View Full Version : välijäähdyttimen puhdistus hapettumista
mettäsika
12.06.2012, 20:45
nyt taas tarvis hyviä ideoita. elikkä tossa olis alumiininen välijäähdytin joka on erittäin pahasti hapettunut , pystyykö sitä puhdistamaan hapettumista muuten kuin hirveällä hiomisella ... pystyiskö sitä kenties sitruunahapolla puhdistamaan.
tarkoitus olis kuitenkin maalata toi niin mitään kiiltävää pintaa ei tarvitsis tulla.
Samsonite
12.06.2012, 21:55
Fosforihappo toimii ainakin.
sitruunahappo ei tehoa alumiiniin..sooda tai lasikuulapuhallus niin tulee nätti pinta.
petroman
13.06.2012, 01:01
Kodinputkimiestä tai muuta emästä. Eikä jätä lillumaan "yön yli".
Testasin putsata köykämiini-kikkareita kerran 25% lipeällä, niin joutui ottamaan taka-askelia kun reagoi ärhäkämmin, kuin odotin.
Sirernog
13.06.2012, 06:22
Autoglymin vannehappo toimii kans todella hyvin tollassissa hommissa.
lipeällä ainaki lähtee. ja jää harmaa pinta. on sitten todella vaarallista kamaa! että ainakin suojalasit ja suojahanskat jos sillä pesee.
petroman
15.06.2012, 08:26
lipeällä ainaki lähtee. ja jää harmaa pinta. on sitten todella vaarallista kamaa! että ainakin suojalasit ja suojahanskat jos sillä pesee.
Joo. Lipeä saostaa silmien valkuais-aineet, ja eipä tarvi enää katsella mtn sen jälkeen. Iso plussa kunnollisille suojalaseille ym. suojavälineille. Töissä meillä käytössä naamiomallin lasit, teflon-käsitelty puku, kyynärpäihin ulottuvat hanskat, nauhattomat/vetoketjuttomat saappaat, kypärä(mahd. visiirin kanssa),,,,
Käsiin kasvaa tuurillaan uusi nahka syöpyneen tilalle, mutta silmiä ei vieläkään saa uusia.
Tuo lipeä mielestäni vittumaisempaa kamaa, kuin esim 93% rikkihappo. Rikkihappoa pystyy laittamaan tipan paljaalla kädellä kielelle, mutta teeppä sama lipeällä. TAI SIIS ÄLÄ TEE!!!!
Tarkennusta: Älä Kokeile kumpaakaan edellä mainituista.
Ja jotku vielä syö lipeäkalaakin joulupöydässä. :eek: :p
Kaveri uitti volvon lohkon lipeässä. Siitä tuli kuin uusi, ruosteet, maalit yms paskat lähtivät pois. Tais olla B20 patarauta lohko.
Eräs toinen heppu uitti toyotan 16-reikästä kantta lipeässä, ja sehän oli siis alumiinia. Ohjurit, pakosarjan vaarnat, ja seetirenkaat kiilsivät puhtautta. Olivat kuin uusia. Ainoa vika oli vaan, että niitä oli liuennut kannesta altaan pohjalle... :D:D:D
Tämä tapahtui paperitehtaassa 90-luvulla.
konetisiaine on kans aika kovaa putsaus ainetta kun antaa useamman tunnin vaikuttaa, eikä ihan niin ärjyä ainetta käsille ja silmille, mutta alumiinistä kyllä kiilto ja paska lähtee.
oksaalihappo sil oon itteirrottanu hapettumii alumiinista