View Full Version : Hyytyneen diesel auton elvytys
Alkoi tuossa eilen Nissanin SD23 kone pätkimään ja osoittamaan hyytymisen merkkejä kesken ajon.
Siihen asti pelas hyvin, kunnes kävin tankkaamassa ABC-asemalla dieseliä. Parin kilometrin jälkeen tankkauksesta alkoi tuo nykiminen ja pätkiminen, kävi jo mielessä että mitä kura se ABC myy. Pääsin kuitenkin autolla lämmitystolpan ääreen.
Nyt aamulla kokeilin käynnistää autoa roikan päästä mutta ei jaksa käydä kuin pari sekunttia ja sitten hyytyy ja sammuu.
Kysymys kuuluukin, miten olette hyytynyttä diesel autoa elvyttäneet?
Riittääkö esim. tyhjennän suodattimet ja huuhtelen ne bensa/diesel sekoituksella sekä laitan tankkiin bensalla terästettyä dieseliä?
Paljonko bensaa uskaltaa yleensäkin dieselin sekaan laittaa että ei tule suurempi vitutus eli moottorivaurio vastaan? Jostain muistelen että ainakin ennen vanhaan käyttivät kaksitahtibensaa dieselin lisänä talvella, jonka pitäisi voidella suuttimiakin kuivempaa talvilaadun dieseliä käyttäessä.
Vai kannattaako suosiolla pitäytyä ihan noissa kaupan jäänesto aineissa?
Tukkiiko parafiini suodattimet niin että tuo huuhtelu ei tehoa? Mielessä kävi myös suodattimien irroittaminen ja lämmittäminen esim. kuumailmapuhaltimella. Irroittaako tämä kiteytyneen parafiinin suodattimista, vai onko sama mennä suosiolla suodatin ostoksille?
Suodattimet vaihdoin syksyllä uusiin. Sen jälkeen ei ole tosin vedeneroitinta tullut tyhjennettyä, ja kohtuu tyhjällä tankilla on tullut ajeltua joten voi olla hyvinkin kondenssivettäkin järjestelmässä. Vedenerottimen valo ei ole ilmoittanut ainakaan että vettä olisi suodattimissa liikaa, mutta valon toiminnastakaan ei ole varmaa tietoa.
tekniikkamies
28.01.2012, 10:41
Hyytymisongelmat tullut tutuksi, mitä jos laittas uuden polttoainesuodattimen ja huolehtii ettei epäilyttävää polttoainetta jää mihinkään järjestelmässä, laittaa letkut vaikka johonkin kanisteriin tai veneen bensatankkiin ja ajaa vehkeen lämpimiin tiloihin jatkotoimia varten.
Siellä sitten vaikka tankki tyhjäksi ja uudet menovedet tilalle. Toisaalta lämpimällä kelillä voi ajaa huonosti kylmää kestävän dieselin pois.
patrol90
28.01.2012, 10:50
Laita moottoripetroolia sekaan
Vähän vanhempien mersujenkin ohjekirjassa löytyy ohjes että jopa 30%bensaa talvikäytössä dieselinsekaan..Mutta kun ilmeisesti on päässyt jäätymään niin vaihda suotimet ja putsaa linjat,sitten sekaan parempaa dieseliä ja bensaöljyseost niin helpottaa melko varmasti..
Heikki L
28.01.2012, 10:58
Joo suodatin vaihtoon, ja katso tankin sihti.
Mulla oli toissa talvena sama vika. Abc:n kura ei menny tankin sihdistä läpi, ainakun tankkas abc:llä nin alko ongelmat kjos ei laittanu 10%bensaa joukkoon.
Moni väittää että samaa paskaa ku muualla, mutta ei näköjään.
Otin tankin sihdin pois kokonaan ja laitoin karkee suodattimen väliin niin toimi aina.
tee miten teet, mutta bensahan ei vie vesiä pois eikä jäätä sulata...
jos saat sulatetuks lämpimässä hallissa, uudet suodattimet ja talvilaadun dieseliä tankki täyteen
ja ne VEDET olis hyvä saada sieltä tankista POIS ennen
Joo melkeinpä pitää tankki puhdistaa. Tiiä muutenkin mitä kuraa sinne on ajan saatossa kertynyt.
Pitää kokeilla jos syöttäs autoon suoraan kanisterista Teboilin dieseliä ja bensaseosta (googlettamalla selvisi että luulvasti luotettavaa kuin Nesteen toimittamat (ABC:t, Nesteet ym. myy) ja yrittää selvitä sillä kotia asti.
Jonkin verran pääsee kuitenkin löpöä läpi kun auto pysyy hetken käynnissä. Voisi kokeilla lämmitellä suodattimia puhaltimellakin jos sillä sais hätäensiapua tuohon. Jos sais mahdolliset jäätyneet vedet sulatettua tukkimasta järjestelmää.
Lämpimään talliin pääsy vasta maanantaina ja pitäs sinne asti saada auto ajettua.
Löytyykö tankin sihti tankin sisältä polttoaineletkun päästä vai? Ois ilmeisesti muutenkin aihetta käyttää tuo tankki auki, kun polttoaine loppuu ennen kun mittari osoittaa punaista. Polttoaineletku ei ole aivan tankin pohjalla tai koho ei laske loppuun asti tms.
Kuulostaa aika paljolta tuo 30% bensiiniä dieselin sekaan.. Onko käytännön kokemuksia ihmisillä tuosta bensiinin lisäämisestä? Ja ajaako se saman asian kuin nuo jäänesto aineet?
ImacInnes
28.01.2012, 11:09
Meillä ainakin tankkin tyhjennys käy näppärästi.
Jättää vaan auton yöksi teollisuusaluelle niin aamulla tankki on tyhjä.
http://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=4638&pictureid=97756
Ei mennyt kuin 15 litraa, tosin talvilaatua, olispa ollut nyt jähmeetä kesä menovettä.
Nyt on lukollinen korkki.
t. Ismo Ämmä
Nyt on lukollinen korkki.
t. Ismo Ämmä
Jatkossa siis saapi ostella uusia korkkeja. :)
Jatkossa siis saapi ostella uusia korkkeja. :)
Tai uusia tankkeja, kun on porakoneella tehty reikää tankkiin :D
BJ-40/76
28.01.2012, 13:20
Bensaa sekaan, mutta nimenomaan 98e ja vielä noin 4 prosenttista 2T, ja sekoita erillisessä astiassa huolellisesti!
ja tuota bensaa en laittas kuin 5-10 pros. vanhan mersun rivipumppu kestää paljon enemmän kuin jakajapumput.
ja kun lisäät tuota bensaa, niin se nimenomaan sulattaa jään! (nykyään etanolia jopa 10%)
siis muista tarkistaa vedenerotin säännöllisesti, että ei vaan pääse täyttymään tuosta vesi-viina sotkusta. (tukkii seuraavaksi suodattimen, ja jos saa vedettyä vettä/viinaa läpi, niin sitten menee joko pumppu, takaiskuventtiilit taikka suihkut!)
Ja kun tyhjennät tankin, niin sen dieselin voit käyttää lauhalla kelillä, mutta anna laskeutua kunnolla, ja imase lapolla, joka ottaa muutaman sentin päästä pohjasta. noin 3mm reiällä oleva letku, ja vajaa metri pudotuskorkeutta itselläni)
patrol90: Moottoripetrooli on historiaa, ei taida saada mistään rahallakaan?
ja nuo petroolit on vielä laitonta, jos se nyt ketään kiinnostaa...
Joo melkeinpä pitää tankki puhdistaa. Tiiä muutenkin mitä kuraa sinne on ajan saatossa kertynyt.
Pitää kokeilla jos syöttäs autoon suoraan kanisterista Teboilin dieseliä ja bensaseosta (googlettamalla selvisi että luulvasti luotettavaa kuin Nesteen toimittamat (ABC:t, Nesteet ym. myy) ja yrittää selvitä sillä kotia asti.
totaa. oliskohan toi tosiaan ny abc:n tavarasta johtuvaa:rolleyes: ainakin kajaanin abc:llä käy nii paljo tankkaajia et tuskin siellä vettä olis ja ei ainakaan meidän 2 dieseliautoa oo sen tavaralla koskaan jäätynyt,aina tankataan sieltä.
olisko ihan sitä huoltamattomutta ja huonoa tuuria, imas ne "viimeset kurat" tankista suodattimen just ennen tankkausta.
ota tankkiin menevä letku irti suodattimelta ja pukkaa siitä jäät pois vaikka pyöränpumpulla, se toimii yllättävän hyvin eikä tarvii sähköä.;)
patrol90
28.01.2012, 13:40
Laitonta,mutta toimii
Senverran täytyy nyt kommentoida että ite en henk. koht. oo ikinä kokenu mitään ongelmia ton ABC:n myymän dieselin kanssa vaikka moni sitä tuntuu haukkuvan. Ajan omasta mielestäni suht paljon (40-50tkm) vuodessa, ja tankkaan ehkä kerran vuodessa jollain muulla asemalla kuin ABC:llä... Suodattimen vaihdan syksyllä (tosin tänä talvena ei vissiin oo vielä syksy tullu kun se edelleenkin on tossa hyllyssä), pääsääntöisesti tankkaan aina tankin täyteen, ja asemat vaihtelee ympäri Suomea, pohjoisin paikka taitaa olla Kittilä ja eteläisin Hanko. En todellakaan käytä mitään jäänestoja tai saatikka pensaa. Suodattimessa on lämmitin joka tuskin toimii. Tänä talvena nyt ei kovia pakkasia ole ollutkaan mutta viime talvena pahimmillaan oli -33, ja hyvin meni pari sataa kilometriä motaria satasta ajaessa.
Autohan on muutenkin paskin mahdollinen, eli -94 mallinen 6.5td Suburban joten hiukan ihmetyttää jos jollakulla on jatkuvasti ongelmia Aakkosasemien dieselin kanssa... On mulla kokemusta jäätymisestäkin, sillon tuli ajettua Patrollilla ja Nesteen kurat tankissa. Pari kertaa jääty, ekaks vaihtu tankkausasema ja sen jälkeen auto. Shelliltä tuli joskus tankattu vettä p-ö sijaan, helvetillinen tappelu oli yhtiön trukin kanssa että sai kaikki paikat putsattua.
BJ-40/76
28.01.2012, 14:00
Laitonta,mutta toimii
siis valopetrooliko! (siis samat sanktiot kuin polttoöljyllä ajosta, siis periaatteessa)
eikö valopertoolikin lähde kiteytymään? (arvaus)
Moottoripetroolia ei saa mistään, ainakaan tavallinen autoilija kohtuu hintaan.
Oliskohan ollut 80-luvun lopussa kun oulun seudulle iski yht.äkkiä 40asteen pakkaset, ja oikeaa talvidieseliä ei saanut mistään.
Kuorma-autot alkoivat järestään jäätyä, niin joku ministeri sanoi että pistäkää
moottoripetroolia jään estoksi!
No pakkaset meni ohi, ja sitten heräsivät veroherrat, ja sanoivat että missään nimessä ei saa lisätä petroolia, koska siitä ei ole maksettu samaa valmistusveroa:D
Samaan pakkaseen liittyen poliisit antoivat ymmärtää, että tärkeintä on pitää
kansakunta hengissä! (joku oli ilmoittanut että tankkavat rekkaa moottoripetrooli-mittarista, ja poliisit eivät lähteneet edes ulos laitokselta)
solihull
28.01.2012, 14:14
Aiemminkin olen tästä jossakin yhteydessä maininnut ja muistellut tuota kusenkeltaista KEMETYL-lisäainetta jota sai vielä 80-luvulla. Muistikuva lapsuudesta oli se, että kun oli kova pakkanen ja traktori hyytyi, niin litra Kemetyliä tankkiin ja meno jatkui. Ihmeainetta mutta se katosi johonkin ennen -90 -lukua. Aine oli jo silloin aika hintavaa, 20-30 mk/litra.
Muistaako joku vai onko aika vain kullannut muistot?
Nyt näin jotakin vastaavan tyyppistä ainetta hiljattain jossakin yhteydessä, mutta nimi ei ole jäänyt mieleen kun en heti tarttunut asiaan. Ja harmittaa kun en enää muista mistä etsiä. Joku X1R-tyyppinen juttu se oli Jenkkilästä, kuten Kemetylkin muistaakseni oli.
TT
patrol90
28.01.2012, 14:20
Ei kai ennen muuta käytettykään. Ja bensa ei sekoitu naftan kanssa
solihull
28.01.2012, 14:22
Ja meneitä muistellen ja itse itselleni vastaten. Tässä Kemetylin korvike. Suosittelen jokaiselle auton takakonttiin ensiavuksi. Ei oo muuten ihan halpaa....
http://www.fixusnet.fi/~EHexx0000001/?Y999=PIF&Y104=157205&Y216=43353&Y219=&Y223=
Mää sulatin haisun kuumailmapuhaltimella, ensin suodatin kuumaksi ja vedet pois. Sitten tankin pohjaan puhaltamaan ja loraus bensaa ja kakstahtiölppää tankkiin. Ei kun käyntiin ja ei jäätyny enää. Ajoin tankin ihan tyhjiin (siis ihan kuivaksi), uusi suodatin ja puhdasta naftaa tankkiin. Volvon sulattelin melkein samoilla opeilla, tankkia ei vaan saanu lämmitettyä kun perä oli lumihanges niin lämmitin bensan kuumassa vesihauteessa ja kaadoin tankkiin. Molempiin laitoin noin 20% bensaa ja 5% 2T-öljyä.
Uudet commonrailit sun muut ei sitten kestä yhtään vettä eikä bensaa. Jäänestoa ei saa käyttää, koska jäänestoon sitoutunut vesipisara voi päästä suodattimen ohi ja rikkoo pumpun, koska se vesipisara on liian iso pienivälyksiseen pumppuun.
Mites ny simppelisti vaan vaihtaa sen pa-suotimen ennen talvikautta, ja pakkasilla tankatessaan lorauttaa tankkiin Diesel 100:sta? Ei o tarttenu rimpuilla, sittemmin. ;) (pistäsin sen keskisormi-hymiönkin jos keksisin)
solihull
28.01.2012, 15:49
Mä olen sitä koulukuntaa, joka ei koskaan pistä tankkiin mitään diesel100 -ainetta, koska etanoli-vesiseos ei tee hyvää suuttimille. Ja naftahan ei tuohon jäänestoon sekoitu. Mun mielestä huuhaatavaraa. Pitäkää tankki täynnä ja hyvä suodatin. Eri asia on, jos on iso tankki ja kondenssia kerääntyy oikeasti niinkuin raskaaseen kalustoon.
TT
Transistori
28.01.2012, 16:40
Ja meneitä muistellen ja itse itselleni vastaten. Tässä Kemetylin korvike. Suosittelen jokaiselle auton takakonttiin ensiavuksi. Ei oo muuten ihan halpaa....
http://www.fixusnet.fi/~EHexx0000001/?Y999=PIF&Y104=157205&Y216=43353&Y219=&Y223=
Täsä kuluvalla viikolla virman rellu rupes oireileen kovin. Tuota tököttiä tankkiin ja alako maistuun meno jälleen.
sulattaaks etyyli ihan oikeesti sen jään sieltä tankin pohjalta / putkista / vedenerottimelta / suodattimilta pakkassäässä ulkona ihan vaan kaatamalla tankkiin ?
Hiukka ot,mutku sen sörsseli masinan vaihtaa bensapeliin,niin ongelmat loppuu.
