Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Polttoainetankki konetilaan (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=158946)

bjusmsix 04.03.2019 12:43

Polttoainetankki konetilaan
 
Suunnitelmissa siis laittaa bensatankki auton moottoritilaan. Muita vaihtoehtoja pohditaan kyllä, mutta tilan puolesta tämä olisi paras paikka. Kuinka vaarallinen tämä voi olla? Mikäli teen pellistä tankin, sen ympärille häkki estämään räjähdys palotilanteessa, palovilla sen ympäri pitämään lämpö kurissa ja pelti vielä päälle. Moottoriin olisi vielä runsaasti matkaa, ja väliin tulisi kunnollinen sähkötoiminen tuuletus pyörimään aina kun konekkin pyörii. Tankkaus konepellin läpi. Mitä muuta pitäisi ottaa huomioon, vai täytyykö tämä suunnitelma torpata kokonaan?

Bj Andy 04.03.2019 13:04

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja bjusmsix (Viesti 1404208)
Suunnitelmissa siis laittaa bensatankki auton moottoritilaan. Muita vaihtoehtoja pohditaan kyllä, mutta tilan puolesta tämä olisi paras paikka. Kuinka vaarallinen tämä voi olla? Mikäli teen pellistä tankin, sen ympärille häkki estämään räjähdys palotilanteessa, palovilla sen ympäri pitämään lämpö kurissa ja pelti vielä päälle. Moottoriin olisi vielä runsaasti matkaa, ja väliin tulisi kunnollinen sähkötoiminen tuuletus pyörimään aina kun konekkin pyörii. Tankkaus konepellin läpi. Mitä muuta pitäisi ottaa huomioon, vai täytyykö tämä suunnitelma torpata kokonaan?

Omaan korvaan kuulostaa pommilta josta on Sokan varmistuslanka poistettu...

Mikä härveli?

meroka 04.03.2019 13:20

Rokkiralli puolella ihan yleistä että on tankki konehuoneessa.

bjusmsix 04.03.2019 13:33

Letukan koo 5 kyseessä. Tosiaan sitä pommia en halua, joten mietin että miten sen tekisi turvalliseksi. Täytyykin kysellä kaverilta miten se on rokkirallissa tehny. Niissä luulis olevan aika tarkat säännöt turvallisuuden suhteen

jmk 04.03.2019 13:55

Veikkaisin että sen kokoisella tankilla mitä rokkirallissa käytetään niin ei oo chevyllä oikein pitkä toimintasäde.

bjusmsix 04.03.2019 14:19

Ajatus oli toki soveltaa asiaa. Kympin sijaan aion siis tehdä 42-56 litraisen tankin. Ilmeisestikkään ongelmia ei ole ollut ralliporukoissa. Mutta olisiko jollain jotain kehitysideaa tai faktaan perustuvaa syytä miksei tätä voisi tehdä turvallisesti

AVRO 04.03.2019 15:16

Vaikka tankki olisi kuinka lämpöeristetty niin onhan se vähän arveluttavaa kun reilu määrä polttoainetta on konehuoneessa jossa on lämmin-ilmeinen palovaara-mekaanisen vaurioitumisen riski->tankki tyhjenee sinne konetilaan.
Auton ympäriajo jolloin se tankki on taas siellä sen kuuman koneen kaverina.

Tarina ei kerro onko auto joku metsäpeli vai katu/käyttis? Joku rallipeli tai mettäpeli saa palaa rauhassa mutta tommonen Ronson esim parkkihallissa tai ruuhkajonossa. En tiedä, henk koht miettisin jotain muuta ratkaisua.

veijon-esso 04.03.2019 15:19

Luulis että tommoseen letukkaan mahtuu tankki aika moneen paikkaan ennenkuin tarttis konehuoneeseen alkaa suunnittelee.

bjusmsix 04.03.2019 15:38

Lähinnä mettä ja cruising hommia. Käyttöajokin sillä on lähinnä sivuteitä.

Tosiaan se on tarkoitus suojata siten, että käytännössä ei ole asentoa jossa bensa pääsee moottoriin. Jos pääsee, niin auton täytyy olla muutenkin jo aivan paskana ja kyytiläiset vainaat.

Ja joo luulis löytyvän, vaan ei oikeen oo. Lavan tahdon tyhjäksi, eikä pohjassa ole tilaa ilman tolkutonta työtä mikä vie auton mettäkelpoisuutta huonommaksi.

