Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Chit-Chat (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=172)
-   -   Jääratameininkiä ja jäiden paksuuksia... (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=79009)

pee 15.12.2010 20:10

Jääratameininkiä ja jäiden paksuuksia...
 
Tänne vois ilmoitella todellisia ja mitattuja jään vahvuuksia pitkin poikin Suomen maan...

Nythän näyttäs vahvasti siltä, että etelämpänäkin saattaa tulla auton kestävät kelit, josko pääsis wanhaa jääratamursua kohta pieksemään...

Juttuja, faktoja, kuvia ja muistoja, opetuksia ja mitä vaan...

hutikka 15.12.2010 20:20

Kalkkisissa 2vko sitten 20cm josta 15cm teräsjäätä.5 senttiä lunta päällä ja perinteinen 1,5km rata on suunnitteilla..

veejii 15.12.2010 22:42

Salon liepeillä Teijossa 17senttiä tänään aamulla.
Levannon veholle täytyy vielä senverran ilmoittaa että tänäänkin sai mersun veekymppi aika raakasti syöttöä kun tuolla lahdella pöristeltiin, ei päässy puutuminen uhkaamaan...nyt vaan mietit että missä se on kiinni??

pee 15.12.2010 22:49

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja veejii (Viesti 722320)
Salon liepeillä Teijossa 17senttiä tänään aamulla.
Levannon veholle täytyy vielä senverran ilmoittaa että tänäänkin sai mersun veekymppi aika raakasti syöttöä kun tuolla lahdella pöristeltiin, ei päässy puutuminen uhkaamaan...nyt vaan mietit että missä se on kiinni??


oisko jäänmurtaja :D avaatte väyliä jollekin ruåttalaisille valtiåvieraille ;)

veejii 15.12.2010 23:09

Äää perhana liian helppo, meillä on töissä sellanen reilu seittenmetrinen teräspaatti työkaluna rannassa. Kampe painaa hiukka toistakyttonnia, metrinen teräspotkuri tunnelissa ja eihän siinä mesessä ole varmaan kun joku kolmisensataa konia enää hengissä mutta se vääntö ja ääni.

Bj Andy 16.12.2010 04:24

Ja sitten se pakollinen paasaus...

...Eli Esim. kuolimolla Savitaipaleella jään vahvuus vaihteli 2 metrin matkalla 20-30 cm. Siis jo auratulla palstalla(ennen aurausta 10-20 cm).

Eli jäät ovat vielä arvaamattomia!!!! Ja ensin jäätyneet paikat ovat saaneet myös ensimmäisen lumipeitteen ja näin ollen saattavat olla huomattavasti heikompia kuin myöhemmin jäätyneeet paikat.

Samoin lumi"dyynien" alla saaattaa jää olla huomattavasti heikompaa kuin vieressä paljaalla alueella.

Eli kairaten,ja mitaten mielummin kuin uintireissu...

Ja nämäkin asiathan kaikki jo tiesi ja muisti.

SauliS 16.12.2010 11:14

Minkäslainen jääratamursu "pee"llä on? Voi voi, siitä alkaa oleen 10v kun olen viimeksi päässyt jääradalle.. ja 15v oikeasta järvenjäällä ajelusta. 1990-luvulla niitä ratoja oli melkein joka järvellä, nykyäänhän kalat häiriintyy jos jäällä ajetaan?

Viipo 16.12.2010 11:32

Mites, pitääkö elykeskukselta hakea hillittömän byrokratian läpi lupia, jotta saa edes aurata jäärataa? Jostain vaan muistan kuulleeni, että jäällä saa toki ajella, mutta lunta ei saa aurata?

Nerd-O 16.12.2010 12:19

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Viipo (Viesti 722404)
Mites, pitääkö elykeskukselta hakea hillittömän byrokratian läpi lupia, jotta saa edes aurata jäärataa? Jostain vaan muistan kuulleeni, että jäällä saa toki ajella, mutta lunta ei saa aurata?

Monta vuotta ollaan mökillä aurailtu jäälle rataa. Tosin auraus mönkijällä ja rata on mönkijöille. Mut ei siellä ole koskaan kukaan tullut mitään vinkumaan.

hutikka 16.12.2010 19:01

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Viipo (Viesti 722404)
Mites, pitääkö elykeskukselta hakea hillittömän byrokratian läpi lupia, jotta saa edes aurata jäärataa? Jostain vaan muistan kuulleeni, että jäällä saa toki ajella, mutta lunta ei saa aurata?

Juu ei meilläkään oo koskaan aurattu,tuuli on vaan jännästi puhaltanu semmosen n.10m leveän reitin jäälle.. :D:D

Eli jos naapureihin välit kunnossa ni eikai siitä tarvi kylillä huudella jos joku rata sattus olemaankin,"kun on pienet piirit ni ei juttu leviä.." Tietty järki käteen siinäkin,ei öljyä/muita nesteitä vuotavalla autolla jäälle,roskat siivotaan pois ja ei se purusäkkikään rannalla kaikenvaralta paha ratkasu ole.
En tietenkä tarkota että ois mitään kokemusta jääradoista... :rolleyes:

Bj Andy 16.12.2010 19:11

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Viipo (Viesti 722404)
Mites, pitääkö elykeskukselta hakea hillittömän byrokratian läpi lupia, jotta saa edes aurata jäärataa? Jostain vaan muistan kuulleeni, että jäällä saa toki ajella, mutta lunta ei saa aurata?

Lainaus:

Jäällä liikkuminen

Liikkuminen jäällä on jokamiehen oikeus. Autoilua jäällä koskevat maastoliikennelain säännökset. Silti autoiluun jääpeitteisellä alueella jää joitakin avoimia kysymyksiä.

