Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tapahtumat (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=152)
-   -   Kulman ajelut 20.9. (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=50517)

Byrocrat 12.09.2008 07:48

Kulman ajelut 20.9.
 
Kulmassa ajellaan "kisatauon" jälkeen taas lauantaina 20.9.

Sateita on riittänyt ihan kivasti ja kelit sen kuin paranee.;) Lutakot täyttyvät pikkuhiljaa niin että upottajillekin saadaan enemmän haasteita ja hauskempaa:rolleyes:

"Kylpylän" portaita on edelliskerrasta korjailtu ja helpotettu niin että nyt sieltä pitäisi päästä ylös pienempipyöräiselläkin:) Ja reittiryhmä on raivaillut 400 metrin kallioreitin ihka uudelle alueelle. Sopii kuulemma kalliokikkailijoille mutta ei valitettavasti aivan pienipyöräisille.

Ilmoittautuminen ennakkoon to. 18.9. klo 21.00 mennessä sähköpostilla osoitteeseen; hallitus@tapua.fi JA antti.karhu@fjdc.org
Ajelumaksu jäseniltä 10€ ja 20€ vierailta. Maksu suoritetaan tapahtuman päivystäjälle Kulmassa!

Ajelut alkavat klo 10 tietämillä ja päättyvät klo 17 korvilla.
Paikalle ilmaannuttava klo 12.00 mennessä jollei toisin sovita!

Makkaranpaistotulet talon puolesta kaikkien , myös ulkoilijoiden, käytössä

Jollei kiinnosta isolla autolla ajelu niin Kulmassa on mahdollisuus harrastaa myös RC-Krawlingia. RC-ajeluista kyselyt; antti.karhu@fjdc.org

Jos haluat metsään ajelemaan, mutta et omista maasturia vaan mönkkärin niin silläkin pääsee tänä vuonna Kulmaan ajelemaan samoin säännöin kuin autoilla.:) Autot tosin ovat etusijalla jos osanottajamäärät alkavat täyttyä.

Ennakkoilmo mönkkäreilläkin pakollinen! Säännöt soveltaen samat kuin autoilla!!! Mm. SAMMUTIN kuten myös vakuutus PAKOLLISIA!

Kulmasta lisätietoa osoitteesta; www.tapua.fi ja www.fjdc.org

Tervetuloa Kulmakorven Off Road Parkkiin
MP

niko69 13.09.2008 13:45

tulossa ollaan. pakoputki ja kardaani korjattu. snorkkeli rakennettu, saa sataa.

sam71 13.09.2008 13:55

mukana taas

T:sami ja VOLVO

jiikoo 13.09.2008 16:51

tulossa kanssa ajelee t.jari

mutiainen 13.09.2008 17:08

enköhän mäkin tuu

kuningaskulkuri 14.09.2008 07:45

mukana....

sutsuki410 14.09.2008 08:32

pärjäiskö tollasella lukottomalla ja vinnssittömällä mutta korotetulla isoilla pyörillä olevalla suzukilla tuola? kuvia tua profiilis..

kuningaskulkuri 14.09.2008 09:55

Helposti pärjää... Eipä minullakaan ole lukkoja kuin ovissa (vielä)... Aina siellä joku auttaa jos jää kiinni..

sutsuki410 14.09.2008 12:29

täytyy kattoa jos sitä lähtis vaikka sit sinne rämpimään ku ei oo ikinä tullu oltua missään tollasessa missä ois muitakin...

ImacInnes 14.09.2008 21:14

Kulmaan Offaa!
 
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja sutsuki410 (Viesti 487882)
täytyy kattoa jos sitä lähtis vaikka sit sinne rämpimään ku ei oo ikinä tullu oltua missään tollasessa missä ois muitakin...

Sinne vaan ajaamaan ja kattelemaan.
Kulmassa löytyy ajettavaa "vakio" reittiä (keltasia nuolenpäitä risteyksissä) ja paljon myös haastavampaa pätkääkin. Apua löytyy aina jos tarvitsee.

