Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Läjän polttoainemittari (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=10758)

Tumppi 19.05.2005 08:37

Läjän polttoainemittari
 
Tuli tuossa vaihdettua Läjään polttoainetankki ruostevaurioiden vuoksi ja samalla olisi saattanut korjaantua vaikka virheellisesti näyttävä polttoainemittari, joka näyttää vain puoltatankkia vaikka se on täysi ja tietysti ei mitään kun tankki on puolillaan.
Mutta ei auttanut, mittari näyttää edelleen väärin. Tankin maatto on ok. Pienen mittailun jälkeen ilmeni että piuhassa, joka menee tankilta mittarille jännite vaihtelee 3 - 8V välillä. Piuhan kun maadottaa vastuksen kautta ei mittari värähdäkään. Eli missä vika lienee.

Motto: Mä vihaan sähkövikoja....!


HEKULIINI 19.05.2005 08:39

toimiikos se uimuri oikein???

--Koskahan sitä aikuistuis, ettei tarttis muitten hävetä???--

....o_o_o_o
./| ,[_____],
|¯¯¯L--O|||||||O
()_)¯()_) ¯¯¯ )_)
^^Leikkiauto^^
Proom! Proom!

Tumppi 19.05.2005 08:45

Kyllä toimii eli vaihdoin koko tankin kilkkeineen joka toimi ainakin toisessa autossa oikein


veejii 19.05.2005 10:20

Toitsusta täysin tietämättömänä laitan kuitenkin et eikös tuossa tankilta tulevassa piuhassa jännitteen tulekin vaihdella sen mukaan miten tankissa on soppaa eli uimurin korkeuden mukaan siellä muuttuu vastus...näyttääkös mittari täyttä jos lyöt sinne 12 v syöttöä, sieltä tankin päästä siis..mitäs jos sulla onkin mittari rikki?


19.05.2005 10:32

Tuo on ilmeisesti Toyotan tyyppivika. Mulla sekä HoiJakassa että LäJässä sama vika.

Note! This message was posted anonymously!

jpl 19.05.2005 10:34

Pahus. Karkasi nyybinä.

HJ61 & LJ70

19.05.2005 10:47

Kokeile toista mittaria jos joltaki saat lainaan,melko varmaan sökö.Ne voi vaihtaa kaikki erikseen. Siis ö-paine,lataus ja löpö,helppo ja halpa..

Note! This message was posted anonymously!


Sivu luotu: 02:54 (GMT +2).