Maastoliikennelaki 5§ mukaan maastossa eli myös jäällä ajettaessa kuljettajalla on velvoite
olosuhteiden edellyttämästä huolellisuudesta ja varovaisuudesta. Moottorikäyttöistä ajoneuvoa on maastossa käytettävä siten, että vältetään vahingon ja haitan aiheuttamista luonnolle ja muulle ympäristölle, kiinteistölle ja luontaiselinkeinolle sekä tarpeettoman häiriön aiheuttamista asutukselle ja muulle ympäristölle. Mikä sitten on esimerkiksi häiriön aiheuttamista asutukselle. Tätä valvovat ympäristöviranomaiset. Pitkäkestoinen ajaminen samalla alueella tai etenkin yöaikaan tapahtuva tai toisia häiritsevä ajaminen ovat ehdottomasti kiellettyjä.

Lain 6§ määrittelee, että moottorikäyttöistä ajoneuvoa saa maastossa kuljettaa 15 vuotta täyttänyt. Ajo-oikeutta ei vaadita. Tosin huomioitavaa on, että mikäli moottorikelkalla ylitetään tie, on tällöin kuljettajalla oltava vähintäänkin T -kortti. Mikäli jääalue on kokonaan suljettu, voi myös alle 15 -vuotias kuljettaa moottorikäyttöistä ajoneuvoa. Tällöin jäärata tulee olla ympäristöviranomaisten hyväksymä. Alueen tulisi siis olla muilta liikkujilta eristetty alue.

Lain 8 §:n mukaan alueellinen ympäristökeskus voi luonnolle tai sen virkistyskäytölle tarkoitettujen haittojen ehkäisemiseksi kieltää moottorikäyttöisen ajoneuvon käyttämisen tietyllä maa-alueella tai jääpeitteisellä vesialueella taikka rajoittaa sitä. Kuka tahansa voi esittää tällaisia kieltoja ja rajoituksia ympäristökeskukselle.

Suurin sallittu nopeus jääpeitteisellä vesialueella on 80 km/h:ssa. Muutoin 60 km/h:ssa
Autoja ei saa säilyttää jäällä, niitä ei saa tankata jäällä, eikä saa roskata. Ajoneuvon pitää olla rekisteröity, jos jääaluetta ei ole täysin suljettu muulta liikenteeltä.

Jääradat

30 §:n mukaan moottorikäyttöisillä ajoneuvoilla tapahtuvaan kilpailujen ja harjoitusten toistuvaan tai pysyvään järjestämiseen samassa maastossa tai jääpeitteisellä vesialueella on haettava kunnan ympäristönsuojeluviranomaisen lupa. Lupaa ei kuitenkaan tarvita tätä tarkoitusta varten asemakaavassa varatulle alueelle tai alueelle tai alueelle, jolle on annettu ympäristönsuojelulaissa tarkoitettu ympäristölupa. Lupa on haettava myös yksittäisen tapahtuman järjestämiseen, jos tapahtumasta on odotettavissa huomattavia haittoja luonnolle, muulle ympäristölle.

Mikä sitten on toistuvaa tai pysyvää ja mikä on huomattava haitta? Tällaiset tapaukset arvioidaan aina tapauskohtaisesti, joten yksiselitteistä vastausta tähän ei ole. Periaatteena voitaisiin kuitenkin pitää sitä, että mieluummin lupa kuin sanktio.

Jäällä ajettaessa suurin sallittu nopeus on 80 km/h:ssa, jolleivät ympäristöviranomaiset ole rataa hyväksyneet. Ilman tätä hyväksyntää suurin sallittu nopeus on siis 80 km/h:ssa. Muiden jäällä liikkujien turvallisuus on otettava huomioon. Ei ole niinkään itsestään selvää, onko jääaluetta oikeutettuja ensisijaisesti käyttämään pilkkijät, ulkoilijat vai autourheilijat? Kaikilla siihen on oikeus, mutta entäpä sitten kun aikeet käyttää samaa aluetta menevät päällekkäin?

Virallistettu jäärata täytyy olla asianmukaisesti merkitty. Myös jäällä autolla liikkuva on ensisijaisesti vastuussa muiden jäällä liikkujien turvallisuudesta. Tähän veloittaa myös maastoliikennelaki. Jos toiminta, laatu ja laajuus huomioiden, katsotaan ulkona sijaitsevaksi moottoriurheiluradaksi, vaatii se ympäristönsuojelulain mukaisen ympäristöluvan. Kyseinen lupa tulisi hankkia viimeistään silloin kun toista kertaa samalla alueella jääradalla ajetaan tai siellä on useampia autoja kerralla käyttämässä em. rataa.

Ehdottomasti selkeintä olisi, mikäli kaikille jääradoille pitäisi hakea ympäristöviranomaisen lupa.
Ainakin seuraavat kohdat ovat hieman avoimia:

1. Kuinka monta kertaa ns. jäärataa voi käyttää ilman ympäristöviranomaisten lupaa?
2. Miten suhtautua päällekkäisiin intresseihin autoilijoiden ja muiden liikkujien välillä?
3. Kuinka hyvin jäärata pitää aidata ja valvoa, ettei siellä ole muita liikkujia?
4. Mikä on toistuvaa tai pysyvää haittaa?
5. Mikä on huomattava haitta?

Mikäli jäällä autoilijoille ja muille liikkujille syntyy eturistiriita alueen käytöstä, voi poliisi tietenkin pyrkiä sovitteluratkaisuun. Mikäli jäärata ei ole virallisesti hyväksytty, on myös melko perusteetonta ratkaista asiaa niin, että autoilijoilla olisi etuoikeus jääalueen käyttöön.

Mikäli toiminta ei ole todella häiritsevää, on myös epävirallisella jääradalla ajamisen keskeyttäminen mietittävä tarkoin. Mieluummin tehdään sitten rikosilmoitus ja asia tutkitaan. Samalla on hyvä kehottaa ajajia hakemaan ympäristöviranomaisten lupaa jääradalle.

