![]() |
MAN fae mökkiauton rakennus.
1 Liiteet
Joop tuli eilen haettua laite. Milläs sen kuvan saikaan taas tänne?
Malli MAN FAE 9-136 Lämpö kopilla ja dobbelilla ;). Kyllä ny mopo on naapurin tuvan seinän takanakin jo. |
Hieno on.
Meinaatko mihin käyttöön rakentaa? Tuollaisesta sais hienon dakar henkisen matkailu auton. |
Juuri sellaista meinasisin, eli n.s safarilaite Venäjän viikonlopuille ja miksi ei seuraavaa pitkäämatkaa varten ;)
|
No niin jarru kellot tilattu, eipä ollut helppo kaivaa esiin. No sitten kun ne on korjattu ja jarrut pelaa sitten otetaan tiukka purku talkoo ja sisustaa vähän uusiksi..
Onko kellään tietoa hytky agrikaatin toiminnasta? Entä hitsaus agrigaatin? |
Mitkä renkaat sun autossa on alla, ja tuleeko ne muuttumaan?
http://www.europatruck-trial.com/cms...trial/0011.jpg Tuossa vähän referenssi kuvaa saksalaisesta VW-MANnista. Kummit 14.00-20 ussr. |
Lainaus:
Duunikaveri lomalla Ruotsinmaalla ilmeisesti, palataan niihin caravan romuhin ku palaa? Mut on se magee..... -sami- |
Auto tattiksella varmaan ens viikon loppuun. Siellä meinasin olla parina iltana puuhailemassa.
Soitan vaikka kun oon menossa sinnepäin. Tiistai iltapäivällä oli tarkoitus mennä ainakin. Oiskohan tuosta patiksi jos koneen tehot ei riitä ;) /Users/sjlahtinen/Pictures/iPhoto Library/Originals/2012/Filmirulla_4/Samin laite_000080.jpg /Users/sjlahtinen/Pictures/iPhoto Library/Modified/2012/Filmirulla_4/Samin laite_000083.jpg /Users/sjlahtinen/Pictures/iPhoto Library/Originals/2012/Filmirulla_4/Samin laite_000085.jpg |
tämäpä onkin mielenkiintoinen projekti :) vois olla enemmänkin 4x4 kuormuri projekteja vireillä :)
|
3 Liiteet
Niin jos kone tarvii lisäröyhyä käviskö tuo?
Missä täällä on se edit nappula nykyisin? |
Lainaus:
|
2 Liiteet
Vähän turva kaarta tuohon kopin keulaan, ja katolle pikkuteline. Jarrukellot oli vaikea löytää nyt olis tulossa, mutta katsotaan kun ne tulee ja kokeillaan sitten jarrujen toimintaa. Jos hommat lähtee rokkaamaan sitten konttorille. Toivotaan että matti on suopea ;)
|
2 Liiteet
Laite toiseltakin puolelta ja Agrin kuva meleko isot noi hytky letkut ;)
|
Lainaus:
Tuolla on muutama 20" rengaskoko, mitä olen koonnut luetteloksi: http://www.sisua.net/forum/viewtopic.php?f=5&t=209 |
Lainaus:
tarvii astetta paremman yleismittarin kun kerran hakee säädöt kohdilleen. Sen jälkeen toimii kuin junanvessa eikä riko liitettyjä laitteita. Melkeen huoltovapaakin on. Mun aikana sille ei tehty mitään. Pitänee kysyä jos nykyisen käyttäjän aikana ois jo tehty jotain. Mä ajelin sillä autolla uudesta ekat 4vuotta(?) eikä siis sinä aikan mitään ongelmaa genussa. Ainut huonopuoli oli että ihan kaikkein moderneimmat hitsausinvertterit ei toiminut siinä jostain syystä. Jos sitä käytti tosi pitkään, siis tunteja putkeen niin öljyt kuumeni kyllä. Tosin autossa oli luokkaa 2-300litraa hytikka öljyä niin ei muodostunut ongelmaksi. Pienemässä tilavuudessa varmasti kyl sitten tarvii öljynjäähdyttimen. -sami- |
Oisko se koko voinut olla 380.80.20 tai sitten on tuo lilliputti rengas 365.80.20 :)
Joo tuossa oli kyltti, 27,5 kwh ulostulo mitä ikinä tarkoittaakaan. Jep katsellaan jos tiistaina tulisi lisää kuveja. |
Lainaus:
Mikäs ois leveempi? mutta isompi? kun toi mun nykyinen nakki? |
Lainaus:
|
Tälläkö High Chaparral reissuun??? Koska tuut käymään tän kanssa Punkalla?
