Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   TSL Swampperin leikkaaminen? (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=10844)

mikjus 23.05.2005 08:56

TSL Swampperin leikkaaminen?
 
Kaveri veteli rengasleikkureilla vanhoja SX Swamppereiden uria leveemmiks ja tuli puhetta että otettais leikkuri paremmalla ajalla lainaan ja vedettäis keskinappulatkin auki. Ajattelin siis tehdä saman omille 36"x12.5" TSL Swamppereille. Paljonhan näitä on tehty mutta minua kiinnostaa lähinnä vaikuttaako leikkaaminen maantie ajamiseen heikentävällä tavalla? Varmasti maastossa leikattu kuvio eläisi paljon paremmin. Ajattelin vetää perinteisesti keskikuvion V:n muotoisen nappulan keskeltä halki mutta kuinkahan leveä leikkaus pitäisi olla . Swampperissa on vielä kuvioiden välissä sellasia liekö valusta jääneitä rantuja. Olisiko niiden leikkaamisesta mitään hyötyä? Kokemuksia ja vinkkejä kaivataan.

http://www.petrisimolin.net/gallery/...sileikkaa2.jpg

Orkkis kuvio
http://www.petrisimolin.net/gallery/..._swampperi.jpg

leikkaus paintshopilla
http://www.petrisimolin.net/gallery/...i_leikattu.jpg

www.G-69.tk - www.pahama.com

JiiPee 23.05.2005 09:19

Jollakin palstalla (en muista tähän nyt osoitetta, ei pirate kumminkaan) Yankee-miehet kehui ainakin tiemelun vähenevän, kun ne v-palat katkaisee keskeltä. Tie-ajo-ominaisuuksien ei kertoneet heikentyneen, mutta eihän niitä ole juuri muutenkaan. Pitäisi myös leikata omat, kun saisivat joustaa vähän paremmin kevyen auton alla kivien ja kantojen ylityksissä. Ajattelin käyttää samanlaista väliä kuin niissä palojen väleissä on.

Aiheen sivusta: mitä eroa on Swampperin TSL:n ja LTB:n välillä muuta kuin nimi ja kokovalikoima? Onko rungon joustavuudessa ja kestävyydessä tai kumimateriaalissa jotakin eroa?



KooPee 23.05.2005 09:20

Rengasmelu pikkusen kasvaa, eläminen paranee ja kulutuskesto tiellä huononee+sahalaitakuluminen mahdollista. Leikkuleveys saa olla millin tai kaks alkuperäistä isompi ja samalla sit vetelee alkuperäset haavat leveemmäks ni terottuu reunat.

Ýlemmässä kuvassa on SX ja alemmassa TSL radial, ei se menoo haittaa mutta muistaakseni sulla on perus TSL ilman SX:n kylkikuvioo tai Radialin keskinappulan "nänniä".
Anna mennä vaan suorakulmasella leveellä terällä ja "pohjaa myöden", pyöreepohjanen terä on vaikeempi ohjata syvyyssuunnassa eikä leikkausura elä yhtä hyvin kun alkuperäisen muotosella suorakulmalla.
Ylemmässä kuvassa on niin huonossa hapessa olevat SX:t et painaa vaan se leikkuri reippaasti kankaita myöden et edes jotain sais pitoo. Ei silleen et menee lankakerroksia katki vaan silleen et terä lepää kevyesti kankaisiin ja rullaa ylimmän lankakerroksen päällä, jos rutisee-terää ylöspäin-jos luikuu liian kevyesti-terää syvemmälle. Isolla virralla ja vauhtia ranteeseen niin tulee siistiä jälkeä ja leikkuujälki on siistin suorakulmanen ja "ottava". Lopputuloksena pitäis olla leikkujälki missä uran pohjalla näkyy ylin lankakerros erittäin ohuen kumikerroksen läpi. (niin ja toi SX on niin kovarunkonen donitsi, ettei haittaa jos harjotellessa menee sieltä täältä ylin lankakerros puhki, sen voi piilottaa Inner Liner Sealeri:lla)




Edited by - KooPee on 23/05/2005 10:24:30

mikjus 23.05.2005 09:37

Kiitokset KooPeelle asiantuntevasta lausunnosta. Kuinkahan huomattavaa tuo kulutuskestävyyden heikkeneminen on? Kuinka on olisi tuo leikkaaminen kannattavaan BJ kokoluokan autoa ajatellen ja sitä että asfaltillakin ajellaan joskus siirtymiä.

www.G-69.tk - www.pahama.com

LaaLaa 23.05.2005 09:41

Koskinen eli Jeeper on leikannut ne omansa just noin, ilmeisesti ei ainakaan ole huonontuneet.