Ei sinne tankkin mitään muuta tarvi kaadella kuin sitä dieseliä.
Kun tankkasit niin oliko se varmasti talvilaatua ?
Ja pitäisi auttaa kun vaihtaa suotimen. Jos ei niin sitten ajaa auton talliin ja laskee aamulla tankista vedet pois.
Kaikki lisäaineet on sekä turhia että litkusta riippuen vahingollisia. Esim. se diesel 100 on etanolia.
Se putsari ei läpäise vettä eikä saa läpäistä vettä, mutta kun sinne kaataa etanolia joka sekoittuu veden kanssa,ja tämä litku sitten sekoittuu dieseliin niin sitten se vesi pääsee suotimesta läpi. Ja vahingoittaa sitten kaikkea mitä siitä eteenpäin siellä systeemissä on.
Huollon puute on yleensä syy jos dieseli hyytyy ja jos suodin menee tukkoon niin se toimi silloin niinkuin pitikin. Ja silloin pitää vaan vaihtaa uusi suodatin.
Ja on ihan perusjuttuja pitää aina suodatin matkassa...Ei tarvi sitten nolona kysellä hondamiehiltä hinausapua kun on kaikkine monsterirenkaineen tienposkessa.
BJ-40/76
28.01.2012, 22:54
sulattaaks etyyli ihan oikeesti sen jään sieltä tankin pohjalta / putkista / vedenerottimelta / suodattimilta pakkassäässä ulkona ihan vaan kaatamalla tankkiin ?
Siis etanoli, mitä viinaksi kutsutaan, on nyky bensassa maksimissaan joko 5%, 98e tai 10% 95e, ja tuo bensa sekoaa dieseliin, vaatii toki sekoittamista esim ravistamalla. (siis tankkaa sekä talvidiesel että bensa+2T öljy 20l kannuun ja ravistele voimakkaasti ennen tankkiin kaatamista)
Jos esim. dsl putken mutka on jäässä/tukossa parafiinista, niin ei aukea yllämainitulla sotkulla!
Mutta jos virtaa edes pikkusen, niin aikaamyöten tuo etanoli sulattaa jäätymän.
toki pitää muistaa, että jos tankissa on 50L naftaa, 2,5 litraa bensaa jossa 5%
etanolia siis vajaa kahvikuppi;) eli koko tankillisessa on noin 2,5 promillea viinaa.
siis tilanne jään suhteen paranee, ei pahene. ja tuo bensa liuttaa parafiiniä, joten sekin helpottaa.
ja jos varma tieto, että ongelma veden takia niin silloin d-100 tankkiin!
Ja vielä kerran: tuon vesi-viina sotkun täytyy saada jäämään vedenerottimeen, sillä
tuo sotku menee helpommin suodattiman läpi/ohi kuin vesi.
ja sitten se, että rivipumpulliset dsl:t kestää vain erittäin pieniä epäpuhtauksia, jakaja pumpulliset vaatii noin 10x puhtaampaa dsl, ja commonrail vielä 10x puhtaampaa:p
Ja sitten minun tapa välttää tuota paskaa tankkiin!:
Jos huoltoaseman pihassa tankkiauto purkamassa, niin kysymään että toitko dsl? ja jos toi niin seuraavalle asemalle! sillä noilla purkunopeuksilla koko säiliö huuhtoutuu niin pohjapaskat ja -vesi lähtee liikenteeseen, ja vaikka pumpuissa on suodattimet, niin maanalla olevat 0c kerrostumat eivät tartu noihin suodattimiin, mutta -25 astetta on eri asia!
p.s tuo aiemmin ollut lisäaine toimi -26c asti, mutta minulla ongelmat ovat alkaneet vasta silloin:o
Pakko kysellä, onko nuo ongelmat kauheenkin yleisiä? Itse olen ajellut diisseliautoilla toistakymmentä vuotta ja n. puoli miljoonaa kilometriä ja ikinä ei ole ollut ongelmaa polttoaineen hyytymisen suhteen eikä kyllä vedenkään. Tuleeko ongelmia vasta silloin, jos niillä autoilla ei niin paljon ajeta?
Pakko kysellä, onko nuo ongelmat kauheenkin yleisiä? Itse olen ajellut diisseliautoilla toistakymmentä vuotta ja n. puoli miljoonaa kilometriä ja ikinä ei ole ollut ongelmaa polttoaineen hyytymisen suhteen eikä kyllä vedenkään. Tuleeko ongelmia vasta silloin, jos niillä autoilla ei niin paljon ajeta?
Sama tulee mieleen itellekkin. Viimeksi on bertalla ollu ongelmia joskus 5 vuotta sitten kun tiukan aurausviikon päätteeksi jääty tankin imuletku. Ja sekin on ongelma ratkesi yksinkertaisesti lämmittämällä tankkia ja laskemalla vedet pois sieltä.
Jos sinne on tankattu jo kesälaatua eli parfiinit erottuu niin miksi sinne pitää tankata vielä bensaa sekaan?? Eikä vaan tyhjätä sitä tankkia ja vaihtaa suotimet ja talvidieselit tilalle. Sen kesä laadun voi ajaa sitten keväällä pois.
Eli sitä että tankkiin on laitettu väärää kamaa korjataan laittamalla sinne lisää väärää kamaa joka vielä liuottaa vettä itteensä ja päästää sen systeemiin???
Ja jos ja kun tämä ei auta niin tankissa on sitten jo bensaa mikä tekee lämmityksestä taas jos ei nyt ihan varmaa pommia niin ainakin aika paljon jännempää. Eli siinä missä normi peltistä dieselitankkia voi sulatella vaikka toholla,nuotiolla, ulkotulella, tai melkein millä tahansa, niin sen jälkeen kun sinne on tankattu bensaa se on kohtuu räjähdysherkkä kapistus.
Jos siellä on jäätä ja sinne kaataa sitä diesel 100:sta niin mistä tietää että se on ennen veden erotinta jolloin se litku jää sinne ?? Ja että se veden erotin ei ole jo täynnä ?
Tuo että ei tankkaa samaan aikaan kun säiliöauto on täyttämässä pyttyjä on viisasta...
solihull
28.01.2012, 23:36
Pakko kysellä, onko nuo ongelmat kauheenkin yleisiä? Itse olen ajellut diisseliautoilla toistakymmentä vuotta ja n. puoli miljoonaa kilometriä ja ikinä ei ole ollut ongelmaa polttoaineen hyytymisen suhteen eikä kyllä vedenkään. Tuleeko ongelmia vasta silloin, jos niillä autoilla ei niin paljon ajeta?
Tätä samaa minäkin ihmettelen. Eri asia on jos on pakkasta > -30 astetta.
Ja jos on pienemmässä pakkasessa ongelmia niin kokeiltaa tätä, josta jo aiemmin vinkkasin:
http://www.fixusnet.fi/~EHexx0000001/?Y999=PIF&Y104=157205&Y216=43353&Y219=&Y223=
ei ole turhaa tavaraa, kun on nimen omaan parafiinin sulattajaa eikä mitään vesi-emusiota tekevää etanolia joka ei sekoitu polttoaineeseen. Uskokaa jo :-)
TT
BJ-40/76
28.01.2012, 23:54
omasta mielestäni nuo ongelmat johtuvat seuraavasti;
1. olosuhteet vaihtuu äkisti normaali talvi noin 10-20 astetta pakkasta, tälle talvelle ei ole ollut vielä -20c, mutta lähes joka talvena ollut -35 (itse autoilen enimmäkseen oulussa, meren rannalla, mutta muutamia kertoja talvessa koillismaalla, siis siellä missä joet virtaa itään)
2. yritetään säästää ostamalla "kesä dsl" siis talvi dsl kalliimpaa, ja vähemmän energiaa.
3. huollon puute, "näillä mun ajoilla suodatin kestää 10v, ja mikä on veden erotin?"
4. todella vähän liikkuva kalusto; jos vuodessa ajetaan vaikkapa 100 litran tankillinen, ja syksyllä tankataan kesädieseliä tankki täyteen. (itselläni ongelma traktorissa, vuodessa menee noin 40 litraa, mutta tankki 110 litraa, ja tämä nyky dsl ei kestä säilytystä samoin kuin 70-luvun dsl!, siis kun en ole saanut päivitettyä tankkeja, niin tankkaan pelkästään talvilaatua, mutta vedenerotin tyhjennetään varmaan 10x vuodessa
siis jos ostat oikeaa dieseliä, huollat autosi, niin ei ongelmia! (mutta kun lähdet merimaista helmikuun halvoille viikoille esim. rukalle, niin siellä voi olla -45c, ja kun ajat jollakin nykydieselillä, millä ajaa tankilla suomen päästä päähän, ja tankaat sitä halvinta dsl, kun naapuri kerto että siellä polttoaineet on kalliita...
Kyllä täällä päin nuo pakkaset jo alle kahden kympin huitelevat hyvinkin. -24 huomiselle luvassa Forecan mukaan.
Alko tuo hyytyminen juurikin tuossa kun pakkanen meni alle parin kympin.
Suodattimet vaihdettu keväällä, mutta veikkaan että tankissa voi hyvinkin olla paskaa ja kondenssivettä. Ei ole tullut huuhdeltua tankkia auton ollessa omassa omistuksessa kesästä lähtien.
Kyllä uskoisin paikallisen ABC:n myyneen talvilaatua, mutta ei tullut lätkästä tarkistettua. Muistelisin että aloittivat täällä talvilaadun myynnin jo ennen joulua.
Täytyy kokeilla lämmitellä suodattimia ja mahdollisesti tankkiakin. Jonkin verran pääsee dieseliä läpi virtaamaan, mutta ei jaksa pitää autoa käynnissä.
60lantikka
29.01.2012, 08:54
viime yönä talven pakkasenarit. -29.6
olipas mielenkiintoista keskustelua :)
juu yllä tuli paljon asiaa ja eri näkökulmista jokainen omalla tavallaan oikeaa mutta itse en bensa litkuja käytä se on riittänyt että pitää tankin täynnä ja vaihtaa suotimia ja tankkaa sitä talvilaatua jo syksyllä aikanaan että varmasti on sitä talvi laatua
tuosta mersusta ja bensan sekoittamisesta suora lainaus w123 ohje kirjasta
mikäli polttonesteen seostamiseen täytyy HÄTÄTAPAUKSESSA käyttää tavallista kaasutinpolttonestettä saa tämän osuus olla enintään 30%! super polttonesteitä tähän tarkoitukseen ei saa käyttää.Räjähtämis vaara suurenee lisäpolttonesteiden alhaisemmasta leimahduspisteestä johtuen
moottorin teho voi laskea lisäpolttonesteen osuutta vastaavasti. tästä syystä on lisäpolttonestettä käytettävä ulkoilman lämpötilasta riippuen niin vähän kuin mahdollista myöskään ulkoilman lämpötiloissa alle -22C ei lisäpolttonesteiden osuus saa olla suurempi kuin 50%"
eli noin ja sitteonhieno kaavio kuinka paljon millekkin lämpötilalle % lisäpolttonestettä kesä dieselin sekaan ja talvidieselin sekaan
Katoppa huvikseen paljon Mersu suosittelee -30 asteen pakkasella talvidieselin sekaan lisättäväksi bensaa hätätapauksessa? :)
Kyllä täällä päin nuo pakkaset jo alle kahden kympin huitelevat hyvinkin. -24 huomiselle luvassa Forecan mukaan.
Alko tuo hyytyminen juurikin tuossa kun pakkanen meni alle parin kympin.
Suodattimet vaihdettu keväällä, mutta veikkaan että tankissa voi hyvinkin olla paskaa ja kondenssivettä. Ei ole tullut huuhdeltua tankkia auton ollessa omassa omistuksessa kesästä lähtien.
Kyllä uskoisin paikallisen ABC:n myyneen talvilaatua, mutta ei tullut lätkästä tarkistettua. Muistelisin että aloittivat täällä talvilaadun myynnin jo ennen joulua.
Täytyy kokeilla lämmitellä suodattimia ja mahdollisesti tankkiakin. Jonkin verran pääsee dieseliä läpi virtaamaan, mutta ei jaksa pitää autoa käynnissä.
Ensiapuna ota suodin pois ja lämmitä ja tyhjennä se ja huljuttele vaikka lämpösellä dieselillä tai bensalla sitä ja lopuksi kuivaa vaikka paineilmalla varovasti. Tämä joko toimii tai ei ja jos toimii niin sillä pärjää ehkä maanantaihin jolloin saat uuden suodattimen.
Jos oot omistanu auton vasta kesästä lähtien niin minkähän vuoden keväällä ne suotimet on vaihettu.???
ei riisseliin pidä mitään lisäaineita laitella. korroosio suuttimissa ei edesauta pirssin toimimmista jatkossa. ite suosittelen (toki ensin suodattimien vaihtoa/veden poistoa, kuten jo tullu esille) lämpövastusmatosta tehtyä lämmitintä suotimien ympärille ja jos vielä putkistolle saa jäähdytysveden yhteyteen liitettyä esilämmittimen niin ei haittais sekään.
Ja vielä että jos onnistuu vaihtaa se suodin lämpösempään paikkaan niin se auttaa ehkä vastaisuudessa noihin hyytymis ongelmiin. Jos se on tyyppivika.
Mutta ensisijaiseti oikeat laadut ja suotimen vaihto, ja varasuodin matkaan.
Mä olen sitä koulukuntaa, joka ei koskaan pistä tankkiin mitään diesel100 -ainetta, koska etanoli-vesiseos ei tee hyvää suuttimille. Ja naftahan ei tuohon jäänestoon sekoitu. Mun mielestä huuhaatavaraa. Pitäkää tankki täynnä ja hyvä suodatin. Eri asia on, jos on iso tankki ja kondenssia kerääntyy oikeasti niinkuin raskaaseen kalustoon.
TT
Tähän on lääkkeeksi 2t öljy. Muutenkin suodttimen vaihdon yhdeydessä se olisi hyvä täyttää 2t öljyllä ennen asennusta niin pumppu ja suuttimet tulisi voideltua. Ja kyllähän tuo diesel100 ihan vaan sinne tankkiin kipattuna avaa paikat, juuri viime talvena olin lähdössä kaverin kanssa hakemaan vaasasta moottorikelkkaa ja lainasin toiselta kaverilta vw t4 tdi portteria,30 pakkasta ja hyytyi ennen ensimmäistä huoltsikkaa ja kaasu pohjassa sain ajettua n 10km/h shellille, diesel100 tankkiin ja dieseliä perään, kahvien ajan kävi tyhjäkäyntiä ja matka jatkui normaalisti.
Tähän on lääkkeeksi 2t öljy. Muutenkin suodttimen vaihdon yhdeydessä se olisi hyvä täyttää 2t öljyllä ennen asennusta niin pumppu ja suuttimet tulisi voideltua. Ja kyllähän tuo diesel100 ihan vaan sinne tankkiin kipattuna avaa paikat, juuri viime talvena olin lähdössä kaverin kanssa hakemaan vaasasta moottorikelkkaa ja lainasin toiselta kaverilta vw t4 tdi portteria,30 pakkasta ja hyytyi ennen ensimmäistä huoltsikkaa ja kaasu pohjassa sain ajettua n 10km/h shellille, diesel100 tankkiin ja dieseliä perään, kahvien ajan kävi tyhjäkäyntiä ja matka jatkui normaalisti.
