Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tapahtumat (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=152)
-   -   Pähäman talvirieha (safari) (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=106204)

jv 18.01.2013 17:40

Pähäman talvirieha (safari)
 
Juu eli tarkotus olis ajella Orimattilan Luhtikylässä 16.2.2013.

Safari on tarkoitettu ensisiaisesti Päijät-Hämeen maastoautoilijoiden jäsenille, mutta jos seuran sisältä ei tule tarpeeksi kalustoa huolitaan mukaan ulkopuolisiakin.:p

Tarkkaa osoitetta paikalle ei ole mut, vanhalta Helsingintieltä käännytään Luhtikylän risteyksestä Orimattilan suuntaan ja ajetaan alle 1km. Junaradan ylityksen jälkeen ensimmäinen oikealle jolloin olet perillä (vastapäätä tätä risteystä alkaa Rytömäentie).
Moottoritieltä tultaessa lähdetään ajamaan Luhtikylänsuuntaan ja piiiiiiitkän ylämäen jälkeen ajetaan noin. 500-700m ja käännytään vasempaan (Rytömäentietä vastapäätä).

Hyvä maamerkki on vanha keltainen lokomon murska ja plaani jossa koneita.
Samalle plaanille voi pysäköidä kuljetuskaluston, järkeä saa käyttää pysäköinnissä että ei ole toisten tiellä,
tilaa on murskan edessä yläkentällä ja murskan jälkeen alakentällä.

Kaikki reitit on suljetun alueen sisällä joten kilpiä tai puuhalappuja ei tarvii!

Alakentälle olis tarkotus kokoontua klo.9.00 jälkeen.
Metsään lähdetään viimeistään klo.10.00!
Jossain vaiheessa päivää tehdään tulet ja paistellaan makkaraa ym.


Maastot on kohtuullisen haasteellisia, joten vakio autoille ei oikein ole mitään ajettavaa ja
esim. perus hoojiita slikseillä 33":lla on turha lähtee hiissaamaan sinne. suzukilla VARMAAN pärjää 31":lla, varsinkin jos on vinssi.
On ylämäkee ja alamäkee, suota ja kovaa, jyrkkiä ja loivia nousuja.
Pää asiassa ajetaan hakkuukoneen jälkiä ja tehdään tarvittaessa uutta uraa.
Vetäkää siitä sitten johtopäätökset et onko oma kalusto sopivaa.
Jos oikein pilkkoo kaluston saadaan se trailerille kyllä koska paikalta löytyy motoa ja ajokonetta.

Maksimi autojen määrä on 20. mönkkäreilläkin voi tulla jos haluaa.
Porttaalitötteröitä tulee vissiin muutamia joten ne saa raivata reittiä edellä.
Tarvittaessa tehdään kaksikin letkaa jotta ei tulisi niin paljoa odottelua.

KAIKKI ILMOTTAUTUMISET TONNE -> jaska.vehvilainen[at]gmail.com

Jos on kysyttävää tai tarvii reittiohjeita niin mulle voi soitella o5o - 5422275


Safarimaksu on 5€/per autokunta tai mönkkäri ja se suoritetaan ennen metsään lähtöä minulle.
Kaikki rahat annetaan maanomistajalle, jotta pysyy mies tyytyväisenä ja saadaan mennä sinne toistekkin.


TERVETULOA!


Laitampas yhden houkutus kuvan viime keväältä samoilta mestoilta...


http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=104461

pee 18.01.2013 20:19

pikku pikku varauksella, meitin Bertta saattas ilmestyä paikalle, kun melkein naapurissa ollaan ... ei meinaan (sinnepäin) matkalla paljon traileria tarvis ;)

jv 18.01.2013 21:27

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja pee (Viesti 961720)
pikku pikku varauksella, meitin Bertta saattas ilmestyä paikalle, kun melkein naapurissa ollaan ... ei meinaan (sinnepäin) matkalla paljon traileria tarvis ;)

tämä selvä mut kaikki ilmottautumiset mun sähköpostiin! on niin monta rautaa tulessa et en pysy muuten kärryillä et montako tulee:D

pee 18.01.2013 21:37

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja jv (Viesti 961757)
tämä selvä mut kaikki ilmottautumiset mun sähköpostiin! on niin monta rautaa tulessa et en pysy muuten kärryillä et montako tulee:D

:o kuitataan, ja mailattu varuiks

tapsa4x4 19.01.2013 01:24

Tulossa ollaan.

jv 24.01.2013 17:39

mukaan mahtuu vielä, vai onko PäHäMalaiset nykyään niin tissiposkia et pelkää lunta ja pakkasta? ;):D

ei ole paha lumitilannekkaan tällä hetkellä et muutaman porttaaliauton jälkeen pääsee jo perusmaasturilla kun on hieman karkeempaa pyörää alla. Et mukaan vaan.

niin ja kaikille pätkille ei ole pakko lähtee jos arveluttaa, jokainen pätkä lähtee auratulta tieltä, helppo käydä kävellen kattelemassa/kuvaamassa kun muut revittelee.

toyota4x4 24.01.2013 18:26

juu vois vaikka tulla.