|
Lainaus:
Kohtuu paksua lompakkoa tarvii joka tapauksessa..... ;) Ainiin just muistin yhden ikävän puolen hydrgenusta. pitää vittumaista ääntä -> ulvoo ihan törkeen ärsyttävällä äänellä.... -sami- |
Lainaus:
14.5-20 (eli 365/80-20) on tosiaan 80-sarjan rengas. 14.00-20 on korkeampi, noin 100-sarjalainen. Korkeus eroa on noin 14 cm. Kummassakin on sama leveys, mutta korkeampi näyttää kapeammalta. http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=68143 Mulla oli joskus kolme tuommoista 16/70-20 (405/70-20) rengasta. Ne ovat saman korkuisia kuin 14.5-20, mutta vähän leveämpiä. Nuo ovat Danubiana merkkisiä, romanialaisia, ja niitä käytetään IFAssa. |
Noo Punkalle joo kun vaan katsastettu ja jarrut toimii. miks ei chapparalliin ;) ylivienti hinta on vaav jotain 300 luokkaa.
Lelu mikä lelu ;) |
5 Liiteet
Ai joo pari ennen ja jälkeen kuvaa. Huomenna koitamme mennä laittamaan genut tulille. Ja siellä olisi toinen pienempi genu 7.5 kwh haluaako joku ostaa sellaisen?
|
Siistiytyi sikana kun otti noita työkalulevyjä pois. Kulkuaukko tulee tuohon kylkeen ei olis paha.
|
Lainaus:
|
Lainaus:
Mutta kevään korvalla varastot saavat täytettä. :) |
Niin mullakin tarkoitus mennä pv huutokauppaan kattelee mitä siell' ois? Viimeks sain 10 kpl 14.00-20 ja sika kasan migin renkaita. Sopuhintaan. Ne meni suoraan proton alle ;) Harmi vaan kun toi proto on kimppa keli eikä siitä oikein viitti ottaa renkaita kun sillä ei sitten voi ajella.
Katsellaan ja kuunnellaan mihin tässä joutuu. |
Otit neuvosta vaarin ja hait pois-- onnittelut hyvästä kaupasta !!!!
Ku tuut kaffelle, niin suunnitellaan siihen kunnollinen vinssi ... |
Multa löytyy vielä niitä hävittäjän renkaita, jos tarvit vaikka takalaita nosturiin niin ei naarmuunnu asfaltille laskiessa. :D
|
Lainaus:
Ai niin hemmetti en muistanu ;). Vitsi kun jarrukellot on muuten kiinni. Eilen tappelin varmaan pari tuntia oikpuoleisen kanssa... no jos vähän jatkaisi tänään. koopee koitan ehtiä joku päivä kaffeille, oisko sillä tumpilla ollu vinkkia kellojen suhteen? |
1 Liiteet
Oho varaosa numero sama mutta ei sitten millään mahtunut samaan paikkaan nopea henkilö varmasti näkee eron ;)
|
Hieno projekti!
Vielä kun laitat kuva suoraan isona niin ei tartte tämmösten nakkisormien näppäillä turhia.:D Mahtuuko kopissa seisomaan, vai pitääkö olla nöyränä niinkuin tuossa GAZin kopissa? Nii ja paljonko tuossa on omapaino ilman kaikenmaailman lisälaitteita? |
3 Liiteet
Joop eilen purkaantui lisää tuolta mökistä nyt saattaisi olla jo siinä muodossa josta ei tarvii enää purkaa. Ei vielä hahmottunut lopullinen muoto.
Tuo noin Lähtöpaino puntarissa oli 7960kg meleko paljon minusta. No nyt on raivattu sisustaa varmasti 400kg pois ja noi agrit kun lähtee niin vissiin niistä lähtee ehkä tonni?? ;) Niin pari kertaa oon kysyny täällä että mitä ihmeen nappia oon painanut kun edit nappi hävinnyt ja isojen kuvien laitto ei muka onnistu? Ehkä mä oon kanssa rähmä käpylä. Koitan jotenkin laittaa asiaa tänne kassotaan paljon jaksaa ja innostaa. |
1 Liiteet
Noin nyt on tarkistettu toimiiko hytintunkki, sekä ihmetelty miksi ihmeessä ohajustehostimen säiliöstä tulee öljyt pihalle. mitään vinkkeja syystä?