Itse leikkasin näin kun vauhtiin pääs:
http://www.petrisimolin.net/gallery/...cutradial3.JPG

Jonkun "tiedon" mukaan maastorengas vois kestää jopa paremmin tie ajoa kun on leikattu mappulita halki. tiedä sitten mikä on todellisuus.
Nuo mun radiaalit pitää ainakin selkeästi paremmin lumella, kovalla hiekalla, kovapohjaisessa maastossa ja märällä. Suurin vaikutus varmaan tulee siittä että renkaassa on taas teräviä reunoja lisää jotka sitä pitoa lisäävät.

Itse leikkaisin ne sun swampperit keskinappuloihin 2 vinouraa.

Boggerit leikkasin heti uutena ja joustavat suzukin alla jo kohtalaisesti pienellä paineella.
Suosittelen kaikille kevyellä autolla ajaleville<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
http://www.petrisimolin.net/gallery/...a-DSCN0002.JPG

"I feel sorry for people who don't drink. When they wake up in the morning, that's as good as they're going to feel all day "<img src=/smiley/beer.gif border=0 align=middle>

KooPee 23.05.2005 09:47

Lainaus:

quote:

Aiheen sivusta: mitä eroa on Swampperin TSL:n ja LTB:n välillä muuta kuin nimi ja kokovalikoima? Onko rungon joustavuudessa ja kestävyydessä tai kumimateriaalissa jotakin eroa?

Palan koko ja muoto on eri, runko on erilainen (ltb on kevytrakenteisempi).



KooPee 23.05.2005 09:53

Kulutuskestävyys yleensä huononee, mutta ero on vähäinen. Ääni kyllä kasvaa kun TSL:n leikkaa (rättirunko), radialissa vaikutus vähäisempi.


mikjus 23.05.2005 10:07

Meinaas LaaLaa jotain tämmöstä? Ei kyllä kovin iso tuo keskinappula ole jos sen kolmeen osaan leikkoo. Leikö optista harhaa vai onko osa nappuloista vielä eri kokoisia?

http://www.petrisimolin.net/gallery/..._leikkaus2.jpg

www.G-69.tk - www.pahama.com

Edited by - mikjus on 23/05/2005 11:10:10

LaaLaa 23.05.2005 10:18

Lainaus:

quote:
Meinaas LaaLaa jotain tämmöstä? Ei kyllä kovin iso tuo keskinappula ole jos sen kolmeen osaan leikkoo. Leikö optista harhaa vai onko osa nappuloista vielä eri kokoisia?
Juu tuollai noin, ainakin tuossa radialissa on hieman eripituiset nuo nappulat varmaan ihan siitä syystä että olis epäsymmetrinen ja siten parempi tiellä.
Joku 8-10mm tekä leikkaa vielä 15mm syvyydestä kohtalaisesti ja sellaisella muistaakseni itse vetelin. Pyöreäpohjanen terä toimi ainakin mulla paremmin mutta ei se vaikeaa ollut millään terällä.
Nappuloiden sivujen teroittaminen on vaikeampaa, tuossa vastuslanka laitteessa jos vain terän toinen puoli vuolee kumia ja niin toinen ehtii kuumentua leikkauksen aikana punaiseksi ja terä tuhoutuu helposti nimimerkillä "useita teriä rikkonut"<img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle>

"I feel sorry for people who don't drink. When they wake up in the morning, that's as good as they're going to feel all day "<img src=/smiley/beer.gif border=0 align=middle>

23.05.2005 19:04

epäsymmetrinen kuvio--&gt;pienempi meteli

Note! This message was posted anonymously!

jjtp 23.05.2005 20:34

minkäverran tommosilla leikkureilla on hintaa ja mistä niitä saa helposti ostettua?


KooPee 24.05.2005 16:58

Ammattikäyttöön kunnon leikkuri 680e, terät pari ekuu kipale...



25.05.2005 14:04

asiasta heinäseipääseen.. mahtaako hj60 seen löytyä muovisia sisälokareita taakse mistään?

Note! This message was posted anonymously!