_Jape_ 25.01.2013 00:59

Vois tulla katsomaan.

Tuomo 25.01.2013 09:09

Kyllä määkin tuun kattelemaan ku kerran melkein mun takapihalla ajellaan... Taidan ottaa ton vanhemman riiviön mukaan jos kerran makkaratuletkin tehdään.

mikjus 25.01.2013 14:46

Eiköhän räkytäkykin saada sulateltua tonne.

jv 27.01.2013 19:52

Vielä mahtuu sakkia ajelemaan.

Kävin tekemässä maanomistajan kanssa kelkoilla jälkiä ja suunnittelemassa reittejä, koko päiväks on varmasti ajettavaa. On tosiaan mäkistä maastoa ja mettäkoneen jälkiä hieman, enemmänkin "umpihanki" ajoa luvassa ja korkeus eroja löytyy.
muutama konesaha kannattaa varata mukaan, kaiken varalle.
Suo pätkäkin löytyy jos haluu, ei tietoa et onko jäässä vai ei ;)

rentsi 02.02.2013 12:29

vois kanssa tulla hiluxia ulkoiluttamaan

jv 11.02.2013 17:00

mukaan mahtuu vielä useempia, ei ole pakko olla pähämalaisia toki jäsenyys ei olis pahitteekskaan :D

n. klo. 11-12.00 on ajoalueen tiet suljettuna kun siellä käy ralliauto ajeluttamassa polttariporukkaa, ei haittaa sillä hetkellä mettässä olijoita, mut kulkuyhteydet on poikki tuon ajan. muuten pääsee kohtuu lähelle ajoalueita normi autollakin. tiet suljetaan puomein ja lippusiimoin tuoksi ajaksi joten ei voi erehtyä. puomit avataan taas heti kun mahdollista ja sit pääsee taas kulkemaan.

kaikki kynnelle kykenevät vaan teretulemast. toki tuo max 20 autokuntaa pätee edelleen mut tällä hetkellä tilaa on.

p0hamala 11.02.2013 18:39

tulossa ...

T/P & Disco

piipari 12.02.2013 09:12

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja jv (Viesti 970997)
mukaan mahtuu vielä useempia, ei ole pakko olla pähämalaisia toki jäsenyys ei olis pahitteekskaan :D

Äh, sotkin venäjän matkailuun, ei mitään, jatkakaa...:D

toyota4x4 15.02.2013 10:07

no niin kalustusto pois hangesta ja ajelemaan .. hiluksin uutta mato vinssiä pitää päästä testaamaan.

ImacInnes 15.02.2013 10:30

Maastoajoa.
 
Piru kun on sovittu jo muuta menoa.
Toisella kertaa sit tuun JEgoNEERillä nämäkin maastost katsomaan.
t. Ismo Ämmä

BeePee 15.02.2013 10:46

Saiskos sinne ei pähämalainen kameran kanssa tulla keikkumaan autotta.. jos nyt kuun asennot ja muut sattuu siten että pääsee.

jv 15.02.2013 11:18

kuvaamaan voi tulla vapaasti. hyvin on porukkaa tulossa. porttaalitötteröistä, melko vakiookin on tulossa.

huomenna sit ennen kymppiä kokoontumis paikalle.

ALF 15.02.2013 11:37

Tulossa Dumbon kans ulkoilemaan.

burton 15.02.2013 16:17

tulossa jalkamieheks kummipojan kans, pitäähän aivopesu alottaa jossain vaihees :)

evo2 15.02.2013 19:27

Pitkän-Simon BJ:llä tullaan.

pee 15.02.2013 21:19

aika hyvää flunssaa pukkaa, mutta koitetaan silti tulla

jos tullaan myöhässä niin JV n puhelimeen yhteys / ohjeistus ?

jv 15.02.2013 22:48

050-5422275. on mun numero. jos myöhästyy tosta kympin lähdöstä niin seuraava mahdollisuus on jossain puolenpäivän maissa......

pee 16.02.2013 11:08

tääpä jäi tällä kertaa meiltä väliin, puskee räkää ja hikeä yli tarpeen jo tää koneella oleminen... :mad:


Sivu luotu: 19:06 (GMT +2).