![]() |
Punkan ajelut 3.3.2012
Punkan ajomaastoissa Riihimäen lähellä olis tarkoitus ajella (vapaamuotoisesti) 3.3.2012 ja alustavasti aikataulu olis 10-17.00
Mielellään vois tänne hieman ilmoitella, mikäli on tulossa ajelemaan, niin osaa suunnilleen arvioida ettei ihan väen tungosta aiheuteta. Kaikenmaailman maasturit ja maastokuorma-autot on tervetulleita ajelemaan. Autoissa ei tarvi olla vakuutusta, eikä kilpiä, sillä jokainen on omalla vastuulla ja itse vastuussa aiheuttamistaan vahingoista. Mutta autoissa pitää olla: -Toimivat jarrut+ohjaus -Sammutin -Turvavyöt kaikille kyydissä "olioille" Grillitulet löytyy. AJO-OHJE: Alueelle pääsee vain etelän suunnasta tieltä 130. Pohjoisesta tullessa ei ajo-alueelle saa kääntyä tieltä 130! Joten pohjoisesta tullessa aja 3-tietä Riihimäki pohjoinen rampista ja käänny oikealle kohti Forssaa tie 54. Tieltä 54 käänny oikealla suuntaan Hämeenlinna tie 130. Tiellä 130 ylämäessä ohituskaista, ja mäen päältä käännytään oikealle ajo-alueelle. Risteystä ennen, tielle 130 etelän suunnasta tulee jonkinlainen opaste Uramonmäki, Helsingintie 2645, 11910 Riihimäki (Janakkala) (Karttapaikalta risteys löytyy osoitehaulla: Helsingintie 2645, Janakkala) Street view: http://maps.google.fi/maps?ie=UTF8&h...,15.73,,0,9.96 |
Saiskohan noi laitettua alle seuraaviin ajoihin. Just tuli paketti pihaan.
http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=98140 |
Hienoa että jaksatte järjestää, yritän päästä mukaan! Onko päivämäärä jo lukkoonlyöty kun näyttäisi olevan kulmakorven ajojen kanssa päällekkäin. Osa porukasta vois haluta käydä molemmissa...
|
Lainaus:
|
Lainaus:
WAU!!!! Joooo ehdottomasti noi ens kerralla alle:D:D:D:D |
Lainaus:
|
Lainaus:
Katselin noiden telojen toimittajan sivuilta niiden muitakin vekottimia ja toi tankki olis kieltämättä vieläkin karumpi laitos. Eikä ihan ylenpalttisen kalliskaan... :D Ei vain taida mahtua kulkemaan Hämeen kapeilla reiteillä. Däm. :( http://www.a4a.fi/army/mtlb Pitää siis tulla ainakin kattomaan miten noilla etenee, ehkä myös ajamaan. Riippuu lumi- ja pakkastilanteesta ja siitä miten suvun tuleva offailija päättää tähän maailmaan ilmaantua.... :D |
3.3.2012 siis jep ajellaan! Siis tule jos hauis jaksais vääntää rattia he he he vieläkin on hapoilla lauatain jäljiltä!
|
enpä viitsi kysymättä korjata, mutta otsikossa vuosi 2013 ! ???
|
hyvä luppis just viltsun kans katteltiin noita:) Meinas jo viltsu laittaa omaan naperoon...
|
Lainaus:
Hiukan ennakkoa niin eipä ole muita päällekkäisyyksiä :D:D hehe Päivämäärä tulee muuttumaan, eli ajellaan 3.3.2012 |
Voisin jotain autoa tulla koittamaan.
|
Pitäsköhän ottaa riski ja koittaa liimalapuilla ajaa toi "lumi päällikkö" sinne..