Sumsar 04.03.2019 16:58

Bensan lämpeneminen konehuoneessa voi olla ongelma. Tuuletuksesta huolimatta. Mahtuisiko penkkien alle? Tai penkin taakse?

bjusmsix 04.03.2019 17:07

Mietin että kesäkuumalla varmaan lämpeäisi melko paljon paikallaan ollessa, mutta tämänhän ei pitäisi periaatteessa haitata. Vaarallinen lämpö on vasta neljässä sadassa, silloin bensa syttyy eikä tässä pitäisi päästä lähellekkään sitä.

Periaatteessa lavan ja etuosan kynnykseen sopisi, mutta siitä tulisi niin pitkulainen vaakatasossa että polttoaineen saanti voisi olla ongelma kun auto on kallellaan. Penkkien alle ei mahdu

jmk 04.03.2019 17:17

Miten alkuperäinen tankki on sijoitettu kyseiseen ajoneuvoon? Ja kyllähän tuo 50l eristettynä ottaa konehuoneesta aikamoisen tilan,

bjusmsix 04.03.2019 17:35

Lavan alla, mutten sinne sitä enää tahtoisi laittaa.

Mika_T 04.03.2019 17:56

50l konehuoneeseen? Aika toivoton homma jos ajattelee että sinne pitäs saada mahtumaan 5 ämpäriä ja niin ettei ne ole ripoteltuna jokapuolelle konehuonetta.

Katsele suosiolla joku muu paikka.

bjusmsix 04.03.2019 18:09

Luonnollisesti katsoin millainen sopii, akkua siirtämättä 42l ja akun siirtämällä 56l. Ja järkevästi niin ettei oo ihan koneessa kiinni. Kaikki turha on kokolailla purettu pois 😅

sisua45 04.03.2019 18:50

Ennen vanhaan tuo oli normaalia, bensa valui omalla paineella kaasariin. Jossain, olikohan se IFA vai DKW, meni rattiakselikin sen tankin läpi. Sille oli siis tunneli tehty.

Bensatankkeja on ollut paljon pickuppien, pakujen ja maastoautojen ohjaamoissakin. Välissä eristeenä peltiä, mattoa, tai ei mitään.

Nykyisen turvallisuusajattelun mukaan ei tietysti kuulosta enää hyvältä...

bjusmsix 04.03.2019 19:07

Joo, tässä on toki hyvä vielä mainita että nyt lavalla on neljä turvavyötöntä paikkaa, muutoksen jälkeen kuusi. Kolaritilanteessa tankki on tuskin eka paha ongelma. Tietysti turvallisuus on tärkeää, mutta ajatus oli lähinnä ongelmat käytössä, eikä kolarissa. Jos keula on niin paskana että hyvin tehty tankki pamahtaa niin eiköhän siltä kolaripaikalta lähetä muutenkin jalat eellä.

nurtsa 04.03.2019 19:33

Täytyy kommentoida. Älkää nyt p#####le verratko rokkirallia mihinkään ralliin. Ralli autoissa ei ole tankkia konehuoneessa

Bj Andy 04.03.2019 19:34

No lämmin bensa aiheuttaa ongelmia mönkkärissäkin, eli toimii kuumalla kohtuu huonosti.
Toki jos o ruuttapeli niin sitten ehkä paremmin...

bjusmsix 04.03.2019 19:43

Tota en muuten ajatellut. Moottoripyörissä kyllä pelannut ihan hyvin. Kaasarilla toi on, mut isompi kone ei varmaan oo ihan niin ronkeli.

-MaTTi- 04.03.2019 20:26

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja bjusmsix (Viesti 1404225)
Lavan tahdon tyhjäksi, eikä pohjassa ole tilaa ilman tolkutonta työtä mikä vie auton mettäkelpoisuutta huonommaksi.

Aika erikoiselta kuulostaa, kuitenkin kyseessä Chevyn K5 eikä VW Caddy. Johan sinne hytin helmojen ja runkopalkkien väliin tekis 50-litraiset tankit puolelleen.

Ite kyl tekisin niin taakse kuin pystyis, sais painojakaumaa edes vähän paremmaks.

bjusmsix 04.03.2019 20:36

Eipä viitti offiautoon laittaa palkkihelmojen kaveriks polttoainetankkia :D keskelle taas vedetty kaikki putket, pohjapanssarit yms mikä vie tankilta järkevän tilan. Ihan taakse en laita kun ois aika osumaherkkä.

-MaTTi- 04.03.2019 20:51

No entä hytin taakse/lavan etureunaan?

petroman 04.03.2019 20:57

Siirtää lavaa taaksepäin aavistuksen tai ehkäpä paremminkin lyhentää sitä. Ja tekee tankin hytin ja lavan väliin. 10x60x70cm tekis jo 42Litraa.