LaaLaa 25.05.2005 14:24

Lainaus:

quote:
asiasta heinäseipääseen.. mahtaako hj60 seen löytyä muovisia sisälokareita taakse mistään?

Note! This message was posted anonymously!
Todellakin...<img src=/smiley/rolleyes.gif border=0 align=middle>

"I feel sorry for people who don't drink. When they wake up in the morning, that's as good as they're going to feel all day "<img src=/smiley/beer.gif border=0 align=middle>

Paavo 12.12.2005 14:57

Nyt on yhdeltä reissulta käyttökokemuksia:

http://stiletti.wipsl.com/albums/ran...8309.sized.jpg

Eli 3/4 osaa keskipaloista on leikattu läpi kahdella uralla, ja loput 1/4 (ne pisimmät) kolmella.

Kaikissa reunapaloissa yksi ura poikittain, joka ei mene ihan läpi.

Kaikki urat leikattu yhdellä ja samalla terällä, eli vaikka näin ekaa kertaa kuvioleikkurin niin
urittaminen oli hemmetin helppoa ja nopeaa, tunteroinen ehkä vähän reilas meni hämmästelyineen,
yhden vanhan lapparin koeurituksineen ja renkaat oli vielä autossa alla, en jaksanut taas alkaa
niitä irroittelemaan. Ja terä otti lopussakin ihan yhtä hyvin kuin alussa, ei kulunut ollenkaan.

Ura ehkä 6mm leveä ja 8mm syvä, hieman kapeneva, tasainen pohja noin puolet leveydestä.

Pito jäällä ja lumella parani selkeästi. Rengasmelu tai ajettavuus tiellä ei muuttunut miksikään.

Varaterät maksaa tiptopilla reilun euron kipale, malleja löytyy monenlaisia, pakkauksessa 20kpl.

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."

kivinen 12.12.2005 20:15

Tuohon malliin leikkasin yhdet sx-swampperit vuodelta kivi ja kypärä. Noin sentin levee terä ja syvyyttä 1-2 senttiä kohdasta riippuen. Idea oli se, että yhdellä vedolla aina vanha ura auki ja keskipala halki pohjia myöten jos iso reunanappula sattui kohdalle, niin sekin halki pohjia myöten.

http://www.petrisimolin.net/gallery/...mber%20tsl.jpg

Nuohan oli siis sellaset Swampperit joissa joka toinen reunapala on iso. Tossa Mikjusin kuvassa tuntuis olevan kolmea eri kokoista reunanappulaa.

Ymmärtääkseni pitoa on piisannut ja varsinkin eloa mielettömän jäykkään runkoon tuli aika tavalla.



www.alanmiehet.com #1

12.12.2005 20:24

joo käsituntumalla painaessa tyhjää rengasta jos on joka keskinappula katkaistu on noin puolet löysempi kuin leikkaamaton

Note! This message was posted anonymously!

MK 13.12.2005 20:25

Tässä on toi kivisen versio. Ihan kivasti on tullut lisäpitoa. Tossa muuten on kolmea eri kokoista nappulaa. Paremmin huomaa kun katselee noita livenä.
http://kotisivu.mtv3.fi/masajee/leikattu.jpg

www.alanmiehet.com #2

kivinen 13.12.2005 20:34

Lainaus:

quote:
Tässä on toi kivisen versio. Ihan kivasti on tullut lisäpitoa. Tossa muuten on kolmea eri kokoista nappulaa. Paremmin huomaa kun katselee noita livenä.
http://kotisivu.mtv3.fi/masajee/leikattu.jpg

www.alanmiehet.com #2
Onneks otit kuvan siitä harjotusrenkaasta, mihin tuli vedeltyä vähän epäsäännöllisemmin noita rantuja. Kolme muuta oli samankaltaisempia leikkaustyyliltään.

www.alanmiehet.com #1

Paavo 14.12.2005 09:43

Mites "malli kivinen", muuttuiko sivuttaispito? Itse leikkelin nuo uudet urat vinoon/ristiin myös sivupitoa ajatellen, ja myös se parani.

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."

timo.l 14.12.2005 10:58

nyt kysymys sivuaa ehkä hiukan aihetta, mutta kun renkaista puhutaan niin ajattelin kysyä ihan mielenkiinnosta, että millainen on tuollaisten maastorenkaiden kuluminen ihan normaalissa ajossa?

kuluuko nopeastikkin asfalttilla?


