![]() |
TuraOffi 2018 28.-29.9.2018
Tässä infopläjäys tulevista kinkereistä. Ilmoittautuminen aukeaa lähiaikoina.
Toivotamme kaikki kokeneet ja kokemattomat tervetulleeksi. TuraOffi 2018 28.-29.9.2018 Kisakeskus: Klopinmäen murskaamo, Huittistentie 347, 27230 Lappi Kilpailun kesto: 2 h + 14 h Kilpailun kulmapisteet: N61' 06,309 E21' 48,406 N61' 06,945 E21' 58,441 N61' 01,216 E21' 49,879 N61' 01,598 E22' 02,340 Kilpailun aikataulu: Pe: 15.00 - 22.00 Ilmoittautuminen ja katsastus 15.00 - 22.00 Kahden tunnin pikakisa 23.59 Hiljaisuus La: 6.00 Ilmoittautuminen ja katsastus (sovittava etukäteen) 6.30 Ohjaajakokous 7.00 Lähtö 21.00 Maali 20.00 - 23.00 Sauna kilpatiimeille Länsi-Euran metsästysmajalla 23.00 Alustavat tulokset 23.30 Kilpailun ja CUP:n palkintojenjako Sikaa on tulossa mut aikataulu on vielä avoin. Tilinumero: FI22 5214 0020 0392 45 / Kuramadot ry Buffet: Kilpailukeskuksessa Lapin VPK:n naiset Aukioloajat: Pe 15.00 - 22.00 La 5.30 - 22.00 Yleisöalueella buffetti. Kilpailunjohtaja: Mikko Kotiranta 050-5649 662 |
Kisakutsu:
http://ilmoittautuminen.mimmottis.ne...8kilpailukutsu Ilmottautuminen: http://ilmoittautuminen.mimmottis.ne...moittautuminen |
|
https://forums.offipalsta.com/pictur...ctureid=215691
Kisakeskusta on alettu väsäämään. Rastitkin taitaa olla mettässä. |
Mukavat 63 joukkuetta on ilmoittautunut kilpailuun. Tässä alla kuva josta näkee missä ajoalueet sijaitsevat. Tai sama parempilaatuisena pdf-tiedostona tästä.
http://ilmoittautuminen.mimmottis.ne..._sijainnit.jpg |
|
Viimevuoden menoa....
https://youtu.be/x9GVTPprTq4 Otan mukaan 2017 ja 2016 DVD:t jos joku haluaa ostella.... Muistutuksena, että 2018 ei ole tulossa. |
Mitkäs noista kuudesta alueista on niitä yleisö alueita?
|
Lainaus:
|
Yleisökartan pystyt lataamaan tästä.
Kilpailijoiden sijainnit reaaliaikaisesti tästä. Tarkempi web-kartta tästä. Kilpailunumerot Avoin luokka Nro Joukkue Ajoneuvo(t) 66 Becherovkan Ystävät TöpöPolle & Honduras 141 Väyryne racing team Mb w210 145 Harbor Cruisers Toyota Hilux 146 Team Tostanoin Mouse 147 EastSideOffroad Hilux 148 pajapeikot toyota lj 70 149 Team Pirttihirmut Mitsubishi Pajero 150 Temmitiimi JR Jamaica läjä 151 Team Kadonneet mutterit Bj40 152 Ronkainen Group volvo 153 Vannepaja Mersu 154 Kiskomattomat Ukkelit Toyota LJ 155 hulttiot mitsubishi L20 156 JPee-team Toyota landcruiser 157 Harbor Cruisers #7 Range Rover Avantgarde 158 Riisipere O-RC V2 Isorekaiset Nro Joukkue Ajoneuvo(t) 129 Kuurnapak Jeep 130 Kuramadot 1 Tosi Keltanen 131 Myrskylyhty Suzuki 132 Toiwottomat #1 Toyota Hilux 133 Team Kuravalli Susuki 134 KRM-Team Kikotin 135 PLS Racing Ry Sir Hankey 136 Kuramadot Meukow Juhon Hiluxi 137 Mutaetana LandCruiser bj42 138 Kuramadot 6/Villen Korjaamo 4x4 Toyota Hilux 139 