Itse en kerkiä tälläkään kertaa, kun on kauden vimonen MTB Enduro kisa Orimattilassa silloin ja menen sinne ajamaan.

t.Ismo Ämmä

rm67 15.09.2008 12:07

Nyt täytyy jättää väliin kun tuli tota univelkaa sen verran paljon TuraOffissa. Auto on kyllä iskussa mutta mies ei.

Byrocrat 15.09.2008 13:01

Kyllä niitä ajopäiviä tulee toistekin
 
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja rm67 (Viesti 488136)
Nyt täytyy jättää väliin kun tuli tota univelkaa sen verran paljon TuraOffissa. Auto on kyllä iskussa mutta mies ei.

Laita mamma kuskiksi niin saat itse torkkua apparin jakkaralla:)
Inhorealisti

rm67 15.09.2008 13:24

Moi,

Samassa kunnossa kun minäkin.....Ellei pahemmassa.....

Castrol 15.09.2008 19:48

Mites tuonne pääsee autolla lähelle muuten kun ilmoittamalla itsensä ajamaan??? kun ei viittis kävellä täältä helsingistä asti paikanpäälle ;) Parkkitilaa vissiin on jossain kohdassa ei tartte olla priimaa kun on kuitenkin maasturi ja vinssi..

Ea laukku on jo tilattu ei vielä saapunut (duunissa ovat hitaita)samoiten sammutin muut onkin jo valmiina.

Byrocrat 15.09.2008 20:24

Ei oikein avaudu tuo kysymys
 
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Castrol (Viesti 488269)
Mites tuonne pääsee autolla lähelle muuten kun ilmoittamalla itsensä ajamaan??? kun ei viittis kävellä täältä helsingistä asti paikanpäälle ;) Parkkitilaa vissiin on jossain kohdassa ei tartte olla priimaa kun on kuitenkin maasturi ja vinssi..
Ea laukku on jo tilattu ei vielä saapunut (duunissa ovat hitaita)samoiten sammutin muut onkin jo valmiina.

Pääseehän Kulmaan vaikka taxilla ihan nuotiopaikalle asti eikä makkaranpaistoon tartte erikseen ilmoittautua. :rolleyes:On sitten eri asia jos haluaa oikein metsään autolla lähteä, sitten on syytä ilmoittautua määräaikaan mennessä!:)
MP

Bänkster 15.09.2008 20:34

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Castrol (Viesti 488269)
Mites tuonne pääsee autolla lähelle muuten kun ilmoittamalla itsensä ajamaan??? kun ei viittis kävellä täältä helsingistä asti paikanpäälle ;) Parkkitilaa vissiin on jossain kohdassa ei tartte olla priimaa kun on kuitenkin maasturi ja vinssi..

Ea laukku on jo tilattu ei vielä saapunut (duunissa ovat hitaita)samoiten sammutin muut onkin jo valmiina.


Jos julkisia tarkoitit niin junalla Espoon keskustaan ja siitä dösä 87KA tai 28KB tai 290. Eipä sinne oikein millään muulla pääse,noillakin joutuu jonkin verran dallaamaan.
---------------

joo ei mitään,unohtakaa tää kommentti. kysymyshän kuului selkeesti "miten pääsee autolla...." Joo parkkitilaa on kyl. tittidittidii ja rairai.

sutsuki410 16.09.2008 22:28

onko ko tapahtumaan tulossa porukkaa kuinka?

Byrocrat 16.09.2008 22:48

Vielä mahtuu jos sitä mietit
 
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja sutsuki410 (Viesti 488670)
onko ko tapahtumaan tulossa porukkaa kuinka?

Tämän hetken tilanne 10 ilmoittautunutta, mutta elämme vasta tiistai-iltayötä ja ilmoittautuminen päättyy torstaina klo 21.00:)
MP

Pajatso 17.09.2008 19:29

Täältä tullaan kans ajelulle.