MK 14.12.2005 11:28

Lainaus:

quote:
Mites "malli kivinen", muuttuiko sivuttaispito? Itse leikkelin nuo uudet urat vinoon/ristiin myös sivupitoa ajatellen, ja myös se parani.


Pari kertaa vasta ajettu, mutta kyllä noi paremmilta tuntuu kuin ennen. Aikaisemmin ei tarvinnut kovin liukas kivenpinta ym. vastaava olla kun pito katosi. Nyt leikatuilla kun viimeksi ajoin niin oli jo hiukan lunta maassa ja ei tarvinnut enää samalla lailla sutia kuin ennen. Ajopaikka oli kyllä uusi joten täytyy suhtautua vähän varovasti tohon vertailuun ja pientä päivitystä oli autoonkin tullut tossa välissä. Mutta kyllä mä ainakin suosittelen leikkaamaan tommosen vanhan sx:n tommosessa peruspainoisessa maasturissa.

www.alanmiehet.com #2

hector 14.12.2005 15:12

Lainaus:

quote:

Eli 3/4 osaa keskipaloista on leikattu läpi kahdella uralla, ja loput 1/4 (ne pisimmät) kolmella.

Kaikissa reunapaloissa yksi ura poikittain, joka ei mene ihan läpi.


Ura ehkä 6mm leveä ja 8mm syvä, hieman kapeneva, tasainen pohja noin puolet leveydestä.

Mitkäs renkaat sulla Paavo on. Ja kuinka paljon sulla niissä on kulutuspintaa. Näyttäis siltä ettet "pohjamutia" myöten leikannut. Kuinka paljon sulla oli terä ulkona pidikkeestä.

Tarttu eilen näppeihin vanhat 36x13-16 SS TSL:t joissa about 13-14 mm kulutuspintaa. Löysin tällaisen kumileikkurin täällä duunin työkalukopista, jolla aattelin silpoa lisää pitoa ainakin näihin vanhoihin kumeihin.

Koopeelle kysymys että kantsiiko lähes "uusiin" 33 SS TSL:iin leikata samalla tavalla uria, kun renkaat olisi hojottimen alla. Aatellen ettei ole haittaa sulan maan aikaan. Talvioloihin lisäurat varmaan antaakin apua. Renkailla ei olisi tarkoitus ajella kuin nimeksi kestopäällysteellä. Ja kuinka syviä/leveitä uria kannattaa laitta, kun kuvio korkeus lähes alkuperäinen.

Missäs näitä tiptop liikkeitä on suomessa, kun en netistä googlella löytänyt??



http://img202.imageshack.us/img202/3666/img01262sz.jpg

SLCK #68 HJ61-89

Edited by - hector on 14/12/2005 15:15:18

Edited by - hector on 14/12/2005 15:37:41

LaaLaa 14.12.2005 16:00

Lainaus:

quote:
Löysin tällaisen kumileikkurin täällä duunin työkalukopista, jolla aattelin silpoa lisää pitoa ainakin näihin vanhoihin kumeihin.
Harmillisen hyvä työpaikka jos tuollaisia "löytyy" kaapeista<img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Teriä löytynee isoista /asiantuntevista renhasliikkeistä

Muistitko käyttää <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/search.asp

Paavo 27.12.2005 10:50

Moi,

&gt; Mitkäs renkaat sulla Paavo on. Ja kuinka paljon sulla niissä on kulutuspintaa.

Q78-16 TSL:t, noin 36 tuumaa korkeat ja 11 "leveät". Pintaa ehkä 4/5 jäljellä.

Käytiin taas tapaninajelulla, ja noissa leikatuissa renkaissa on oikeesti hyvä
pito ainakin pakkasella, parannusta on huomattavan paljon. Tyhjäkäynnillä pääsi
kohtuullisia kinkamia ylös, ja isompiin mäkiin (toim. huom. Oulussa iso mäki
on useita metrejä korkea) sitten hapella pääsi kohtuullisesti, eli melkein...

Hieman tuli kokeiltua "ice-crawling"iakin, meren rannalla oli pari metriä
korkeita jääkasoja, mutta lohkareet oli tietty aika liukkaita, ja muljuili
auton alla siihen malliin, että hieman arvelutti ohjauksen osien ja jarru-
letkujen ja -putkien puolesta, eli homma jäi lievän yrittämisen asteelle.

-Paavo

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."


Sivu luotu: 18:52 (GMT +2).