View Full Version : fronius hitsauskoneet
keikkahitsi olisi vaihtolistalla.onko kansalla kokemuksia froniuksen koneista ajattelin mallia tp 1500 kaapelit vaihdetaan luonnollisesti parempiin heti kättelyssä.
Samsonite
29.04.2012, 13:17
140 A Froniuksen invertterillä oon hitsannut muutaman kilon tappeja ja ei oo valittamista. Säilytetty vuosikausia k.o. konetta erittäin kosteissa ja tärisevissä olosuhteissa eikä mitään häikkää. Uskaltaa suositella kyllä.
Miksei Minarccia ?
Itellä pari froniusta ja eipä ole onkelmia ollut kertaakaan. Todella hyviä koneita!
Joo, hyvä peli, vaikka en mikään metallimasteri oo, yli 10 v kulkenu mukana. Pudottaa ei kestä, menee joku kortti rikki ja maksaa enempi ku uus kone. Ja mitä itse arvostan on ns upseerivarma ominaisuus että jos "tarttuu" kiinni niin ei ala puikko hehkumaan.
ns. kerma perseitten koneena tunnetaan täällä päin :D
KingKong
29.04.2012, 20:49
muistaakseni kaverilla just fronius. toimii myös agrin perässä mitä ei voi kaikista sanoa...
juu pelaa agrikaatin perässä ja ihan verkossakin piiitkillä jatkojohdoilla. Eipä huonoa sanottavaa koneesta ole.
chief360
02.05.2012, 19:29
osta ennemmin kempin minarci. hinnaaltaan lähes samoja ja kemppi palaa vielä 100 metrisellä roikallakin. viime kesänä ol parhaimmillaan melkein 140 metriä sekalaisia roikkia ja silti puikko palo mukisematta.