Edit: Matti kerkes näppäillä ajatukseni ilmoille, kun minä vasta kymmensormijärjestelmää käyttäen kirjuuttelin...

jmk 04.03.2019 20:58

Mitä siinä sijaisee taka akselin takana runkopalkkien välissä? Putkiako? Eipä ainakaan Toyotassa oikein alas tule tankki kyseisessä paikassa ja ainahan siihenkin voi panssarin tehdä.

bjusmsix 04.03.2019 21:02

Pitää päästä etuovista takapenkeille joten korkea ei käy.

Lava on siis kiinteästi samaa koria eikä siinä ole väliseinää.

Jos sen laittaa taka akselin taaksa, niin tankki tulis puskuriakin alemmaksi. Siinä kun on lavan pohja suorana runkopalkissa kiinni ja palkki on alin osa taka akselin takana

petroman 04.03.2019 21:14

Haluaako joku muu minun lisäkseni kuvaa ajoneuvosta näkyville?

bjusmsix 04.03.2019 21:18

Kyseessä on offikäyttöön tehty ruttunen blazer. Kuvaa en tähän hätäön tänne osaa laittaa. Eikä tässä nyt varsinaisesti ollut pointtina etsiä tankille paikkaa, sitä olen tehnyt tässä itsekkin auton ympärillä pyörien, vaan ajatus oli miettiä tankin sijoitusta moottoritilaan, että kuinka paska ratkasu se loppupelissä olis.

Timo_L 04.03.2019 21:28

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja bjusmsix (Viesti 1404278)
Eikä tässä nyt varsinaisesti ollut pointtina etsiä tankille paikkaa, sitä olen tehnyt tässä itsekkin auton ympärillä pyörien, vaan ajatus oli miettiä tankin sijoitusta moottoritilaan, että kuinka paska ratkasu se loppupelissä olis.

Noh, tässä topikissa kukaan ei vielä ole suositellut tankin asennusta konehuoneeseen, ja tämä on sentään offipalsta joten tuskin olet ainoa joka metsässä autoillaan ajaa :D
Koita nyt hyvä mies keksiä sille joku parempi paikka, tuon kokoiseen lahnaan luulisi todellakin löytyvän paikka mihin laittaa tankki suojattuna vaikka sitten auton alta.


Niinkuin tuossa jo aiemmin todettiin, kuva auton alta olisi aika kova, niin pystyisi ihmetellä miksi sinne ei mihinkään mahdu.

Rölli 04.03.2019 21:37

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Timo_L (Viesti 1404280)

Niinkuin tuossa jo aiemmin todettiin, kuva auton alta olisi aika kova, niin pystyisi ihmetellä miksi sinne ei mihinkään mahdu.

Ja konehuoneesta kanssa et voi ihmetellä et miten maailmassa se pyydys sinne mahtuisi.
Meinaan 50 litran tankki räjähdyshäkillä, villavuorauksella ja päällipelleillä ei enää ole ihan pikkuinen. Vaatii jo kiinnityspaikaltakin jotain et pysyy menossa mukana, et ei niinku silleen ihan suoraan istu pissapojan säiliön tilalle.

bjusmsix 04.03.2019 21:46

En ole näin väittänyt, mutta heitto tankin laittamista helman ja rungon väliin kuulostaa melko jännältä :D

Varsinaista faktaa - siis sitä mitä tulin hakemaan - on löytynyt melko harvalta. Voi vaikuttaa rasittavalta, mutta olen niitä miehiä joka ei usko ilman perustelua. Muuten ois tähänkin asti jääny monta juttua tekemättä.

Auton alle joutuis tehä panssaria ja putkistoo sun muuta pientä uusiksi, joten se ei innosta. Sit niillä iskee sama tilaongelma, kun ei meinaa fiksusti sopia. Käytännössä siis vaihtoehdot on sisään tai konetilaan, ja nyt tahtoisin kuulla jonkunnäköstä faktatietoa siitä miten toi suojattuna ja hyvin toteutettuna ei voisi moottoritilassa ajaa asiaansa.

veijon-esso 04.03.2019 22:08

Lämpö tulee olemaan haaste. Omassa bensan välisäiliö konehuoneessa ja vaikka on paluu päätankille, niin helteillä halusi lämmetä niin että tuli ilmalukko. Eli ei sen mikään syttymislämpötila tarvitse olla, kiehumislämpö riittää. No eristämällä selvis toi oma tapaus. Jos koko tankki konehuoneessa niin se lämpenee lopulta niin että saa pitää reilumman tauon.