Morjenz 17.09.2008 20:49

Täältäki 80% varmuudella... Kuski ilmottautunee huomenna...

ROOPE67 17.09.2008 23:29

Tulossa ollaan.

Roope ja Emerik

sutsuki410 18.09.2008 07:10

ilmoittauduttu on elikkäs täältä suomen texasista saavumme kaverin kanssa.

Rohmo 18.09.2008 16:37

Tulossa ollaan.
Johan tässä on laiminlyöty harrastuksen harrastamista:)

toukka 18.09.2008 17:29

tulossa ollaan ponnistamaan range.

Morjenz 19.09.2008 12:33

Jotain listaa montako tulossa?

Byrocrat 19.09.2008 13:53

Ei ole tapana listoja julkaista
 
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Morjenz (Viesti 489350)
Jotain listaa montako tulossa?

Ei ole tapana tänne listata ketkä ovat tulossa, mutta 31 autokuntaa on ilmoittautunut määräaikaan mennessä. Ilmoittautuneet ovat saaneet sähköpostilla eilisiltana kuittausviestin, siis ne jotka ovat sähköpostilla ilmoittautuneet:)
Inhorealisti

kuningaskulkuri 19.09.2008 15:04

Ajoon pääsy näyttää jo hyvältä.. Enää kardaani paikalleen ja menoksi.. Uudet ristikot on paikallaan jo, joten homma alkaa olla voiton puolella...
T: Mika
PS: Iso kiitos ihmisille jota vaivasin tänään asian tiimoilta puhelimella, sain hyvät neuvot...

mutiainen 20.09.2008 14:01

parin voltin jälkeen ajamalla kotiin onneks oli turvakaaret ni ei sattunu mitään henkilövahinkoja niskat vähän jäykät kattokerhoon liittymisestäni

Ylermi 20.09.2008 15:17

1 Liiteet
nousee se volvo tassuilleen lihasvoimallakin.
Taisi tulla pari lommoakin.
Oli sen verran hurjan näköiset kierähdykset.

niko69 20.09.2008 17:31

kiitos taas mikolle ja kaikille muillekin.joko on mutiaisen kädet lakannut tärisemästä?
täytyy niitä kaaria alkaa suunnittelemaan itellekin kun noi jeepit on tunnetusti tosi jäykkäkorisia.ja kiitos kaikille vinssaajille.

kuningaskulkuri 20.09.2008 17:41

Kiitokset taas järjestäjille...
Mukavaa oli vaikka tällä kertaa jäi ajaminen aika vähälle, mutta sitä enemmän jouduin vinssailemaan... Omaan autoon ei mitään näkyviä vikoja tullut, mutta kaverin vakio Hj sai sitten enemmän siipeensä.. Puskuri vääntyi, vinssistä ilmeisesti sokka poikki, murros rikki, helmat ja ovet sai hiukan uutta muotoilua.. Että näin tällä kertaa..

sam71 20.09.2008 17:50

KIITOS järjestäjille ja ajoseuralle mukava päivä taasen kulmakorven offiparkissa!!

ja mutiainen piti vielä "viihteen" ja jännityksen puolesta huolta, oli sellaset lipat kyllä että saattaa tosiaan olla niskat "hieman" jäykkänä mutta onnex ei tosiaan tullut mitään muuta kuin materiaalisia ja HENKISIÄ vaurioita ;)

t:sami,sampo,antsu,lilly ja VOLVO

PS lisää kuvia jos jollakin olis meidän purukan ajoista!!