Mikkelissä 7.1.2010

Petri Isokuortti
ylikomisario
Etelä-Savon poliisilaitos
Lähde:Poliisi.

Niissä tapauksissa missä itse olen ollut mukana,on hommat yleensä toiminut niin että naapureilta,ym kylän viisailta on haettu ns.yleinen hyväksyntä asialle.Joka myös velvoittaa haastelemaan kaikkien asiasta kiinnostuneiden,myös vanhojen partojen,marttojen ym.kanssa kaikista mahdollisista asioista,ja joka käänteessä painottamaan miten tärkeätä on että nuoret pääsee harjoittelemaan,ja purkamaan paineita turvallisissa olosuhteissa eikä tiellä.

Poliisi on keskeyttänyt pari kertaa ajot,ja käynyt useasti puhalluttamassa meikäläisen,sekä muut suharit,ja samalla vahtinut että vakuutukset ym.on kunnossa,ja ohjeistanut muutenkin.(radan sulku ym.)

Sekin paikka missä poliisi ne ajot torppasi "naapurien" valituksen takia,(asui usean kilometrin päässä,mutta verkkoavanto jäi keskelle rataa) ratkesi seuraavaksi talveksi perinteisellä hattu,ja lestikädessäneuvottelamaan taktiikalla,sekä sillä että siirrettiin rata pois apajilta.

Eli tuo motorsportti jos joku vaatii niitä kommunikaatiotaitoja,ja joskus jopa rautaista vatsaa kun pannukahvin ääressä asiota puidaan eikä ole kiire.

Ja pimellä ei kannata ajaa,ei niinkään äänien,vaan sen että ikkunasta tasaisinvälein paistavat ajovalot on omiaan nostamaan verenpainetta...

Kunnon penkat vaimentavat ääniä myös tehokkaasti...

Ja Tietysti se lupa on aina kaikkein helppo esittää polliisille ym.kyselijöille...

pee 16.12.2010 20:34

Juu hjuviä pointteja kaikki,

meill on ollu aina kun s(j)äät sallii, noin kilsan mittanen rata "omilla" vesialueilla, hyvässä sovussa naapureiden ja paikallisten vakiasukkien kanssa, on pidetty huolta

a) ettei pörrätä pakoputkettomilla veheksillä, eikä yleensä kovin myöhään
b) koitettu pysytellä melko liki rantaa, paikka on aika suojainen ja toisella puolella korkea kalliomäki, joka sattuu olemaan oma, penkat vaimentaa äänet tosi hyvin
c) olemaan häirimättää pilkkijöitä ja muita verkon viejiä, eli ei muiden reiteille


ajokkina ollu vaikka ja mitä, ei kalliita eikä ylitehokkaita, ny 124 koppanen, pikkasen kevennetty ja kemppilukotettu pitkämoottorinen DIESEL :eek: - kattotaas kui sen kans hikoaa...


Ei ihan vielä kyllä ole tarvetta mennäkään jäille, muttaihan hyvältä näyttää...

Viipo 16.12.2010 23:03

Tästä rohkaistuneena kävin saparolla koittamassa...



Tossahan toi oli vielä suht kuivilla, mut kun kiskasin pois, niin oli nokka tuulilasia myöten tuolla lammessa :P

tratok 16.12.2010 23:15

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Viipo (Viesti 722581)
Tästä rohkaistuneena kävin saparolla koittamassa...
Tossahan toi oli vielä suht kuivilla, mut kun kiskasin pois, niin oli nokka tuulilasia myöten tuolla lammessa :P

"Kyllä se lampi on jo ihan umpijäässä" (C) Viipo
Joutu iso mies kömpimään ikkunasta perkele :-D

pee 22.12.2012 22:17

upataas tätäkin, onks Päijänteen tilanteesta (etelä) havaintoja ?

0ltzi 22.12.2012 23:17

sammatissa kuulemma parikyt senttiä ja aurailevat rataa jo.

Heguli 23.12.2012 06:27

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja 0ltzi (Viesti 951372)
sammatissa kuulemma parikyt senttiä ja aurailevat rataa jo.

Siis ehtikö näille seuduille tulla kunnon jäät vaikka tuota lunta on noinkin paljon ? Juuri ollaan mökillä Suomusjärvellä eikä naapurin poikien jäärataa ole ainakaan vielä aurattu :(

Byrocrat 23.12.2012 13:35

Ei taida ihan vielä raskasta aurauskalustoa kestää
 
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Heguli (Viesti 951461)
Siis ehtikö näille seuduille tulla kunnon jäät vaikka tuota lunta on noinkin paljon ? Juuri ollaan mökillä Suomusjärvellä eikä naapurin poikien jäärataa ole ainakaan vielä aurattu :(

Ei kannata Diskolla vielä sinne jäälle mennä kokeilemaan :D voi tulla uintireissu:rolleyes:

pesix 23.12.2012 15:07

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Bj Andy (Viesti 722350)
Ja sitten se pakollinen paasaus...

...Eli Esim. kuolimolla Savitaipaleella jään vahvuus vaihteli 2 metrin matkalla 20-30 cm. Siis jo auratulla palstalla(ennen aurausta 10-20 cm).

Eli jäät ovat vielä arvaamattomia!!!! Ja ensin jäätyneet paikat ovat saaneet myös ensimmäisen lumipeitteen ja näin ollen saattavat olla huomattavasti heikompia kuin myöhemmin jäätyneeet paikat.

Samoin lumi"dyynien" alla saaattaa jää olla huomattavasti heikompaa kuin vieressä paljaalla alueella.

Eli kairaten,ja mitaten mielummin kuin uintireissu...

Ja nämäkin asiathan kaikki jo tiesi ja muisti.