Missä ohjeissa käsketään täyttämään suodatin 2 t öljyllä ja mitä se auttaa???
Päin vastoin koska se nokeaa palaessaan niin enemmin siitä tulee taas vahinkoa kuin hyötyä.
Ja kumpi tuossa oli se auttava tekijä se diesel 100 vai talvilaatu? Yhistettynä siihen että kahvitauolla pysyi paikat lämpösenä.
tekniikkamies
29.01.2012, 12:21
Vieraalta kuulostaa, että dieseliin kannattaisi sekoitella mitään!
Omalla kohdalla käynyt, että hyytyminen iskenyt joskus Hiluxissa vaikka suodattimen vaihdosta ei ole ollut älyttömän kauan. Kun on ottanut suodattimen irti, on paljastunut, että sinnehän on päässyt läskin näköistä ainetta, joka taitaa olla siis sitä paljonpuhuttu parafiiniä.
Jossain kohden siis päässyt käymään niin, että polttoaine ei ole ollut lämpötilaan nähden sopivaa.
Vanhassa w123 diesel Mersussa sensijaan ei ole käynyt hyytymistä kertaakaan. Siinä kuitenkin on monta eroa Hiluxiin verrattuna siinä missä diesel kulkee ja itse tuli lisäksi laitettua polttoaineletkut kulkemaan sisäkautta, tankki on suojaisemmassa paikassa ja polttoainesuodatin on lämpimässä koneessa metallikiinnikkeillä kiinni. Toivottavasti yhtä toimintavarma meininki jatkuu tänäkin talvena...
Hiluxilla on kurjasta hyytymistilanteesta kun hyytyminen iskee jo käynnistysvaiheen jälkeen päässyt kotia kun kaataa kuumaa vettä suodattimen päälle litratolkulla, antaa auton samalla käydä hiljakseen esim. puoli tuntia ja pitää moottorin koko ajan käymällä lämpimänä.
Ensiapuna ota suodin pois ja lämmitä ja tyhjennä se ja huljuttele vaikka lämpösellä dieselillä tai bensalla sitä ja lopuksi kuivaa vaikka paineilmalla varovasti. Tämä joko toimii tai ei ja jos toimii niin sillä pärjää ehkä maanantaihin jolloin saat uuden suodattimen.
Jos oot omistanu auton vasta kesästä lähtien niin minkähän vuoden keväällä ne suotimet on vaihettu.???
Tarkoitus oli kirjoittaa että syksyllä vaihdoin suodattimet, mutta meni vuodenajat sekasin. :)
No, kohta näkee miten käy operaatio auton elvytyksen kunhan kyyti saapuu.
Missä ohjeissa käsketään täyttämään suodatin 2 t öljyllä ja mitä se auttaa???
Päin vastoin koska se nokeaa palaessaan niin enemmin siitä tulee taas vahinkoa kuin hyötyä.
Ja kumpi tuossa oli se auttava tekijä se diesel 100 vai talvilaatu? Yhistettynä siihen että kahvitauolla pysyi paikat lämpösenä.
Meneppäs kysymään joltakin oikealta autokorjaamolta ja oppineelta monttööriltä, nimenomaan nykyaineet ovat kuivia ja niiden myötä pumpuissa ja suuttimissa ilmenee ongelmia, kun vaihdat sen polttoaine suodattimen ja täytät sen 2t öljyllä niin tapahtuu pumpun/suuttimien määräaikainen rasvaus. En sanonut että sitä laitetaan jatkuvasti dieselin sekaan lisäaineeksi. Ja nimenomaan se diesel100, miten se eroaa siitä jos on auton tankkiin laitettu koko talvi talvilaatu dieseliä ja nyt laitan samaa paskaa ja suodatin aukeaa itsestään vai?
Tähän lääkkeeksi oli siis tarkoitettu tuohon suuttimien ja pumpun kuivuuteen.
Lerssinen
29.01.2012, 15:00
Meinaatko että se 2T öljy auttaa senkin hetken jälkeen kun se on loppuun poltettu :D
No, maaginen ainehan se tuntuu tuo kakstahtiöljy olevan kun joka dieseli paranee sillä :D
No joo, joissain tilanteissa se pehmentää käyntiääntä ja on totta että nykydiesel on huomattavasti kuivempaa ainetta kuin entisaikainen. Verratkaatten vaikka löpöön ihan vaan sormien välissä hieroen..
Pahempi juttu jos siellä suuttimien sisällä ja pumpussa alkaa jotain palamaan...minä ainakin jo huolestuisin pikkuhiljaa...:rolleyes:
Lapsia on monenikäisiä... Talvilaaduissakin on eroja, sen perinteisen suodatettavuus kun on sen -34 kun arktisen on -44, tosin en tiedä onko tuota arktista enään missään täällä etelässä.
täähän alkaa mennä:
a) pelottavaks
b) mielenkiintoiseks
c) innovattiviseks
koht ei kyllä enää uskalla ostaa käytettyä dieselautoa :D
tekniikkamies
29.01.2012, 16:15
Katoppa huvikseen paljon Mersu suosittelee -30 asteen pakkasella talvidieselin sekaan lisättäväksi bensaa hätätapauksessa? :)
Mul on siihen 1977 vuoden käyttöohje, kone on nyt 1980-luvun alun 300 d, ei tossa mitään kikkoja tarvi kun laittaa oikeeta dieseliä :D
Kylmäl ilmal varauduttava lämmittelee riittävän pitkään ja kovin lyhyet ajot eivät tunnu fiksuilta. Vanhuuttaan on tullut joku ikävä sivuääni koneeseen kylmil ilmoil ja se loppuu kun kone lämpiää ja lämpö tasaantuu. En ole huolestunut asiasta kun tilanne tais olla lähes kymmenen vuotta sitten sama ;-)
Lämppärin kenno voi olla vähä likanen, mutta väittäsin jos se ois aivan priima ja hankkis vehkeeseen Webaston tai Eeberin, toihan on melko hyvä kylmien ilmojen auto.
Lapsia on monenikäisiä... Talvilaaduissakin on eroja, sen perinteisen suodatettavuus kun on sen -34 kun arktisen on -44, tosin en tiedä onko tuota arktista enään missään täällä etelässä.
Arki-laatua oli viime talvena siinä Honkanummen kupeessa olevan Keskon varaston vieressä sijaitsevalla kylmäasemalla. Onkohan se joku Nesteen pumppu...
Pari kertaa käytiin ihan varuiksi tohon frouvan nakuttajaan tankkaamas kun pakkasta alkoi olla näin etelän vetelän mittapuussa riittävästi ja autolla oli päästävä liikkeelle käytännössä joka päivä.
Ei kyllä ole kummallakaan nakulla ollut vaikeuksia yhtenäkään talvena kun ajetaan reilusti ja tankataan aina täyteen. ~viikko/tankki. Suti vaihdetaan joka syksy ennen pakkasia.
Renussa oli mukava avattava suodatin, ei siellä ikuna ollut mitään ylimääräistä.
Autoja ei myöskään runkuteta eestaas sisätiloihin-ulos kylmään, käyttöauto asuu ulkona ja se viihtyy siellä. Ei jäädy ovet-lukot-jarrut-pa systeemit.
Mitään ylimääräistä ei tankkiin ole tarvinnut kaadella. vm 98 ja 99 kotterot.
Meneppäs kysymään joltakin oikealta autokorjaamolta ja oppineelta monttööriltä, nimenomaan nykyaineet ovat kuivia ja niiden myötä pumpuissa ja suuttimissa ilmenee ongelmia, kun vaihdat sen polttoaine suodattimen ja täytät sen 2t öljyllä niin tapahtuu pumpun/suuttimien määräaikainen rasvaus. En sanonut että sitä laitetaan jatkuvasti dieselin sekaan lisäaineeksi. Ja nimenomaan se diesel100, miten se eroaa siitä jos on auton tankkiin laitettu koko talvi talvilaatu dieseliä ja nyt laitan samaa paskaa ja suodatin aukeaa itsestään vai?
Tähän lääkkeeksi oli siis tarkoitettu tuohon suuttimien ja pumpun kuivuuteen.
Eli onkos tämäkin nyt jotain huoltoaseman pyödässä syrjäkorvalla kuultua toisen käden tarinaa???
Jos nuo diesel 100:set ja 2t öljyt on kerran niin hemmetin välttämättömiä, ja nyky dieseli niin kuivaa/huonoa niin miksei noita sitten kuulu laittaa aina tankkauksen yhteydessä sekaan, ja miten on ylipäätään mahdollista että jollain rekkalla pyyhkästään se miljoona km kolmeen vuoteen ilman sen suurempia remppoja. Samoin kuin jollain taksi transportterilla joku 400000 km samaan aikaan ???
Ja jos joku 77´ mesen ohjekirja sanoo että sinne SAA laittaa ENINTÄÄN 30 prossaa bensaa tms. niin se ei kyllä päde enää tämän päivän laitteissa. Vai päteekö?
Nii olitko ite tankkaillu koko talven sitä kaveris transportteria ?? Joku kesälaatu kestää -18 astetta,joku vähemmän ja sitten on näitä välilaatuja joita myydään syksyllä ja keväällä jotka kestää kaikkea siltä väliltä ja talvilaadun kanssa myöskin kaikkea siltä väliltä.
Ja jos se kerran vielä kulki niin vettä siellä ei ollut vaan se nimenomaan oli jo hyytymässä sinne suotimeen se dieseli, ja kun tankkasit talvilaatua sekaan ja käyttelit sitä joutokäynnillä niin tankissa ja suotimella ollu aine lämpesi siinä kokoajan ja se rupesi tod.näk pelaamaan sen takia. Ja siinä sivussa se söi sen diesel 100:sen ansiosta sen vesihelmen mikä siellä tankin pohjalla on mahdollisesti ollu mutta jos tuossa on muovitankki niin sinne ei sitä vettäkään kerry juuri lainkaan.
Nii ja maanalaisesta säiliöstä se litku saattaa olla jo plussan puolella valmiiksi muutekin eli sekin jo jeesaa.
Minun puolesta kaadelkaa mitä haluatte tankkiinne ja uskokaa vaikka kaikki essonbaari jutut. Aivan sama.
lavanelikko
29.01.2012, 17:11
Sen verran pitää ottaa kantaa, että edellinen kulkine Mitsun L-200 asui kanssa ulkona kesät talvet ja koskaan ei mitään ongelmia käymisen kanssa ennenkuin kansi sano poks. Taisin jonain syksynä unohtaa jopa vaihtaa naftan suodattimen, mutta aina tankattiin pakkasen kestävintä laatua mitä sai. 30:n pakkasesta yön jälkeen käymään ilman lohkolämppäriä.
Tähän on lääkkeeksi 2t öljy. Muutenkin suodttimen vaihdon yhdeydessä se olisi hyvä täyttää 2t öljyllä ennen asennusta niin pumppu ja suuttimet tulisi voideltua. Ja kyllähän tuo diesel100 ihan vaan sinne tankkiin kipattuna avaa paikat, juuri viime talvena olin lähdössä kaverin kanssa hakemaan vaasasta moottorikelkkaa ja lainasin toiselta kaverilta vw t4 tdi portteria,30 pakkasta ja hyytyi ennen ensimmäistä huoltsikkaa ja kaasu pohjassa sain ajettua n 10km/h shellille, diesel100 tankkiin ja dieseliä perään, kahvien ajan kävi tyhjäkäyntiä ja matka jatkui normaalisti.
Diesel100:lla ei ollut tuossa portterin tapauksessa kyllä mitään tekimistä menon jatkumiseen. Se talvilaatu ja paikallaan käyminen sulattivat parafiinikiteet ja suodattimen, jolloin meno jatkui. Paluupuolelta kun virtaa lämmintä naftaa tankkiin niin parafiinit sulavat tirsselin sekaan eivätkä enää tuki linjoja. Se satanen ei sulata kitetynyttä parafiinia eikä suodattimessa olevaa jäätä eli aivan turha kaataa tankkiin kun meno on hyytynyt, paremmin toimii kun kusee sinne tankkiin.
Sitä 2T-ölppää ei pidä mennä laittamaan suoraruiskuun tai commonrailiin. Vanhojen esikammiokoneiden pumput ja suuttimet kylläkin tykkäävät jos silloin tällöin lorauttaa muutaman prosentin ölppää tankkiin mutta pakollista sen käyttö ei ole.
Niin tota minäkin muistelin että kakstahtibensaa laittaa jokusen prosentin varsinkin talvidieselin sekaan niin se voitelee pumppua ja suuttimia. Eli talvilaadun vähemmän parafiinin korvikeeksi.
Mutta ei varmaan suodatinta ehkä kannata tyrkätä täyteen öljyä. Jonkun aikaa saa katella hienoa savuverhoa veikkaan. :D
Saihan tuon auton kotipihaan. Selvisi samalla että aika paskanen tankki tuntuu olevan kun syksyllä vaihdettuun suodattimeen oli kertynyt melkonen määrä mustaa töhnää. Hiluxin suodatinjalalla tuo auto, niin toinen suodatin oli puhdas ja ensimäinen kerännyt jonkun nokimaisen töhnän tms.
Vielä ei pelkkä suodattimien vaihto auttanut, piti puhaltaa polttoaineputki auki tankin päästä. Ei varmaan kovin tiheää sihtiä ole ainakaan tankissa, kerta jos pääsee tuommonen hiekanjyvästen kokonen töhnä suodattimelle, mutta tukossa tuntui olevan.
Varmuuden vuoksi vielä Diesel satasta tankkiin jos sattuu vettä olemaan dieselin seassa. Ja kotiahan tuolla pääsi, perkuleen kylmä.
.Eli onkos tämäkin nyt jotain huoltoaseman pyödässä syrjäkorvalla kuultua toisen käden tarinaa???
Jos nuo diesel 100:set ja 2t öljyt on kerran niin hemmetin välttämättömiä, ja nyky dieseli niin kuivaa/huonoa niin miksei noita sitten kuulu laittaa aina tankkauksen yhteydessä sekaan, ja miten on ylipäätään mahdollista että jollain rekkalla pyyhkästään se miljoona km kolmeen vuoteen ilman sen suurempia remppoja. Samoin kuin jollain taksi transportterilla joku 400000 km samaan aikaan ???
Ja jos joku 77´ mesen ohjekirja sanoo että sinne SAA laittaa ENINTÄÄN 30 prossaa bensaa tms. niin se ei kyllä päde enää tämän päivän laitteissa. Vai päteekö?
Nii olitko ite tankkaillu koko talven sitä kaveris transportteria ?? Joku kesälaatu kestää -18 astetta,joku vähemmän ja sitten on näitä välilaatuja joita myydään syksyllä ja keväällä jotka kestää kaikkea siltä väliltä ja talvilaadun kanssa myöskin kaikkea siltä väliltä.
Ja jos se kerran vielä kulki niin vettä siellä ei ollut vaan se nimenomaan oli jo hyytymässä sinne suotimeen se dieseli, ja kun tankkasit talvilaatua sekaan ja käyttelit sitä joutokäynnillä niin tankissa ja suotimella ollu aine lämpesi siinä kokoajan ja se rupesi tod.näk pelaamaan sen takia. Ja siinä sivussa se söi sen diesel 100:sen ansiosta sen vesihelmen mikä siellä tankin pohjalla on mahdollisesti ollu mutta jos tuossa on muovitankki niin sinne ei sitä vettäkään kerry juuri lainkaan.
