Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Pajeron etupäässää ääntää? (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=10104)

okkiM 20.04.2005 08:21

Pajeron etupäässää ääntää?
 
Onko naperokuskeille tuttu semmonen ilmiö, että tiukoissa käännöissä, erityisesti maastossa etupyörien tienoolta kuuluu hermojaraastava ääni. Kuullostaa lähinnä siltä, että jousenpää pyörähtelisi jousikupissa. Onko normaalia? Vai pitääkö jotenkin perehtyä asiaan?<img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle>

Seuraava voit olla sinä

Micco 20.04.2005 09:33

Normaalia tai ei mutta yleistä,mul piti hiace aikoinaan ja nyt pajero ilmeisesti samaa ääntä ku sulla.Johtuu siitä ku käännön rajoittimesta on kulunut pois muovitulpat ja nyt on metalli metallia vastaan.Laita vaseliinia tai jotain vastaavaa rajoittimiin niin auttaa jonkun aikaa kunnes vasukat huuhtoutuu pois.


LaaLaa 20.04.2005 09:56

Kyllä pajeron etu päästä aina kuuluu nirskuntaa, sellaisen käsityksen saanut että se tulee vääntösauvoista mutta voi olla myös tuo ohjausrajoitin.

"I feel sorry for people who don't drink. When they wake up in the morning, that's as good as they're going to feel all day "<img src=/smiley/beer.gif border=0 align=middle>

Ahosensetä 20.04.2005 10:02

Nirskunta tulee siitä pyörien kääntymistä rajoittavasta pultista. Sen päässä on alunperin muovitulpat, mutta ne katoaa aika pian.

Ääni tulee siitä kun pultti nojaa rajoittimeen ja sitten pyörä joustaa.

Ei vaarallista, mutta voit myös keventää ratista vähän, niin ääni lakkaa.


T, Antti

veejii 20.04.2005 10:48

ja niiden pulttien poistaminen aiheuttaa pidemmällä ajalla myös vetonivelien poistumisen eli anna vaan narskua, on vaan ominaisuus.


okkiM 20.04.2005 21:33

Kiitoksia asiantunnosta kaikille!
Niitä pultteja ihmettelin ittekki kerran, ja ei ollu kumeja, olivat kiillottuneet, eli sehän siellä kitisee. Laitanpa vaseliinia niin ei kuulosta niin häjylle

Seuraava voit olla sinä

JF 20.04.2005 21:38

Entisessä 2WD Hiluxissani oli sama ominaisuus, kanttikivien yms. yli rajoittimia vasten kääntäessä kuului kunnon rutinaa ja kirskumista. Säikäytti jopa, kunnes kuulin mistä oli kyse.


kharju 21.04.2005 04:49

Se on voima mikä vikisee! <img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_clown.gif border=0 align=middle>

-Pajerolla metsään ja Zetorilla pois- http://www.petrisimolin.net/gallery/...autofahrer.gif

Edited by - kharju on 21/04/2005 05:50:00

okkiM 21.04.2005 19:13

Voimasta puheenollen. Yllätyin talvella melkosesti, kun ei juurikaan ole aiempia kokemuksia nelivedoista, eikä dieseleistä ennen pajeron ostoa:
Etupuskuri oli vähä nojannu johonkin ja oli vasemmalta puolelta painunu hiukkasen sisää. Veljimiehen kanssa ajateltii oikasta sitä vetämällä. Laitettii liina takavetoford raktorin etulenkkiin kiinni, ja siitä hissuksee peruuttamaan hitaalla nelikolla. Melkonen yllätys oli kun traktori, jonka perälevy oli maassa alko hiipiä tallista ulos. Piha oli lisäksi luminen ja oli vielä pieni ylämäkikin sillä rakvaattorilla.
Sitte kun laitto ratorin käsijarrun päälle ja palikat renkaitten etee alkoki auton kumista loppua pito. Puskuri oikes melkeen kokonaa.
Voitte uskoa että tällästa nyybiä hymyilytti<img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle>

Seuraava voit olla sinä


Sivu luotu: 17:21 (GMT +2).