Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Chit-Chat (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=172)
-   -   Ole hiljaa luuseri (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=126737)

Ex_inkkari 18.08.2014 15:24

Ole hiljaa luuseri
 
Möläytin huutonetissä hieman hintatietoja eräästä artikkelista kun pyysi tupla hintaa kaupan hintoihin :) ei tykännyt.

"Kiitos tiedostasi, valveutunut kansalainen. Sulla ei vissiin omia huolia? kun aikaa kaivella hintoja? Osta pois, sillä loppuu päänsärkysi. Karri Siren. Luuserit piiloutuu nimimerkin taakse "

0ltzi 18.08.2014 15:44

siel on niitä paljon. kerran kans mainitsin eräälle kun myi sellasta halvinta kiinalaista pulttipyssyä, salkussa ja pari hylsyä mukana. ni johki 200 euroon. on kuulemma todella laadukas ja arvokas. kuva kerto aivan muuta.

Ex_inkkari 18.08.2014 15:50

Tuolta voi seurata.

http://www.huuto.net/kohteet/pistin/326382837

ärjy 18.08.2014 16:24

"En ainakaan sinulta, pyytäisit ylihintaa siittäkin" klassikko ainesta!!!!

Timo_L 18.08.2014 16:53

No, on siellä sitten näitä kaikenmaailman yrittäjiä toisinpäinkin.
Mulla jäi rakennusprojektista ylimääräiseksi tehtaan pakkauksessa oleva käyttämätön ~1200€:n arvoinen saarekekeittiön liesituuletin (tosin itse puoleen hintaan saatu appiukon kautta). Paras tarjous mitä siitä soitettiin oli "Maksan siitä satasen, voit varmaan lähettää samalla hintaa?". Useimmat tarjosi 200-300€.. jepjep.

Rohjo siis painaa n.38kg ja on pienen vasikan kokoinen. Kylläkyllä, tottakai annan sen ilmaiseksi ja maksan vielä lähetyskulut päälle. Vitun idiootit.. :D no, tuolla Tori:ssa ja Keltaisessa pörssissä yms. niitä kyllä riittää.

JiiPee 18.08.2014 16:59

Hintapyynnistä avautuminen myynti-ilmoituksessa on yleensä aika takuuvarma tapa saada palautetta... :o ;)

Heguli 18.08.2014 17:50

Huutonetin kautta on tullut hävitettyä paljon tavaraa ja onpa sieltä tullut ostettuakin kaikenlaista. Välillä ihmetyttää noi hintapyynnöt, monella ei ole minkäänlaista havaintoa realistisesta hintatasosta. Aikanaan koitin tinkailla ja perustella hinnan alennusta mutta harvoin se tuotti tulosta. Nykyään oottelen rauhassa, kyllä se oikea tuote oikealla hinnalla tulee ajan kanssa vastaan.

Paras oli yksi sohva, jonka sai Sotkasta uutena hintaan 350 e. Emäntä pyysi pari vuotta vanhasta 400 e eikä suostunut tinkaamaan, koska hän oli maksanut sohvasta ostohetkellä tuon 400. Eikä kaupoissa voi tehdä tappiota :cool:

Porvoon Hilma 18.08.2014 18:01

Minä ihmettelen toisinaan joitakin myynti-ilmoituksia. Hinta ihan taivaassa ja sama kama myynnissä kuukausitolkulla. Ootellaan jos joku kävisi pyydykseen :)

Itte ei jaksa kaikkea turhaa kamaa pitää nurkissa, pois vaan heti kun ei tartte ja hinta sen mukaan, että menee kaupaksi.

hazzinen 18.08.2014 18:17

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Porvoon Hilma (Viesti 1153448)
Minä ihmettelen toisinaan joitakin myynti-ilmoituksia. Hinta ihan taivaassa ja sama kama myynnissä kuukausitolkulla. Ootellaan jos joku kävisi pyydykseen :)

tämmöstä harjoittaa useasti mystinen tojota-mies. =0)#

ps. nyt tulee varmaan kaikkien viha niskaan ja nimimerkki kuivumaan 13 vuodeksi...

Porvoon Hilma 18.08.2014 18:29

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja hazzinen (Viesti 1153454)
tämmöstä harjoittaa useasti mystinen tojota-mies. =0)#

ps. nyt tulee varmaan kaikkien viha niskaan ja nimimerkki kuivumaan 13 vuodeksi...