..Siis jos jääpi susisafarista ehjäksi.. |
Jos näin ensikertalaisena mahtuu mukaan, niin voisin yrittää järkätä itseni sinne..
|
Lainaus:
|
Tuossa emäntä muistutti, että kyseisenä viikonloppuna on erittäin suotavaa, että vaikutan henkilökohtaisella persoonallani toisaalla, joten jätän sittenkin väliin, mutta joku toinen kerta sitten varmasti mukana..
|
Tulossa ollaan..:) datsunin ensi ajelut..
|
kai se tuo blazeri tarvii yrittää saada kuntoon tuolta hangesta:D
|
Lainaus:
Tare kun seikkailet enempi siellä OD:lla, niin sinne vois kans mainostella.....jospa sais semmoisen jenkkien 4x4 kokoontumisen samalla? |
miekin voisin tulla ihmettelemään paikalle ellen eksy pukkilan jääratapäiville.
|
Lainaus:
kai ne siitä kun ilmaa lykkää:D |
Punkkaan!
No hö, ei tänne sitten taaskaan pääse kun tarvii mennä FJDC:n talvitreffeille ja vuosikokoukseen ko. viikonloppuna.
No tuleehan näitä. t. Ismo Ämmä |
Tullaan jollakin...
|
Tulen Trooperilla paikalle.:D
|
Voimaa
Tare kun seikkailet enempi siellä OD:lla, niin sinne vois kans mainostella.....jospa sais semmoisen jenkkien 4x4 kokoontumisen samalla
Täytyskö laittaa suzuki kuntoon niin pääsis veteelee niitä pikku lohkoja puis jumista:D |
Lainaus:
Et sä kuitenkaa laita sitä:p |
Voit hinata vaikka mun blazeria siellä hangessa jos tuntuu että susukissa on liikaa menohaluja..! :-)
|
Kiinnostaako jos järkätään näihin ajoihin pienimuotoiset letkat ja ajeltais joku tai jotain reittejä tuonne?
Onks haluja ihan vakioauto letkalle? Rakennetummat? Rymy? Vastailkaa, niin koitetaan palvella;) |
Mee Jare vaihtaan laakerit Rollinkiin, jooko?
|
Ajohaluja olis vaikka muille jakaa! Täytynee selvitellä kyytiä jeepille ku ei ajamalla uskalla tulla, hajoo kuitenkin eikä vetareiden vaihto kinoksessa innosta! Mites tuol pärjää ilman vinssiä??
|
Lainaus:
|
Lainaus:
|
Lainaus:
:D:D:D:D Juuri näin. Vinssauspisteet luonnossa on ainoastaan kivet ja kannot ja niitä on aika vaikea löytää näin talvella. Joten "kaveria ei jätetä" toiminnalla tuolla ollaan vielä tähän asti pärjätty, vaikka välillä on autoista ollu isompiakin osia irti;) |
Lainaus:
|
Lainaus:
|
Lainaus:
|
Olkoot.
|
Lainaus:
Jos polven operointi ei osu kohalle ni tuun ajamaan tissiposkiajeluu siirtokilvillä ja sit ku se "varovaisuudesta" huolimatta hajoo :D ni yrittää raahata sen parin kilsan päähän serkun pihaan :( Pitäsköhän ilmottaa/kysyä lupaa varmuuden vuoks :D Ja tirkkonen pitää rehtorin komerossa, laittaa susnukin nippuu ja saapuu hinaamaan kaikkia (autoja) ;) |
:(Ei hyvältä näytä. Piti viikonloppuna laittaa Grandiin korotushilut mutta eipä niitä sitten ikinä saapunutkaan..