Sinänsä tossa omassa on tankki pelannut alkuperäisellä paikallaan, myös sen jälkeen kun tuli isompi 120l tankki. Hyvät panssarit vaan niin siinähän se liukuu kuin pulkka. Toki en tiedä millaista offia tällä topikin vehkeellä on tarkoitus ajaa, joten voihan se olla haitaksi siellä takana.

bjusmsix 04.03.2019 22:42

En tiedä oisko se haitaksi, mutta jotenkin hirvittää että tankki olisi alin kohta akselin takana. Muutenhan siimä olis hyvin helppo paikka.

Mutta mikäli se bensan kuumeneminen tosiaan vaikuttaa noin runsaasti, niin täytynee koittaa keksiä kabiinista joku paikka 🤔

bjusmsix 04.03.2019 22:44

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Rölli (Viesti 1404282)
Ja konehuoneesta kanssa et voi ihmetellä et miten maailmassa se pyydys sinne mahtuisi.
Meinaan 50 litran tankki räjähdyshäkillä, villavuorauksella ja päällipelleillä ei enää ole ihan pikkuinen. Vaatii jo kiinnityspaikaltakin jotain et pysyy menossa mukana, et ei niinku silleen ihan suoraan istu pissapojan säiliön tilalle.

Olen mitalla kattonu millanen mahtuu, ja tuossa oli tulos. Repsikan puolella ei ole muuta kuin akku, joten lokarin päällä olisi runsaasti tilaa. Ja tukevat paikat kiinnittää.

Timo_L 04.03.2019 23:46

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja bjusmsix (Viesti 1404291)
En tiedä oisko se haitaksi, mutta jotenkin hirvittää että tankki olisi alin kohta akselin takana. Muutenhan siimä olis hyvin helppo paikka.

Ei tarvitse hirvittää, kunhan on panssari tankin alla. Kestää kyllä tiputella ja raahata kiviin vaikka ja miten.

BJ-40/76 05.03.2019 01:58

Siis "Lavalla nyt neljä paikkaa ilman turvavöitä, tankin siirron jälkeen 6?
 
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja bjusmsix (Viesti 1404253)
Joo, tässä on toki hyvä vielä mainita että nyt lavalla on neljä turvavyötöntä paikkaa, muutoksen jälkeen kuusi. Kolaritilanteessa tankki on tuskin eka paha ongelma. Tietysti turvallisuus on tärkeää, mutta ajatus oli lähinnä ongelmat käytössä, eikä kolarissa. Jos keula on niin paskana että hyvin tehty tankki pamahtaa niin eiköhän siltä kolaripaikalta lähetä muutenkin jalat eellä.

Onko k.o kulkine mikä? siis ensiksi: henkilö- vai pakettiauto? jne.

Heguli 05.03.2019 05:23

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja bjusmsix (Viesti 1404291)
En tiedä oisko se haitaksi, mutta jotenkin hirvittää että tankki olisi alin kohta akselin takana. Muutenhan siimä olis hyvin helppo paikka.

Mulla oli Discossa ja suikassa noin ja hyvin toimi, kunnon panssari vaan tankin alle.

bjusmsix 05.03.2019 07:10

Okei. Täytyy nyt vielä funtsia tota vaihtoehtoa 🤔

Kyseessä on maastohenkilöauto

veijon-esso 05.03.2019 07:24

No se selittää. Mun K5 on vain henkilöauto.

https://forums.offipalsta.com/pictur...ctureid=214953

:D

HeikkiH 05.03.2019 07:29

Tämmönen katiska se K5 Blazer on (miun auto, ei topikin aloittajan):

https://static.petrisimolin.com/gall...6-sivukuva.jpg

Kunnollinen panssari tankin alle ni kyllä se kestää kolhimista. Miul oli semmonen että takareuna panssaria oli ~45° kulmassa niin ei peruuttaessakaan tökännyt mihkään.

bjusmsix 05.03.2019 10:58

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja veijon-esso (Viesti 1404310)
No se selittää. Mun K5 on vain henkilöauto.

😂😂 juuri näin. Komia on auto, on tullu netin sylvereissä vastaan ennenkin!

Periaatteessa jos tekisin ohuemman tankin niin sen saisi vielä ylemmäs, mutta sit epäilyttää et miten se saa soppaa kallellaan kun olisi levee mutta matala. Kerran on jo loppunu bensa kun jätin jyrkkään kulmaan tyhjäkäynnille 😂

Ihastuin muuten sun takalaitaan onko kuinka raskas käyttää?

