Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Ford 6.9 dieselin turbotus (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=111207)

poiu 24.05.2013 20:02

Ford 6.9 dieselin turbotus
 
Onkos joku askarrellut moisen laitteen kanssa? Pitäs saaha lissää vetoja vähäsen, aattelin josko laittas mutkan putkeen... Löytyykö valmis pakosarja jostain laitteesta esim...

Mase 24.05.2013 21:34

Varsinaista kokemusta ei asiasta ole, mutta 7.3 natikka on tossa omassa F450:sessä ja turbo odottaa asennusta hyllyssä. Isot pojat amerikassa sanoo että alle kilon ahdot menee vakio moottorissa huoletta. Ford käytti 93-94 jälkiasennusturboa lisävarusteena, ennen PowerStrokea. Alunperin näissä turbo on ilman cooleria imusarjan takaosan päällä moottoritilan kuumimassa paikassa. Itse meinasin käyttää orkkista vas.pakosarjaa ja tehdä oikean pakosarjan itse, ja laittaa turbo oikeaan etunurkkaan polttoainesuodattimen tilalle (GM 6.5L tyylin! -hyi!). Down pipe pyöräkotelon kautta taaksepäin. Siitä on helppo vetää putket coolerin kautta imusarjaan ja solmulla on viileät oltavat moottorin etupäässä.

poiu 25.05.2013 05:31

Millainen turbo sulla on varattu moottoriin? Itte kanssa mietin parempaa paikkaa turbolle, tuo orggis-paikka ei ole hyvä. Käykö mistä sitten toinen syöttöpumppu, jotta sais ahdon aikana lisää tavaraa moottorille?

Mase 25.05.2013 09:08

Toi mun turbo on peräisin volvon 7litrasesta pyöräkuormaajasta, täältä palstalta joskus sen ostin. Kyselin pumppu asiaa paikalliselta diesel velholta, ja meinasi että ei tarvi pumppua vaihtaa. Pumpussa kuulemma riittä kapasiteettia ja luultavasti joutuu jopa pienentämään syöttöä turbotuksen jälkeen. Jos laitat solmun siihen oik. Etu nurkkaan, econolineista löytyy polttoainesuodattimen jalka joka siirtää sen kuskinpuolelle moottorin päälle.

poiu 25.05.2013 09:12

Kiitokset vinkeistä. Pitää suunnitella kunhan pääsee niin pitkälle. Mistäs kannattas metsästää pakosarjoja?

Mase 25.05.2013 10:31

Jos haluaa turbon koneen sivulle, pitää oik. pakosarja nakerrella itse. Jos taas tyytyy alkuperäis paikkaan, ebayssä on melkein jatkuvasti turbosarjoja ja niiden osia kaupan. Ahdinhan voisi löytyä vaikka uudemmasta 7, 3 powerstrokesta, muuttuvasiipisiin 6,0 powerstrokekien ahtimiin älä koske. Pakosarjat ja muut hilut täytyy olla 94 ja vanhemmasta IDI moottorista.

poiu 25.05.2013 11:02

Tänks. Olisko sulla tietoa mistä kannattas kysellä turboja ja pakosarjoja? Vai onko parempi seurailla ebay:n sivuja? Mikäs turbo noissa on vakiona???

Mase 25.05.2013 13:56

Vakoina -93-94 niissä oli vissiin Garret T3 viuhu, tai eihän se vakio ollut, kun Ford laittoi valmiita "jälkiasennusturbosarjoja" tehdasasennuksena kunnes sai uuden Powerstroke moottorin tuotantoon. En muista minkä firman sarjoja oli noissa voorteissa. Banks ainakin tekee vielä 6,9/7,3 IDI:n turbosarjoja jos vaan löytyy $$$:). Turbon paikasta vielä, että jos koria on korotettu 2-3", niin sitten turbolla on ihan ok tilat alkuperäisessä paikassa, ja downpipe mahtuu väljästi alas vaihdelaatikon kylkeä pitkin. Muuten koneen takana on ahdasta ja kardaanitunneli on tosi kuuman kesäisin. Varmaan parhaiten löytää, kun kyttäilee Ebaytä vaan. Ahdinhan voi olla mistä vaan saman kokoluokan ja kierros alueen mottorista, ja pieniä kuorkkeja/jakeluautoja löytyy purettuna vaikka kuinka. Parhaan tuloksen tietenkin saa kun joku turbopaja kattoo juuri tohon moottoriin sopivan ahtimen.


Sivu luotu: 13:21 (GMT +2).