Mikäs on jääteiden tilanne ? Jokos on hurjat ajelleet S-niemeltä Savi Cityyn :)

Bj Andy 23.12.2012 16:00

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja pesix (Viesti 951572)
Mikäs on jääteiden tilanne ? Jokos on hurjat ajelleet S-niemeltä Savi Cityyn :)

Ei ole vielä käyty kokeilemassa. Viimeiset tiedot oli että 5-7 jäätä senttiä mutta siitä on jo viikko aikaa eli tilanne voi olla jo ihan toinen.

Joka tapauksessa mönkkärillä aloitetaan luistelubaanan teko tänäkin vuonna.

Heguli 23.12.2012 16:32

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Byrocrat (Viesti 951553)
Ei kannata Diskolla vielä sinne jäälle mennä kokeilemaan :D voi tulla uintireissu:rolleyes:

Joo, ei mennä autolla jäälle ;) Ei ole moneen vuoteen saatu tänne aikaiseksi jäärataa, kun lunta on tullut niin paljon heti alkutalvesta. Viime vuonnakin oli höttösen jään päällä oikein kunnolla vettä koko talven, ilman kumisaappaita ei voinut jäälle mennä laisinkaan kävelemään. Tai olishan sitä voinut mennä mutta kengät olisi kastunut hetimmiten.

Temuu 24.12.2012 12:12

Torniossa viimeviikolla 30cm jäätä, tällä viikolla olis tarkotus jäärata tehdä :rolleyes:

mikkocap 24.12.2012 12:23

Aiheeseen liittyvästi joku urpo se oli suomussalmella päättäny oikasta jäätä pitkin autolla ja sehän upposi koko paska sinne ja syvyyttä ollut ihan riittävästi. Pääsi herra ite pois kuitenkin. Hauskinta tässä oli se että sitä ei pysty millään päästä onkimaan sieltä kun jää ei kestä jne. Tais ukko päästä autokaupoille. :D Oli siitä paikallisessa lehessäkin vähän aikaa sitten.

pee 24.12.2012 17:52

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja mikkocap (Viesti 951887)
Aiheeseen liittyvästi joku urpo se oli suomussalmella päättäny oikasta jäätä pitkin autolla ja sehän upposi koko paska sinne ja syvyyttä ollut ihan riittävästi. Pääsi herra ite pois kuitenkin. Hauskinta tässä oli se että sitä ei pysty millään päästä onkimaan sieltä kun jää ei kestä jne. Tais ukko päästä autokaupoille. :D Oli siitä paikallisessa lehessäkin vähän aikaa sitten.



HUOMIO !!! -> Oltzi !!!! ... sitä ei pysty millään ... ;)

Bj Andy 07.01.2013 15:50

Tänään kävin tarkastamassa jäätilanteen Lahnajärvellä. 2 cm kohvaa 20 senttiä vettä 9 cm jäätä josta n.6 teräsjäätä...

http://i29.photobucket.com/albums/c2...ps00af6d94.jpg

Linko on kyllä vielä perässä...Tarvisi vaan vissiin snorkkelin.

http://i29.photobucket.com/albums/c2...psc8b0c957.jpg

Ja ajamalla tultiin pois.:D

Tomppaa_ 07.01.2013 17:12

Saimaalla kans aika huono tilanne. Kohvaa ja vodaa jään päällä. Katsotaan nyt josko saisi edes jonkinlaisen radan tehtyä.

apupoika 07.01.2013 19:06

Eilen kävin saimaan jäällä (päihänniemi) kävelemässä muutaman kilometrin, lunta ei oikeestaan yhtään jäällä eikä vettä.
porailin kymmenkunta reikää, jäänpaksuus 20-28cm josta karkeesti puolet kohvajäätä ja puolet teräsjäätä, ei mitään välivesi kerroksia.
saisi nyt pitää napakoita pakkasia ennekun sataa taas lumen suojaksi päälle.

Tomppaa_ 07.01.2013 19:32

No perkules, pitää varmaan käydä heittämässä hieman laajempi lenkki josko saisi radan kuitenkin vedettyä jonnekkin saaren edustalle.. Matukalla kestää jo auratakin jos noin paksua on.

Bj Andy 07.01.2013 21:17

Vaan eti semmonen reitti missä on koko matkalta tuon verran. Kuolimolta tuli viestiä että siellä on saman suuntaisia lukemia mutta on myös alue missä jäätä on vain 10 senttiä.

Tomppaa_ 07.01.2013 22:00

No tuossa jänniemen lähellä olevan Mäntysaaren edustalla heitteli kans nuo paksuudet aika kovin ja vettä oli jään päällä. Yleensä kierrän reitin ensin rossin ja kairan kans ennen ku mitään radikaalimpaa tehdään.

Nikuzai 07.01.2013 22:04

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja mikkocap (Viesti 951887)
Aiheeseen liittyvästi joku urpo se oli suomussalmella päättäny oikasta jäätä pitkin autolla ja sehän upposi koko paska sinne ja syvyyttä ollut ihan riittävästi. Pääsi herra ite pois kuitenkin. Hauskinta tässä oli se että sitä ei pysty millään päästä onkimaan sieltä kun jää ei kestä jne. Tais ukko päästä autokaupoille. :D Oli siitä paikallisessa lehessäkin vähän aikaa sitten.


Oli ollut järven yli toiselle puolelle huoltamolle menossa.

Osa sanoo, että ovesta kuivin jaloin ulos päässyt, itse olisin peruuttanut tässä tapauksessa pois tai ainakin yrittänyt.
Osa sanoo, että kelluvasta autosta ikkunasta pelastui.
Jotkut sanoo, että sulaan olisi ajanut,

mutta kukaan ei tiedä kävikö bemari sukelluksen aloittaessaan
joku jopa kertoili, että olisi kelkan upottanut samaan kohtaa pari vuotta sitten :eek: jos oli niin voisi jo tyhmäksi isäntää mainita :rolleyes:

Tomppaa_ 07.01.2013 22:06

No ei se kovin järjissään voi olla jos pemarilla ajaa :D:D

Nikuzai 08.01.2013 00:35

Onhan niitä sellaisiakin hulluja jotka linkoaa jäällä umpihyttisellä traktorilla :eek:

Ite voin ajaa traktorilla jäällä jos se on varmasti paksua, mutten halvattu vieköön lähtisi viikon pakkasten jälkeen ferkulla linkoamaan ja vielä pikku hytillä, sieltä maallakin keplotellessa menee puoli minuuttia saati sitten ovi jäätä vasten.