Gary Grand 05.03.2019 12:03

Eikö Blazeriin nyt vois tankin tehdä vaikka takaluukkuun jos ei halua sitä auton alle? Siis siihen avattavaan luukkuun integroituna.
Vähän niinkuin tuossa veijon-esson mörössä vararengasteline..

bjusmsix 05.03.2019 12:07

Sehän kävi kanssa mielessä, mut sit aloin.miettiin et jaksaisko mm muija nostaa sitä enää kiinni kun se painaa jo nyt ihan helvetisti verrattuna vaikka jonkun perus caprice farkun luukkuun 😅

veijon-esso 05.03.2019 15:03

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja bjusmsix (Viesti 1404332)
😂😂 juuri näin. Komia on auto, on tullu netin sylvereissä vastaan ennenkin!

Periaatteessa jos tekisin ohuemman tankin niin sen saisi vielä ylemmäs, mutta sit epäilyttää et miten se saa soppaa kallellaan kun olisi levee mutta matala. Kerran on jo loppunu bensa kun jätin jyrkkään kulmaan tyhjäkäynnille 😂

Ihastuin muuten sun takalaitaan onko kuinka raskas käyttää?

Matala tai korkea tankki kunnon panssarin kanssa alkuperäiseen paikkaan.

Alkuperäisellä mekaanisella pumpulla imu tankilta ja täyttö välisäiliöön joka voi olla konehuoneen kulmassa. Välisäiliön yläpinnasta paluu takaisin tankkiin, niin pysyy välisäiliö täynnä ja viileämpänä. Välisäiliön pohjasta syöttö sähköpumpulle joka työntää kamaa kaasarille tai ruiskulle. Jos pumpun jälkeen on paineenalennin jossa paluu, niin sen paluulinjan voi vetää välisäiliöön. Käy vaikka miten kalleellaan bensansaannin puolesta, kaasari voi kyllä ruveta oireilee.


Luukku ei oo painava käännellä koska rengashan on puoliks sisäpuolella, eikä renkaan korkeus juurikaan muutu kun luukku on auki/kiinni. Kaverin muksu käänteli tota luukkua aikansa kuluks, tais just kouluun mennä ekalle luokalle. Toki offroad harrastajan poika, eli aika vahva! :)

bjusmsix 05.03.2019 15:11

Toihan kuulostaa järkevältä, ongelma ratkee sillä. Jännä ettei oo tollasta aiemmin tullu vastaan, tai ainakaan en oo "rekisteröiny" nähneeni.

Onko muuten joku selvä syy miksi bensan siirto mekaanisesti ja kaasarille sähköllä?

Ja minkä kokoista välisäiliötä yleensä käytätte?

veijon-esso 05.03.2019 16:54

No ihan siks että mekaaninen on hiton luotettava eikä oo moksiskaan vaikka saa ilmaa sisäänsä kallistuksissa. Ja siksi välisäiliöltä eteenpäin sähköllä koska kahta mekaanista ei koneeseen järkevästi saa.

Mulla oli tolleen vanhan pikkulohkon kanssa, nyt molemmat sähköisiä koska ls moottoriin ei mekaanista saa.

bjusmsix 05.03.2019 16:57

Okei. Ite taas aloin miettimään et sähkönen on halvempi korjata 😂 mutta tolleen se varmastikkin toimii varmemmin ja pidempään. Kiitoksia!

_kekkula_ 06.03.2019 13:07

Samin hienosta hienoimmassa Porttaali Ramchargerissa polttainetankit ratkaistu noin.

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja dodgeman (Viesti 1271669)
Päivitelläänpä välillä tätäkin... Bensatankit sain mallailtua paikoilleen. Tankit on tehty 1mm alumiinista ja ovat noin 35litraa/per kappale. Tankkien väliin tulee hana ja kuljettajan puolen tankissa otetaan bensaa pumpulle.
http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=186315


Jaa nii mutta toi samin on dodge

HeikkiH 06.03.2019 13:43

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja _kekkula_ (Viesti 1404435)
Samin hienosta hienoimmassa Porttaali Ramchargerissa polttainetankit ratkaistu noin.