Nii ja maanalaisesta säiliöstä se litku saattaa olla jo plussan puolella valmiiksi muutekin eli sekin jo jeesaa.
Minun puolesta kaadelkaa mitä haluatte tankkiinne ja uskokaa vaikka kaikki essonbaari jutut. Aivan sama.
En kuule käy esson baarissa, niinkuin sanoin niin meneppäs kysymään joltakulta oppineelta.
En missään kohtaa vissiin maininnut, että tuo diesel100 on pakollinen mutta kylläpä vaan auttaa jos se auto on kohmeeseen mennyt, tai että tuota 2t öljyä on pakko kaataa sinne suodattimeen mutta kylläpä vaan huoltaa pumppua ja suuttimia, minkä helvetin takia tarvii olla niin vaikea ja vääntämällä vääntää niinkuin tuo että miksei joka tankkaukseen tarvitse?!?!
Vaihdatko autoon öljyt joka tankkauksella?? Tai joka kerta kun vaihdat öljyt niin vaihdatko laakerit moottoriin? Sitä diesel100 laitetaan tarpeen vaatiessa ja dieselsuotimen vaihdon yhteydessä voi sen suodattimen täyttää 2t öljyllä jolloin se huoltaa/voitelee suuttimet ja pumpun. Eipä tarvitse mennä kuorma-autoihin kun katsoo vaikka mersun vanhoja etukammio koneitakin niin niillä tuupataan se miljoona ilman "isompia" remontteja, ei vaihdeta laakereita tai putkiteta konetta tai muutakaan. Mutta kun kyseessä on henkilöauto tai kuorma-auto niin jokainen ymmärtää että tekniikkakin on hieman eri luokkaa.
Mahdat olla koulutukseltasi vähintään ydinfyysikon lisäksi konemestari ja tekniikapuolen insinööri kun tuntuu olevan joka homma tekniikkaa ja fysiikan lakeja myöten varmaa tietoa.
Ja kyllä jos eletään tammikuun loppua ja samaiselta shelliltä kaveri tankkaa aina firman kortilla niin se on sitä samaa paskaa koko ajan, talvilaatua eikä mitään kaukaa hakemaasi kesä tai välilaatua. Ja jos max2 viikon välein tankataan tyhjä tankki täyteen niin siellä ei ole mitään kesän jämiäkään mitä seuraavaksi todennäköisesti ehdotat.
Heikki L
29.01.2012, 21:54
Tytöt tytöt eläkää ny ruvetko tuksutteleen
Eipä sitä pölläyttelyä kauaa tarvitse katsella. Ei ei, vaikka kunnon kina onkin aina kunnon kina =D
Minä en oikein ymmärrä, miksi sitä 2tahti öljyä pitäisi laittaa diisseliautossa yhtään mihinkään? Tai jos tarvitsee, niin eikö sitä pidä lisätä aina polttoaineen sekaan? Sen vaikutusajan voi ihan jokainen itse testata vaikka ajamalla jonkun 2tahti koneen tankin tyhjäksi ja sitten tankkaamalla vain raakaa bensaa tai sitten jättämällä tuorevoitelun tankin täyttämättä. Raportoikaa sitten, kuinka kauan voitelu jatkui sen jälkeen, kun öljyn saanti loppui.
.
Mahdat olla koulutukseltasi vähintään ydinfyysikon lisäksi konemestari ja tekniikapuolen insinööri kun tuntuu olevan joka homma tekniikkaa ja fysiikan lakeja myöten varmaa tietoa.
Ihan vaan ajoneuvo asentaja.
Edittinä että piti oikein lukea tuo ketju läpi enkä omista vastauksista löydä mitään minkä takana en voisi seistä.
Janne1986
29.01.2012, 22:53
Tuo diesel100 ei auta ainakaan kuormaautoissa jos on kesälaatua talvella.
Tullut itse opittua ihan kokemuksen kautta.
Jos ulkona n.-25-30 pakkasta ja diesel mennyt "parafiiniksi" niin siihen ei auta kuin aineiden vaihto ja uudet suodattimet.
Ja miellään sitten vasta sitä 100 tankkiin.
Eli niin sanottu "ennalta ehkäisy" toimii parhaiten.
Eli ajoissa siirtyminen talviaineeseen
ja uusi suodatin niin ei pitäisi olla ongelmia.:cool:
oispa mielenkiintosta nähdä / kuulla video, 2t öljyllä täytetyllä suodattimella käynnistyksestä, en usko etteikö voitele, vaan eikö oo melko jytkyä kamaa vs. diesel ? omiin en kyllä uskaltais kokeilla raakana...
Jos kerran kaiken nähneet ja kuulleet rakuunat ei uskalla itse koittaa eivätkä ole nähneet niin kunhan saan kalenteriini tilaa kuvaan teille viedon.
Jos kerran kaiken nähneet ja kuulleet rakuunat ei uskalla itse koittaa eivätkä ole nähneet niin kunhan saan kalenteriini tilaa kuvaan teille viedon.
tätä odotellaan ;)
Nuhapumppu
30.01.2012, 01:28
Minä en oikein ymmärrä, miksi sitä 2tahti öljyä pitäisi laittaa diisseliautossa yhtään mihinkään? Tai jos tarvitsee, niin eikö sitä pidä lisätä aina polttoaineen sekaan? Sen vaikutusajan voi ihan jokainen itse testata vaikka ajamalla jonkun 2tahti koneen tankin tyhjäksi ja sitten tankkaamalla vain raakaa bensaa tai sitten jättämällä tuorevoitelun tankin täyttämättä. Raportoikaa sitten, kuinka kauan voitelu jatkui sen jälkeen, kun öljyn saanti loppui.
Joidenkin mielestä se voitelee pumppua ja suuttimia,ja kyllä sitä pitäisi lisätä joka kerta tankkausten yhteydessä jos siitä haluaisi olevan pidempi aikaista hyötyä. Itse näe mitään syytä laittaa sitä tankkiin,ja näin on yksi dieselhuoltoja minullekkin sanonut. Tähän olen luottanut kuin neuvostoliittoon enkä ole 2T öljyä tankkiin kaadellut ja hyvin on autot toiminut.
Firman -04 commonrail-transitissa on kulunu suuttimet ja pumppu väljäksi, eli tehot häviää jos vedättää tai koittaa kiihdyttää rivakammin. Kustannusarvio merkkiliikkeessä 4500e, autolla arvoa alle 2000e.
Korjaus: 2% kakstahtia sekaan, niin toimii edes jollakin tapaa paremmin, kun tiivistää ja voitelee pumppua ja suihkuja.
Ja ei se öljy siellä sen pahempaakaan saa aikaan, jotkut hurjat ajelee vanhoilla jäteöljyilläkin. Karkea suodatus ja tankkiin.
Jälleen kerran erittäin mielenkiintoinen keskustelu kaikenmaailman lisäaineista ja öljyistä, joita pitäisi lisäillä polttoaineen sekaan.
Pee:n kanssa samoilla linjoilla, ei palstalaisilta uskalla ostaa käytettyä tiisseliautoa :D:D
Joidenkin mielestä se voitelee pumppua ja suuttimia,ja kyllä sitä pitäisi lisätä joka kerta tankkausten yhteydessä jos siitä haluaisi olevan pidempi aikaista hyötyä. Itse näe mitään syytä laittaa sitä tankkiin,ja näin on yksi dieselhuoltoja minullekkin sanonut. Tähän olen luottanut kuin neuvostoliittoon enkä ole 2T öljyä tankkiin kaadellut ja hyvin on autot toiminut.
Mutta jos ajattelet vanhaa kaasaripeliä niin etpä sen kaasariakaan joka tankkauksella pese, tuolla 2t öljyllä kun on sama vaikutus.
Janne1986
30.01.2012, 11:51
Tosta 2t-öljystä.
Tuskin tekee hallaa jos laittaa suodattimeen suoraan.
Jotkut laittavat kuormaautoissa moottoriöljyä uusin suodattimiin
huollon yhteydessä.
Näin vältytään useimmin vanhoissa autoissa niiden ilmaukselta.
Mutta tuo 2t-öljy antaa varmasti kivan "värin" ilmoille.:D
Mutta jos ajattelet vanhaa kaasaripeliä niin etpä sen kaasariakaan joka tankkauksella pese, tuolla 2t öljyllä kun on sama vaikutus.
Nyt kyllä jätkä länkyttää jo sen sorttista tuubaa että huh huh...Miten tuo liittyy mitenkään dieseliin???
Suomi24:seltako on opit hankittu?? Ja montako luokkaa on vielä peruskoulua käymättä?
Joka tapauksessa keskustelu alkaa jo niin kaukana tekniikasta että esitän sen siirtoa tuonne sitsättiin tai lukitsemista tai poistamista.
Tai oikeastaan meikäläisen voisi vaikka bannata niin ei tarvisi ottaa kantaa enää mihinkään...
tekniikkamies
30.01.2012, 14:27
En oo koskaan sekotellu dieseliin mitään en muista edes diesel 100:sta laittaneeni.
Uusimpana talvikikkana otin vanhasta Mersusta muovisen imuputken pois jonka avulla sen on tarkoitus imeä ulkoa pienempää ilmaa ja päässä oleva lärväke saa aikaan pienemmän imuäänen. Josko vielä katsois saako imua lähempää pakosarjaa.
Kun saa härvelin lämpöseks silloinhan se pelaa hyvin ja suodatin myös lämpee.
Raakakone
30.01.2012, 15:49
10 vuotta sitten vanhan sotaratsun hj60 kanssa kävi paskat ja se sammua pätkähti 1,5km ajon jälkeen keskelle risteystä. Sata viimeistä metriä ennen stoppia se nyki ja ryki aika villisti. Liikennevalot olivat sitten liikaa sille ja siihen jäätiin.
Startilla sahasin sen sitten pientareelle (3 hehkutulppaa paloi poikki kannoistaa!?) Vittu ja hinausauto otti 100e käteisenä nejän korttelin matkasta korjaamolle.
Puoltoista tuntia sulamista, alipainepilli imi naftasuodattimen vieressä olevasta ilmauksesta niinkuin venäläinen pienturkisvuokraaja.
Sitten kun.. heh.. sitten kun tuli, niin vaihdettiin suodatin ja diesel sataa tankkiin. Uutta ainetta jakajalta Ja avot.. Osa syy oli se ,että silloinen budjetti antoi periksi tuollaisen 95% ilmaa ja 5% naftaa suhteen. Ilmankosteus tiivistyi eli vettä oli turhan paljon linjassa.
Ja muista seikkailuista opein, että kesälaatua ei saa muutettua talvilaaduksi kaatamalla sekaan diesel 100, uutta talvinaftaa, sammakoita, kauniita toiveita tai unelmiakaan. Ainakaan parin kympin pakkasilla. Tekee parafiini kynttilöitä silti
suodattimeen.
patrol90
30.01.2012, 16:29
Joidenkin mielestä se voitelee pumppua ja suuttimia,ja kyllä sitä pitäisi lisätä joka kerta tankkausten yhteydessä jos siitä haluaisi olevan pidempi aikaista hyötyä. Itse näe mitään syytä laittaa sitä tankkiin,ja näin on yksi dieselhuoltoja minullekkin sanonut. Tähän olen luottanut kuin neuvostoliittoon enkä ole 2T öljyä tankkiin kaadellut ja hyvin on autot toiminut.
Kyllä se 2t öljy on jopa suositeltavaa vanhempiin dieseleihin,voitelee pumppua kun nyky nafta kuivempaa kun 20v sitten. Vai liekö kaikki kommentoivat vielä sillon edes syntyneet
mää ainakin oon syntyny "jo" 70 luvulla, enkä epäile 2T öljyn lisäämistä POLTTOAINEEN SEKAAN - ainoastaan epäilen pa. suodattimen täyttämistä kokonaan millään muulla tökötillä kuin dieselillä - UGH !
Kyllä se 2t öljy on jopa suositeltavaa vanhempiin dieseleihin,voitelee pumppua kun nyky nafta kuivempaa kun 20v sitten. Vai liekö kaikki kommentoivat vielä sillon edes syntyneet
Olisko näihin voiteluominaisuuksien huonontumiseen jollakulla heittää 100% faktatietoa ? Jotenkin tuntuu että tuo "tieto" on syntynyt kuuluisassa esson baarissa. Meinaan nykypolttoaineiden lisäaineistus on ihan eri planeetalta verrattuna iloiseen 70-lukuun.
patrol90
30.01.2012, 17:36
Kuivempaa on nyky nafta,paljo rasvasempaa ennen.
kersantti
30.01.2012, 17:55
en ole seitkyt-luvulla syntynyt enkä polttoaine-expertti sen kummemmin mutta pari kertaa olen 2-t öljyä kaatanut sekä pumppuun että tankkiin.
ekalla kerralla emäntä täräytti vm-91 diesel audin tankkiin bensaa ja ajoi kunnes hyytyi.tankki tyhjäksi ja uusi suodatin ja putkien puhallus tyhjiksi.tuntui sen jälkeen todella voimattomalta ja nuutuneelta.suodatin uudeestaan tyhjäksi ja 2t-öljyä täyteen.hetken tietenkin kärytti voimaperäisesti mutta menohalut parani entiselleen ja on sellainen vieläkin.
toinen tapaus oli vanha traktori mistä oli ajankanssa mennyt pumpusta elementit jumiin seisomisesta."koputtelin" ne irti,kaadoin öljyä niille kunnolla,nitkuttelin ja diesel/2t-öljy seos tankkiin eikä mitään ongelmia sen jälkeen.
en tiedä onko nämä asiat puhdasta tuuria vai mitä mutta kuulun tietyssä määrin 2t-öljyn kannattajiin.
Ei millään pahalla bj andy, mutta sinulla ilmeisesti on vielä käymättä muutama vuosi koulua kun et selvästikkään pysty keskustelemaan sivistyneesti, minulla sama koulutus kun sinulla ja koneenasentajan töitä teen, enkä myöskään surffaile siellä suomi24 missä ilmeisesti sinä vietät aikaa kirjoitustyylisi perusteella ja tämän foorumin asiantuntemuksen mukaan.
Ja nimen omaan tuo minun kaasari länkytys liittyy kun teille en tiedä sitten A joko ikälopuille tai B keskenkasvuisille tuntuu olevan mahdoton määritelmä tulkita asioita
ilman sen äärirajoille viemistä. Minkä helvetin takia sitä pumppua ja suuttimia pitää puhdistaa joka tankkauksella niinkuin te nyt siellä väännätte, että joka tankkauksessa on laitettava sitä 2t öljyä. Ja tuosta teidän lisäaine tuntemuksesta niin kyllähän ne teidän puhumat hyvät nykylisäaineet on nähty tuossa nyky 95e10. Itsellä ei ikää paljoa, mutta koneitten kanssa olen ikäni pelannut ja lähipiiriin kuuluu ammattilaisia entisöinti, ralli, moottori, traktori ja kone puolelta yleensäkkin ja ammattitaitoa löytyy vuosikymmeniä oman kymmenyksen yli. Menkää sinne suomi24 harrastamaan tuota "kehittävää" keskustelua. Jos kuulutte kohderyhmään jotka eivät uskalla laittaa öljykannua missä on ruokalusikallinen öljyä pohjalla polttoaine kannuksi, niin itkekää jollekkulle muulle kuin minulle. Ja palatakseni kun tunnutte tietävän tuon polttoaineiden lisäaineistuksen ja koostumuksen niin soittakaapa vaikka neste oilille ja kysykää miten on tuo nyky dieselin "rasvaisuus". Itse en kommentoi tähän asiaan enään muuten kuin saatuani itseni tolpilleni ja jonkun vanhan diesel leka mersun kun saan tontille niin kuvaan sen videon.