Aika julman näköinen hytti kumossa ;) |
4 Liiteet
Ny ois sitten poistettu perälautanosturi MYYNNISSÄ, Vetokita sekä Boschin paineilmajarrun pääsylinteri onko vinkkejä kannattaako ite purkaa vai ostaa uusi onko kovin vaikea toimenpide, tai tarkka?
Siinä kuvia laitanosturista, ja auton ulkomuodon muutoksesta mielestäni parempaan. |
Lainaus:
Samaa kelloa saatais löytyö Volvon FL612-616 sarjasta, ainakin kellot ihan samaa kamaa kuvien perusteella... (voipi olla Onnin Autossa hyllytavaraa tai sitte Koivunen/Motoral tilaamalla?) Lainaus:
Ammattitautia ei paljoa vaadi, mutta tiivisteitten kanssa saa olla enemmän kuin tarkkana, lisäksi kaikki paikat on sitten silikoni pohjaista rasvaa täys, ennen kuin venttiili on kasattu ja pitää ilmat sisällään!!!:D:D:D |
Joo o melko hankala on löytää oikea osa poljinsylinteriin. Nyt on tosin laitettu pari kourallista o-renkaita sisään ja tuntui aivan erilaiselta, pitänee siis kokeilla toimiko tuo "korjaus" ;).
Vielä odottelen rummun sisään menevää osaa jarrukellosta. sitten kun sellainen löytyy, ei kun konttorin suuntaan ja tuulilasi vaihtuu varmaan siinä matkalla ohimennen ;). Joku sikahalapa maalaus paikka vielä löytämättä, ja siis samassa paikassa saisi vähän puhaltaa runkoa puhtaammaksi ja mustaksi... Kun tulee uutta kuvaa laitan tulemaan. Ensiviikolla tarkoitus viettää HSL aikaa manin kimpussa... |
Lainaus:
|
Lainaus:
-sami- |
Lainaus:
|
2 Liiteet
Noniin tänään jarrukello vas asennettu ja ihmetelty käsijarru touhua ei vielä selvinnyt. Taas kerran onninauto lupasi huomiselle oik puolen osat..
Kaveri kävi katsomassa ja sano että on se kyllä sika iso ;) mihinköhän tässä joutuu.. Vinssi visiontia oli kanssa. |
3 Liiteet
No niin tänään kässäri saatiin toimimaan, ja jarrut noin ehkä... Sitten vielä purettiin yksi jämä pelti osa tuosta korkean oven alta, kun melkein meni jalkakin lattiasta läpi. Harrikin napsi ohimennen jo tukirakenteet uudelle lattialle. Katotaan mitä huomenna.
|
Tänään touhuttiin taas vähän, nyt on oven alakulma poistettu mökissä siis ja kaveri hitsasi paineilma pöntöille uuden kiinnikkeen, sekä soviteltiin ilmanputsaria vähemmän arkeaan poikkeaa hytin katon korkeuteen;) tuskin tulee uitua niin syvällä, mutta kun ennen sijaitsi suoraan eturenkaan takana. Kyllä noi samalla vähän siistittiin. Vitsin onnin auto, jarrun yhtä osaa ei vaan tule!
Mitenköhän tuo tuulilasin vaihto, mahtaakohan olla sikamainen keikka? Niin ja ohi mennen taannoin vaihtui myös poljin sylinteri. Jatkuu taas joku päivä. |
Lainaus:
Meinaan jos olis ottanu vanhasta kellosta jalkaosan ja puolikkaan käyttöjarrukelloa ja liittäny pannalla uudesta kellosta käsijarruosan toisen puolikkaan käyttöjarrukelloa yhteen,olis saanu hiukan lyhemmäks tuon kellomurikan. |
Lainaus:
|
4 Liiteet
Vähän kikkailtu, maalailtu ja siirretty paineilmasäiliö järkevämpään paikkaan. Kumma kin vähän väriä niin ulkonäkö kyllä muuttuu vähän. Katotaas jos huomenna sais kuvattua ilmanputsarinuudelleen sijoitus ylioptimistiseen paikkaan.
|
1 Liiteet
Niin tuossa tankit maalattuna suurimaksi osaksi ;)
|
3 Liiteet
Nyt ois teoriassa katsastus kunnossa, lasi vaihdettu, pissapoika korjattu, töötti järjestetty, Jarrut fixattu, sisätilojen kimppuun vasta sitten kun katsastus hoidettu. Saas nähdä ehtiskö laatokalle jo? Siis kisan tiimellykseen. Ja uskaltaisiko henkilöpuolelta läpi?