Jaa nii mutta toi samin on dodge

Onnistuu Chevyssä samalla tavalla.

bjusmsix 06.03.2019 14:27

Mulla ei penkkien takia mahu, kun menee lavalla poikittain 😅 nyt siis tankki on lavan keskellä, mistä tahdon sen pois. Myös rengaskaaria täytyy madaltaa kymmenen senttiä että saan penkkien vaatiman tilan täyteen niin sopii kuudelle istumapaikat 😄

Timo_L 06.03.2019 16:46

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja bjusmsix (Viesti 1404442)
Myös rengaskaaria täytyy madaltaa kymmenen senttiä että saan penkkien vaatiman tilan täyteen niin sopii kuudelle istumapaikat 😄

Maastoautoissa on tapana avartaa kaaria, ei pienentää niitä :eek: :D

Palex 06.03.2019 16:48

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Timo_L (Viesti 1404447)
Maastoautoissa on tapana avartaa kaaria, ei pienentää niitä :eek: :D

No sen takia se tankki pitääkin saada pois viemästä maavaraa, kun joutuu ajamaan pienemmillä renkailla.:D

bjusmsix 06.03.2019 16:50

Kaari siis väärä ilmasu, meinasin lähinnä koteloa 😂😂 sielä kyllä tilaa riittää vaikka muille jakaa :D

wikke 06.03.2019 19:36

Ööh, tipuin kärryiltä. :)

bjusmsix 06.03.2019 20:14

En minä tiiä itekkään mitä kiireessä kirjotan 😂 enivei lavalla ylhäältäpäin naputtelen matalammaks, kun turhaa tilaa on :D

Rak 06.03.2019 20:30

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja bjusmsix (Viesti 1404291)
En tiedä oisko se haitaksi, mutta jotenkin hirvittää että tankki olisi alin kohta akselin takana. Muutenhan siimä olis hyvin helppo paikka.

Mutta mikäli se bensan kuumeneminen tosiaan vaikuttaa noin runsaasti, niin täytynee koittaa keksiä kabiinista joku paikka 🤔

Mulla tankki on alin kohta akselin takana, ollut 14 vuotta, ei ongelmia.
Pohja 3mm optim 650:stä ja loppu 2mm peltiä. Suzukista tosin kyse. 6:sta pisteestä kiinni rungossa/takapuskurissa.

http://forums.offipalsta.com/picture...pictureid=8350

A.I 06.03.2019 20:38

Tankki konehuoneessa on kyllä vähän arvelluttava, tosin onhan esim. pienemmissä perämoottoreissa tankkin moottorin konekopan sisällä ja tankkaus kopan päältä. Trimmerit, ruohonleikkurit ja moottorisahakin omaa tankin koneen kyljessä kiinni. myös paikallismoottorit kuten agrekaatit ym. omaavat tankin suoraan koneen päällä. että eikai siinä mitään? huohotus kannattaa vaan vetää johonkin muualle.

BJ-40/76 07.03.2019 00:04

Kuulostaa painavalta?
 
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja bjusmsix (Viesti 1404266)
Eipä viitti offiautoon laittaa palkkihelmojen kaveriks polttoainetankkia :D keskelle taas vedetty kaikki putket, pohjapanssarit yms mikä vie tankilta järkevän tilan. Ihan taakse en laita kun ois aika osumaherkkä.

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja bjusmsix (Viesti 1404253)
Joo, tässä on toki hyvä vielä mainita että nyt lavalla on neljä turvavyötöntä paikkaa, muutoksen jälkeen kuusi. Kolaritilanteessa tankki on tuskin eka paha ongelma. Tietysti turvallisuus on tärkeää, mutta ajatus oli lähinnä ongelmat käytössä, eikä kolarissa. Jos keula on niin paskana että hyvin tehty tankki pamahtaa niin eiköhän siltä kolaripaikalta lähetä muutenkin jalat eellä.

Miten tuo kantavuus; siis kestääkö laittaa pari paikkaa lisää?
Ettei menisi hyvät suunnitelmat hukkaan..., taikka lähde jo otteessa olevia?
Kannattasko ajaa puntarin kautta?

Timo_L 07.03.2019 07:01

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja BJ-40/76 (Viesti 1404477)
Miten tuo kantavuus; siis kestääkö laittaa pari paikkaa lisää?
Ettei menisi hyvät suunnitelmat hukkaan..., taikka lähde jo otteessa olevia?
Kannattasko ajaa puntarin kautta?

Näinköhän kyseessä olevan auton takaosan paikat nykyäänkään on otteella?

veijon-esso 07.03.2019 07:05

Miksi ne paikat ei olisi otteella?