Jaa, en tiiä, joitakin kulkuneuvoilmoituksia oon seuraillut, muilla palstoilla :)

helmapelti 18.08.2014 19:08

Kansalaisvelvollisuuteen kuulu paljastaa huijarit ja kertoa kaikille kuinka mittaamattoman arvokkaita kaikki toyota merkin omaavat tuotteet ovat. Toyota tekee pojista miehiä jos vähintään 10v. sellaisen pystyy ominvoimin pitämään tieliikennekelpoisena.
Isäni sairasti saabismia mutta landcruiserini muutti kaiken, nyt hänellä on aygo.
Ja hän on mies.

eilhik 18.08.2014 19:09

Onhan näitä M62 maastopukuja myydään 50eurolla ja uusia saa SA-kaupasta 10,llä takki ja 10,llä housut eli 30euron voitolla no ostaa kuka tahtoo mutta samalla tyylillä myydään ebaystä ostettu ja tilattua tavaraa kertoimet vielä pahemmatkin.

JiiPee 18.08.2014 20:22

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja eilhik (Viesti 1153471)
Onhan näitä M62 maastopukuja myydään 50eurolla ja uusia saa SA-kaupasta 10,llä takki ja 10,llä housut eli 30euron voitolla no ostaa kuka tahtoo mutta samalla tyylillä myydään ebaystä ostettu ja tilattua tavaraa kertoimet vielä pahemmatkin.

No jos vaikka Hesasta lähtee Hämeenlinnaan SA-kauppaan (lähin) ja auto imee sillä matkalla vaikkapa 10 litraa bensaa per sivu, niin se 30 euron ero kutistuu kauppareissulla aika pieneksi... ;)

sisua45 18.08.2014 20:31

Muija on myynyt huuto-netissä lastenvaatteita pois. Huutavat siisteistä talvihaalareista saman kuin uutena, tai vähän enemmän. :)

rane58 18.08.2014 20:53

Tarvii nyt periferioihin lähteä....
 
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja JiiPee (Viesti 1153510)
No jos vaikka Hesasta lähtee Hämeenlinnaan SA-kauppaan (lähin) ja auto imee sillä matkalla vaikkapa 10 litraa bensaa per sivu, niin se 30 euron ero kutistuu kauppareissulla aika pieneksi... ;)

-Onhan Varusteleka ja Salainen agentti nyt ainakin kun myy army-rompetta lähempänä....:cool:

nalle00 18.08.2014 21:01

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja eilhik (Viesti 1153471)
samalla tyylillä myydään ebaystä ostettu ja tilattua tavaraa kertoimet vielä pahemmatkin.

No joo. Eipä ne katteet oo sen rumemmat kun esim normi varaosamyyjällä joka tila halvalla ulkomailta ja myy suomessa voitolla. Bisnestä se on pienikin bisnes

KerT 19.08.2014 04:42

Törmännyt myös näihin jotka myyvät ebay tavaraa huuto.netissä.
Myyjällä ei edes ole ostohetkellä tavaraa vaan tekee tilauksen ebaysta sitten kun joku on huutanut sen.

Ostin joskus 5v sitten jonkun tietokoneen osan huuto.netistä.
JA 4 viikkoa myöhemmiin tuli paketti kiinasta. :)

Kekkeruusi 19.08.2014 06:16

hiukka offtopic mutta tää oli aika huippu, kahdessa kaupassa pieni hintaero :D

https://www.mso.fi/kauppias/Kodinval...laisin/2858053


http://www.netanttila.com/shop/fi/ne...kruunu-5855739

Kaitsu67 19.08.2014 12:33

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Kekkeruusi (Viesti 1153576)
hiukka offtopic mutta tää oli aika huippu, kahdessa kaupassa pieni hintaero :D

https://www.mso.fi/kauppias/Kodinval...laisin/2858053


http://www.netanttila.com/shop/fi/ne...kruunu-5855739

Tulee kato kunnon katteet, kun tilaa nettianttilasta halvalla ja myy omalla sivullaan hölmöille kalliilla :D

EDIT: Niin, itsellä Huutonetistä ja Torista onneksi vain positiivisia kokemuksia ostajana kuin myyjänä

Gary Grand 19.08.2014 12:56

Hintahtavaa toimintaa on Pumppulohjallakin..
Valmistajan sivuilla hinta Isku-Jet 350R vesiölle on 1384,00€, vapaasti tehtaalla ja netrauta myy samaa pakettia jälleenmyyjänä hintaan 995,00€.. ja ilmaisella toimituksella.