Kuvia tuulilasin vaihdosta ja joustokokeilusta. ;) |
Hui kauhistus tänään lupasi Pekka apua katsastukseen.... ;) katsotaan millainen lista iskee. No ei tuossa mitään sika dramaattista pitäisi olla, kun matti selvitteli asiaa. Toivon mukaan meillä on kilvet loppuviikosta.
Mökkiin on panostettu, eli valojen toiminta check, lämppäri check, luukut jumitettu check, käyntiovi check. Vielä olisi tikkaat kulkuoveen, laveri perälle, niin voi lähtee minimissään kiertämään isoajärveä... |
Jokojokojokojokojoko? :D:D
|
Tämä projekti on todella mielenkiintoinen, lähes ainoa jota tulee seurattua säännöllisesti. Lippu korkealla ja onnea katsastukseen:D
|
Lainaus:
Kiitos Tero kärsivällisyydestä! katsotaan mitä tapahtuu huomenna viimeistää ensi tiistaina pitää olla rek että saa venäjälle mukaa. ;)... |
Erittäin mielenkiintoinen projekti ja hieno laite. Moniko paikkainen tämä on, tai on tarkoitus tulla?
|
Lainaus:
|
Onko kellään alb kyltistä kuvaa? Tietäisi millaista kylttiä autosta etsii ;)
|
voin napata kuvan kun töissä olen.jos tarvetta.tulee sitten neljän jälkehen tänne jos tarvetta viel. voin laittaa kans suoraan kännykkään jos numerolla uskallat nakata.lupaan ettei tule keskiyön läähätys soittoja ^^
|
ALB kilpi
1 Liiteet
Täs olis tälläinen.aika lailla samaa kaavaa kaikki noudattavat.
|
2 Liiteet
Kiitos avusta, manilta sain lärpykän ja ruotsita paperia. Katsotaan perjantaina miten äijälle käy.
Ohessa kokeilu ajelua lisää vitsin vitsi tankkia pitänee siirtää ottaa kiinni ;) |
Saako tankkia tehtyä tonne taakse rungon väliin kun on kuormaauto niin saa olla tilavuuta 400L sillä ja olis paremmin turvassa siellä.
|
4 Liiteet
Joo tankkia suunniteltu sinne ja tänne, mutta katsotaan toi että saa kilpiin ja noi agrikaatit myytyä, niin saa akut konttiin laatikkoon ja sitten sellainen pitkulainen tankki samaan mestaan kuin olemassa oleva, paitsi korkeelle pois kantojen edestä, eihän tuolla koskaan metsään mennä eiiiiii tai siis ehkä mennään ;().
Tulipas liipastua tuollainen hylly, jonka päälle mahtuu nukkumaan, alle mahtuu vaikka mitä, esim 14.00 r 20 renkaita muutama, ja varikkomopo lisäksi sitä ja tätä.. samalla sitten vähän laitettiin takaoviin vähän asiaa joka pitää kiinni ovia. Takatilan valot on laitettu nyt toimimaan, vielä pitäisi setviä mistä ihmeestä saadaan lämppäri sinne taakse toimimaan tai siis koko webasto. Ai joo sitten ja tehtiin myös tikkaat, että pääsee sitten kyytiin jos on pakko päästä nukkumaan ;) |
Koskas 14.00R20 siirtyy auton alle? Pientä astinlauta ja lokari puuhaa taitaa tulla.
|
Lainaus:
|
|
Turasin vähän lamppuja kattoon ei paha ero vanha vs uusi ;).