Mutamunat Patrol 140 Kuramadot QSR G 169 Team Missisippi Pajero 142 Team Maajussit Daihatsu 143 Mudarakett Suzuki Jimny Mönkijät Nro Joukkue Ajoneuvo(t) 1 Team Kuravaanarit Arctic Cat / Yamaha 6 ATV Team PuLu Can am/Can am 7 Mookku & Vaakku Can am/Yamaha 8 Norppa & Näätä Polle & Polle 14 Mutazutarit Can-am / Can-am 15 Broken Axles CanAM Outlander / Polaris Sportman 20 Team Simahuuli 2X Can AM 21 ATV Team AivanMahtavaa 2 x Honda 26 ATV Team Estonia CanAm- Kawasaki 35 Team ViRe Honda rincon /Suzuki king quad 43 MaMi 2 x CanAm Outlander 1000 85 ATV Team Kurahousut Can-Am Outlander 570/1000 96 Van & Porvis Yamaha Grizzly 450/700 Pienipyöräiset Nro Joukkue Ajoneuvo(t) 120 Offipeikot Suzuki sj 121 kuramadot korpi lj70 122 Kuramadot #10 HILUX 123 MMR/ Team Jyrsis Suzuki SJ413 LWB 124 Kuramadot #7 Toyta Hilux 125 Team Nakertajat Safari SJ410 126 M. O. C/ Temmitiimi Suznuki 127 Team Suonsilmä Jeep Cherokee 128 Offroad team Pohjanmaan häjyt #3 Suzuki sj410 Safari Nro Joukkue Ajoneuvo(t) 36 MutaZutarit II Can-am /Can-am /Can-am 40 Pappilan sukeltajat Can am 41 Reilukerho Can Am 42 Huuhaa Team Suzuki , Arctic cat, Can-am 44 Vannepaja IV B Can am / Yamaha 159 AZIZ Sukisuki 160 Stuck As Fuck 4runneri 161 Team Fox Suzuki 162 Putlerin pörinä Mercedes 163 Syrvä kyylät Pajero 164 Mutanuijat Toyota LJ |
PLS Racing (parempi lauantai startti) on saavuttanut jo Toholammin. Enää siis vain noin 6h :D perille. Katsastamme siis la aamuna!
|
Yksi auto enää ajelee pikakisaa (Mutanuijat), muuten tänään ajavat ovat maaliin tulleita. Safarissa S36 MutaZutaris II varmasti kiroaa tällä hetkellä, heillä ei ollut noin 2h yrittämisen jälkeen yhtään rasti kuvaa. Kamera oli ollut ilmeisen vahingossa videota kuvaamassa. Ja vielä ei ole näkynyt PLS joukkueen (Pakosta Lauantai Sylettää) paikalle saapumista.
|
PLS (perhanan läski sika) on koittanut Oulusta lähtemisen jälkeen löytää huoltamoilta ATFää siinä onnistumatta. Otetaan aamulla mielellään joltain vastaan
|
Noin on laskettu pikakisan tulokset. Kukaan ei saanut täysiä pisteitä. Tulokset julkaistaan aamulla siinä 6 kieppeillä nettiin ja buffetin ympäristoon. Voin kuitenkin kertoa että tulokset ovat jo kilpailukeskuksen alueella yhdellä seinällä nähtävissä;)
Yksi rasti oli kilpailijan oman vinssin koukun / narun pituusheitto. Siinä pisimmästä etäisyydestä (rasti 718) sai 30 pistettä. Tähän pituuteen pystyi vain 2 joukkuetta. Pikkupyöräisten numero 122 - Kuramadot #10 ja pikkupyöräisten numero 125 - Team Nakertajat joilta kummaltakin löytyi selkeästi auton osien kuikkaan heittämisestä runsaasti kokemusta. Onnittelut heille:) Edit: Ai niin, vieläkään ei PLS:ää (Paatuneet Lantikan Säätäjät) racingiä ole kilpailukeskuksessa näkynyt. |
Perjantain pikakisan tulokset löytyvät tästä.