No, ei ollut koko pakettia aikomustakaan ostaa, mutta varaosia katellessa pisti silmään(Auh!):mad:

Kovakalu69 19.08.2014 23:12

Yrittäkää neuvotella veneenmyyjän kanssa hinta aikuisten oikeasti realistiselle tasolle.
Haukkuvat törkeeksi tinkijäksi, vaikka itte yrittävät nyhtää veneestään 100% voittoa :-D

Nerd-O 20.08.2014 07:05

Enemmän itseä häiritsee nämä todella kummalliset ostajat mitkä soittaa tuotteesta. Kyselevät kaiken siitä ja ovat valmiita tulemaan hakemaan tuotteen. Joku juttu pitää aina selvittää tai muuten vain pitää niitä varattuna. Sitten niistä ei enää kuulu mitään. On nimittäin neljän ostajan kanssa käynyt tuo sama juttu ja nämä neljä ovat ainoat ketkä on kysellyt Hyndaikkelin vanhoja nakkeja. No onneksi eivät ole tulleet potkiin niitä renkaita, mut kyllä silti vähän kummastuttaa että miksi vaivautua edes soittamaan jos ei kerran ole varaa hakea niitä? Jokaisen kanssa vielä päästy hinnastakin sopuun.

Eskimo 20.08.2014 10:55

Kyllähän nykymaailmassa on ostajan homma selvittää kamppeen markkina-arvo niin ei tarvi palstoilla itkeä.

Vanha hyvä sanonta "ei se pöljä oo kuka pyytää" toimii edelleen :)

Tietysti myyjä voi toimia fiksusti tai vähemmän fiksusti jos jää kiinni hintavedätyksestä...

axu87 20.08.2014 18:56

Juuri katselin kun joku myy bahcon uutta isoa räikkäsarjaa hintaan 200€, ilmossa luki uusi vastaava 299€ kaupassa. Vuosikaudet on tuon ison sarjan saanut n180€ ja jo sitä uudempaa mallia missä on kaikki kolme räikkäkokoa, myi paikallinen työkaluliike tarjouksella 149€... Joskus vaan naurattaa ja joskus jopa ketuttaa kun ihmiset on niin tyhmiä...

Ex_inkkari 20.08.2014 19:48

Tämä onkin sitkas yksilö, kauhea vaahtoaminen vielä päällä...

JiiPee 20.08.2014 20:37

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja rane58 (Viesti 1153531)
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja JiiPee (Viesti 1153510)
No jos vaikka Hesasta lähtee Hämeenlinnaan SA-kauppaan (lähin) ja auto imee sillä matkalla vaikkapa 10 litraa bensaa per sivu, niin se 30 euron ero kutistuu kauppareissulla aika pieneksi... ;)

-Onhan Varusteleka ja Salainen agentti nyt ainakin kun myy army-rompetta lähempänä....:cool:

Tosiaan - jälleenmyjiä on lähempänä. Hinnat tosin on väkisin vähän korkeamalla, kun SA-kaupan oma asiakas maksaa saman kuin jälleenmyyjä. SA-kaupalla ei oikein ole jällenmyyjäalennuksia.

0ltzi 23.08.2014 21:18

näköjää vielki tarjolla http://www.huuto.net/kohteet/nu-air-...aton/325548564

siitä halvalla hyvä pyssy :D

BJ-40/76 24.08.2014 11:47

Bisnes on bisnestä
 
Ja perusidea on se, että ostetaan halvalla ja myydään kalliilla. joko samana taikka vähän muokattuna.
Esim. kaljapullo/-tölkki: kaupassa maksaa kylmiössa litralta paljon enemmän, kuin lämpimänä sama valmiste; litrahinta 0,5 Litran pakkauksessa paljon kalliimpi, kuin 0,333 Litran pakkauksessa.
Ja sitten kun se myydään avattuna/kaadettuna mainos/muovituopissa ja tarjotaan muovijakkaraa istuimeksi, litrahinta on jo n. 5 kertainen.... ja aika moni näyttää ostavan:cool:
Vielä mielenkiintoisempi arvonnousu on vedellä ravintolassa; kraanavettä myydään aika suurella katteella (jos esim. puolet hinnasta laskettaisi raaka-aineelle)