Tänään tilailin palikat toisaalta ja lupaili että jos hyvin menee niin osat saapuu suomeen 1.3. Veikkaan että paketti saapuu 5.3. :( |
Melkein jo kaivettu esiin
1 Liiteet
|
Lainaus:
|
Punkan ajelut 3.3.2012
voishan tuota yrittää saapua paikalle, siitä en mee takuisiin lähdenkö pick-upilla rymyään sinne mutta jos katsojan ominaisuudessa saa tulla paikalle niin kiva olis, ja mitäs tuo lysti kustantaa jos paikalle saapuu? :)
|
Lainaus:
|
Punkan ajelut 3.3.2012
Hienoa, muuton vois jeepin maastoominaisuuksia kokeillakkin mutta puuttuu jauhesammutin autosta mutta mukavaa olis tulla katsomaan kun toiset ajelee sinne pitäis olla saapumassa pari tuttuakin. :D
|
Lainaus:
|
Punkan ajelut 3.3.2012
kiitos tiedosta, pitänee laittaa hankinta listalla, muutonkin ollu meininki hommata sammutin autoon noh mutta katsellaan nyt sitten paikan päällä että nähdäänkö comanchee ajamassa vai ei. :eek: Mutta paikalle yritän ilmestyä joka tapauksessa. :)
|
Lainaus:
Kyllä sinne kannattaa ajeleen tulla. Löytyy paljon auttajia ja neuvojia kuitenkin, niin ei tarvi yksistään ihmetellä ja jumittaa:D |
Lainaus:
Niin onks tämmöiselle tarvetta, vai ajellaanko, kuten ennenki, eli ihan sekaisin:D |
Punkan ajelut 3.3.2012
Kyllähän tuo ihan mielenkiintoiselta kuullostas varsinkin kun paikanpäälle eksyy tälläinen hieman vähemmän maastoautoilua harrastanut henkilö ja alla tosiaan on vakio td comanche nelivedolla varustettuna luonnollisesti ja hyvä jos apua on saatavilla jos innostuu ajelemaan ja jää juupeliin, harmi vaan kun jeepissä on nuo hinaus pisteet aika harvassa :( :D joku vakioauto reitti olis ihan hauska varmaan.
|
Lainaus:
|
Lainaus:
|
Lainaus:
|
Ok, hyvä tietää jos joku osais kertoo linkin mistä vois tilata tuollaisen leimatun sammuttimen vaikka en ai o kisoihin osallistuakkaan niin olis se silti hyvä olla kunnollinen sammutin, ja sitten kummillakos renkailla tuonne kannattaa tulla alla on tällä hetkelle BF-Goodrichin winter slalomit ja toisena vaihtoehtona olis mud terrainit?
|
Kunnollista sammutinta jos haluaa, niin sitä varten mulla on kuuden kilon kannu. On hyvä varuste myös hitsaushommiin tai mihin tahansa pieniin tulitöihin tms. omakotiasujalle.
Konehuoneessa jos roihahtaa, niin hädän iskiessä kakskilosen saa tärvättyä hukkaan. Kuusikiloisella pitää olla jo puolisokea puusilmä, jottei saisi sammumaan. :D Sammutinhuolloistahan niitä saa. |
siispä eikun lähimpään sammutin huoltoon kyselemään sammutinta, vielä kun osais päättää että kummilla renkailla tulis paikan päälle, vai ottaisko mud terrainit lavalle ja vaihtais paikanpäällä alle. vai tekeekö mutiasilla lumella mitään?
|
Paikallinen sammutin liike.
Netistä vaan katsot itsellesi sopivan sammutin liikkeen, sieltä noita saa hieman halpahallejen sammuttimia kalliimmalla, vaan samassa paikassa voit käydä ne sitten leimaamassa.
Huomasinkin juuri jotta omat sammuttimet tarvii tässä kuussa leimata. Tarkastakaahan kukin omanne. t. Ismo Ämmä Lainaus:
|
kävin tänään motonetissä ja ainakin hämeenlinna myy katsastettuja sammuttimia jotka pitää myös uudelleen katsastaa parin vuoden päästä, siispä hankinta listalle taitaa päätyä jotta pääsee myös ajelemaan.
|
Lainaus:
|
Lainaus:
|
Lainaus:
|
Menee hieman aiheen ohi mutta tämä sammuttimien "katsastus" on välillä aika leikkipuuhaa. Viimeksi alan liikkeen kaveri otti 2 kg sammuttimen käteensä, heilutteli sitä 2 sekuntia ja katsoi, jotta painemittari on vihreällä alueella. Ja ei muuta kuin uusi leima sammuttimeen ja asiakkaalta rahat taskuun. Koko operaatioon meni alle 1 minuutti.