Vitsin vitsi katsastusmies sanoi että ei mene läpi, ei vaan osannut sanoa millaista paperia tarviis grrrrr... Katsotaan maanantaina uudelleen miten äijälle käy. |
3 Liiteet
Niin ja ulkoruokinnan mahdollisuus on siis olemassa, patja on mestoilla ;)
|
Kilvet on nyt kiinni, ja vielä olis pari juttua ennen pikku Laatokan ympäri koeajoja. Esim keittiölaatikon paikantaminen ja yksi tuulettimen asentaminen... Katsotaan mitä päivä tuo tullessaan.
|
On se huomiota herättävä komistus. Tuli Manni vastaan Pukaron Paronin kohdilla iltapäivällä. :)
|
5 Liiteet
Lainaus:
Olipa hienoa matkailla oli lämpöä ja kuivaa ja melkoisiin paikkoihin se piti tökätä ilman vinssiä ;) |
Lainaus:
|
Niinpä niin eihän tuollasta osteta vaan asvaltille, pitänee tehdä pikku muutosta sinne ja tänne sekä pikkuruoste juttuja ;) ja suunnitella vähän sisustaa ja ja ja.
|
Ja ekassa kuvassahan on selvästi käynnissä alustan pesu.
|
Lainaus:
sitä futista et sitten poista, silmä alkaa tottua jo siihen :D |
Lainaus:
http://i682.photobucket.com/albums/v...CampTruck1.jpg http://i682.photobucket.com/albums/v...CampTruck2.jpg http://i682.photobucket.com/albums/v...CampTruck3.jpg |
Ei paha pepti. Pitää laittaa vakavaan harkintaan.
Kankku, pallo poistettu, siitä tehty Harrille kypärä kun sen pää osui kattoon pompusta volttia tehdessään Öö. Tänään turattu parihitsi saumaa ja korin pitäisi nyt olla lähestulkoon vettäpitävä suurin läntti oli apparin penkin takan seuraavaksi suurin apparinpuoleisessa katonkourussa. muuten vaan on siivottu vähän ja visioitu asiaa eteenpäin. Sami onkohan se asuntovaunu vielä ajankohtainen`? |
5 Liiteet
Huh huh kyllä sitä on pässi, piti käydä hommaamassa varaosia ;) , Eli sisustaa manniin.
Vm-79 matkaaja.... Hullu mikä hullu. Siitä varmaan saa priimuksen vesilämmittimen, ja kaasukaapin ja lieden uunilla.... Oikeesti meinasin että ikkunoita ottaisin ja laittaisin mannin mutta katsotaan mitä revitään irti ja mitä asennetaan.. Oli seissyt kaverin mökillä vara majoitteena nyt tulossa kesäkeittiö paikalle ja halusivat komistuksen pois pihalta ja mä ilmoittauduin lantikalla vapaaehtoiseksi hakijaksi hommia piti tehdä mutta tuli se sieltä pois vaan koko sivuseinä meinasi revetä muutaman kerran irti ;) Onneksi oli kuormaliinoja mukana |
Lainaus:
|
Noin sataa sikana, ja minun kattopaikkaus vuosi, pakko oli liukastella ylös, ja paikkailla sikaliimalla, huomenna on kuiva päivä katsotaan jos ehtisi lisää tuon hätäpelastus homman lisäsi asentaa sikaliimaa ;). Kuvia taas kun homma etenee...
Huh lupasin 4x4 lehden toimitukselle ajaa heidän kanssa Sveitsiin millainen mahtaa tulla retkestä, tooooodella hieno! |
Lainaus:
|
Suhteellisen tuoreen näkönen matkaaja :D
|
Teemaan sopivaa puuteemaa matkaajan sisuksissa :D
Löytykö tuolle vaunulle papereita? |
Ehkä saattaa löytyä mutta on ollut Suomessa kielissä ja viimeinen omistaja on pitänyt vaunut ainakin 10 v. Nyt siitä on irrotettu 4 ikkunaa, liesi, jääkaappi joka pitää tarkistaa, lämmitys asia toimi ainakin 220, siinä pitänee purkaa ja kasata asioita sekä imeä glykolit pois. Jussin jälkeen mittaillaan ikkunoidenpaikkoja yms... Tarina jatkuu.. Kuvia tulee perässä.
|
Kävin tossa Samilla iltakaffella ja pääsin tutustuun Mannin sisustukseen.Oli alkanu aikahyvin löytyyn Tyyli.
|
4 Liiteet
Lainaus:
|
Koita nyt saada ne 14.00R20 kummit alle, ennen kuin siitä tulee ranskalainen rakastelu keidas. :D
|
No niin nyt on rakentelu hetken jäissä vakuutus heppu tulee tarkistamaan palovaurion, ja kertoo paljonkos olisivat valmiina korvaamaan, yksi vaihtoehto oli lunastus johon minä totesin että eiii katsotaan miten päättävät, meikä meinas yrittää kertakorvausta? Vararengas nääs paloi samoin juuri ostamani kattovalaisimet ja tuulettimet... Ja tietty l'ämpöeristetyt ovet sekä puolet kattoa ;(. Ennen laatokkaa jo mutta nyt vasta tarkistellaan...