Oiskos asiaa jonnekkin kesantopellolle joka olisi virtaavan joen varressa laittaa routiman jälkeen siipiratas pumppu pumppaamaan vettä. Ei olisi vaaraa jäihin vajoamisesta eikä kai virkavaltakaan kovin helpolla kieltämään pystyisi?
Aikaahan siihen menisi mutta kaiketi siihen järvien jäätymiseenkin menee aikaa :p

Olikohan ruottalaisilla joku järven lahti ajettu paikallisen autourheilu kerhon toimesta metrin syvyiseksi jätemaalla isommalta alalta jotta saavat jääradan joka on turvallisempi.

Stare 08.01.2013 00:58

Aja jonnekkin mis on jäätä!
 
Mun mielest tää sopii näihin keskusteluihin. :D
http://www.youtube.com/watch?v=Puvww...layer_embedded

kippo86 08.01.2013 03:45

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja pee (Viesti 951349)
upataas tätäkin, onks Päijänteen tilanteesta (etelä) havaintoja ?

Vissii aika huonosti, kun ei Pulkkilan harjun kulmilla näkyny ku pilkkijöitä.
Jos olis kaira, vois käydä tarkistamassa... :)

JiiPee 08.01.2013 08:47

Meidän pikkupojat kävi uudenvuoden tienoilla Hämeenlinnan kupeessa yhden pikkujärven jäällä mopolla pärtsäämässä ja oli kuulemma 20 senttiä jäätä. Kiersivät kairan kanssa alueen ensin kokeilemassa jään paksuuden. Sama jutu sielläkin, eli paikoin oli parin-kolmen sentin kohva ja sitten reilusti vettä välissä.

Nämä talvet, kun tulee lumet ensin ja pakkaset vasta sitten tekee tällaiset jäät. Kymmenkunta vuotta sitten oli talvi, ettei ollut helmikuullakaan lunta jäällä muutamaa senttiä enempää ja jäätä oli metrin, ellei vähän ylikin. Kairatessa sai mennä polvilleen vääntämään loppua. Silloin oli hyvä talvi ajaa pöllikuormiakin saaresta pois.

apupoika 08.01.2013 10:30

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Tomppaa_ (Viesti 957218)
No perkules, pitää varmaan käydä heittämässä hieman laajempi lenkki josko saisi radan kuitenkin vedettyä jonnekkin saaren edustalle.. Matukalla kestää jo auratakin jos noin paksua on.

Tosiaan paksuus saattaa vaihdella paljonkin paikkapaikoin :eek:
tuossa eilen tarinoin kaverin kanssa joka pitää verkkoja jänkäsalon kupeessa ja kertoi että siellä ei ainakaan hänen reitillä ollut vettä missään muualla paitsi jään alla:D
kertoi paksuudeksi noi 30cm josta puolet vaaleeta puolet kirkasta jäätä.
rannat joihin tuuli kinostanut lunta on huomattavasti ohuempaa noin 10cm ja lumen sekä jään välissä pari senttiä sohjoa.
HUOM: RANNAT TOSIAAN ON OHUEMPIA

ps. en halua lukea paikallislehdestä että mies ja matukka meni jäihin:)

ssuvik 08.01.2013 11:13

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Nikuzai (Viesti 957302)
Oli ollut järven yli toiselle puolelle huoltamolle menossa.

Osa sanoo, että ovesta kuivin jaloin ulos päässyt, itse olisin peruuttanut tässä tapauksessa pois tai ainakin yrittänyt.
Osa sanoo, että kelluvasta autosta ikkunasta pelastui.
Jotkut sanoo, että sulaan olisi ajanut,

mutta kukaan ei tiedä kävikö bemari sukelluksen aloittaessaan
joku jopa kertoili, että olisi kelkan upottanut samaan kohtaa pari vuotta sitten :eek: jos oli niin voisi jo tyhmäksi isäntää mainita :rolleyes:

Eikä varmaan vieläkään oppinu :D

Tomppaa_ 15.01.2013 19:33

Saimaalla taas mittailtu. Pikkuhiljaa vois ruveta rataa hahmottelemaan. Tuntuu vaan siltä et teki sen mihin vaan ni joku suuttuu mut ei sen väliä. Pitää tehä joku kompromissi :D

..Reetu.. 15.01.2013 20:56

Meillä tossa pienellä selällä on sen 25cm pelkkää teräsjäätä ja sen päällä 15cm lunta.. Mutta paljon vaihtelee jäänpaksuus! Itte oon pitäny rataa auki siitä asti ku mönkijällä uskals jäälle mennä ni nyt radan kohalla on sen 45cm teräsjäätä ja audilla kävin äske kokeilemassa kaverin kanssa ni neljännellä kieroksella päätti laturin hihna lähteä kiitämään :D Eli lyhyeen jäi huvit :(

Tomppaa_ 16.01.2013 20:18

Rata aurailtu ja matukkaa kurmootettu oikeen urakalla. Jos jollain sattus olemaan semihyviä 13" piikkirenkaita ni saa tarjota. Rupee noi piikit olemaan jo ehtoopuolella.

Bj Andy 22.01.2013 20:13

Tänään kävin lykkäämässä bertalla n. 150 kilsaa auraa...

Tuokiokuva...

http://i29.photobucket.com/albums/c2...psd2613169.jpg


Ja lyhyt huono video.

http://s29.beta.photobucket.com/user...433b6.mp4.html

Villeri 23.01.2013 08:40

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Bj Andy (Viesti 963305)
Tänään kävin lykkäämässä bertalla n. 150 kilsaa auraa...