Melkonen keskustelu pystyssä. Mutta jos puhutaan hiukan asiaa tai ehkä vähän vierestä, niin tänään mietin tota suodattimen lämmitystä.
Esimerkiks läjässä ei tiemmä oo minkäänlaista suotimen lämmitintä ja itellä ei oo ainakaan vielä hyytyny tavara sinne, mut kerta se on ensimmäinenkin. Mites jos tekis vaan vastuslangasta ja jostain villasta tms. eristeestä, joka ei johda sähköö semmosen vaipan siihen suotimen ympärille? :D Joku 50w tehoo kulkeen sinne niin alkais varmaan vähän lämmittään.
Hojotojo
30.01.2012, 19:36
En lähesty tätä aihetta sen syvällisemmin, koska en ole kummoinenkaan asiantuntija, mutta kyllähähän Diesel 100 auttaa hätäapuna hyytymisongelmiin.
En lähesty tätä aihetta sen syvällisemmin, koska en ole kummoinenkaan asiantuntija, mutta kyllähähän Diesel 100 auttaa hätäapuna hyytymisongelmiin.
Jäätymisongelmiin... ;)
Melkonen keskustelu pystyssä. Mutta jos puhutaan hiukan asiaa tai ehkä vähän vierestä, niin tänään mietin tota suodattimen lämmitystä.
Esimerkiks läjässä ei tiemmä oo minkäänlaista suotimen lämmitintä ja itellä ei oo ainakaan vielä hyytyny tavara sinne, mut kerta se on ensimmäinenkin. Mites jos tekis vaan vastuslangasta ja jostain villasta tms. eristeestä, joka ei johda sähköö semmosen vaipan siihen suotimen ympärille? :D Joku 50w tehoo kulkeen sinne niin alkais varmaan vähän lämmittään.
Itte olen useampana talvena (ja usein jääny ympärivuotiseksi) käyttänä retkipatjasta tehtyä vaahto/superlonihässäkkää tuossa oman kingin naftasuotimen ympärillä, eikä ole mahottomia jäätänyt, eihän se ole "lämmin" mutta lämmettyään pitää lämmön aikas pitkään ja estäähän se vähän viiman vaikutusta, pitääkin laittaa taas takaisin kun auto on ollunna siellä pajalla jo ennenku pakkaset alko! soon autole mahoton järkytys ku pukkaa ovesta pellolle!!! :D
Ja jos joku 77´ mesen ohjekirja sanoo että sinne SAA laittaa ENINTÄÄN 30 prossaa bensaa tms. niin se ei kyllä päde enää tämän päivän laitteissa. Vai päteekö?
Volvo antaa luvan laittaa samaisen 30 % VW-konsernin 2.5 tdi moottoriin, en kyllä oo kehannu kokeilla, belarkuulla ajellaan toki 15 % bensaa ja loput kesälöpöä yms shaissea :-)
tekniikkamies
30.01.2012, 21:17
Volvo antaa luvan laittaa samaisen 30 % VW-konsernin 2.5 tdi moottoriin, en kyllä oo kehannu kokeilla, belarkuulla ajellaan toki 15 % bensaa ja loput kesälöpöä yms shaissea :-)
Tänään tuli huristeltua vanhal Mersul ja VW 2.5 tdi neliveto Transporterilla.
Transporteri veti selvästi pidemmän korren kun siinä oli polttoaineel toimiva lisälämmitin ja moottorin lämmöt oli aika äkkiä jossain 90 astees mittarin mukaan.
mää ainakin oon syntyny "jo" 70 luvulla, enkä epäile 2T öljyn lisäämistä POLTTOAINEEN SEKAAN - ainoastaan epäilen pa. suodattimen täyttämistä kokonaan millään muulla tökötillä kuin dieselillä - UGH !
X2..!!! :D:D:D
Terv etanolia kesät-talvet suuhunsa kaatava diesel moottoriasentaja.
Ei millään pahalla bj andy, mutta sinulla ilmeisesti on vielä käymättä muutama vuosi koulua kun et selvästikkään pysty keskustelemaan sivistyneesti, minulla sama koulutus kun sinulla ja koneenasentajan töitä teen, enkä myöskään surffaile siellä suomi24 missä ilmeisesti sinä vietät aikaa kirjoitustyylisi perusteella ja tämän foorumin asiantuntemuksen mukaan.
Ja nimen omaan tuo minun kaasari länkytys liittyy kun teille en tiedä sitten A joko ikälopuille tai B keskenkasvuisille tuntuu olevan mahdoton määritelmä tulkita asioita
ilman sen äärirajoille viemistä. Minkä helvetin takia sitä pumppua ja suuttimia pitää puhdistaa joka tankkauksella niinkuin te nyt siellä väännätte, että joka tankkauksessa on laitettava sitä 2t öljyä. Ja tuosta teidän lisäaine tuntemuksesta niin kyllähän ne teidän puhumat hyvät nykylisäaineet on nähty tuossa nyky 95e10. Itsellä ei ikää paljoa, mutta koneitten kanssa olen ikäni pelannut ja lähipiiriin kuuluu ammattilaisia entisöinti, ralli, moottori, traktori ja kone puolelta yleensäkkin ja ammattitaitoa löytyy vuosikymmeniä oman kymmenyksen yli. Menkää sinne suomi24 harrastamaan tuota "kehittävää" keskustelua. Jos kuulutte kohderyhmään jotka eivät uskalla laittaa öljykannua missä on ruokalusikallinen öljyä pohjalla polttoaine kannuksi, niin itkekää jollekkulle muulle kuin minulle. Ja palatakseni kun tunnutte tietävän tuon polttoaineiden lisäaineistuksen ja koostumuksen niin soittakaapa vaikka neste oilille ja kysykää miten on tuo nyky dieselin "rasvaisuus". Itse en kommentoi tähän asiaan enään muuten kuin saatuani itseni tolpilleni ja jonkun vanhan diesel leka mersun kun saan tontille niin kuvaan sen videon.
Jos paskapuheiden alasampuminen on sisvistymättömyyttä niin sitten olen mielelläni täysi moukka.
Siis montako kertaa olet itse a) Täyttänyt jonkun asiakkaasi auton dieselputsarin 2t öljyllä b) oman autosi dieselputsarin 2t öljyllä ???
[QUOTE=Jarva;846154]Melkonen keskustelu pystyssä. Mutta jos puhutaan hiukan asiaa tai ehkä vähän vierestä, niin tänään mietin tota suodattimen lämmitystä.
Esimerkiks läjässä ei tiemmä oo minkäänlaista suotimen lämmitintä ja itellä ei oo ainakaan vielä hyytyny tavara sinne, mut kerta se on ensimmäinenkin. Mites jos tekis vaan vastuslangasta ja jostain villasta tms. eristeestä, joka ei johda sähköö semmosen vaipan siihen suotimen ympärille? :D Joku 50w tehoo kulkeen sinne niin alkais varmaan vähän lämmittään.[/QUOTE
Ja takasin itse asiaan.
Joku 21 volttinen hehku ottaa 4-6 amppeeria kun sitä käyttää 12 voltilla joten se olisi teholtaan suunnilleen tuota luokkaa. Sen voisi vaikka integroida vedenerottimeen tms. pönttöön siten että se hehku on siellä Dö:n sisällä.
Tai sitten vyllää sen siihen putsarin kylkeen.
Toinen juttu voisi olla vaikka ihan jäähytysnesteellä lämpiävä polttoaineen lämmitin. Vaikka yksinkertaisemmillaan siten että imuletku tulee jonkin matkaa vaikka lämppärin letkussa kiinni. Ja vaikka siihen eristettynä.
tekniikkamies
30.01.2012, 22:48
Itseäkin kiinnostaa mikä on homman nimi tuon kaksitahtiöljyn kanssa, eihän sitä laiteta kuin vähän johonkin mopoon, moottorisahaan tai perämoottoriin, jotka on kaksitahtimoottoreita.
Joskus ollut nelitahtisessa ruohonleikkurissa kaksitahtibensaa ja ei ole vaikuttanut hyvältä.
Jos täyttää todella dieselsuodattimen kaksitahtiöljyllä, eikö silloin ole vähän aikaa polttoaineena aikamoista öljyjytkyä verrattuna tavalliseen dieseliin?
kersantti
30.01.2012, 22:57
[QUOTE=tekniikkamies;
Jos täyttää todella dieselsuodattimen kaksitahtiöljyllä, eikö silloin ole vähän aikaa polttoaineena aikamoista öljyjytkyä verrattuna tavalliseen dieseliin?[/QUOTE]
kyllä on.tähän tuossa aikaisemmin kertomani kokemukset perustuvatkin, että ns. bensalla käynyt pumppu (esimerkkinä toimineessa audissa jakajamallinen) saa ainakin riittävän voitelun heti.
omia kokemuksia ovat nämä sitten.ei varmasti sovellu joka laitteeseen!
Dieselihän polttaa muutenkin paremmin erilaatuista polttoainetta kuin bensamoottori, bio- eko-ym.kasviöljydieseliä ja munkinpaistorasvaa ja joku taisi ajatella puhdistettua jäteöljyäkin...että eiköhän se 2-tahtiöljy ole pieni kiusa sille koneelle.
[QUOTE=Jarva;846154]Melkonen keskustelu pystyssä. Mutta jos puhutaan hiukan asiaa tai ehkä vähän vierestä, niin tänään mietin tota suodattimen lämmitystä.
Esimerkiks läjässä ei tiemmä oo minkäänlaista suotimen lämmitintä ja itellä ei oo ainakaan vielä hyytyny tavara sinne, mut kerta se on ensimmäinenkin. Mites jos tekis vaan vastuslangasta ja jostain villasta tms. eristeestä, joka ei johda sähköö semmosen vaipan siihen suotimen ympärille? :D Joku 50w tehoo kulkeen sinne niin alkais varmaan vähän lämmittään.[/QUOTE
Ja takasin itse asiaan.
Joku 21 volttinen hehku ottaa 4-6 amppeeria kun sitä käyttää 12 voltilla joten se olisi teholtaan suunnilleen tuota luokkaa. Sen voisi vaikka integroida vedenerottimeen tms. pönttöön siten että se hehku on siellä Dö:n sisällä.
Tai sitten vyllää sen siihen putsarin kylkeen.
Toinen juttu voisi olla vaikka ihan jäähytysnesteellä lämpiävä polttoaineen lämmitin. Vaikka yksinkertaisemmillaan siten että imuletku tulee jonkin matkaa vaikka lämppärin letkussa kiinni. Ja vaikka siihen eristettynä.
Ja tähän vielä yks sovellus tuollasesta vastustarrasta joka on tuttu peilinlämmityskäytöstä: viikkaillen suodattimen ympärille, teipillä kiinni ja jotain poppanaa eristeeksi. Piuhat kiinni ja siinä on lämmitettävä pa-suodatin valmis ;)
[QUOTE=Bj Andy;846288]
Ja tähän vielä yks sovellus tuollasesta vastustarrasta joka on tuttu peilinlämmityskäytöstä: viikkaillen suodattimen ympärille, teipillä kiinni ja jotain poppanaa eristeeksi. Piuhat kiinni ja siinä on lämmitettävä pa-suodatin valmis ;)
Jep. Nopeaa ja kätevää eikä kovin tulenarkaakaan.
tai vanha H4 tms umpio lyysaamaan suodatinta, auttaa myös pimeää pelkääviä dieselpartikkeleita...
Ja eukon magneettipohjalliset kun teippaa eristeeksi niin menee molekyylit oikeaan jonoon...
Ja eukon magneettipohjalliset kun teippaa eristeeksi niin menee molekyylit oikeaan jonoon...
Ja teipin sijaan käytettäessä anopin vanhoja sukkahousuja saavutetaan jo niin suuri kierrätysmateriaaliaste että ko. viritys voidaan hyvin mielin julkaista niksi-pirkassa :D
tämä on shit-chattiä, saa poistaa... :D
jutusteluapas...
onks kellään suutinpenkkiä hollilla ? oispa kiva sellasessa kattoa, kuinka vaikuttaa paineisiin tuo 2T ölppä puristettaessa läpi, vai halkeaisko siinä mäntäpumppu ennen suutinputkea... mua kun maalaisjärjellä delleen hiukan ihmetyttää, jos joku tahna on kovasti sakeampaa kuin tarkoitettu, niin mitä tapahtuu väkisin tuupattaessa öljyraiskauksen yhteydessä ?
solihull
31.01.2012, 03:06
[QUOTE=Rytö;846305]
Jep. Nopeaa ja kätevää eikä kovin tulenarkaakaan.
Ainakin paikallisessa varaosaputiikissa oli vielä viime talvena myynnissä jotakin 90-luvun vastuspantoja (100w?), jonka sai klemmarilla suodattimen ympärille. Siihen vaan rele ja vaikka eriste päälle jos siltä vielä tuntuu. Maksoi jonkun 25 e.
SItten 80-luvullahan oli näitä naftanlämmittimiä, jossa nafta kiersi moottorinesteen kautta. Se oli semmonen öluttölkkiä pienempi "lämmönvaihdin". Mulla oli semmonen autossa, eikä siita ainakaan haittaa ollut.
Ja yksi hyvä keino on siirtää se suodatin johonkin lämpimään paikkaan jos on tilaa konehuoneessa. Yleensähän se suodatin on jossakin kylmässä keulilla tai lokasuojan kupeessa. Ei muuta kuin liki konetta, takaosaan niin lämpee.
aika marginaalisiahan nämä naftamurheet on ja silloin kun niitä tulee niin alkaa olla elohopea liki jäässä...
TT
Ilmari84
31.01.2012, 03:29
Tää keskusteluhan on lähtenyt aikalailla rönsyilemään näköjään, joten vastaanpa tuohon viestin aloittajan ensiapuhommaan.
Elikkäs lämmittelin käsillä suotimet sen verta lämpöisiksi, että pääsin pari kilsaa huoltoasemalle, sieltä pullo diesel jäänestoa ja sitä ohjeen mukaan tankkiin ja tankki täyteen dieseliä. Meno jatkui mesellä niin kun ei mitään ongelmaa ois ollutkaan, eikä tarvinnut kävellä kotio. Eli jos auton saa ees jotenkin käymään, nii kyl ne jäät sielt lähtee ku saa tota seosta sinne.
Vinkkinä joillekin suodattimen lämmittelijöille: ebaystä näyttäs saavan 12v prätkän kahvanlämmityslevyjä n. 5e hintaan.
http://intercooler.fi/?p=fuelheater&l=fi
tuolta apu niin loppuu temppuilu talvella kaverin hdj:ssä on toi kalliimpi malli ollut muutaman vuoden ei ole tarvinut miettiä toimiiko katiska kylmällä itse vaihdoin bensiini käyttöseen niin loppui siihen .
Tää keskusteluhan on lähtenyt aikalailla rönsyilemään näköjään, joten vastaanpa tuohon viestin aloittajan ensiapuhommaan.
Elikkäs lämmittelin käsillä suotimet sen verta lämpöisiksi, että pääsin pari kilsaa huoltoasemalle, sieltä pullo diesel jäänestoa ja sitä ohjeen mukaan tankkiin ja tankki täyteen dieseliä. Meno jatkui mesellä niin kun ei mitään ongelmaa ois ollutkaan, eikä tarvinnut kävellä kotio. Eli jos auton saa ees jotenkin käymään, nii kyl ne jäät sielt lähtee ku saa tota seosta sinne.
