Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Vinssi huoltoon uudellamaalla (TML?) (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=101272)

Jan13 10.09.2012 15:53

Vinssi huoltoon uudellamaalla (TML?)
 
Eli tuossa auton keulalla on joku vanha vinssi joka ei toimi. Netistä koitin vastaavia etsiä ja lähinnä olevin merkki ois TML. Vinssissä siis ne releet/solenoidit naksuu mutta muuten vinssi ei tee mitään. Onko järkeä viedä tuota huoltoon vai ostaa uusi? Mihin vois kirkkonummen lähelle tommosen kuskata tarkastettavaksi?

Edit: Itseasiassa löysin jonkun vanhan myyntiilmoituksen tältä foorumilta täysin saman näköisestä vinssistä eli tommonen kyseessä http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=34824

Rytari 10.09.2012 16:01

http://forums.offipalsta.com/showthr...ltokertomuksia

tee itse ja säästä... aika loogista hommaa noiden kanssa pelaaminen ja tuolla topicissa on paljon ohjeita, ja sinne jatkeeksi voi itsekkin kommentoida ja kysellä.

Hailux 10.09.2012 18:56

aukases moottori ja vilkaise missä kunnossa hiilet on..saattaa hapettua ajan saatossa

Jan13 10.09.2012 19:21

Täytyy se vissiin ite sit avata. Ajattelin vaan että jos tuo vinssi on jotain avaruustiedettä ja saa vaan tuhoa aikaseks kun sen ite avaa :D

temmi_hoo 10.09.2012 20:49

Ota kuvia digikameralla tai kännykällä koko ajan kun avaat. Piirrä kaavioita osien järjestyksistä. Merkkaa osiin miten päin ja missä asemassa ne on. Mittaa kaiken mahollisen sijainti.

Jos jossain osassa luulet kulkevan sähköä, koita parhaas mukaan miettiä mikä pinta siitä ottaa kontaktia mihin ja onko se hyvässä kunnossa. Älä merkkaa tähän pintaan. Jos pinta on huono, on vika jo ehkä löytynyt.

Näin kun purat rikkomatta ja merkkaat ja muistiinpanet kaiken, ei vinssin pitäis olla mikään mahoton pala. Laita kuvia näkymään tänne niin huudellaan apuja.

JJ90 11.09.2012 16:36

Ja noihin kiinatöttöröihin löytyy räjäytyskuvat varmasti kun aikansa selailee interwebziä.


Sivu luotu: 07:02 (GMT +2).