Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   PÄTEVÄÄ HJ:n korjaajaa!!! LAHTI,KOUVOLA ETC!!! (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=103903)

Timoboy 16.11.2012 10:41

PÄTEVÄÄ HJ:n korjaajaa!!! LAHTI,KOUVOLA ETC!!!
 
Oma hoojii saanu nyt viikon valohoitoa *******lla :( prkl...

Nelikko pomppii pois päältä, etuperän ja jakolaatikon öljyt paenneet. Nelikko toimii kuitenkin pakottamalla, niin ei ihan paskana voi olla. Joku veikkasi, että uudet stefat ja öljyt riittää... Tai ainakin itse olin stefojen vaihdon kannalla kun etuperseessä ei pysy öljyt. Summa summarum, suostuivat katsomaan etuperän öljyt ja kappas, nelikko pysyy päällä päällä, eli stefojen vaihtoon :)

nelikoihin perehtynyttä asiallista korjaajaa etsitään kouvola, kuusaa, lahti, heinola- alueelta!!!
Jos valohoito on jatkunu maanantaihin niin haen auton pois nykyiseltä pajalta.

Timoboy 16.11.2012 15:42

ei auttanut öljytäyttö. toi korjaaja kehotti hankkimaan suoraan toimivan jakiksen.. minkähän hintanen mistä? saako mistää tilattua jakolaatikon osia, muualta kuin toyotalta?
ato siis 5v vm-83 hj60

Bj Andy 16.11.2012 15:51

Taisin mainita jo tuossa öljy topicissa että etuvedon siirtohaarukka ja kenties kytkentä holkkikin on tullu tiensä päähän. Ja nuo tuhoaa se että sillä ajetaan ilman jakiksen öljyjä.

Toyotalta tai tamgearssilta nuo osat löytyy ja sen siirtäjän voi korjata hitsaamalla jos ei ole vielä täysin loppu.

Jos meinaa vaihtaa jakiksen niin se on jokatapauksessa purettava siihen pisteeseen että nuo osat on näkösällä ja nuo alkaa olla jo sen ikäisiä vehkeitä että pitää olla hyvää tuuria että sattuu semmonen osakasa mille ei ole jo käynyt samalla tavalla.

Ja Jos ei ole ainut auto taloudessa niin tuo kannattaa ottaa auki ja kattoa niiden osien kunto ja sitten hankkia niitä sen mukaan mitä tarvii. Etukardaanin stefa ja laakeri olisi helppo vaihtaa tuossa kohtaa myös ja muitakin tarpeen mukaan.

Muutenkin niin millä se perusteltiin että öljyn lisäys auttaisi tuohon vaivaan ???

helmapelti 16.11.2012 15:51

Mää just korjasin saman vaivan eli täytehitsasin kuluneen nelivedon kytkentähaarukan ja käänsin kytkentäholkin ja toistaiseksi toimii.

Joutui ostamaan vain uuden tiivisteen jakiksen puolikkaiden väliin.

Tuomo 16.11.2012 15:52

http://www.autobaja.fi/

ugly_hj 16.11.2012 15:58

Kytkentäholkki kulunut , muistaakseni sen voi kääntää toisinpäin ja sitten sen pitäis toimia jos ei ole ihan hampaattomaksi kulunut, jos on niin noita jakiksia kyllä on purettuna siellä täällä, joista saa toimivan holkin, ettei siihen mitään uutta osaa kannata laittaa.
Samalla sitten vaihtaa uuden stefan siihen päälaatikon ja jakiksen väliin, koska jos jakis ei vuoda ulospäin niin sitten ne öljyt menee sieltä päälaatikkoon. Ton voi todentaa aukaisemalla päälaatikon täyttöpropun ja jos sieltä tulee vaikka yli litra öljyä niin silloin ne jakiksen öljyt on siellä.
Etuakseli vuotaa yleensä vetareiden stefoista sinne pyörännapoihin, sen huomaa mm. siitä jos eturenkaiden sisäkyljissä on öljyroiskeita. toinen vuotopaikka on pinion akselin stefa.
NOi hommat tekee kokematonkin parissa päivässä, jos on kerran aukaissu ton jakiksen niin sen purkaa ja kasaa tunnissa.

