![]() |
Konrinvaihtoauto huoltoautoksi?
Mitenkäs tää oikeesti menee? Lasketaanko prosentit kokonaan uusiksi pelkässä ajoneuvoluokan vaihdoksessa? Näin mulle väitettiin mutta nyt aloin ite epäillä kun ton toisen auton muutoskatsastin huoltoautoksi ja totesin ettei ajoneuvoluokan vaihdoksesta merkattu prosentteja otteeseen lainkaan. Kertokaa viisaammat! Kyse olisi siis M1 -> N1G vaihdoksesta. Korinvaihto tehty v. 2002.
|
Lainaus:
Tuntuu osalla katsastajista olevan tosin tämäkin homma kovasti hakusessa. |
Ookoo. Eli ei vissiin mitään chäänsiä kun vaihdettuja osia on 2002 jo moottori, korikehikko, ikkunoita, yms. ja prosentit nykyisellään 34,5%?
|
Lainaus:
Takapenkistä tulee pari % jos tulee Itellä ollu parikin korinvaihtomersua, joissa prosentteja päälle 47%, siihen ei enää hirveesti vaihella osia :P |
Mutta jos kaikki lasketaan uusiksi ja uudet kriteerit tiemmä pompsauttaa prossia aika paljon korkeemmalle... Olikos noi prossataulukot jossain nähtävillä?
|
|
Lainaus:
|
eikö ne oo pudonnu :confused:
|
Lainaus:
Mutta jos ollut itsekantavalla korilla, nii huonompi juttu: "1 Itsekantavan korin osalta runko- tai pohjalevyn osuutta ei määritellä vaan rakenteessa korikehikon osuus on yhteensä 46 %, kori varusteineen 58 %." |
Lainaus:
Pee: korin osuus kasvanut, tekniikan pienentynyt. |
ok
|
Sanottiin että lasketaan kaikki uusiksi jos muutoksia tulee koska "arvoasteikko" on muuttunut sitten v.2002 niin ei kuulemma voi olla osa muutoksista vanhoilla prosenteilla ja osa uusilla.
No, täytynee käydä konttorilla noiden papereiden kanssa vielä. |
Lainaus:
|
Sivu luotu: 05:01 (GMT +2). |