Ex_inkkari 24.08.2014 11:58

Hinta nyt 60€ :) varsinainen sankari..

http://www.varusteleka.fi/fi/product...luveitsi/19171

[http://www.huuto.net/kohteet/taistelu-veitsi/327462420

Walto 25.08.2014 12:41

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja 0ltzi (Viesti 1154772)
näköjää vielki tarjolla http://www.huuto.net/kohteet/nu-air-...aton/325548564

siitä halvalla hyvä pyssy :D

näyttää uhkaavasti samanlaiselta, joka tuli kompuran kylkiäisenä k-raudasta. 100% paska.:D

0ltzi 25.08.2014 18:55

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Walto (Viesti 1155221)
näyttää uhkaavasti samanlaiselta, joka tuli kompuran kylkiäisenä k-raudasta. 100% paska.:D

kovin näyttää samalta kun tämä http://www.biltema.fi/fi/Tyokalut/Pa...arja-12-17353/

:D

Tomppaa_ 25.08.2014 19:04

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja 0ltzi (Viesti 1155322)
kovin näyttää samalta kun tämä http://www.biltema.fi/fi/Tyokalut/Pa...arja-12-17353/

:D

Paitsi että tuossa ei tule edes tuota salkkua :D

BJ-40/76 25.08.2014 20:09

Jos haluaa hyvän ja halvan, osta ensin halpa...
 
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja 0ltzi (Viesti 1155322)
kovin näyttää samalta kun tämä http://www.biltema.fi/fi/Tyokalut/Pa...arja-12-17353/

:D

Ei täysin susi, jos tuo on sama biltaman pyssy mikä minulla, reipas 20v? harrastekäyttöä...
pääsääntöisesti ilman vedeneroitinta, öljynä olen tiputellut liittimestä sisään moottoriöljystä crc 5-56:een.... alkuperäinen öljystin vielä käyttämätön (lisää pyssyn kahvan pituutta n. 5 senttiä!)

Ja 10kg paineisella kompuralla olen ajanut suoraa ohi paineensäätimen, pirun pahan ääninen, mutta edelleenkin kukkuu tyydyttävästi, siis paljon pienemmällä hiellä aukeaa pultit, kuin kamasan taikka bahcon 1/2" räikällä. ja jos tuo ei jaksa hakata auki, niin reilun puolimetristä voimaväännintä kehiin; Ja pitää pitää mielessä, että uushankintahinta on vaan 30e. Monesti on käynyt mielessä kunnon pulttipyssy, mutta kun ne maksaa alkaen hinnaltaan 10x enemmän.
Siis tuo on halpa, ja hyvää haluttaisi, mutta tuo n.300e on lannistanut, varsinkin, kun se hyväkään ei kestä epäpuhtauksia....

0ltzi 26.08.2014 19:36

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja BJ-40/76 (Viesti 1155360)
Ei täysin susi, jos tuo on sama biltaman pyssy mikä minulla, reipas 20v? harrastekäyttöä...
pääsääntöisesti ilman vedeneroitinta, öljynä olen tiputellut liittimestä sisään moottoriöljystä crc 5-56:een.... alkuperäinen öljystin vielä käyttämätön (lisää pyssyn kahvan pituutta n. 5 senttiä!)

Ja 10kg paineisella kompuralla olen ajanut suoraa ohi paineensäätimen, pirun pahan ääninen, mutta edelleenkin kukkuu tyydyttävästi, siis paljon pienemmällä hiellä aukeaa pultit, kuin kamasan taikka bahcon 1/2" räikällä. ja jos tuo ei jaksa hakata auki, niin reilun puolimetristä voimaväännintä kehiin; Ja pitää pitää mielessä, että uushankintahinta on vaan 30e. Monesti on käynyt mielessä kunnon pulttipyssy, mutta kun ne maksaa alkaen hinnaltaan 10x enemmän.
Siis tuo on halpa, ja hyvää haluttaisi, mutta tuo n.300e on lannistanut, varsinkin, kun se hyväkään ei kestä epäpuhtauksia....

Pari kertaa käyttäny mut eihä niil oo saanu edes pyöränpultteja auki :D ite oon ostanu wurttilaisia n.100e hintaan huutonetistä.

rane58 26.08.2014 22:10

Pistää tuollainen vihaksi!
 
