![]() |
Lastu tilattu kdj 120 :seen
Tilattiin iskän toyotaan lastu Racechip.de:ltä. Vanhat arvot on 163hp/343nm uudet 215/435nm. Onko kokemuksia? Olipas nopee palvelu,tilaus tuli vuorokaudessa postiin. Asennus pitäis kestää 5 min. Huomenna ehkä asennetaan.
|
Kyllä viiteen minuuttiin menee vähän hätäilyks, saattaa katketa vanhalta satiaiselta jalkoja :/
|
onko tämäkin "lastu" niitä huijaus laatikoita ? Kyllä kai sellasen boksin liittimien väliin viidessä minuutissa laittaa :D Sitten alkokin ongelmat joita ei viidessä minuutissa ratkase :D aika näyttää kuinka pelaa ;)
|
Lainaus:
|
Hyvin nuo toimii.
|
http://www.racechip.de/chiptuning/to...d-4d-110kw.php
kovat olis lupaukset tohon mun nykyseen 2,2 d4d avensikseenki 193hv/400nm nykysten 150hv/310 tilalle. ja kulutus muka putois 1L/100km. sillähän pääsis muka sitte jo matka-ajossa alle neljään litraan satkulle :D |
Lainaus:
Eiköhän noi pelaa merkistä riippumatta suht samalla lailla. Meitin Corollassa (Verso 85 kW) Steinbauerin purnukka kiinni ja 70 tkm monotettu sen jälkeen. Nyt taulussa 460 tkm. Steinbauer ei nosta (netistä gooletettuna) railipainetta, en tiedä noista. Painetta nostamalla saattaa tulla ennen pitkää ongelmia ruiskupuolen osien kestävyydessä. |
NO berkele :D Olin jälleen kerran väärässä asian suhteen :o
|
Lainaus:
|
Jeep KJ 2.8 CRD toimi hyvin ja persedynon mukaan tuli Italotiisseliin eri elo!
|
Onkos Ahku saanu jo sipsin paikalleen? Kokemukset kiinnostaa juurikin 120 LC:n osalta...
|
onko jo asennettu?
|
No niin, lastu asennettu alkuvaikeuksien jälkeen.Lastu tuli väärällä johdolla ja se sopi väärään paikkaan. Muutaman emailin jälkeen selvis se johtoongelma ja uusi johto tuli päivässä. Veli kävi ajeleen ja sano että ero on huomattava vakioon. Täytyy kokeilla ite huomenna. Kerron sitten lisää.
|
Suosittelen lämpimästi.Ei oo hinnalla pilattu.Nyt reagoi kaasuun ärhäkämmin vetää ihan kivasti isommallakin vaihteella. Kuski, joka on enemmän ajellu huomaa eron vieläkin paremmin. Asennus on erittäin helppo. 163hp malliin sopii 6 pinninen johto ekaks tuli 3 pinninen ja sen saa liitettyä, mutta väärään paikkaan. Ei onneks aiheuttanu vahinkoo.
|
Teittekö mitään tarkempia mittauksia vai onko muutos havainnoitu ihan vaan perstuntumalla ? Vaikka omatoimisten kiihtyvyysmittausten virhemarginaali on aika iso niin olisi kiva kuulla suunnilleen miten suorituskyky muuttui.
|
Mittaukset jatkuu kun saadaan vähän pitoo.;)
|
Muista kirjoittaa sittenkin kun hajoaa ;D
Kannattaa olla nyt tarkkana, että pysyy öljysihti auki ja hihnapyörät ehjänä! T:Joskus kamalaa nähnyt! |
onkos käyttökokokemuksia tullut enemmän reiscips lastuista? nostaako railipainetta vai millä tapaa tehoo lisää?
|
Racechippi asennettu tuohon RAV4 2.0 d4d myllyyn. Palvelu pelasi ja sähköpostilla olivat yhteydessä kun paketti oli suomessa noudettavissa. Myös pyytelivät tarkistamaan konehuoneesta johtosarjaa ja liittimiä että tulee kerralla oikea johtosarja. JA hyvät paperit tulee mukana niin säätöön kuin asennukseen. Laadukkaan oloinen paketti 129 euroon.
Eron huomaa tuossa juurikin 80 ja 100 vauhdissa ohituksissa. Olihan siellä moniakin lastumerkkejä ja halvempiakin, mutta jotenkin tuo racechipin sivustojen laajuus ja laatu vakuutti tilaamaan. tuotannostakin oli esittelyvideoo yms. Aika näyttää miten luotettavuuden käy, tosin eihän nuo kaikista luotettavimpia enää ole muutenkaan. Pitkän ajan keskikulutus tipahtanut nyt viikon ajelulla 0.1 LItraa mittariston mukaan. |
Miten toimii automaattilootan kans? itellä ois automaatti ave3 d-cat 150hp, mutta ee oo tuolle 150hp omaa chippiä. Käy varmaan 177hp chippi sitten, melkein kysästä ihan racechipistä.
|
Lainaus:
|
Lainaus:
|
Lainaus:
On avessa dpf ja on racechipin sivuilla kyseiseen autoon saatavana boxi. Nii uskaltaako tuota boxi sitten ottaa, jos ruppee vikavalot välkkyy. Eihän se ku kokeilemalla selviää.:D:D |
Uudempaa tekniikkaa....?
Lainaus:
Ja koneen tietokone yrittää laskea kulutusta tuosta "esi tiedosta"? siis jos auton ecu pyytää 123 annoksen, ja huijaus poksi toimitaa 135 annoksen niin ajotietokone tulkitsee tuon annoksen olleen 123; siis todellista pienemmän? No, ei ne auton alkuperäisen boksin kulutuksetkaan ole läheskään aina totuus... |
ohjelmoida voi kaikki 1,4 D4D vuosimallista riippumatta ja osan 2,0 D4D alkaen 2010 vuodesta.
http://www.optimoiautosi.fi/ |
Lainaus:
|
Sivu luotu: 10:56 (GMT +2). |