Timoboy 16.11.2012 17:36

"Muutenkin niin millä se perusteltiin että öljyn lisäys auttaisi tuohon vaivaan ???"
siis lähinnä sillä ettei jakiksessa ollut öljyä...

Timoboy 16.11.2012 17:46

eli siis pitääkö jakis purkaa ennen vaaihtoa? eli sitä ei niin vaan tiputeta tieltä pois?

BJ-40/76 16.11.2012 18:27

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Timoboy (Viesti 938112)
eli siis pitääkö jakis purkaa ennen vaaihtoa? eli sitä ei niin vaan tiputeta tieltä pois?

Pitää purkaa, jos et vaihda myös päälaatikkoa. sillä pultattu jakiksen sisästä päälaatikkoon, ja periaatteessa helpompi homma vaihtaa tuo haarukka ja holkki, kuin koko jakis.

Ja sitten tuohon jakiksen kasaamiseen; vaatii huolellisuutta jonkin verran.
Sillä ei olisi ensimmäinen jakis, missä väliakselin päittäislaakerit väärässä asennossa.

Jos hyvän haluat, niin uusi etuvedon holkki, haarukka ja tiiviste. -> n.200 euroa
stefat kannattaa myös vaihtaa. ja väliakselin ja laakereiden kunto kannattaa tarkistaa, tuossa ohutakselisessa tuppaa kulumaan. ->n.200e
osat saa mm. tamgeas http://www.tamgears.com/

Timoboy 19.11.2012 08:35

saako nuo laakerit ihan laakeriliikkesstä, vai onko noissa tamgearssin laakereissa jotain erikoista.....

Bj Andy 19.11.2012 11:02

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Timoboy (Viesti 939117)
saako nuo laakerit ihan laakeriliikkesstä, vai onko noissa tamgearssin laakereissa jotain erikoista.....

Koko. Jotkut laakerit löytyy laakeri kaupastakin. Muistaakseni etuyoken laakeri tms. mutta en enää varmasti muista.

Timoboy 19.11.2012 16:02

Nelikko pelittää taas, syynä etuperän öljyn puute, niinkuin alkuun luulinkin :)

t.haapala 19.11.2012 16:53

Whoot?? :eek:

Timoboy 19.11.2012 17:41

eli vika oli kuiva etuperä :)

fanito 19.11.2012 18:09

ei ois kyllä ikinä arvannu tota vikaa.

Sami89 19.11.2012 18:31

Miten hitossa etuperän öljymäärä vaikuttaa nelivedon toimintaan?:eek::eek::eek:

ugly_hj 19.11.2012 18:38

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Sami89 (Viesti 939279)
Miten hitossa etuperän öljymäärä vaikuttaa nelivedon toimintaan?:eek::eek::eek:

Samaa mietin minäkin:D

Timoboy 19.11.2012 19:07

niimpä... ei kai tosin se takatuupparikaan toimi jos perä kuiva... tolla etuperän öljyillä nyt vaan kaks kertaa lähteny nelikko pysyy päällä, stefa vaa ei pidä öljyjä sisällä eikä ne öljyt sielt katoo minnee kun takavedolla ajelee.... jokin fiksu vois valaista asiaa..?

Sami89 19.11.2012 19:11

Toimiihan se aikans ilman öljyäkii.. Mut sit ku lopettaa toimimisen ni ei se enää öljyä lisäämällä korjaannu..:) Ja lähes samalla tavalla ne öljyt sieltä etuperästa karkaa ajoitpa sitten nelikolla tai takavedolla..

Bj Andy 19.11.2012 19:20

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Timoboy (Viesti 939292)
niimpä... ei kai tosin se takatuupparikaan toimi jos perä kuiva... tolla etuperän öljyillä nyt vaan kaks kertaa lähteny nelikko pysyy päällä, stefa vaa ei pidä öljyjä sisällä eikä ne öljyt sielt katoo minnee kun takavedolla ajelee.... jokin fiksu vois valaista asiaa..?