Vinkkinä joillekin suodattimen lämmittelijöille: ebaystä näyttäs saavan 12v prätkän kahvanlämmityslevyjä n. 5e hintaan.
Itellä ei edes suodattimien vaihto tuntunut auttavan. Sihti oli tankin puolelta mitä luultavimmin tukossa kun starttaaminen imaisi ilmauspumpun pohjaan. Vaihdoin suodattimet ja vika ei hävinnyt. Piti puhaltaa polttoaineletkusta tukos irti ennen kun sai dieselin taas virtaamaan suodattimille asti.
Sitä en tiedä mikä tukos lie ollut, parafiini, jää vai joku muu paska. Tankin pohjalta ainakin paskaa löytyy, suodattimesta päätellen.
Itellä ei edes suodattimien vaihto tuntunut auttavan. Sihti oli tankin puolelta mitä luultavimmin tukossa kun starttaaminen imaisi ilmauspumpun pohjaan. Vaihdoin suodattimet ja vika ei hävinnyt. Piti puhaltaa polttoaineletkusta tukos irti ennen kun sai dieselin taas virtaamaan suodattimille asti.
Sitä en tiedä mikä tukos lie ollut, parafiini, jää vai joku muu paska. Tankin pohjalta ainakin paskaa löytyy, suodattimesta päätellen.
Putsasitko tai tyhjensitkö tankin. Parafiini hyytyy yleensä suotimeen. Eli vettä/ muuta shaissea,mitä kertyy varsinkin jos sitä on elämän aikana tankkailtu kannuilla tai tiltankista tms.:D
Jos siellä on pohjaroppu niin yön yli kun se on seissy tallissa ja jos sinne alle mahtuu ryömimään niin siitä voi varovasti laskea pelkät vedetkin pois. Eli sitten kun vesi vaihtuu dieseliksi niin proppu kiinni.
Eli siis varovasti raottaa sitä ja pitää koko ajan huulila sitä proppua...
Putsasitko tai tyhjensitkö tankin. Parafiini hyytyy yleensä suotimeen. Eli vettä/ muuta shaissea,mitä kertyy varsinkin jos sitä on elämän aikana tankkailtu kannuilla tai tiltankista tms.:D
Jos siellä on pohjaroppu niin yön yli kun se on seissy tallissa ja jos sinne alle mahtuu ryömimään niin siitä voi varovasti laskea pelkät vedetkin pois. Eli sitten kun vesi vaihtuu dieseliksi niin proppu kiinni.
Eli siis varovasti raottaa sitä ja pitää koko ajan huulila sitä proppua...
Saapi jäädä tankin pesu lauhemmalle kelille tai kunhan saa auton ajettua lämpimään.
Saattaa riittää että lasket alkuun ne vedet pois.
Paitsi jos siellä on jo jotain jäänestoa niin sitten se vesi on sotkeutunu mahollisesti siihen dieseliin ja sitten saa tyhjätä koko tankin. Mutta kun sitä laskee sieltä ropusta jos siellä semmonen on niin siitähän sen heti näkee että mitä sieltä tulee.
king cap
31.01.2012, 14:44
se proppu on sen verran näppärässä paikassa,että helppo vaikka pihalla laskea tyhjäksi.mulla kans kingi teki aivan saman tempun ja oli aika reilusti vettä tankissa tyhjensin vain tankin,vaihdoin suodattimet ja uudet tiisselit sisään,eikä ole sen jälkeen juonitellu.
Jäi vaivaamaan tuo väite dieselin voiteluominaisuuksien huonontumisesta vuosien saatossa. Otin yhteyttä TKK:n polttomoottoritekniikan osastolle. Tai siis nykyään se on osa Aalto-Yliopistoa.
Kysymykseeni sain seuraavan ytimekkään vastauksen:
"Voitelevuuslisäaineita käytetään ja tietyt standardit pitää dieselpolttonesteiden täyttää. Lisäaineet ovat tosiaan "liikesalaisuuksia".
Voitelevuus ei ole heikentynyt, päinvastoin. Nykyiset henkilöautodieselmoottorit ovat entistä vaativampia. Voitelevuus on tärkeä ruiskutuslaitteille".
Eli Esson baarin ikkunapöytä oli valitettavasti väärässä. Mutta näinhän tuo asia menee kun asiaa hetken miettii. Nykyisissä moottoreissa ruiskutuspaineet on huimia ja osien välykset pieniä --> polttoaineen voitelukyvyn pitää olla hyvä. Eli kyllä polttoaineiden pitää kehittyä moottoritekniikan mukana.
Mutta uskoo tämän ken haluaa, mulle ihan se ja sama.
Jäi vaivaamaan tuo väite dieselin voiteluominaisuuksien huonontumisesta vuosien saatossa. Otin yhteyttä TKK:n polttomoottoritekniikan osastolle. Tai siis nykyään se on osa Aalto-Yliopistoa.
Kysymykseeni sain seuraavan ytimekkään vastauksen:
"Voitelevuuslisäaineita käytetään ja tietyt standardit pitää dieselpolttonesteiden täyttää. Lisäaineet ovat tosiaan "liikesalaisuuksia".
Voitelevuus ei ole heikentynyt, päinvastoin. Nykyiset henkilöautodieselmoottorit ovat entistä vaativampia. Voitelevuus on tärkeä ruiskutuslaitteille".
Eli Esson baarin ikkunapöytä oli valitettavasti väärässä. Mutta näinhän tuo asia menee kun asiaa hetken miettii. Nykyisissä moottoreissa ruiskutuspaineet on huimia ja osien välykset pieniä --> polttoaineen voitelukyvyn pitää olla hyvä. Eli kyllä polttoaineiden pitää kehittyä moottoritekniikan mukana.
Mutta uskoo tämän ken haluaa, mulle ihan se ja sama.
Tosiasia on kuitenkin se, että talvilaadut ovat huonommin voitelevia eikä varsinkaan aivan arktisia laatuja kannata käyttää jos ei siihen ole todellista tarvetta. "Kuivempi" tuntuma nykyaineessa johtuu siitä että parafiini on isoilta osin korvattu noilla lisäaineilla.
Suodattimet tukkeutuu nykyaineilla pääasiassa vedestä johtuen. Kesälaatu kulkee suodattimen läpi -18 lämpötilassa.
Vinkkinä joillekin suodattimen lämmittelijöille: ebaystä näyttäs saavan 12v prätkän kahvanlämmityslevyjä n. 5e hintaan.
Laitoinpa tilaukseen semmoset tos aamutuimaan! Voi olla kyl ettei teho riitä paljoo suodatinta lämmitteleen, mut eipä paljoo maksa ja laitan ne lyneen sit :) Kiitti vinkistä!
Meillä viime talvena diisseli traktori (koneena 411 Valmetin vapari diisseli) takkuili niivvitusti kun pakkasella starttas. Suti vaihdettiin ja pa-linjaan ilmailtiin tiiviisti ym ym ym ym.. Kovilla pakkasilla lähti käyntiin vaan siten, että piti viritellä koneen / pa-tankin ympärille pressu, jonka alla lämmitin. Tunti-pari, niin johan hyrähti. Säiliöön laitettiin 2-t öljyä, diesel 100, ja muuten ajettiin polttoöljyllä.. Mietin, että näinkö olisi vettä säiliössä, mutta tiesin tankanneeni pelkästään läpinäkyvästä kannusta (30 litranen, ei tuu kauheesti ajoa, ja toi riittää pariksi viikoksi)..
Niin, kone oli / on kylmässä ladossa.
Noh, kevät tuli ja kun asiaa tutkittiin, huomattiin, että säiliössä oli kuin olikin vettä (naapuri oli kerran tankannut omasta farmisäiliöstään, joten sieltä varmaan vedet peräisin). Löpöt vaihtoon ja muutenkin huoltoa.
Tänä talvena ei sitten olekaan *koputtaa kolmesti puuta* ollut käynnistysongelmia..
Summasummarum: Vettä tankissa, ainoa mikä auttoi, oli sen poisto. 2-T öljyä laitettiin kannukaupalla aina tankkauksen yhteydessä, suhde oli luokkaa 0,5 2-t öljyä ja 30 litraa polttoöljyä.
Essonbaarista valehdeltiin, että vaparidiisselit ei pahastu tuosta 2-t öljystä, kuhan on täys tai puolisynteettistä. Turbokoneisiin ei kuulemma saa laittaa..
Älkää kysykö perusteluja, ei aavistustakaan miksi näin, mutta itse en laittaisi 2-t öljyä hiluxksin enkä audin tankkeihin.
Essonbaarista valehdeltiin, että vaparidiisselit ei pahastu tuosta 2-t öljystä, kuhan on täys tai puolisynteettistä. Turbokoneisiin ei kuulemma saa laittaa..
Älkää kysykö perusteluja, ei aavistustakaan miksi näin, mutta itse en laittaisi 2-t öljyä hiluxksin enkä audin tankkeihin.
Voi perhana. Oispa ollu mielenkiintoista tietää miksi ei saa turbokoneisiin laittaa. :D
Siellä on ollu taas viisaat miehet koolla.
Pitäskö toi 2t-bensan vaikutus diesel moottorin toimintaan aihe laittaa Tekniikan maailman toimitukseen että testatkaa mitä se tekee ja ei tee. :D
nyt alkaa olla kohta puurot ja vellitkin saatu keskenään sekaisin !
pääasia on saavutettu, on tietoa, mutua ja luuloa, ABC tietämystä ja huhuja...
faktasanojakin löytyy:
- vesi
- parafiini
- pakkanen
- hyytyminen
- jäätyminen
- suodatettavuus
- samepiste
- voitelevuus
- viskositeetti
- pienet välykset
- suure(hko)t ruiskutuspaineet
nuo edellämainitut liittyy kaikki toisiinsa, mutta onneks kaikki ei vaikuta suoraan kaikkeen ;)
pari omaa perussääntöä noissa hyytymisissa:
-> jää pitää saada vedeksi -> vesi pitää saada pois, mieluiten ihan fyysisesti pois ja silmämääräinen havainto asiasta
-> jämähtänyt parafiini olis hyvä saada liukenemaan takaisin polttoaineeseen - ei liene ihan helppoa 100 % sesti, tai (ja) taata polttoaineen voiteluominaisuudet muuten, tässä se 2T öljy astuu mukaan, edelleen LIUOTETTUNA polttoaineen SEKAAN
EDIT: ja se 2T ölppä vois olla hyvälaatuista, eikä välttämättä mineraalimallia, palaa puhtaammin...
^ Siinä on hyvin sanottu tuo niin sanottu totuus dieselistä. Olen samaa mieltä.
BJ-40/76
31.01.2012, 17:30
Alla oleva minun tapa sekä jakaja- että rivipumpuille.
Itsekkään en käyttäisi uudemmille.
Itse olen juottanut tuota 2t öljyä satunnaisesti kuuriluontoisesti.
silloin tyhjään tankkiin (lue 10 litraan dieseliä) litra 2t öljyä ja sikana kenkää!
Ja tuo tempun olen tehnyt silloin, kun on alkanut tuntua että käy karkeasti/epätasaisesti tai kun suihkuputkista "hakkaa" sormille.
Ja on auttanut!
Ja esim. yhden nissan ld28 (2.8 L vapari esikammio kuutonen vm.n.83) jumineet suihkut sain toimimaan 50% 2t öljy/dsl seoksella.
Suihkut oli niin jumissa, että 24V akuilla ei saatu auki vaikka "ilmattiin" suihkuilta. (autossa 12v startti)
Sitten annettiin 24v akkuihin lisäsähköä hitsauskoneesta:o, ja pilottia imusarjaan,
ja kas kummaa kone "heräsi":p
Viimmeinen suihku aukesi kun sai koneen kiertämään n.6000 rpm.
Ja kävi muuten huonosti, ei meinannut pysyä konehuoneessa, ja savusi niin sinistä että!
Mutta kun juotettiin tuota seosta 2-3 kertaa niin pitkään että meinasi kiehua,
niin alkoi käydä pehmeästi niin kun kuuluu. (autosta puuttui laturi, joten vesipumppu ei pyörinyt)
Ja tuommonen tappo startti tehtiin vain siksi, että kone olisi mennyt sulattoon korin mukana jos ei olisi käynnistynyt!
Ja tuota bensaa olen käyttänyt jäänestona, silloin kun on ollut pakko.
Jos tankkia ei saa tyhjennettyä, niin bensan saa sekomaan parhaiten siten
että kun 30%bensa/70%dsl seos on kaadettu tankkiin, niin imuletkusta paineilmaa tankkiin pienellä paineella (tankin korkki auki) niin pitkään että
vaahto alkaa tulla korkista. sitten vaan odotetaan muutama minuutti, että ilmat erottuu, letkut kiinni ja ilmaus.
Ja tuon suodattimen lämmittäminen hätä tilassa: Kusi on noin 37 asteista..
(siis paikallaan olevan suodattimen ympärille altapäin muovipussi tms. ja kusta
täyteen) Moottorin pesu vois olla aiheellinen, kun päästy perille:cool:
Ja jos kysymys elämästä ja kuolemasta; dsl suodattimen panokseen meisselillä pari kolme reikää ja menoksi (voi olla että ei tule konevauriota, mutta voi tullakkin, käyttö vain silloin kun TOSI HÄTÄ)
tekniikkamies
31.01.2012, 17:39
Pitäskö toi 2t-bensan vaikutus diesel moottorin toimintaan aihe laittaa Tekniikan maailman toimitukseen että testatkaa mitä se tekee ja ei tee. :D
Sehän sopis hyvin myös Myytinmurtajille! :D
Jäi vaivaamaan tuo väite dieselin voiteluominaisuuksien huonontumisesta vuosien saatossa. Otin yhteyttä TKK:n polttomoottoritekniikan osastolle. Tai siis nykyään se on osa Aalto-Yliopistoa.
Kysymykseeni sain seuraavan ytimekkään vastauksen:
"Voitelevuuslisäaineita käytetään ja tietyt standardit pitää dieselpolttonesteiden täyttää. Lisäaineet ovat tosiaan "liikesalaisuuksia".
Voitelevuus ei ole heikentynyt, päinvastoin. Nykyiset henkilöautodieselmoottorit ovat entistä vaativampia. Voitelevuus on tärkeä ruiskutuslaitteille".
Eli Esson baarin ikkunapöytä oli valitettavasti väärässä. Mutta näinhän tuo asia menee kun asiaa hetken miettii. Nykyisissä moottoreissa ruiskutuspaineet on huimia ja osien välykset pieniä --> polttoaineen voitelukyvyn pitää olla hyvä. Eli kyllä polttoaineiden pitää kehittyä moottoritekniikan mukana.
Mutta uskoo tämän ken haluaa, mulle ihan se ja sama.
Soitinpa suoraan st1 ja sieltä sanottiin että talvidieselit ovat kuivempia, sanoi vielä että soitappa neste oilin tuotekehitykseen kun he sitä valmistavat, soitin ja sieltä sanottiin että talvidieselit ovat kuivempia. Syynä se että talvidieselin parafinit ovat kevyempiä minimoidakseen tuota jähmettymistä.