Toisaalta hyvähän se on että noita vahditaan, muuten puolet sammuttimista olisi tosipaikan tullen toimintakyvyttömiä. Pitääkin muistaa taasen kaikki omat käydä leimauttamassa, sekä autossa että tallissa olevat. |
Aika tuhdisti on lunta tuonne alueelle menevällä tiellä, ku kävin vilkaisemassa. Eli auraajaakin pitää ens viikolla hätyytellä.
http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=99577 |
Joo oishan se auraus ihan jees ettei tarvii lapiomaan ruveta :D
|
Alkaa olemaan haastava lumitilanne ainakin koskemattomilla reiteillä ja 33" renkailla. Rankkuun kävin hakemassa leiman ni pitää suunnitella josko Punkaan pääsis.
Myös OT mutta...viime kesänä ennen Askola 10:ä kävin leimauttamassa auton 2kg sammuttimen. Teki ihan painetestin ja koputteli vasaralla pulloa, makso muistaakseni jotain 10-15€. Lainaus:
|
Lainaus:
|
Lämpöongelmat jatkuu + siirtorenkaat puuttuu, noilla pökkyröillä en lähe 185 km suhaamaan!
Ootellaan sulan maan ajeluita.. ..Viteokuvaa lumileikeista kuitenniin tulossa? |
Kauhealla vauhdilla suzukia rullaavaksi tekemässä että BJ:n saa sen takaa pois :)
Ja pitäis vielä keretä BJ:lle jotain vuosihuoltoa tekemään ... tai jotain. |
|
Jos ei nyt mitään yllättävää tule niin minä voisin tulla myös ajelulle.
|
Tarkoitus ois tulla kokeileen kauanko tällä kertaa suikka pysyy molempi pää vetoisena.:p
|
Perjantaina illalla pitäs auramiähen tulla lykkimään lumia sivuun.
Toisen "firman" keli ennustus: http://ilmatieteenlaitos.fi/saa/Riihim%C3%A4ki |
Nyt joutuu ajelut jättää väliin kun flunssa iski päälle:(
|
Voisin tulla ainakin katsomaan toisten menoa,kun WJ:llä eteneminen voi olla tällä lumimäärällä aika heikkoa?!
|
Vieläkö sopii Suzuki mukaa? Jos sekää tuossa nuoskalumessa mihinkää kulkee...
|
Lainaus:
Soppiisoppii :D |
Lainaus:
|
Tulen lumilapio mukana ajamaan Nivan jumiin. Mun luottolapiomies Harri otti loparit lapiohommista ja osti Jeepin ja tulee sillä ajamaan myös. Eli 2 kulkuneuvoa ilmoittautuu mukaan.
|
Lainaus:
Pitäs kai mennä kans herättää muta kruiseri kuusen alta ja katsoo öljyt ja ajella se trailerille heti kun ehtii. |
Lainaus:
tulee jo kummeli fiilis nytten kukas meistä kolmesta on stefa??? |
Mahtuuko kuvaaja apina jonkun kyytiin? Videokamera ja järjestelmä kamera laulaa pari tuntia varmaankin. Vai onko reitit sen vertaa mestoilla, että pystyy hyvin kuvaamaan viereltä?
Ja siitä kilometrin päästä tulisin mestoille Taren suosituksesta. |
Mukana ollaan kuin perämpukama, sitä en sitten tiedä että kuinka vakio auto etenee tuolla hangessa mutta kai siellä jossain pääsee vähän kokeilemaan neliveto autoilua, toivottavasti rengas valinta osu kohdilleen. :D
|
Punkkaa!