Eli vanha tuttu vaiva lienee kyseessä. Eli etuvatarien pronssiholkit on tiensä päässää ja sieltä öljyt valuu ensin kääntömaljaan ja sieltä sitten pihalle sotkien renkaan kyljet..???

Ensiapu on pitää huolta että siellä etuperässä on sitä öljyä,aina, eli tarkistus tarpeeksi usein. Ja sitten kun aika on kypsä niin vaihtaa tai vaihattaa ne pronssiholkit ja stefat sinne.
Oma kokemus antaa ajatuksen että kuumalla kelillä ne ölpät sieltä tuli ulos pyöri ne akselit tai ei. Talvella kun etuperä pyöri koko ajan niin kumma kyllä ne öljyt pysyi siellä sisällä.

Tästä on varmaan toisiakin mielipiteitä...

Vaan en kyllä keksi mitään yhteyttä miksi nuo asiat vaikuttaisi toisiinsa... Jos kyseessä olisi joku laite mihin liittyy englantilaista sähkötekniikkaa niin sitten kaikki olisi mahdollista.

Timoboy 19.11.2012 19:48

kääntömaljat on kyl niin öljyset ja pihassakin sitä riittää... mitkä ne vetareiden holkit on?
mie oon tyhmä, myönnän....

mäksä 19.11.2012 20:02

vetarin pronssi holkki

http://www.offroadtarvike.fi/verkkok...ent_view/59997

Sami89 19.11.2012 20:03

Ne holkit on siellä akseliputkessa ennen niitä stefoja.. Estävät vetoakselia elämästä "vapaasti" siellä.. Eli estää vetoakselia hajottamasta stefaa.. Joku osaava voi selittää vähä fiksumminkin..;)

edit: mäksä sano saman kolmella sanalla ja yhdellä linkillä.:D:D

Bj Andy 19.11.2012 20:17

Siis vetoakselin liukulaakeri joka kannattelee sitä vetaria pyörän puolelta...

BJ-40/76 19.11.2012 21:00

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Timoboy (Viesti 939312)
kääntömaljat on kyl niin öljyset ja pihassakin sitä riittää... mitkä ne vetareiden holkit on?
mie oon tyhmä, myönnän....

Kuten tuossa jo todettiinkin, holkit nimenomaan kannattelee vetonivelen nivelenpuoleista päätä pyörän navassa, toinen pää vetonivelestä on napalukon kannattelema.

Mutta ensimmäiseksi kannattaa tarkastaa huohotin, siis yleensä tukossa, ja paine ei pääse perästä ulos, muuten kuin työntämällä stefoista mm. öljyä.
Minä ottasin, ja nostaisin huohottimen konehuoneeseen mahd. korkealle, ja korvaisin tuon takaiskuventtiilin mopon bensansuodattimella.
-> siis alunperin huohottimessa jousikuormitettu takaiskuventtiili, joka siis päästää perästä paineet pois pienellä paine-erolla,
Mutta kun perä jäähtyy, niin huohottimesta ei tulekkaan ilmaa, vaan akseliin tulee alipaine, joka "imaisee" pienet öljykalvot takaisin perään -> stefat pitää niin hyvin, että ei näy yhtään "likaa" stefan ympäristössä! SIIS uutena:eek:
Mutta kun k.o armeijaijän ohittanut akseli putoaa veteen, niin kun ilmaa ei saa huohottimesta, niin stefojen läpi saadaan, mutta ei ilmaa vaan vettä!

Jostain kumman syystä hj:ssä kestää jotenkuten nuo vetonivelen tarvike pronssiholkit, kun taasen hdj:ssä ne ei kestä, ei ainakaan jos ei hio niitä sikaväljiksi..... Marmoritiskillä vois olla noin 40e kpl nuo alkuperäiset hj-60:een.

ja tuo vetoakselis stefa: jos laittasin itselleni hj:n akseliin, niin kokeilisin tuota ns. hd-mallin stefaa, siis semmoista ylimääräisellä kumijoustolla olevaa.
(HDJ-80 alunperin k.o rakenne:rolleyes:)


Sivu luotu: 02:35 (GMT +2).