Tuuppasitko koko 150km jäällä? Mitä väylää aurailet tossa videolla?

Kävin naperolla auraamassa lauantaina jääradan. 30 senttiä rupee oleen tässä Pirkanmaan pohjoispäässä. Jäätietä uskalti jo ramilla ajaa kun väylä on ollu koko talven aurattuna ja jäätä on varmaan liki puolenmetriä.

http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=122548

Bj Andy 23.01.2013 09:26

Jep. Eli aurakilsoja se 150 ja ne jäällä. Tuo pätkä on Savitaipaleelta.

E: Tänään kun piti tehdä hieman huoltoa niin näyttäisi siltä että latauksen säätimellä on ollunna hieman lämmin...

http://i29.photobucket.com/albums/c2...psd4cb4257.jpg

..Reetu.. 05.02.2013 17:49

http://www.youtube.com/watch?v=L4zt7f1htEg Oli pakko käydä kokeilee jääradalla et kui Hj menee takavedolla :D

JiiPee 20.01.2014 11:34

Onkos porukalla tuoretta tietoa järvien jäätilanteesta nyt, kun on tuota pakkasta jo jonkin akaa ollut?

Meidän suunnalla ei ole lunta juuri yhtään, joten jäätkin vahvistuu nyt kait aika nopeasti.

Jani E 20.01.2014 11:40

http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=147312

viikko sitten lauantaina jäätyi umpeen :D
nyt jotain 15-20cm...

apupoika 20.01.2014 13:04

Etelä-saimaa, päihäniemestä kohti lamposaaren lossia 5-15cm jäätä.. :eek:
Että reilusti heittelee. Pienet välit ja lahukat paksumpaa, selät ohuempaa.

olin sadanmetrin päässä kun väylää myöden meni jäänmurtaja ja perässä laiva,, mukava ääni lähtee tuosta 5cm teräsjäästä kun aalto painaa alapuolella menemään.:D

Rannoilla näkyi merkkejä siitä että järvi nousee jään alla,, pukkaa vettä jäälle, Tosin nyt se ei niin haittaa kun ei ole lunta jäällä.

Samsonite 20.01.2014 13:06

Saimaalla Rauhan edessä toissapäivänä 15 senttiä Imatralle asti kuulemma.

pee 20.01.2014 15:26

Ai että oiskin kiva kun tulis eteläpäijänteellekin kunnon jäät ... sais taas höykyttää 124 llä ...

Hompppa_ 20.01.2014 15:48

Rovaniemen seudulla on yleensä alotettu jääratakausi aikalailla siinä isänpäivänä, marraskuun alkupuolella. :p Nyt ei vaan ole tullu käytyä kattomassa jää/lumitilannetta pitkään aikaan, varmana pääsis ajamaan jos vaan aukaisis radan:)

pee 20.01.2014 15:56

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Hompppa_ (Viesti 1094287)
Rovaniemen seudulla on yleensä alotettu jääratakausi aikalailla siinä isänpäivänä, marraskuun alkupuolella. :p Nyt ei vaan ole tullu käytyä kattomassa jää/lumitilannetta pitkään aikaan, varmana pääsis ajamaan jos vaan aukaisis radan:)



..... kesken mp-kauden :)

VOLIATTI 21.01.2014 21:32

Sipoon edusta 15 cm ajelevat kelkoilla hyvällä menestyksellä :D

pesix 26.01.2014 11:06

Mikäs savitaipaleen jäätilanne on ?
Voishan tuota käyd tänäänvilkaisemassa.

pee 26.01.2014 13:24

Päijänteen (etelä) kairamiesten tuloksia ??

lepoantti 26.01.2014 13:51

tänään kävin hisukilla jäitä pitkin mökillä. serkkupoika oli mittaillu niin vähän yli 20cm, tosin muutaman niemen kärjestä missä virtaukset vähän erilaiset niin n.5cm vähemmän. tämä siis suvasvedellä sawossa.

ja eilen jäärataa mopoilla niin kuulemma ainakin 25cm on radan liepeillä jäätä.

JariKoo 26.01.2014 15:07

Eilen käytiin ajelemassa Nilsiässä jääradalla. Jäitten paksuudesta ei tietoa mutta taitaa olla tarpeeksi kun ei upottu...:)

pesix 26.01.2014 15:19

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja pesix (Viesti 1096711)
Mikäs savitaipaleen jäätilanne on ?
Voishan tuota käyd tänäänvilkaisemassa.


Rovastin ojalta s-taipaleelle, ainakin tuo cruiserin kanto.

Arpe 26.01.2014 15:47

Lappeenranta (ylämaa) eilen tasan 15cm vähänlaisesti jääratatouhuihin..

..Reetu.. 26.01.2014 18:15

Viikon ajan ollu mulla rata auki ja päälle 25cm jäätä nyt :)

JiiPee 26.01.2014 20:43

Hämeenlinnassa Alajärvi n. 20-25cm hyvää jäätä.

Pinnalla on n. 5cm pakkaslunta, eli hyvät luistelukelit vielä. Kaupunki ei ole aurannut vielä luistelureittiä tai tehnyt latuja aiempien vuosien tapaan. Luistelulla en tarkoita tässä mitään suksiin liittyvää :eek::rolleyes: Nyt olisi hyvä sauma aurata kömpijällä tai latukoneella reitti jään vahvistamiseksi, niin kestäisi nopeammin Valtrankin.

Byrocrat 26.01.2014 20:54

Liikuntaan sopivat jäät
 
Loistavat retkiluistelujäät ainakin täällä pääkaupunkiseudulla vaikka 5 cm lunta jäänpäällä onkin:) Jäänpaksuus K-mummen pohjoispuoliskolla 15 centistä ylöspäin.

kippo86 26.01.2014 21:29

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja pee (Viesti 1096771)
Päijänteen (etelä) kairamiesten tuloksia ??