Sumsar 07.03.2019 08:07

Bensan kiehumispiste on +20->+210C rippuen onko kyseessä kesä- vai talvilaatu
https://www.neste.fi/static/ktt/13866_fin.pdf

Aikaisemmin mainittu ~+400C on itsesyttymislämpötila.

Eli konehuoneessa lämpö on oikeasti ongelma, jos koko tankki on siellä. Välitankki toimii, kun saa "viileää" polttoainetta päätankista. Kiehuva bensa aiheuttaa ilmakuplia, jotka tekevät ilmalukkoja järjestelmään.

Olisi kiva saada kuvia. Jos lavalle tulee istuimia, niin eikö niiden alle saa mahtumaan? Tekee istuimen rungon vaikka laatikoksi, joka on samalla tankki. Tai tuleeko penkkeihin selkänojaa? 5*30*135cm selkänoja ottaisi sisäänsä 20 litraa nestettä.

Nimimerkillä
"Juuri tankin ujuttanut"
(kardaanin yläpuolelle, takapenkin alle. Etuistuimien taakse ja takaiskareiden eteen. Siinä oli sopiva kolo)
https://forums.offipalsta.com/pictur...ctureid=219112

Timo_L 07.03.2019 08:28

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja veijon-esso (Viesti 1404486)
Miksi ne paikat ei olisi otteella?

Olin jostain saanut päähäni että paikat oli pitkittäin ja niitähän ei monessa autossa ole virallisesti niinpäin..
Piti ihan lukea topikki uudestaan läpi, taitaa olla kuitenkin normistipäin. Mitä lie taas olen lukenut koomassa :D Eli sithän ne penkit varmaan on myös otteessa :cool:

-MaTTi- 07.03.2019 09:59

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Sumsar (Viesti 1404487)
Bensan kiehumispiste on +20->+210C rippuen onko kyseessä kesä- vai talvilaatu
https://www.neste.fi/static/ktt/13866_fin.pdf

Talvilaadun bensa? :eek: Mitä se on?

Timo_L 07.03.2019 10:16

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi- (Viesti 1404514)
Talvilaadun bensa? :eek: Mitä se on?

Jotain eroja niissä on menoveden laadussa (lisäaineistuksessa), ja käsittääkseni lisäaineistuksen eron lisäksi viinan määrää saatetaan pienentää verrattuna kesään. Olisiko jotenkin haihtumiseen/ höyrystymiseen liittyvää, että lähtee kylmänä helpommin käyntiin?

veijon-esso 07.03.2019 10:28

Ois kyl siistii testaa miten tollanen kaasarikone toimii vaikka 350C lämpöisellä bensalla..! :D

JasuT 07.03.2019 11:09

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi- (Viesti 1404514)
Talvilaadun bensa? :eek: Mitä se on?

Se on tätä nykyaikaa. Kun ei "saada" lisäaineistuksella enää tehtyä sellaista, mikä toimisi luotettavasti eri lämpötiloissa, kuten ennen bensan kanssa oli...

Jostain Nesteen prujusta tuli luettua semmoinenkin että nykyään antavat säilymisaikaa bensalle noin kuukauden, sen jälkeen alkaa ongelmia tulla mm. käyntiinlähdön kanssa. Ja koettua tuli, että kolme vuotta vanha bensa ei syttynyt enää edes tulitikulla, eikä siten että sekaan heitti pienkonebensaa joka kyllä leimahti iloisesti, mutta astiaan jäi se vanha bensa kun pienkonebensa paloi pois...

Nykybensa ei ole oikein minkään väristä, eikä tuoksu oikein millekään, verrattuna vanhaan. Huvittavaa sitten on se, että kun noista elvytettävistä/purettavista romuista joskus löytyy täysikin tankillinen, eräästä oli varma tieto että se viimeisin tankkauskuitti piti paikkaansa, niin se toimi vielä sujuvasti parinkymmenen vuoden säilytyksen jälkeen. Mukana tuli semmoinen vanhan auton pakokaasun tuoksu, joka säilyi vielä parin-kolmen tankillisen ajan mukana. Lyijyllistä 99-oktaanista, siitä huolimatta ei Lambda pilaantunut vaikka lyijyn pitäisi se tehdä, ilmeisesti poltettu parikymmentä litraa ei ollut tarpeeksi sen pilaamiseen... Mutta se mitä tuli sitten kummasteltua, sillä vanhalla oli polttoaineen suihkutusajat merkittävästi pienemmät, eli vähemmästä bensasta otettiin sama voima, kuin nykybensalla ajaessa, kaasunvastekin oli mukavampi siinä vanhalla kuralla ajellessa...