|
Maastoon on lähtenyt 63 joukkuetta. Yhden joukkueen pitäisi vielä varmasti paikalle tulla ja yhteen ilmoittautuneeseen joukkueeseen ei edes saatu eilen yhteyttä kun eivät puhelimeenkaan vastanneet.
Ensimmäinen auto, TostaNoin pääsi tekemään jo remonttia park ferme alueella. Heillä ei auto suostunut käynistymään ja akku vikaa epäiltiin. Lopulta ongelman lähteeksi kuitenkin paljastui päävirtakytkin. |
Kilpailunjohtaja oli alue 2:lla katselemassa kun 8 joukkuetta oli perustanut junan. Tarkasta henkilömäärästä ei ollut tietoa, mutta kaikki joutuivat toisiaan vetelemään, jotta possujuna pääsi kulkemaan eteenpäin aluetta. Kilpailunjohtaja ilmoitti olevansa alueen vaativuustasoon tyytyväinen;)
|
Mönkijöiden m21, Aivan Mahtavaa tuli maaliin suoraan parc fermestä. Toinen kone ei suostunut käynistymään ollenkaan. Heillä jäi valitettavan lyhyeksi tämä kilpailu.
|
Avoimen numero 152 Ronkainen Group tuli maaliin. Volvon toinen takapyöräs oli lopettanut vetämisen.
|
Maaliin tullut joukkueet: Pirttihirmut jo aamupäivällä. Kääntövarsien pultit poikki.
Nakertajat väittivät ettei pelkällä etuvedolla pärjää metsässä ja tulivat maaliin. |
Käytännössä myös Harbor Cruisers on pelinsä lopettanut, mutta vielä katselevat alueilla muiden menoa. Heiltä oli vetari paukahtanut.
|
PLS (Painetaan Lovea Sisällä) racing:illä on vielä ilmeisesti mennyt ihan ok. Tuossa reilu tunti takaperin kun nähtiin alueella, niin suurin ongelma pieni ilmavuoto, takarenkaassa ei tällä kertaa apukuljettajalla.
|
|
PLS (perhanan laiskasti starttaa) tarvisi yhden kappaleen Rangen starttimoottoreita. 3.9 bensa :D
|
PLS (Pakeni Lucaksen Savut) tuli maaliin. Starttimoottori rikki.
|
muutamat kuvat tämän päivän upotuksista...
https://markokoivunen.kuvat.fi/kuvat...Turaoffi+2018/ |
PLS (pikku likkojen saunavuoro) tuli jo aloittelemaan kylpemistä.
|
|
Kiitoksia kisasta ja kaudesta - niin järjestäjille kuin kisaajillekin. Muistorikas kisa. Enemmän ongelmia kuin missään aiemmassa kisassa, mutta myös todella paljon onnistumisen elämyksiä. Tuskin oltaisiin paljoakaan enempää pisteitä haettu ilman ongelmiakaan. Aika maksimisuoritus kahden hengen tiimille painavalla autolla.
|
Ja kilpailun rastikuvat arvosteluineen löytyvät tuttuun tapaan osoiteesta: http://4x4.mimmottis.net Valitse yläreunasta Turaoffi 2018
|
Cuppi voitto ja viides sija Joensuuhun avoimessa!
