![]() |
Porsoo-Hahkiala Experience 4.5.2013
Maastoautoclubi Ry elikkäs MAC järjestää jokavuotisen safarinsa keskellä peltojen savisten ja kätkössä kuusikon kivisen!
Safarointipäivä on 4.5. 2013 ja letka lähtee metsään klo 10.00 joten ajoissa paikalle! Maksimi automäärä 16 autoa ja ensisijaisesti MAC jäsenille mutta avataan tapahtuma tässä nyt myös ulkopuolisille koska ilmoittautuneita omasta seurasta oli aika vähän. Safarimaksu MAC jäseniltä 10€ ja ulkopuolisilta 20€/autokunta Varatkaa safarimaksu TASARAHANA! Lähtö tapahtuu osoitteesta Porsoontie 303 14770 Eteläinen ja ajot päättyvät Hahkialaan kenkivuoren alueelle. Siirtyminen Porsoosta kenkivuorelle tapahtuu pääsääntöisesti maastoreittejä pitkin, mutta muutamia lyhyitä tiesiirtymiä joudutaan hyödyntämään. Tästä syystä ajonuevossa edellytetään olevan asianmukaiset lakivaatimukset täytettynä (vakuutukset, kilvet jne.) Olosuhteet ovat mitä todennäköisimmin melko haastavat, joten on suositeltavaa laittaa alle hieman karkeampaa rengastusta :) Ilmoittautumiset seuran sähköpostiin! Ei siis puhelimeen. maastoautoclubi@gmail.com Lisätietoja voi kysellä numerosta (044-0700466) klo 16.00 jälkeen. Ps. Kannattaa etukäteen katsoa esim. googlemapsista reitti porsooseen sillä vanhemmat navigaattorit opastaa tiettömiä teitä pitkin. |
Niin ja epätietoisille tiedoksi, että safarointialue sijaitsee Hämeenlinnan itäpuolella n. 16-25km
|
Vielä mahtuu autoja mukaan. Ilmot osoitteeseen maastoautoclubi@gmail.com
|
Lauantaina ajellaan! Mukaan mahtuu vielä! :eek:
|
Statistiikkaa kun gps sattui päällä olemaan. Reitin kokonaispituus oli noin 20,5km. Josta puhtaasti metsässä noin: 9,5km. Eli tässä ei ole laskettu mitään metsäautoteitä tai citymaasturilla ajettavia uria mukaan. Oliskohan kokonaismatka mikä ajettiin samaa uraa noin 50m. Ja jäihän sinne vielä ajamatontakin. Ja hauskaa oli, ilmeisesti ei mitään suurempaa edes itseltäni hajonnut autosta. Eli kiitoksia kaikille mukana olleille seurasta:)
|
Kiitoksia kaikille juu, kyydissä oli kivaa. Syynä lienee osittain se, että pääsi naisen viereen takapenkille... ;)
Oheisen videopätkän innoittamana aikomukset kasikoneisen offi-ZJ:n rakentelusta toteutunevat... :D http://youtu.be/fN5QI-nQhsc |
Oli kyllä mukavat ajelut! Kiitos kaikille seurasta. Kerran pomppas rengas vanteelta, siinä damaget itsellä. Muutenhan tuolta letkasta jä muutamia autoja pois mutta ei kai mitään vakavaa kellään. Leppoisa mukava päivä hienossa kelissä! Pitää purkaa kameroiden sisältöä paremmalla ajalla.
|
Kiitoksia ajelupäivästä, monenmoista maastoa ja hyvällä porukalla homma eteni hienosti! :)
|
Muutama kuva kevät ajoista.
Komea Jeep ja kulki kans ihan maineensa mukaisesti.http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=133839 Muuta kalustoa lämmittely kierroksen jälkeen.http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=133840 Jenkki vehkeet metsikössä. Kuvattavaa olis ollu paljonkin, muttu unohtui siinä hauskanpidossa. Eli myöhästyneet kiitokset täältäkin.http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=133841 |
Sivu luotu: 06:44 (GMT +2). |