PDA

View Full Version : Pajero ohjaus jäykkä


pökö607
16.03.2012, 22:38
Eli viisaita neuvoja tartten... Ongelman kohde -86 2.5 td ic pitkä pajero, alla 33tuumaset12,5 leveet renkaat. Talvella eli lumisella/ jäisellä alustalla ei mittää onkelmaa. Mut nyt kun tiet sulaneet niin ilmeni onkelma et kun tarvii reilummin kääntää rattia niin tulee kohta jolloin tuntuu et ohjaus tehostin putoo pois pelistä... Normaali ajos eli kapeella käyttöalueella ei ongelmaa, vaan silloin kun tarvii esim pihaan kääntyä. Ja vain asfaltilla ja molempiin suuntiin sama. Simpukan vaihtanu, pumpun vaihtanu(molemmat kyl käytettyjä) raidetangon päät uudet. Nivelis en huomannu väljää missää.... Missä vika?

khonkonen
16.03.2012, 22:54
Oisko tehostimen putki menny läjään?

Mulla tuli joku risu keulasta pohjapanssarin väliin ja litisti putken niin oli samanlaiset oireet. Tosin pumppu vikisi niin pirusti kun käänsi renkaita.

pökö607
16.03.2012, 23:17
Täytyy tarkistaa, mut ihmeellinen vika tuo on...

Flugfiske
17.03.2012, 10:39
Onkos sulla nestettä pumpussa? Noi pajen tehostajanputket tahtoo ruostua ja tihuttaa ölpät vähiin. Sen kyllä kuulee sitte kääntäessä siitä jurnuttavasta äänestä, kun neste vähenee. Putkia ei kannata ostaa dimangitiskiltä, vaan teettää hydrauliliikkeessä letkusta, maksaa muutaman kympin.

pökö607
17.03.2012, 15:51
On ölppää kyl..,

Black Bear
17.03.2012, 19:43
Päässyt/jäänyt jostain ilmaa sekaan. Mun pajessa oli vastaavia ongelmia, kun oli täyttösäiliöstä pumpulle menevä putki murtunut ja sieltä ottanut ilmaa sisään. Sitten kun sai kaikki ilmat pois, niin rupes pelaan normaalisti.

pökö607
18.03.2012, 00:09
Okei, täytyykin koittaa ilmata kunnolla, kai se käynnis olles ilmataan, ja laidasta laitaan kääneellään vai?

Black Bear
18.03.2012, 18:32
Okei, täytyykin koittaa ilmata kunnolla, kai se käynnis olles ilmataan, ja laidasta laitaan kääneellään vai?

Just näin ja mä nostin vielä maastotunkilla koko keulan ilmaan, niin oli kevyt käännellä.Olihan sulla oikeat ohjaustehostimeen tarkoitetut uudehkot öljyt sisällä?

pökö607
30.03.2012, 21:35
Ohjaus tehostin vaihdettu, apusimpukka vaihdettu, raidetangon päät vaihdettu, simpukka vaihdettu... Ei häviä vika, eli osan ratin liikkeestä tehostin toimii, mutta kun enempi tarvii kääntää esim. Pihaan nii tehostus lakkaa ja hampaat irvessä saa kääntää. Mut lumella ja jäällä ei ongelmaa ole?? Missä vika? Apuja kaivataan! Kai ny tehostimen pitäs jaksaa vaik ois isommatkin renkaat!

pökö607
31.03.2012, 18:31
Tänää taisin keksiä selityksen tuolle"vialle"!!??
Mullahan on etuperässä lukko, se keltä ton rotiskon ostin eisiitä maininnu mitää, ja en sitä ennen tätä päivää ole itekä huomannut... No sehän on tietty mukava ylläri, täytys viä kattoo et oidko viä 8"etup. ;)

cybress
31.03.2012, 19:11
Tänää taisin keksiä selityksen tuolle"vialle"!!??
Mullahan on etuperässä lukko, se keltä ton rotiskon ostin eisiitä maininnu mitää, ja en sitä ennen tätä päivää ole itekä huomannut... No sehän on tietty mukava ylläri, täytys viä kattoo et oidko viä 8"etup. ;)


sehän mahtaa sitte olla bensa mallin etuperä...

opro
31.03.2012, 22:08
vai mallia kemppi?

pökö607
31.03.2012, 23:40
Ei se kai kemppi sentään ole, sen verta välystä keskenää pyörillä kun niitä liikutteli. No viäläkun taka perän kirraa ni sittenhän pajeroki on 4veto;)

kaitsu
01.04.2012, 13:07
Onkos se muuten jäykkä takavedollakin?? Jos on, ei se lukko vaikuta paskaakaan.....