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Ex_inkkari (Viesti 1154887)

-Eikö niitä ostajia voi mitenkään varoittaa tuosta koijarista...? :mad:

Ex_inkkari 27.08.2014 06:43

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja rane58 (Viesti 1155685)
-Eikö niitä ostajia voi mitenkään varoittaa tuosta koijarista...? :mad:

On sinne joku onneksi jo laittanut aiheesta viestiä.

2x4WD 29.08.2014 17:54

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Porvoon Hilma (Viesti 1153448)
Minä ihmettelen toisinaan joitakin myynti-ilmoituksia. Hinta ihan taivaassa ja sama kama myynnissä kuukausitolkulla. Ootellaan jos joku kävisi pyydykseen :)

Itte ei jaksa kaikkea turhaa kamaa pitää nurkissa, pois vaan heti kun ei tartte ja hinta sen mukaan, että menee kaupaksi.

Tää on rasittavaa kun jotain etsii oikeasti ja sitten joutdut selaamaan sata kertaa samat ilmoitukset kun jotain viikon parin välein kattelee.

helmapelti 29.08.2014 18:09

Voihan sitä innokkaimmat nettiaddiktit pyörittää jotain ostajamyy bisnestä ja ettiä jotain tavaraa myytäväksi.
Löytää vaikka renkaat ja varaa ne ja yrittää myydä jollekin eteenpäin voitolla ennenkuin ostaakaan. Kuluja kun ei tule jos aika ei maksa.
Tuohan on yleistä että kiinassa samaa tuottetta myydään tuhannella eri hinnalla ja hinnat elää kokoajan, sieltähän e-villenkin romut tulee suoraan kiinan paketissa. Kun sain viallisen tuotteen niin eivät voineet väittää vastaankaan kun eivät pakettia nähneetkään, heitä kuitenkin velvoitti suomen säännöt ja lopulta kaikki rahat sain takaisin.

Mutta mitä teet jos tilaat supertietokoneen kiinasta tonni halvemmalla ja saat pelkät kuoret?

2x4WD 29.08.2014 18:11

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja rane58 (Viesti 1155685)
-Eikö niitä ostajia voi mitenkään varoittaa tuosta koijarista...? :mad:

Olen usein siis monesti silloin kun käytin huutonettiä antanut ylläpidolle palautetta jos on ollut sääntöjen vastainen viesti. Riippuu nyt siitä onko. Mutta ainahan tuo koijari kannatta ilmoittaa verottajalle. Verottaja kyllä muistaa jos on jäänyt uudesta tavarasta verot maksamatta pahimmillaan saa vielä alvit päälle.

sisua45 30.08.2014 01:20

Hinta putoo... http://www.huuto.net/kohteet/taistelu-veitsi/327904598

H&K 30.08.2014 13:30

Voi homma mennä toisinpäinkin. Laitoin rikkinäisen veneenmoottorin myyntiin nettiveneeseen. Yksi ilmoitti ostavansa sen pyyntihinnalla. Sen jälkeen muutamat ilmoitti maksavansa moottorista enemmän kuin olin pyytänyt, sanoin että voi voi olen jo sopinut kaupat moottorista. Yksi haukkui mut luuseriksi ja sanoi että tollaset idiootit ei selviä elämästä kun ei ymmärrä rahanarvoa, hän kun kerran maksaisi moottorista enemmän ku se ensimmäinen ostajaksi ilmoittautunut...

Eli Minä ja Inkkari ollaan molemmat luusereita... :)

rane58 30.08.2014 13:39

Meitä luusereita on paljon.
 
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja H&K (Viesti 1156622)
Voi homma mennä toisinpäinkin. Laitoin rikkinäisen veneenmoottorin myyntiin nettiveneeseen. Yksi ilmoitti ostavansa sen pyyntihinnalla. Sen jälkeen muutamat ilmoitti maksavansa moottorista enemmän kuin olin pyytänyt, sanoin että voi voi olen jo sopinut kaupat moottorista. Yksi haukkui mut luuseriksi ja sanoi että tollaset idiootit ei selviä elämästä kun ei ymmärrä rahanarvoa, hän kun kerran maksaisi moottorista enemmän ku se ensimmäinen ostajaksi ilmoittautunut...

Eli Minä ja Inkkari ollaan molemmat luusereita... :)

-Ainakin olette REHELLISIÄ sellaisia... ;)

Murros 25.11.2014 12:18

Onneksi googletin
http://www.huuto.net/kohteet/pistin/339390477


Sivu luotu: 00:16 (GMT +2).