![]() |
HJ61 outo ääni vaihdelaatikossa tai jakolaatikossa
Cruiseri ääntää vedossa ja moottorijarrutuksessa. Ääni on sellainen luputus, joka kierrosten mukaan kovenee. Ääni kuuluu vaihdekepin kohdalta.
Mikähän lie vikana, jakolaatikko vai? |
Milloin olet viimeksi tarkistanut jakolaatikon öljyt?
|
Jaa-a, auto on ollut mulla vasta pari kuukautta, joten eipä ole tullut mieleen.
Täytyypä tarkistaa!!! |
Ja kun sinne kerran ryömit niin rasvaa kardaanit samalla.
|
Joo zekkaa pää ja jako vaihteiston öljy määrä. Ota 24mm avain mukaa ku ryömit alle :) Proppu auki ja öljy pitäs olla siinä reiän tasalla.
|
Juu. Öljyjä on vaihdettu ja lisätty. Etukardaani oli löysällä, mutta kiristyksen jälkeen ääni kuuluu edelleen. Jakolaatikossa oli puhtaat öljyt.
Ääni kuuluu vaikka ajaisi pienellä perällä, mutta peruuttaessa ääntä ei kuulu! Eli eteenpäin ajettaessa ääni kovenee kardaanin kierrosten mukaan. Aika mysteeri.... |
Kardaanien ristikot kunnossa?
|
Vaihdettiin takakardaanin ristikko viime viikolla. Muut tuntuisi jämäkältä...
|
Voisko olla jakiksen ulostuloakselien laakereissa väljää? Niissä olevat väljät huomaa rytkyttävänä äänenä varsinkin jos koittaa ajaa liian isolla vaihteella.
|
Ihan sama millä vaihteella ajaa...
|
Lainaus:
|
En jaksa uskoa että mikään avain tai vastaava voisi olla. Enkä oikein tuota pakoputkekaan,SOA kyseessä...
|
Jos kerta SOA laite, miten etukardaanin ristikoiden kulmat? pääseekö pohjaamaan. Tai sitten liuku huulilla, jos heilutat liun kohdalta kardaania niin kuuluuko klonkse?
|
Käytin etukardaanin irti ja sama klonkse kuului edelleen.
|
Lainaus:
|
Ei kuulu...
Todennäköisesti paikallistettiin syy ääneen. Otettiin takakardaani irti ja pyöritin vaihdepäällä ja nelosella alkoi ääni kuulumaan. Jakolaatikon takakardaanin laakerissa on pystysuunnassa väljystä ja siitähän se ääni taitaa tulla. Ristikko oli kulunut ja se on varmaan syönyt tuon laakerin. |
Mulla oli siinä samassa paikkaa käsin tuntuva välys ja tuli sopivaksi kun otin 0,5mm paperitiivisteen laakeripukin alta pois.
Mulla ei pitänyt mitään ääntä. |
Sivu luotu: 07:05 (GMT +2). |