ventora 20.09.2008 18:11

no hyvä että kipinä riitti niskahierontaan asti asti

Rohmo 20.09.2008 18:34

KIITOS kulman järjestäjille hyvästä ajopäivästä!!
Oli mukava körötellä ISSUN perässä kun se ajatti uusia reittejä pitkin,olihan siellä vanhoja tuttujakin reittitaipaleita mutta oli luonto tai toiset offarit niitä muokannu uuteen uskoon.
Tuolla alla olevassa linkissä on pari kuvatusta jotka oli ilmestynyt mun kameraan ajon aikana:)

http://www.kuvaboxi.fi/julkinen/2aeo...i-2009-08.html

Jare 20.09.2008 19:24

Komeet vanteet toitsussa!!!

http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/...19523web_0.jpg

Byrocrat 20.09.2008 19:54

Tapahtumarikas ajopäivä
 
Aurinkoinen sää suosi syyskuun ajopäivää ja väkeä oli lähes ruuhkaksi asti:) Keli oli edellispäivän sateista johtuen paikoin aika lipoisa mistä johtuen
Kulman ajopäivään mahtui taasen tapahtumia oikein roppakaupalla. Sienestäjillekin päivä oli antoisa ja suppilovahveroita ynnä kanttarellejä kannettiin metsästä ihan urakalla:) Kulman maine on kiirinyt taas hieman kauemmaksi ja pitkämatkalaisiakin oli paikalle rahtautunut peräti "texasista" asti. Vaurioitta oli selvitty kivaakin oli kuulemma ollut :)
Muutamalle Kulman ensikertalaiselle reitit sitävastoin osoittautuivat odotettuakin haasteellisemmiksi ja kokeneillekin tepposia tekivät joko tekniikka tai liiankin haasteelliseksi osoittautuneet tutut kallionousut.:)
Onneksi päivän kuperkeikasta selvittiin pääosin kalustovaurioin vaikka rysäyksessä olisi voinut käydä huomattavasti pahemminkin.:( Eihän tuon noin pitänyt käydä, mutta kävipä kuitenkin ja jälleen keran tuli todistetuksi, että vaikka hiljaa ajetaankin niin kaaret ovat tarpeen ja vyötkin on hyvä pitää kiinni varsinkin jos pelit heittäytyy selälleen alas hieman korkeammalta nyppylältä !!!
Kiitoksia jälleen ajelijoille, ulkoilijoille ja reittiryhmälle uusista onnistuneista kallioreiteistä. Jukalle gourméé-loimulohesta ja taukokatoksen maalauksesta ja Ilkalle ja muillekin nuotioseurasta.
Ajopäivä venähti hiaman suunniteltua pidemmäksi mutta viimeisetkin pääsivät valoisan nimissä kuitenkin kotiin.

Seuraavan kerran Kulmassa ajellaan la 4.10 ja su 19.10. Pimeäajelut alkavat pyhäinpäivänä 1.11. Niistä ja mahdollisista leikkimielisistä "Tosimies"-suunnistuskisoista lähempänä ajankohtaa ja nettisivuilta; www.tapua.fi ja www.fjdc.org
Nähdään Kulmakorvessa
MP

landy 20.09.2008 20:11

Hauskaa oli pitkästä aikaa. Kiitos Roopelle ja Jussille henkisestä tuesta. Jonossa mentiin kun Ellun kanat.

Defender sai taas lisää osumia. Ilmeisesti Kulman puut vetävät alumiinia puoleensa. Defe on pesty ja taas tallissa odottamassa seuraavia kekkereitä.

Paluumatkalla tuli vielä pieniä teknisiä murheita kun etuperä heitti öljyt ulos pinionin stefan pettäessä. Ihmettelin kun alkoi öljyn käryä nousemaan kun pysähdyttiin liikennevaloihin. Oli valanut koko pohjan pituudelta peräöljyä auton pohjaan ja tietysti myös pakoputkelle. Onneksi ei ollut aivan kuivaksi asti ehtinyt. Pitää ottaa varmaan murikka pöydälle ja tarkistaa laakerit samalla.

Kiitos vaan kaikille mukana olleille.