1. Ronkainen Group ja 5. EastSideOffroad. Pajapeikot 9. Kaikki samasta Isorystä. Onnee paljon teille! Ja jonniinverran muillekin! |
kiitoksia hyvästä kisasta maastot erinomaisiapikkuluokan 3 ja cupin 3 pikkupyörissäja sitten tiimi jolla sininen hiluxi toin etupyörän navan perjantai illalla pistäkää yhteystiedot mulle ni saadaa sovittuu miten/missä se napa palutettuu .
|
|
Kiitoksia kisasta. Rastien vaikeusaste loistava, oli sekä helppoja että vaativia, mutta ei kuitenkaan mitään supervaarallisia roikutuksia tullut vastaan. Haettiin jokainen vastaan tullut rasti, joka näin jälkeenpäin ajateltuna ei ehkä ollut se järkevin vaihtoehto. KRM:lle kiitoksia polttoaineesta että päästiin nilkuttamaan turpaan saaneella kalustolla nelosalueelta kilpailukeskukseen.
Jälleen yksi hylätty rasti mun ottaman huonon kuvan takia. Pitää mennä valokuvauskouluun. |
Team PuLu kiittää ja kumartaa kaikkia kauden kisajärjestäjiä ja kilpatiimejä mukavasti kuluneesta kaudesta. "Vanhoilla" sedillä alkaa olemaan pientä motivaation puutetta havaittavissa, mutta eiköhän se siitä kun taas vähän levätään ja vuosikin vaihtuu :D Toivottavasti myös pienet sääntömuutokset ja mahdolliset uudet ajoalueet toisi lisää motivaatiota. Pienenä vinkkinä kisajärjestäjille, että olis kiva jos ainakin mönkkäritiimit sais palkintojenjaossa kaksi palkintoa, kun kerran kuskejakin on kaksi ;) Nyt oon niitä jäljestä tilaillut ja palkinnot tehnyttä tahoa häirinnyt :o Mukavia kisoja on tällä kaudella olleet kaikki ja näin naispuoleisena "huolto/tiimipäälikkö-sihteeri-manageri-muonitusvastaavana" on ollut ilo huomata miten minut on otettu yhtenä äijänä mukaan touhuun :D Toinen asia mikä on ollut ilo huomata, on se, miten pyyteettömästi tiimit auttavat toisiaan luokkajaoista huolimatta. Ollaan kaikki yhtä suurta pers...perhettä :) Nyt odotetaan talvea, lunta, jäätä ja pukkia sekä lahjoja niin kyllä se uusikin kausi taas sieltä alkaa.
|
Pohjanmaan Häjyt 3 kiittää hyvin järjestetystä kisasta. Tämä kisa mentiin 2 miehen tiiminä ja touhua riitti:D
|
Kiitokset myös PSL (Piukeat sedät läkähtyy) puolesta. Hyvin meni kisa niin kauan kuin auto kesti. Ensi kauteen entistä ehommalla kalustolla.
|
Lainaus:
PLS (pirun löysä startti) sen sijaan löytyy ja ainoa mikä jäi kaduttamaan oli tuo startin leviäminen just kun oltiin pääsemässä vauhtiin :) Tackar och bockar! |
Becherovkan Ystävät kiittää ja kumartaa Kuramatoja jälleen kaikinpuolin mainiosta Turaoffista! Loppukiittelyt myös kaikille muille tämän kauden kisojen järjestäjille sekä kisakumppaneille. Avoimessa temuttiin tämä kausi lähinnä autotiimejä vastaan, mukavaa vaihtelua tulosluetteloissa.
|
Ekaa kertaa Turaoffissa paikalla olleena, hyvännäköistä settiä oli tarjolla.