Soitinpa suoraan st1 ja sieltä sanottiin että talvidieselit ovat kuivempia, sanoi vielä että soitappa neste oilin tuotekehitykseen kun he sitä valmistavat, soitin ja sieltä sanottiin että talvidieselit ovat kuivempia. Syynä se että talvidieselin parafinit ovat kevyempiä minimoidakseen tuota jähmettymistä.
Mitä tekemistä kuivuudella on voiteluominaisuuksien kanssa ? Parafiini on parafiinia ja voitelulisäaineet voitelulisäaineita. Eikä noista lisäaineista oikein löydy mistään tietoa, tuntuu olevan salaista tietoa. Mutta mielipiteitä on monia, jokainen saa valita omansa ihan rauhassa.
Tiedätkö mitä parafiini on? Se on nimenomaan yksi merkittävä voiteluaine tuossa dieselissä. Toki jokainen saa ajatella miten itse haluaa mutta itse uskon kyseistä ainetta valmistavaa miestä/yhtiötä ennemmin kuin niitä nurkassa purnaavia "esson baarilaisia".
Joo. Ja oikein kun muistelee niin ainakin jostain 90 luvulta asti on "nyky dieseli" ollu kuivempaa, ja silloin oli vielä essojakin. Tiiä sitä sitten mistä vuodesta sitä on alettu kuivattelemaan.
Ja olikos se jotain 88 tienoilla se hemmetin kylmä talvi? Silloin taisi oikein silloinen liikenneministeri Vennamo antaa luvan rekkamiehille käyttää petroolia dieselin seassa ilman veromätkyjä. Ja Arktinenlaatu taisi olla sen talven innoituksen tulos.?? Vai hä.
Noin niiku tikulla silmään...
Tiedätkö mitä parafiini on? Se on nimenomaan yksi merkittävä voiteluaine tuossa dieselissä. Toki jokainen saa ajatella miten itse haluaa mutta itse uskon kyseistä ainetta valmistavaa miestä/yhtiötä ennemmin kuin niitä nurkassa purnaavia "esson baarilaisia".
Raskasta hiilevytyähän se parafiini on ja hyvä liukaste, ei sitä turhaan tanssilattioille levitetä.
Mutta ei parafiini suinkaan ainoa voiteluaine dieselissä ole. Rikkipitoisuuden vähentyessä myös voitelevat ainesosat poistuivat ja voiteluominaisuudet on hankittu muilla aineilla. Ja tunnetusti parafiini aiheuttaa omat ongelmansa.
Tapana ei ole luuhata esson baarissa, eikä sen puoleen missään muussakaan baarissa.
Tuollainen pätkä löytyi aiheesta, "kuinka oli ennen":
"Voitelevuuslisäaineet
Vanhanaikaisissa polttoaineissa oli voitelevuutta parantavia ”epäpuhtauksia” (happi- ja typpiyhdisteitä,
raskaita aromaatteja), jotka poistuvat nykyisissä polttoaineen jalostusprosesseissa samalla kuin rikki. Nyt
voitelevuus hoidetaan käyttämällä lisäainetta, josta on hyötyä etenkin jakajatyyppisille ruiskutuspumpuille,
joiden kaikki sisäosat voidellaan polttoaineella."
Samaisessa dokumentissa paljon muutakin luettavaa:
http://www.neste.fi/binary.aspx?path=2589;2655;2698;2707;3361;3558;355 9&page=3559&field=FileAttachment&version=4
88 talvesta ei paljoa tietoa ole..Parafiinillä olen pienenä poikana suksetkin esivoidellut. Ei se ainoa voiteluaine olekkaan, tuota tarkkaa suhdannetta tai kaavaa minulle ei tietenkään kerrottu mutta näin antoi ymmärtää että merkittävä osuus tällä on, ja sen pakkasessa saostumisen takiahan siinä talvi ja arktisessa se osuus onkin minimaalinen verraten kesälaatuun. 2t öljyä ei kehoittanut kaatamaan tankkiin jossa tietää olevan vettä koska ne emulgoituvat, sanoi että välistään ei tee huonoa kaataa desiä paria, diesel100 sanoi että sisältää ainetta joka sitoo vettä ja joka sitoo dieseliä ja ne sekoituvat keskenään ja näin imee kosteuden itseensä ja kuljettaa mukanaan pois.
88 talvesta ei paljoa tietoa ole..Parafiinillä olen pienenä poikana suksetkin esivoidellut. Ei se ainoa voiteluaine olekkaan, tuota tarkkaa suhdannetta tai kaavaa minulle ei tietenkään kerrottu mutta näin antoi ymmärtää että merkittävä osuus tällä on, ja sen pakkasessa saostumisen takiahan siinä talvi ja arktisessa se osuus onkin minimaalinen verraten kesälaatuun. 2t öljyä ei kehoittanut kaatamaan tankkiin jossa tietää olevan vettä koska ne emulgoituvat, sanoi että välistään ei tee huonoa kaataa desiä paria, diesel100 sanoi että sisältää ainetta joka sitoo vettä ja joka sitoo dieseliä ja ne sekoituvat keskenään ja näin imee kosteuden itseensä ja kuljettaa mukanaan pois.
Syöttöpumpun ja suutinten läpi jotka eivät siedä vettä pienten välystensä takia...
Siis tietenkin myös dieseli ja vesi "emulgoivat" keskenään ja vesi jää pohjalle. Jonka sitten se diesel satku sitoo itseensä kuten myös sekoittuu siihen dieseliin.
Menee kyllä jankaukseksi mutta näin se vaan menee. Jos noita autokemikaalipurkkien sepostuksia lukee niin lähes kaikissa niissä on perusaineena etanoli. Myös siinä diesel100:sessa, masinolissa. ja lasolissa yms litkut. Kaikki pohjimmiltaan samaa kamaa.
Eli äkkiä luulisi ettei masinoli tee enää kauppansa koska esim. 50 litrassa 95E10:piä on jo viisi litraa(purkkia masinolia) mukana jo valmiiksi. Ja 98:sissakin 2.5 litraa samassa määrässä.
Vaan taas mennään ohi aiheen...
Tiedätkö mitä parafiini on? Se on nimenomaan yksi merkittävä voiteluaine tuossa dieselissä. Toki jokainen saa ajatella miten itse haluaa mutta itse uskon kyseistä ainetta valmistavaa miestä/yhtiötä ennemmin kuin niitä nurkassa purnaavia "esson baarilaisia".
Syy-yhteys tai ei ni sain aikoinani 200L jäätynyttä dieseliä (kun itte menin tyhjentämään rekan jäätynyttä tankkia) niin isäntäni sano et pidä sinä nuo ja aja Mondeossas vaikka pois ne. NO toinen tankillinen menossa (20l AIV-pönttö) ja tankatessa huomasin et katos hitto parafiinit kannun pohjalla !? Sen enempää ajattelematta etteenpäin ja poks akseli poikki syöttöpumpusta ja sitten saikin talli hyvää lämmitysöljyä. EI sekottunu parafiinit takas ei sit millään ja mitenkään ja väitän et syyn tiesin akselin poikkimenolle :) Melkosen kuivaa lie tuo jäätyny versio ja nykyään en ees ajattele kuin tallin lämmitintä kun jäätyneitä tankkeja/autoja meen tyhjentämään.
Mulla hyyty akku heti eilettäin,sitten koitin apuvirtaa niin kaapelit oli mallia liian ohuet kun ei oikeen startti pyöriny tarvittavan hätäsee.Täytyy ottaa töistä kuorma-autokaapelit ja koittaa tänää niillä.Ajattelin antaa vähän lämpöä pumpulle ja suodattimelle silleen että työntelee puolenlitran limupulloi sinne väleihin jotka on täynnä kuumaa vettä,siitä en tiiä auttaako....
Syy-yhteys tai ei ni sain aikoinani 200L jäätynyttä dieseliä (kun itte menin tyhjentämään rekan jäätynyttä tankkia) niin isäntäni sano et pidä sinä nuo ja aja Mondeossas vaikka pois ne. NO toinen tankillinen menossa (20l AIV-pönttö) ja tankatessa huomasin et katos hitto parafiinit kannun pohjalla !? Sen enempää ajattelematta etteenpäin ja poks akseli poikki syöttöpumpusta ja sitten saikin talli hyvää lämmitysöljyä. EI sekottunu parafiinit takas ei sit millään ja mitenkään ja väitän et syyn tiesin akselin poikkimenolle :) Melkosen kuivaa lie tuo jäätyny versio ja nykyään en ees ajattele kuin tallin lämmitintä kun jäätyneitä tankkeja/autoja meen tyhjentämään.
Taisi se vika olla kuitenkin AIV-pöntössä eikä polttoaineessa ;)
solihull
03.02.2012, 09:35
Kyllä täällä alkaa päätä kylmätä kun juttuja lukee...hieno topicci.
Jotkut muistelee talvea -88 kun oli kylmää ja Joku "Axu87" ei muistele sitä lainkaan. Tulee mieleen tässä että taitaa olla sama puhua talvesta -88 kuin 20 v sitten talvesta -68..... niin pian huomaa että se -88 oli aika kivikautta ja lienee siitä polttonesteet aika tavalla parantuneet.
Tuohon parafiinin voitelevuuteen uskon siinä mielessä, että biodiesel hyytyy jo noin -5 asteessa ja sen voiteleva ominaisuus on "kuulemma" 20-30 kertaa normaalia dieselpolttoainetta parempi. Tosin, kun sekaan lisää esim. Nesteen lisäainetta, jota saa ostaa talvikestoa lisäämään, eihän se parafiini sieltä minnekään häviä ja sama määrä sitä siellä on. Pakkasenkesto siis perustuu johonkin muhun kuin vähäiseen parafiinimäärään. Tuskin se lisäaine sitä parafiinia lyhyemmiksi hiilisidoksiksikaan pilkkoo, se ei käsittääkseni ilman krakkausprosessia valitettavasti toimi, koska sidosten pilkkominen vaaeii energiaa. Muutenhan lisäaineistamalla saataisiin tehtyä naftastakin bensaa...
Faktaa kuitenkin on, että etanoli ei sekoitu bensiiniin eikä dieseliin pullosta kaatamalla. Kokeilkaa vaikka. Siitä syntyy semmosta lientä, että ei tee mieli kaataa jäänestoja tankkiin kun sopan näkee.
Ja mitä tulee tuohon Mondeon akselirikkoon - lienee se syy tosiaankin siellä AIV-pullossa. Jos siellä on vähänkin happoa, hajottaa se pumpun, koska se happo estää voiteluominaisuudet siltä polttonesteeltä ja pumppu "narahtaa". Näin on käynyt monelle maajussille.
TT
Nuhapumppu
03.02.2012, 10:15
Syy-yhteys tai ei ni sain aikoinani 200L jäätynyttä dieseliä (kun itte menin tyhjentämään rekan jäätynyttä tankkia) niin isäntäni sano et pidä sinä nuo ja aja Mondeossas vaikka pois ne. NO toinen tankillinen menossa (20l AIV-pönttö) ja tankatessa huomasin et katos hitto parafiinit kannun pohjalla !? Sen enempää ajattelematta etteenpäin ja poks akseli poikki syöttöpumpusta ja sitten saikin talli hyvää lämmitysöljyä. EI sekottunu parafiinit takas ei sit millään ja mitenkään ja väitän et syyn tiesin akselin poikkimenolle :) Melkosen kuivaa lie tuo jäätyny versio ja nykyään en ees ajattele kuin tallin lämmitintä kun jäätyneitä tankkeja/autoja meen tyhjentämään.
Tuo lause pistää ihmetyttämään,nimittäin oman pajeron kun otin sisälle tuossa 20pakkasten aikaan niin väliaikais tankkiin(limukkapullo konehuoneessa) oli tuo parafiini erottunut pullon pohjalle sellaiseksi valkoiseksi tahnaksi. Auton ehti olla 2pv lämpimässä niin tuo parafiini oli sekoittunut takaisin polttoaineeseen,tai ainakin se valkoinen tahna oli hävinnyt pullon pohjalta. Ulkona seisoo kans 20l kesälaatua pöntössä ja kyllä minä nuo ajattelin lasketella tankkiin kunhan tulee kesä.
Kyllä täällä alkaa päätä kylmätä kun juttuja lukee...hieno topicci.
Jotkut muistelee talvea -88 kun oli kylmää ja Joku "Axu87" ei muistele sitä lainkaan. Tulee mieleen tässä että taitaa olla sama puhua talvesta -88 kuin 20 v sitten talvesta -68..... niin pian huomaa että se -88 oli aika kivikautta ja lienee siitä polttonesteet aika tavalla parantuneet.
Tuohon parafiinin voitelevuuteen uskon siinä mielessä, että biodiesel hyytyy jo noin -5 asteessa ja sen voiteleva ominaisuus on "kuulemma" 20-30 kertaa normaalia dieselpolttoainetta parempi. Tosin, kun sekaan lisää esim. Nesteen lisäainetta, jota saa ostaa talvikestoa lisäämään, eihän se parafiini sieltä minnekään häviä ja sama määrä sitä siellä on. Pakkasenkesto siis perustuu johonkin muhun kuin vähäiseen parafiinimäärään. Tuskin se lisäaine sitä parafiinia lyhyemmiksi hiilisidoksiksikaan pilkkoo, se ei käsittääkseni ilman krakkausprosessia valitettavasti toimi, koska sidosten pilkkominen vaaeii energiaa. Muutenhan lisäaineistamalla saataisiin tehtyä naftastakin bensaa...
Faktaa kuitenkin on, että etanoli ei sekoitu bensiiniin eikä dieseliin pullosta kaatamalla. Kokeilkaa vaikka. Siitä syntyy semmosta lientä, että ei tee mieli kaataa jäänestoja tankkiin kun sopan näkee.
Ja mitä tulee tuohon Mondeon akselirikkoon - lienee se syy tosiaankin siellä AIV-pullossa. Jos siellä on vähänkin happoa, hajottaa se pumpun, koska se happo estää voiteluominaisuudet siltä polttonesteeltä ja pumppu "narahtaa". Näin on käynyt monelle maajussille.
TT
Nyt en ole aivan 100 varma mutta eikös se parafiini ole nimenomaan lisätty sinne dieseliin voiteluaineeksi????
Ja Tuo 88 juttu oli juurikin viittaus sinne kivikauteen. :rolleyes::rolleyes:
Nyt en ole aivan 100 varma mutta eikös se parafiini ole nimenomaan lisätty sinne dieseliin voiteluaineeksi????
Ja Tuo 88 juttu oli juurikin viittaus sinne kivikauteen. :rolleyes::rolleyes:
Samannäköistä se paraffiini oli v 1986-87 talvena kuin tänä päivänäkin kun jämähtää suodattimiin.(samaa tahnaa on vaikka vuodet vaihtuukin)
Silloiselta vuosilta tuli vastaan hyvä naftanesilämmitin vesiletkuun purkki jossa oli spiraali josta virratessaan nafta oli lämmennyt jäähdytysnesteessä ennen suodattimia pelitti ainakin riittävästi perkinskoneisessa transitiissa -30 asteisessa talvikelissä ja normi transvaattori jäätyi satavarmasti vaikka kuinka vaihteli suodattimia samalla polttoaineella ajot silti (sama tankkauspiste)
Taitaa vain olla liian yksinkertainen ja liika vähän elektroniikkaa nykyisiin autoihin tuossa lisälaitteessa.
Nyt en ole aivan 100 varma mutta eikös se parafiini ole nimenomaan lisätty sinne dieseliin voiteluaineeksi????