Noin 20cm ilman tarkempia mittavälineitä. Auton kantaa ainaki ;)

pee 26.01.2014 21:31

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja kippo86 (Viesti 1097014)
Noin 20cm ilman tarkempia mittavälineitä. Auton kantaa ainaki ;)


hyvä ! kiitos !

mettäsika 29.01.2014 18:16

Viime viikonloppuna jäärata korkattiin 2 patrollilla ja jäätä oli noin 25cm

Tomppaa_ 02.02.2014 13:29

Saimaan selällä noin 25cm. Hyvin kesti matstalla radan työntää. Saldona ajeluista yks kiinni leipassu askona ja ibistä katkes putki. Hauskaa kyllä oli :D

Villeri 02.02.2014 14:45

Eilen kyrösjärvellä 31senttiä. 10senttiä lunta päällä.. 502 valsulla aurattiin rata. Ei saatu pemaria keittään vaikka lämää annettiin :D

suaz 04.02.2014 20:31

Jäärataa kintaudella
 




popo99 07.02.2014 18:32

http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=148626

+30cm jäätä ratamestari Peran mukaan, hauskaa oli, voimaa pitää saada lisää:D
Peralle ja Paahtikselle kunniamaininta hyvästä radasta, pohja-aikojen parannusta odotellessa;)

Jooli 08.02.2014 01:40

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja popo99 (Viesti 1101181)

+30cm jäätä ratamestari Peran mukaan, hauskaa oli, voimaa pitää saada lisää:D
Peralle ja Paahtikselle kunniamaininta hyvästä radasta, pohja-aikojen parannusta odotellessa;)

Kivaa touhua se kyllä on, vaikkei volvon tahdissa pysynytkään.

http://s53.photobucket.com/user/240-...f8500.mp4.html


Tässä on tullut kyl suunniteltua vaikka ja mitä noiden aikojen parantamiseksi.

Tästä se lähtee... :eek:
http://i53.photobucket.com/albums/g7...ps8g4kraan.jpg

pee 08.02.2014 18:04

+ 30 cm tuntus olevan jäitä etelä-Päijänteellä, ja ihan liikaa pitoa piikkipyörillä wanhalle 124 lle :(

pee 09.02.2014 14:45

pikku päivitys on aina paikallaan, ei ois ilman nettiliittymää taas onnistunu tämäkään retki ;):

http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=148709


märkää on:


http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=148710

yks viel:

http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=148711

sos 09.02.2014 19:03

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja pee (Viesti 1101569)
+ 30 cm tuntus olevan jäitä etelä-Päijänteellä, ja ihan liikaa pitoa piikkipyörillä wanhalle 124 lle :(

pohjoispaijänteellä olivat upottaneet auton, ku vaajkosken suluista laskettu vettä, eli virtapaikoissa heikot jäät, kumpikin selvinny kastumisella, mutta koira oli jääny autoon:(

popo99 15.02.2014 17:15

ei ollu etelän vesi sateet vieny rataa joten sinnehän piti taas volvolla päästä...pikku bemu veti päivän pohjat ja yllätti allekirjoittaneenkin ajettavuudella:)
päivän saldoksi tuli 40l bensaa, pakoputki ja vaihdelaatikosta kolmonen mutta hauskaa oli taas!

http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=149018
http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=149017
http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=149023
http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=149024
http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=149015

Limite 15.02.2014 17:41

Tänään Akaassa(toijalan satama) jääradalla oli mukavasti väkeä mutta keli oli lievästi sanottuna pehmoinen.Loska lensi ihan tosissaan ja tulikin mieleen että kurveissa varsinkin taisi jäästä häipyä kokolailla reilu siivu.Ajopaikka on kuitenkin mukavan matala lahti joten jäätä riittänee kivasti ja jos vielä ens viikolla vähän pakastaa niin hyvä keli tulossa ens viikonlopulle.Joitakin hauskoja junnu(?) putkirunkohärpäkkeitä oli useampikin paikalla.Mitäköhän ne on? Vähän sellasia CROSS CART näköisiä mut äänen perusteella jotain piikkisiä tai kaks puokkeja?? Hyvin ne kuitenkin meni.ku ei ollu kamera messissä ni ei saanu kuvaa..:(

apupoika 15.02.2014 18:38

Etelä-saimaalla hillittömiä heittoja jään paksuudessa,, haarukka tänään reikiä poraillessa 38 - 14 cm :eek: :eek: Ja tuo pienempi paksuus ei ole virtapaikka tai sillanalunen,,, vaan niin sanotusti "keskeltä selkää"

En ole koko aikana jonka olen jäillä liikkunut vastaavia lukuja löytänyt Helmikuussa,,!!!! siis Tuota 14cm :D

aikalailla myös pukkaa vettä rannoista/railoista jäälle,,, 2cm sohjoa - 10cm vettä sattui omalle reitille tänään.

Repro 22.02.2014 19:19

Vähä käyty kurvailee, muutama tunti kaasu pohjassa mut lämmöt pysyi hyvin kurissa.
Jarrutehostajan letku kyllä suli mutta jarrut tuntui piisaavan ilman tehostustakin.
Kiihtyvyys noilla 25" renkailla tuntuu ihan selkänojaa vasten. :D
Laskennallinen huippunopeus noilla renkailla rajoitinta vasten 105,6 km/h
http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=149492
http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=149493
http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=149494
http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=149495
http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=149496
http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=149497
http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=149498
http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=149499
http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=149500
http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=149501
http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=149502
Jäässä oli jo monta reikää ja muutenkin rupeaa olemaan jää siinä kunnossa että tais olla meikäläisen ensimmäinen ja viimeinen kerta jäällä tänä talvena.
Takavedolla ajaminen ei onnistu parin kokeilu kerran jälkeen, lyhyt akseliväli ja hidas ohjaus ei vain sovi yhteen. Hienosti pyörii jäällä piruettia, onneks oli pehmoiset penkat ettei päässy kylkimyyryssä tökkäämään. :D
http://youtu.be/Ep_lOv3WwWQ

kippo86 22.02.2014 19:24

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Repro (Viesti 1106527)
Vähä käyty kurvailee, muutama tunti kaasu pohjassa mut lämmöt pysyi hyvin kurissa.
Jarrutehostajan letku kyllä suli mutta jarrut tuntui piisaavan ilman tehostustakin.
Kiihtyvyys noilla 25" renkailla tuntuu ihan selkänojaa vasten. :D
Laskennallinen huippunopeus noilla renkailla rajoitinta vasten 105,6 km/h