Vähän kutitteli itelläkin päästä ajamaan :) T:PLS (Paskaa Lähettivät Solihullista) teamin huoltoneuvoja. |
Mukavaahan taas oli vaikka sokeana kartturina en huomannut että
oli joku ajoalue 6 jossain kaukana.. siellä ois ollu pari tuntia aikaa telmiä. Mutta eipä saunassa ollut ruuhkaa. 😁 Mutta yksi asia ihmetyttää miksi kisakeskuksen alue piti ajaa 3 kertaa eri rasteilla? Kiitos järjestäjille ! |
Lainaus:
|
Meidän tiiminkin puolesta kiitos järjestäjille ja kanssa olioille. Hyvät oli taas alueet ja kisakeskus. Yleisöalueella olisi saanut olla enemmän vaihtuvat rastit (viime vuonna oli paremmat)
Kisa menikin sitten miten meni, perjantaina särkyi pinjoni, taka kardaani ja etunavan pultit. Puolilta öin kuitenkin saatiin auto kasaan (kiitos osien lainaajille) Lauantaina saatiin sitten yksi kaatokin aikaiseksi. Olikos jo(i)liekkin tiimille jaettu pisteitä toisten auttamisesta? Vai liekö ollut huhu puhetta? Tietämättä taustoja sen paremmin mielestäni nämä kisat pitäisi ratkaista kuitenkin ajamalla |
|
Lainaus:
Huhuihin liittyen yhdellä tiimillä on aika yksitotisia kuvakulmia viimeisissä rastikuvissa ja kellonaikojen perusteella erittäin nopealla tahdilla poimittu kaikki kilpailukeskuksen rastit. Samaisella tiimillä näkyy useissa kuvissa myös erään aiemmin keskeyttäneen tiimin henkilö. Eikö olekaan niin, että keskeyttäessään kilpailija siirtyy katsojaksi? Jos järjestäjä puolestaan on hyväksynyt kesken kisaa tiiminvaihdon jo(i)llekin, niin kaipa niissäkin sääntöjen määrämien henkilömäärien puitteissa pitäisi mennä. Kaikki kunnia ja onnittelut kyseiselle tiimille hyvästä suorituksesta. Olisi varmasti ollut maukkaampaa ottaa pisteet sääntöjen mukaan ajamalla, mutta minkäs teet jos järjestäjä on muuta vaatinut - vai vaatiko. Olisi myös mielenkiintoista tietää, että mihin aikaan tämä pelastusoperaatio alkoi, jota ei voitu odotuttaa kisan loppuun tai käyttää järjestäjien kalustoa apuna? Tämä käsitys muodostettu kilpailutoimiston jonossa kuullun, facebookista luetun ja rastikuvissa näkyvän perusteella. Jos ollaan väärässä, niin ilomielin otetaan oikea informaatio vastaan. Koko Vannepajan tiimin puolesta Aki. |
Sori et vastaus kesti. Olen kirjautunut viimeksi vuonna -15
Ekana kiitokset pelastustehtävään osallistuneelle tiimille. Kyseiseen tehtävään kysyimme halukkaita ja niitä ei löytynyt. Kyseessä oli kilpailun haastavin alue. Tiimillä oli reilusti yli tunti kilpailuaikaa jäljellä joten olisivat hyvin ehtineet kerätä kisakeskuksen iltarastit. Pulassa olleet oli ollut jo kolme tuntia sateessa joten tein hätiköidysti päätöksen lähettää pelastajia paikalle. Järjestävällä taholla kun ei ollut ehjää kalustoa sinne laittaa. Joten pahoitteluni tästä. Aina näistä viisastuu. Tiimivaihdoksesta ei järjestäjällä ollut mitään tietoa. Joten tähän asiaan en pysty ottamaan kantaa. Joka tapauksessa suuret kiitokset kaikille osallistuneille! |
En minä päätöstä moiti, vaikka se sääntöjen vastainen olikin. Mitään sanomista tuskin olisi tullut, jos asiasta olisi esim. palkintojenjaossa kerrottu! Mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan. :)
|
|
Parempi myöhään kuin....
Oikein hyvää pätkää :)
|
Sivu luotu: 08:55 (GMT +2). |