Alue on erittäin hyvä myös tuohon kuvaamiseen kun kaikki ajelevat siinä ympärillä ja eväät ja lisävarusteet voipi pitää autossa siinä viereessä eikä tarvi välttämäti koko omaisuutta kantaa selässään.
Ai että kun olis myös tänne tehnyt mieli. t. Ismo Ämmä Lainaus:
|
|
|
Mennään mennään siis köröttelemme aamulla volvolla täältä espoon takametsistä kirkkonummelta yritetään olla 10 maissa siellä kun vaan matkalta poimitaan yksi lisä sami ja kaveri kyytiin ;) jos vaikka lisäisi ölyt tällä kertaa jo lähtiessa ettei tarvii siellä sitten lainalla pitänee ostaa litran purkki palautukseksi mikaulle? ;) jos muistaa
Rääääääntääääännäännnnnää |
Perse ja reikä
Vit..n jakolaatikko reistailee:mad: (siis autossa)
elikkä ajelut autolla tällä kertaa ajeltu täytyy ottaa moottorikelkka mukaan ajelu peliksi tällä kertaa toki taitaa parhaiten kulkee tällä lumi määrällä saavumme hiukan myöhässä ku pojan judo loppuu vast klo 11 tv tirkkonen mut hiukan rehtori:rolleyes: |
Lainaus:
|
Nyt vähä jo itteä jännittää, että onko alueella aamulla aurattu tie auki, kun on auraajalla "ihan vähän" muutakin kait meneillään:rolleyes:
Nooh, eiköhän sinne kuitenki aamulla ole polku auki;) |
Nyt ei kyllä pääsekkää ajelee, katellaa ens kerralla.
|
Onkohan Ipe tulossa vihreellä Jeepillä, se kun tarttis vähän liikuntaa...
|
nonni, blazeri trailerilla valmiina aamuun:)
saas nähdä kuin etenee noilla rinkuloilla:o, jos ei muuten niin HAPELLA, tarvii valmiiks verytellä oikeeta nilkkaa:D:D |
Alkas näyttään siltä, että mielenterveyssyistä pitää ilmaantua paikalle. Mutta katotaan nyt vielä aamulla ja jos, niin millä talon kaikista rakkineista...
Tartteis varmaan väsätä tulevana kesänä maasturiin joku aura tms., niin ei tarttis särkeä itseään näissä #%&#:een pihalumitöissä. :mad: |
Nyssielä olis aurattu parkkialue ja tie sinne.
|
Meni näköjään aika myöhään tallilla, eli taidanpa nukkua vähän pidempään ja tulla vähän myöhemmin. Trailerikin näkyi olevan taas syvällä hangessa eli tulee paikat verryteltyä ennen lähtöä.
|
Jos sinne pääsee 10cm maavaran omaavalla galantilla,niin saatan tulla paikanpäälle kattelemaan rymyämistä akan ja broidin kera.
|
Lainaus:
|
Lainaus:
|
Kiitokset taasen järjestäjille!
Harmi ettei oma ja auton kunto riittänyt kuin pikaiseen käväisyyn. Ensi kertaa odotellessa. |
Mahtava keli ja paljon autoja, sekä jokunen kelkka. Oman ajomotivaation ollessa totaalisen kadoksissa vaihteeksi kameran takana; ohessa video muiden kurvailuista.
http://youtu.be/GBCmuHCq6Do |
Kiitos taas oli hienoa volvoilua. Kaksi samia ei yhtään kameraa! Sielun verkkokalvoille jäi hieoja juttuja taas! Sori Tuukka kun ei ehitty auttaa enempää, ku itekki vähä kiinni ;) No vaihdat sen flektin taakse ja teet tunnelin ei kuumene ja kestää kierrosta tosin nyhän toi jo tulee kesä niin pääsee hiippailemaan volvolla ei tarvii vetää roka auki kokoajan ;).
kiitos kiitos Ja Johan jonka piti tulla volvoa kurmuuttaa otti vastuun taka lommosta ;) |
Sivu luotu: 02:22 (GMT +2). |