|
Ohoh hienosti meni, vakuutusheppu maksoi, työtä maksettiin 50 tuntia sekä kaikki palaneet osat voi oikeesti maksaa vakuutusmaksuja taas jonkun vuoden, tuli sopiva korvaus. Nyt on kutukoppi purettu, eli otettu rivotettua lämmitysputkea talteen sekä Liesi jääkaappi ja muutama muu nik näkki. Maalia sitten etsimään, jos vaikka heinäkuun kolmasnnella viikolla ehtis tehdä ikkunapaikat ja muutaman muun muutoksen. Kuvia ei nyt oikein oo mitään uutta. heti kun jotain tulee pistän esiin...
|
Lainaus:
|
1 Liiteet
Kaikissa expedition vehkeissä pitäis olla tikkaat, löyty tommoset nurkista, kiinnostaisko??
Hinta on varmasti sopiva... Pituutta 212 cm Kiinnityspisteiden väli 180 cm |
noi palohommat on aina paskoja, etenkin jos epäilystä huolimattomuudesta...
http://forums.offipalsta.com/attachm...7&d=1340299636 nythän ei kai ollut kun kertakorvattiin |
Tämän kynttilän kanssa saa kyllä toheltaa miten tykkää. Toimii AA-patterilla eikä tulitikulla. :D
|
Onhan mummot noita sytytelleet palamaankin. Palaa kuulemma komeasti, ja sitten patteri räjähtää. :D
|
Lainaus:
|
Joo kiinnostaa, mitä kustantaa ja mistä haen? Vitsin vitsi. Sikana pitäis hommilla mutta ei jaksa. Pee onnea sait laitteen, nyt sitten retkeä suunnittelemaan ;)
Katsotaan jos loppuviikosta saisi kuvia aikaiseksi. |
4 Liiteet
Nyt ois pika värit niskassa, ei oo niin hailakan pilkullinen epävärinen, talkoo porukkaa ol ja tuli sen mukainen. Voi olla että syksyllä menee oikeeseen maalaamoon mutta sitä, ennen pitää tehdä ikkunoita yms juttuja. niin ja pikkuisen siistimme runkoa, ruosteenestomaalilla. tämmöistä se on kun halvalla ostaa ;)
|
Punkkatilaan teet sitten samanlaiset kyttäysikkunat kuin saksalaiset:
http://www.rotel.de/uploads/pics/002878.JPG Täällä lisää kuvia: http://www.rotel.de/bilder/bildergalerie.html Andy |
5000 km koeajoa suoritettu aluksi näytti siltä, että kone vuotaisi öljyä, mutta se olikin pikku asennusvirhe, öljyntäyttökorkki oli auki ;). Ja nyt sitten jakis tihkuu hieman öljyä..
Muutos ideoita. Renkaiden vaihto, jotka jo pajalla odottaa, sekä kone puhdikkaampaan, sekä kuskin ja apparin penkin vaihto jo ostettuihin. ajatus syntyi myös ilma pussien asentamisesta katsotaanpa milloin saa aloitettua ko asennuksia... |
Noin nyt. On tulossa töppöset alle 295/85 20 katotaan paljon pitää silpoa ;)
|
Lainaus:
|
Lainaus:
Ei viel tiiä miten sinne mahtuu alle ko tutun tuttu lupasi hoitaa alle kun noihin vanhoihin vanteisiin oli kumi vissiin jurmahtanut suht kiinni;) ei ihan olis lähteny käsipelissä.. |
Lainaus:
http://www.unimogcanada.com/images/tires/XZL_tire.jpg 395/85R20 on tosiaan vähän matalampi kuin 14.00R20. Misukka tosin ilmoittaa 14.ooR20 renkaan olevan 2 cm korkeampi kuin STRO. Pienenä nippelitietona kaikille raskaan kaluston ystäville: 335/80R20 = 12.5R20 365/80R20 = 14.5R20 |
Mitäs sitten 395/85 r 20= ?? Buhaahaaah, mahtui alle, pikku modia kaivaten...
|
Sivu luotu: 11:54 (GMT +2). |