Antti ja Oskari

qaw 20.09.2008 22:14

Tulipa oltua ekaa kertaa ihan vaan kattelemassa ja kuvaamassa. Hienot on ajomaastot, täytyy varmaan joku kerta lähteä täytteeksi mönkkärillä jos tilaa on :)

Kuvia voi tiirailla osoitteessa http://qaw.1g.fi/kuvat/offroad/

Kuvista löytyy isot originaalit, joissa riittää kyllä laatu vaikka tauluksi asti. Noille ei ole nyt tehty mitään käsittelyä, joten niihin saa huomattavasti lisää sävyjä taiottua. Jos siellä sattuu näkymään joku kiinnostava kuva, niin ota yhteyttä yv:llä ja väännän siitä ison huolella käsitellyn version.

toukka 21.09.2008 07:28

kiitos ajoseurasta ja urista, ehkäpä parin viikon päästä uusiksi, jos uus halpa murros löytyy
ja kiitos laitetuista kuvista!

Rekisteröimätön 21.09.2008 09:17

Kiitos ajeluista taas kerran!

Tosiaan meijän letkan ajelut jäi melko vähälle =)

Tuolla muutama kuva sattumista http://picasaweb.google.fi/eskolja/Kulmakorpi209#

Morjenz 21.09.2008 13:22

Kiitoksia mukavasta päivästä... Reitit oli kivoja ja makkaratulet plussaa :) Joo tosiaan pari kertaa oltiin kiinni kun kaverin Luxissa oli liika isot paineet TSL:lissä ja T-maxin 9500 vinssi meni paskaks eikä jaksanut vetää edes pylpyrän kanssa... Onneks kaverin Pajeron Warnista oli paljonki hyötyä...

Heti kun saan oman Hiluxin ajoon täytynee tulla ulkoiluttaan sitä...

Issu 21.09.2008 14:17

5 Liiteet
Kiitokset taas mikolle ja muille kanssa ajelijoille kivaa oli taas. Spesial thanks rohmolle ja vesalle toisen setin seurasta meillä niin hauskaa aina on. Ja muutama valittu kuva.

sutsuki410 21.09.2008 20:50

hyvät oli reitit kulmassa tai siis ensimmäistä kertaa ajelemassa tollasella virallisella reitillä että ei ny paljo oo mihin verrata mutta kuiteski. tulipahan suzuki koe ponnitettua meni paljo pahemmista paikoista mitä osas kuvitella:D
ja sai ensimmäiset lommot kylkiinsä:p

Rekisteröimätön 21.09.2008 21:11

Täältä muutamat kuva lisää: http://www.pixbox.fi/alb912452

-Tero

pönp 22.09.2008 15:31

Suuret kiitokset kelt. Rangelle avuista. Kovaa vauhtia menossa vinssikauppaan..

sutsuki410 22.09.2008 16:09

tuliko pönpin kempsuun muuta ku pelti vaurioita?

Streetpunk79 22.09.2008 16:38

Eipä tullu kempsuun oikeestaan muuta kuin kosmeettisia vaurioita. Mutta tänään sitte aamutuimaan työmatkalla toinen eturengas melkein irti. Joten ei muuta kuin uusi vanne ja pinnapultit, ja taas kovaa ajoa. Ja tosiaan minultakin erittäin ISOT kiitokset keltaselle Rangelle veto avuista. Ilman apua oltais vieläkin siellä suossa. :cool:

toukka 22.09.2008 17:14

eip mittää. ens kerral lisää hanaa vaan!

HRD 22.09.2008 19:51

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja toukka (Viesti 490290)
eip mittää. ens kerral lisää hanaa vaan!

Ehtottomasti!:D:D

pönp 23.09.2008 15:21

Täytyy varmaan vaihtaa isolohkoon, jotta pääsee paremmin... on niin köykänen auto, ettei pikku lisäpaino kai haittaa!


Sivu luotu: 05:46 (GMT +2).