Jäässä oli jo monta reikää ja muutenkin rupeaa olemaan jää siinä kunnossa että tais olla meikäläisen ensimmäinen ja viimeinen kerta jäällä tänä talvena.
Takavedolla ajaminen ei onnistu parin kokeilu kerran jälkeen, lyhyt akseliväli ja hidas ohjaus ei vain sovi yhteen. Hienosti pyörii jäällä piruettia, onneks oli pehmoiset penkat ettei päässy kylkimyyryssä tökkäämään. :D
http://youtu.be/Ep_lOv3WwWQ

Hauskan näköset sirkkelit :D

Bj Andy 05.03.2014 12:49

Puhdetta...

http://youtu.be/brrH5OP4_OY

Bj Andy 07.01.2015 19:04

Pari kuvatusta...

2 x Honda Power

http://i1370.photobucket.com/albums/...f.jpg~original

Kylä lähteeeee,eeeeeeeeee,eeeeeeee....:D:D

http://i1370.photobucket.com/albums/...4.jpg~original

Arpe 07.01.2015 20:00

Minkäs paksuista oli Lemin jää??

0ltzi 07.01.2015 20:11

karjalohjalla ei kestäny vielä edes pilkkijää(2kpl) :( :D

popo99 07.01.2015 20:20

perkele nyt jäätä tänne etelään kanssa:D

hutikka 07.01.2015 21:08

Eipä ole oikeen sopivaa järvenjäätä,pellolle piti rata tehä.Seuraavien pakkasten jälkee vois varmaa jo kokeilla kunha ekaks hitsaa penkin jalat sitikkaan ja herkistää jarrut :D:D:D

Bj Andy 07.01.2015 21:10

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Arpe (Viesti 1192013)
Minkäs paksuista oli Lemin jää??

Eilen 20 cm ja Tapanin pnä...:D:D:D...

http://i1370.photobucket.com/albums/...2.jpg~original
.

http://i1370.photobucket.com/albums/...0.jpg~original

http://i1370.photobucket.com/albums/...f.jpg~original

ZeiZei 08.01.2015 06:42

Hieman oli liukasta boggereille. (2.1.2015)


Bj Andy 12.01.2015 23:17

Ensimmäiset autoauraukset takana eli n.60 aurakilsaa tuli tyrkättyä menemään ja huomenna jatkuu jos ei sada lisää.

http://i1370.photobucket.com/albums/...4.jpg~original

Jäätä noin 23 senttiä.

puikkis 13.01.2015 00:21

Jaalassa oli 18 cm jäätä.
Tänään 18 astetta pakkasta, eli hyvin jäätyy lisää.

_Tomppa_ 13.01.2015 21:21

Ei tarpeeks pari viikkoa sitte
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.n...5f5813b53ad082

Korpikumpu 13.01.2015 22:05

En vaan pääse siitä mihinkään, että tuo Repron verme on todella härskin näköinen noilla piikkirenkailla. Ja näyttää siltä, että se kippaa justiinsa.

ärjy 14.01.2015 06:52

1 Liiteet
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja _Tomppa_ (Viesti 1193772)

Sinä teet sen väärin!!:)

Jappi 16.01.2015 16:10

Noin 40cm jäätä oli radalla mutta oli noussut vesi jäälle...

Bj Andy 21.01.2015 21:00

Kaunis päivä Kuolimolla...

http://i1370.photobucket.com/albums/...7.jpg~original

Hmm...Viime aurauskerralla tuohon jäin vajaat metrinen penkka. Mihinhän se on hävinnää??

http://i1370.photobucket.com/albums/...9.jpg~original

Tässä hieman tempaisi...

http://i1370.photobucket.com/albums/...b.jpg~original

Ja lopuksi. Päheet roiskeläpät...:D

http://i1370.photobucket.com/albums/...e.jpg~original

artsi777 11.01.2016 08:38

Onko porukka jo korkannut tämän vuoden jäät?
 
1 Liiteet
Pojan kanssa viikonloppuna piti vähän käydä suitzaa lämmittämässä :D

-JoNe- 11.01.2016 12:01

Ilomantsissa käytiin kattoo radalla. Pari autoa ajamassa. Sit mamman rav4 pari testilenkkiä. Jäätä tais olla 25cm.

VonLeka 11.01.2016 14:24



Kelkalla vähän kokeilin, semmonen 30-40cm jäätä kuopiossa...

Kuljukka 11.01.2016 20:16

Justyllä tuli käytyä merenjäällä pöllyyttään täällä oulun kupeessa. n.40cm oli jäätä.

Arpe 11.01.2016 20:48

Äsken mitattu 25cm tosin pikkujärveltä. Hiluxin kesti komeesti..

estate 12.01.2016 11:13

Viikonloppuna tuli rataa tehtyä, jäätä yli 30 senttiä, penkkoja 3-4 sentin puuterista ei kummosia saanu tehtyä. Jokkis kisat on viimenen päivä kuluvaa kuuta.

popo99 13.01.2016 22:19

widdu jäätä ja rata olis täälläkin mut kiirettä töissä ja volvostakin uupuu 3 vaihde widdu widdu


Sivu luotu: 23:12 (GMT +2).