siellä vähä offiakin kun hieno silta meinas antautua Patrolin alla, tais olla ainoa paikka missä piti käyttää vinssiä.

http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=133164

Letkaa Tolvajärven itäpuolella, maisemat oli kyllä jees ja tsekattiin neki suomalaisten tekemän retkeilymajan rauniot.

http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=133165

Nii olihan meidän perästä kotimaahan lähteneillä ollu vähän äksöniä mistä Patrolmies voi päästä kuittaamaan kaikki vinoilut takasin...:eek::D:D

-Stedt- 16.06.2013 20:25

No hieno reissuhan se oli:) , mukavan näköstä maisemaa ja paikkaa oli koko ajan tarjolla. Tulomatkalla tosiaan ihmeteltiin outoja ääniä tojosta, mutta päätettiin että tuleehan ne ajamalla pihalle,,,,,ja tulihan ne:rolleyes:. Tohmajärven nesteen pihassa sitten vaihettiin kuskinpuolen takavetari,,,,ja olipas puolet laakerin kuulista sitten kadonnu. No eipä tarvinnu pitkään miettiä minne ne oli menny, kun läjän taka-akselin putkessa EI olekkaan mitään peltiä välissä ennen murikkaa. Vaihettiin siis murikkakin, oli nääs pinjonin ratas ottanu hiukka kipiää. Yhtään kuulaa ei kyllä löydetty. No sitten kohti Joensuuta ja 40km ajon jälkeen taas outoa kirskuntaa perän suunnilta, apparin puolen vetarin laippa hiton kuuma ja perä perkuleen kuuma, työnneltiin autoa ja aavisteltiin laakerin pettäneen sieltäkin. Soitto Hussolle joka perhesuhdekriisiä uhmaten lähti toimittamaan lyhkäsen vetarin paikalle:D. Sillä aikaa purin jarrut pois ja rumpua pois ottaessa tipahti käkkärin vaijerin metalli holkki rummun sisältä maahan, oli hangannu rummun sivuun ja kiilannu hihnan "laahaamaan". Paketti kasaan ja kotia päästiin. Toivottavasti arppi ei oo tohjona, ja saadaan paketti taas kasaan. Niin ja löydettiin viime reissun tuhoja,,suolla akselistoon tunkeutunu parru olikin menny panssarin välistä ja kutistanu polttoainetankkia ja katkonu kiinnike pannan:), ei lopu remontit Toyo mieheltä:rolleyes:. Mut kotona ollaan ja reissu oli mainio, eli kaikki hyvin. Uusia offajia oli matkassa ja toivotaan että jatkossakin lähtevät mukaan. Erikois Kiitos Hussolle kun remmpasi tuota jojotaa kaverina ja Mr.Vacuumille kanssa avusta. Kuvia liittelen myöhemmin.
Edittiä sen verran, että tulee muuten levyt tuonne akseliputkeen jottei kuulat pyöri välityksessä jos laakeri pettää noinkin pahasti....

-Stedt- 17.06.2013 09:18

http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=133275

http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=133274

http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=133273

http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=133286

http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=133293

http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=133296

http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=133295

http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=133304

http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=133305

http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=133303

Siinäpä jokunen kuvatus, muutama vielä tuolla ja lisäilen kun saan apparin kuvat. ---> http://forums.offipalsta.com/album.php?albumid=6026

piipari 17.06.2013 11:26

Kivoja kuvia! Oliko tuo näppärän näkönen silta just siellä tolvajärvien kaposilla kannaksilla?

-Stedt- 17.06.2013 11:30

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja piipari (Viesti 1016543)
Kivoja kuvia! Oliko tuo näppärän näkönen silta just siellä tolvajärvien kaposilla kannaksilla?

Tuo hajoamassa ollu puusilta oli alkumatkasta jänisjärven pohjoispuolella, semmosella oikopolulla, tuo kivisilta sitten tolvajärvellä.

-JoNe- 17.06.2013 18:59

Kiitoksia vaan koko porukalle reissusta. Oli mukava reissu. Ehkä jos seuraavalle reissulle sais jo vinssin :D
Itelle ei tarttunut kameraan montaakaan kuvaa ja kaikki samat kuvat on joku muukin ottanut.
Se venäläinen auto mitä arvuuteltiin on LUAZ... niitä oli ajoneuvoissa myynnissä 2kpl

-Stedt- 17.06.2013 19:07

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja -JoNe- (Viesti 1016678)
Kiitoksia vaan koko porukalle reissusta. Oli mukava reissu. Ehkä jos seuraavalle reissulle sais jo vinssin :D
Itelle ei tarttunut kameraan montaakaan kuvaa ja kaikki samat kuvat on joku muukin ottanut.
Se venäläinen auto mitä arvuuteltiin on LUAZ... niitä oli ajoneuvoissa myynnissä 2kpl

No hyvä, ompahan matkassa sitten Hiluxikin:)

-JoNe- 17.06.2013 19:45

pitää kai olla hyötyajoneuvokin mukana niin saa polttopuita ja roskat pois leiristä :p


Sivu luotu: 23:46 (GMT +2).