veijon-esso 07.03.2019 12:34

Kyllähän noi laitteet seisoo tallilla vähintään talvikauden eli 3-4kk, välillä vuosia kun on jotain remonttii eikä ikinä mitään ongelmaa käyntiinlähdössä.

bjusmsix 07.03.2019 13:08

Tankin sijoittanen nyt pohjaan, kun mestarit sai vakuuteltua että se kestää. Penkeistä teen pystyynnostettavat ns logistisista syistä. Ihan sivuttain asennetut ne on, vanhoista saunanlauteista rakennettu. Kaks lavan etuosassa ja kaks takana, tankki näiden välissä. Nyt tulee koko lavanmittaiset jakkarat. Papereissa on, ihan ite ne sinne katsastin vuosi sitten. Nyt kun laskin kantavuuden niin hoksasin että paino riittää vaikka istuimia tulee lisää.

veijon-esso 07.03.2019 13:18

Laita kuvia!

bjusmsix 07.03.2019 13:28

Täytyy napsia sellasia ja tutkia että miten ne saa tänne palstalle 🤔😄

HeikkiH 07.03.2019 15:21

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja bjusmsix (Viesti 1404537)
Täytyy napsia sellasia ja tutkia että miten ne saa tänne palstalle ����

Puhelimella nappaat kuvan ja lataat tuonne siun omaan galleriaan, sieltä kuvan alta sit kopioit kuvalinkin tänne.

https://forums.offipalsta.com/pictur...ctureid=219135

-MaTTi- 07.03.2019 17:51

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Sumsar (Viesti 1404487)
Bensan kiehumispiste on +20

Eli kiehuu kun tuo lämpöisiin sisätiloihin, porina käy kannussa?:confused: Vai miten se kiehuu, haihtuu vain silmissä?

bjusmsix 07.03.2019 22:45

En saanu järkeviä kuvia enää hämärällä sisältä, mut tässä ulkopuolelta. Nää viime keväältä.

Tällanen peli
https://forums.offipalsta.com/pictur...ctureid=219141
https://forums.offipalsta.com/pictur...ctureid=219140

Ja tässä mitä parhain kuva koirasta istumassa takapenkillä. Renkaan alla siis tankki nykyään.
https://forums.offipalsta.com/pictur...ctureid=219139

Sumsar 11.03.2019 18:48

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi- (Viesti 1404571)
Eli kiehuu kun tuo lämpöisiin sisätiloihin, porina käy kannussa?:confused: Vai miten se kiehuu, haihtuu vain silmissä?

https://m.youtube.com/watch?v=e7WRlx...C0C916CECEA3BC

Tuosta 11min 20sec kohdalta.

Tuossa Nesteen paperissa missä mainittiin +20C on otettu varmasti huomioon kaikki mahdollisuudet jota voi kuvitella...

veijon-esso 12.03.2019 11:57

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Sumsar (Viesti 1404919)
https://m.youtube.com/watch?v=e7WRlx...C0C916CECEA3BC

Tuosta 11min 20sec kohdalta.

Tuossa Nesteen paperissa missä mainittiin +20C on otettu varmasti huomioon kaikki mahdollisuudet jota voi kuvitella...

Tuolla tavalla se kiehui mulla välisäiliössä. Piti odotella aikansa että se rauhottui, sitten virtoja päälle pois kunnes ilmalukko poistui ja pumput lähti taas siirtämään tavaraa. Ensiavuksi ongelmaan flektit täysille niin ei oireillut enää ja myöhemmin lisäsin telttapatja eristyksen välisäiliölle. Säiliö siis konehuoneessa.

kivinen 13.03.2019 07:44

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi- (Viesti 1404571)
Eli kiehuu kun tuo lämpöisiin sisätiloihin, porina käy kannussa?:confused: Vai miten se kiehuu, haihtuu vain silmissä?

Itse en ole kiehutellut bensaa kuin korkeintaan jonkun auton kaasarissa.

Kemia tässä aiheessa menee kuitenkin niin, että aineseoksessa kiehuu ensiksi alimman kiehumislämpötilan omaava aine. Yksinkertainen esimerkki on vesi-etanoliseos, kiehuu n. +78C, höyry koostuu pääosin etanolista. Kun etanoli loppuu seoksesta, kiehumislämpötila kasvaa jyrkästi kohti veden kiehumislämpötilaa.

Ihan tästä päättelemällä bensassa on jokin osa, joka kiehuu Nesteen dokumentin ilmoittamassa +20C lämpötilassa.


Sivu luotu: 06:43 (GMT +2).