Näin minäkin ymmärsin, talvilaadussa parafiinit lyhytjaksoisempia eli tuossa kesälaadussa raskaampia( herkempiä saostumaan). Kaiketi paras konsti on olla kaatamatta diesel100 tankkiin, en vaan käsitä mihin se perustuu ettei pienet välykset kestä vettä, suuremman pintajännityksenkö vuoksi?
Tuollainen pätkä löytyi aiheesta, "kuinka oli ennen":
"Voitelevuuslisäaineet
Vanhanaikaisissa polttoaineissa oli voitelevuutta parantavia ”epäpuhtauksia” (happi- ja typpiyhdisteitä, raskaita aromaatteja), jotka poistuvat nykyisissä polttoaineen jalostusprosesseissa samalla kuin rikki. Nyt voitelevuus hoidetaan käyttämällä lisäainetta, josta on hyötyä etenkin jakajatyyppisille ruiskutuspumpuille, joiden kaikki sisäosat voidellaan polttoaineella."
Samaisessa dokumentissa paljon muutakin luettavaa:
http://www.neste.fi/binary.aspx?path=2589;2655;2698;2707;3361;3558;355 9&page=3559&field=FileAttachment&version=4
Tuo on hyvä dokumentti, kannattaa lukaista läpi. Tuli tuosta mieleen, että kuuluisassa Esson baarissa tiedetään, että rikki toimi/toimii dieselissä voiteluaineena. Valitettavasti tämä legenda pitäisi myös laittaa myytinmurtajien käsittelyyn. Rikki siis ei toimi voiteluaineena, itse asiassa päinvastoin.
Jos dieselistä poistettaisiin pelkästään rikkiä, voiteluominaisuudet paranisivat.
Ei sinne dieseliin niitä parafiinejä ole lisätty, vaan niitä poistetaan tai muutetaan talvikäyttöä silmällä pitäen. Samasta dokumentista:
"Dieselpolttoaine on satojen erilaisten parafiinisten, nafteenisten ja aromaattisten hiilivetyjen seos. Samepiste
on lämpötila, jossa ensimmäiset parafiiniset hiilivedyt alkavat kiteytyä ja samalla polttoaineen ulkonäkö muuttuu kirkkaasta sameaksi. Parafiinit ovat hyödyllisiä setaaniluvun ja palamisominaisuuksien kannalta,
joten niitä ei voi poistaa polttoaineesta liian tarkkaan. Sameus ei vaikeuta polttoaineen käyttöä hyvin
huolletuissa ja talvioloja varten hyvin rakennetuissa ajoneuvoissa."
Mitä mitä , netistä löytyy muutakin faktaa kuin pelkkää jynkkyä.:D:D:D
Tuota opusta en muistanukkaan mutta sen kun silmäilee niin on joko viisaampi tai sitten ei.
Mutta eikös öljy ole vähänniinkuin parafiinejä?
BJ-40/76
03.02.2012, 12:04
Taisi se vika olla kuitenkin AIV-pöntössä eikä polttoaineessa ;)
Varmaan suomessa tuhansia AIV-pöntöllä tankatulla dieselillä tuhoutunutta JAKAJAPUMPPUA, rivipumput kestää paremmin, mutta eitse en pistois niihinkään AIV-pöntossä ollutta:D
BJ-40/76
03.02.2012, 12:16
Joo. Ja oikein kun muistelee niin ainakin jostain 90 luvulta asti on "nyky dieseli" ollu kuivempaa, ja silloin oli vielä essojakin. Tiiä sitä sitten mistä vuodesta sitä on alettu kuivattelemaan.
Ja olikos se jotain 88 tienoilla se hemmetin kylmä talvi? Silloin taisi oikein silloinen liikenneministeri Vennamo antaa luvan rekkamiehille käyttää petroolia dieselin seassa ilman veromätkyjä. Ja Arktinenlaatu taisi olla sen talven innoituksen tulos.?? Vai hä.
Noin niiku tikulla silmään...
Kuten jo aiemmin totesin, niin tuo -88 (noin) äkki tulipalo pakkaset jäädytti paljon rekkoja tienpäälle.
Ja oliko se ministeri Vennamo, joka käski lisäämään petroolia, en muista.
MUTTA sen muistan että KUN PAKKASET MENI OHIi, niin veroherrat huusi kurkku suorana etta petroolia ei saa käyttää, koska se on verotonta! :o
Ja sitten lisää asiaan kuulumatonta: tiesitkö että bensa vaihtelee kanssa vuodenaikojen mukaan:D (siis on sekä kesä- että talvibensaa, oliko vielä siirtymäaikoinakin omansa?)
Rolpatti
03.02.2012, 14:36
tänäaamulla jääty vanha sprintterin raato. Otin suodattimen irti niin oikeen helisi sisällä jäät.. Kaadoin uutta tavaraa täyteen ja laitoin paikalleen-> ei vieläkään käymää, avasin suutinputket ja ei mitää eli pumpussa vesihelmi-> suodatin irti ja kaadoin sen piripintaan tavaraa ja laitoin sierran pakosarjan päälle lämpeämään sit kun alko höyry nousee suodatin paikalleen ja kapum se lähti käymään ja saatiin ajetuksi varikolle uutta suodatinta ja diesel 100 kehiin
Kuten jo aiemmin totesin, niin tuo -88 (noin) äkki tulipalo pakkaset jäädytti paljon rekkoja tienpäälle.
Ja oliko se ministeri Vennamo, joka käski lisäämään petroolia, en muista.
MUTTA sen muistan että KUN PAKKASET MENI OHIi, niin veroherrat huusi kurkku suorana etta petroolia ei saa käyttää, koska se on verotonta! :o
Ja sitten lisää asiaan kuulumatonta: tiesitkö että bensa vaihtelee kanssa vuodenaikojen mukaan:D (siis on sekä kesä- että talvibensaa, oliko vielä siirtymäaikoinakin omansa?)
Näin se taisi olla.
Tuota bensa hommaa en tienny. Onko milloin tullu tuo talvi/kesäbensa juttu, ja miten ne laadut eroaa toisistaan?
Taisi se vika olla kuitenkin AIV-pöntössä eikä polttoaineessa ;)
Juuei ;) 10kpl perusteellisesti pestyä pönttöä jotka olleet vuodesta miekka ja kirves tallin lämmitysöljyn kannuina. EI siis otettu yleismaalliskaikkien käsillä olevista varastosta. Oli miten oli, mutta näin on :D
Lisätääs nyt sitten, vaikka aattelin olla hämmentämättä jokaista topiccia täällä mut jos on väärintankkaus niin diesel pelissä ollaan vaihdettu suodatin talvella ja kesällä pyydetty menee huoltoon vaihdattamaan = auto toimii. Talvella jäätyneet ollaan sulateltu diesel 100 ja suodatin vaihtoon ja talvilaatua kehiin = auto toimii. En tiedä muusta mutta näillä me harrastuksen myötä ollaan toimittu ja ollaan kyllä myös jouduttu nostaa kädet kohti suurempaa voimaa :D ja hinurilla huoltoon. Mut pää asiassa talvilaatua tilalle ja suodatin vaihtoon. Uudet volkkarit niin ristinmerkki ja korjaamolle lavalla :D
Mäkin luulin että nyt on perkule diisselit jäässä kun pyörittää mutta ei käynnisty ja -20c' pakkasta. kaapeleilla toisesta autostakaan ei ottanut käynnistyäkseen.
no vaihdoin akun ja akunkengät uusiin ja lähti käyntiin kuin palmun alta.
BJ-40/76
03.02.2012, 20:35
Näin se taisi olla.
Tuota bensa hommaa en tienny. Onko milloin tullu tuo talvi/kesäbensa juttu, ja miten ne laadut eroaa toisistaan?
En tiedä milloin, mutta ollut pitkään.
Kärjistetysti:
Siis käsittääkseni ero on se, että talvibensa höyrystyy huomattavasti helpommin/kylmemmässä. => haihtuu helpommin (siis jos talvibensaa esim.
moottorisahan tankissa, niin siitä haihtuu osa nopeasti kesäkuumalla, ja jäljelle jäänytkään ei pala kunnolla.)
Kesäbensa ei taasen haihdu juurikaan pakkasessa => siis jos em. moottorisahassa kesäbensaa tankissa, niin tulipalopakkasella ei saa käyntiin, vaan kastelee tulpan kun tarpeeksi pitkään nykii.
Toinen hyvä esimerkki on moottorikelkka, alkutalvesta kesän yli tankissa ollut
bensa aiheuttaa harmaita hiuksia, itse tyhjentäisin/ajaisin tankin melkein tyhjäksi, säilytysaine sekaan, ja käyttäsin kesällä muutaman kuukauden välein, ja kelkkakauden alussa uutta bensaa tankkiin max 1 kk tarpeisiin.
Ja tuo nyky bensa on niin huonoa säilymään, että itse kaadan jo kanisteriin valmiiksi tuon moly:n säilytysaineen, ja bensa perään => mulla ei ole kanistereissa tippaakaan bensaa missä ei ole säilytysainetta;)
p.s eräissä -80 ja -90 4wd toyotissa jo vakiona sähkölämmitteinen dsl suodattimen jalka:)
Tänään taas yks diisseli auto elvytetty :) Vähän lämpöä ,uutta suodatinta ,ja uutta ainetta tankkiin ni heräshän se :) Vähän epäilytti että oliko linjat jo tukossa ,mutta suodatin oli umpijäässä ,ni eihän sieltä mitään tule tankistakaan , mut olihan asiakas iloinen kun pörähti käyntiin :D
On muuten yllättävän paljon ollut akkuvikasia autoja , 50 akkua vaihdettu jo muutaman päivän sisään .
Hiluxissa palaa T-Belt, akku ja jäähdytinneste valo. Remmit kyllä pyörii, missä vika ?
Tuo kelkkajuttu pitää täysin paikkansa, kerran olen jättänyt puolitankkia kesäksi ja se jäi viimeiseksi.
Hiluxissa palaa T-Belt, akku ja jäähdytinneste valo. Remmit kyllä pyörii, missä vika ?
Laturissa, jännitteensäätimessä tai niihin liityvässä sulakkeessa.
BJ-40/76
04.02.2012, 22:02
2003? transportteri, 2,5 tdi, oli päässyt lohkolämmityksen jälkeen 300m, ja oli sammunut vaihdetta pienemmälle vaihtaessa (ei ollut jaksanut kunnolla vetää reisteystä läpi) ja pakkasta yöllä n. 29 ja päivällä kun hyyty oli -25C
No, hinattiin/työnnettiin +10C talliin, ja pistettiin auton sisätilalämmittimet puhaltamaan suodattimeen ja tankkin, ja auto lokilämppäriin ja akku lataukseen (rajattu reilu 14,5v/n.10 amppeeria)
Reilun tunnin päästä alettiin ihmettelemään, että mitä tehdään: ensimmäiseksi kopeloitiin dsl-suodatin, ja oli reilusti plussan puolella, sitten tankki, tuntu olevan plussalla (sanoppa nyt muovitankista, onko se kylmä/lämmin, ja kun oli tiedossa että melkein täynnä)
No, ensimmäiseksi ajateltiin laskea vedet suodattimasta, ja sitähän ei kannata tehdä jos tankissa alipainetta; joten tankin korkki auki, ja tankista puhalsi oikein kunnolla, haisi nuhasellekkin diesel!
-> siis tankissa reilusti ylipainetta? meinas mennä ihmetyksen sormi ällistyksen suuhun:confused: Ai niin, tankkia lämmitettiin -28c --> 20c ja tankissa paljon talvi dsl.
Suodattimesta laskettiin kahvikupillinen lämmintä dsl, ja vettä ei havaittu ollenkaan.
No, transu alkoi käymään pitkähkön startin jälkeen, ja vaikka sammutti niin käynnistyi ok. korkkia ihmeteltiin eriasteisina paloina varmaan tunti, ja kun ei märällä lattialla maatessa (!) löytynyt tukossa olevaa huohotinta, niin Lidl:n
metalliporanterä tuhosi korkin:cool:
diesel 100:sta tankkin vajaa pullo, ja ajoohjeeksi epätasasta ajoa:D
Yritin sekoittaa tuota dsl100:aa työntämällä paineilmaa tankkiin täyttökorkin reiästä letkulla, mutta kun puklasi muutaman litran kengille, niin päätin antaa olla:(
Arska-tehtaalta
04.02.2012, 22:57
Elvyttelin kaks hyytynyttä dieseliä tulille alkutalvesta, enkä käyttäny
a- diesel100
b- 2-t öljyä
c- uusia suodattimia
t- magneettista molekyylinmuuntajaa
g- jäteöljyä
f- bensaa
h- mitään muitakaan lisäaineita
Miten voi olla mahdollista, että hyytyneen dieselin saa täysin toimintakuntoiseksi, kun
1-tyhjentää kesälaadun tankista pois ja laittaa talvilaatua tilalle
2-lämmittää paikallaan olevat suodattimet kuumailmapuhaltimella riittävän lämpimäksi
3- käynnistää koneen :confused::confused::confused:
PS- oliham tää shit tsätin puolella :D:D:D
MURSKAAJA
04.02.2012, 23:46
Hiluxissa palaa T-Belt, akku ja jäähdytinneste valo. Remmit kyllä pyörii, missä vika ?
Laturissa hiilet loppu.Helppo ja halpa vaihtaa hiilisilta.Mut kato myös pääsulakkeet(3 kpl)
Elvyttelin kaks hyytynyttä dieseliä tulille alkutalvesta, enkä käyttäny
a- diesel100
b- 2-t öljyä
c- uusia suodattimia
t- magneettista molekyylinmuuntajaa
g- jäteöljyä
f- bensaa
h- mitään muitakaan lisäaineita
Miten voi olla mahdollista, että hyytyneen dieselin saa täysin toimintakuntoiseksi, kun
1-tyhjentää kesälaadun tankista pois ja laittaa talvilaatua tilalle
2-lämmittää paikallaan olevat suodattimet kuumailmapuhaltimella riittävän lämpimäksi
3- käynnistää koneen :confused::confused::confused:
Siellä ei ollut vettä...
magneettista molekyylinmuuntajaa
Kuulostaa erittäin mielenkiintoiselta kapistukselta ! Saako näitä ostoskanavalta ale-hintaan 89,99 e ? Nostaako tämä tehoja vähintään 35 % ja samalla pienentää tiisselin kulutusta 25 % ?
ps. anteeksi sitsät :o
Arska-tehtaalta
05.02.2012, 10:12
Kuulostaa erittäin mielenkiintoiselta kapistukselta ! Saako näitä ostoskanavalta ale-hintaan 89,99 e ? Nostaako tämä tehoja vähintään 35 % ja samalla pienentää tiisselin kulutusta 25 % ?
ps. anteeksi sitsät :o
Juurikin sama ihmelaite kyseessä :D
Se laittaa ne dieselmolekyylit selkeään jonon, ettei tuu pakkasellakaan ahdasta suuttimessa!
Vinkkinä joillekin suodattimen lämmittelijöille: ebaystä näyttäs saavan 12v prätkän kahvanlämmityslevyjä n. 5e hintaan.
Paljon lie elementin koko? Linkkiä?
Etsiskelin itse millä suodattimen lämmitys hoituu niin törmäsin tälläiseen: http://www.vekoy.com/product_info.php?products_id=16058 ei ois hinnan kiroissa ja tehoakin riittää.