View Full Version : SBC+H55F?
Visiot jyllää taas.. Ilmeisesti liikaa aikaa koneella ja liian vähän tallissa? :D
Elikkä Letukan pikkulohko Cruiserin 5-pykäläiseen lootaan, ilmeisesti Camaron kytkinkamoja on porukka hyödyntänyt? Pitääkö se kytkinkoppa olla nimenomaan Camarosta? -70 lukulaisesta, onko se aski sitten Munchie tms? Kaikki tieto asiasta ja asian vierestä otetaan kiitollisena vastaan, projektiin liittyviä osia/tietotaitoa/työsuorituksia saa tarjoilla vaikka privana tai o4o-5787108 :cool:
Advance adapterilta http://www.advanceadapters.com/ saa ainakin jotain valmiita paketteja Toyotan lootan ja Chevroletin V8:in väliin. Jotain sarjoja on myös Suomen maassa sillon tällön ollut myynnissä.
BJ-40/76
12.01.2012, 23:24
Itse tein vanhempaan (bj-40) laatikkoon vain reilusta 10mm levystä adabterin
koneen ja laatikon väliin.
samoten adabteri kalikka vetolevyn ja bj:n orkkis vauhtipyörän väliin, ja vauhtipyörästä hammaskehä pois.
Huomattavan vaikea mitoittaa tarkasti, mutta ehdotoman tärkeää.
hommaa helpottaa huomattavasti, jos löytyy sekä chevyn että hj:n tyhjät lohkot sekä kampiakselit......
ja työkaluja sorvista alkaen.
Lisätään kierroksia:
Chevyn laatikko + doubler + jakis
lepoantti
13.01.2012, 19:22
palikoita löytyy vaikka minkalaisia ja lukuisille eri laatikoille. itsellä juuri kasattuna paketti th350+np203+np205 eli tämän firman paketti http://offroaddesign.com/catalog/doubler.htm
Chevyn vauhtipyörää ja kytkintä näkyis löytyvän maailmalta ihan kohtuu hintaan, joten siinä ei kannattane voimistella hirveästi.. Uskaltaako joku tunnustaa sahanneensa&liittäneensä kahta alumiinista kytkinkoppaa toisiinsa, vieläpä menestyksekkäästi? :D Risoja TH-laatikoita tuntuisi löytyvän hiukka helpommin kuin nuita "Camaron kytkinkoppia". Vaikka ei tuo advancen halvempi settikään nyt ihan poissuljettu ole.. Enkä tarkoita että kuvittelisin mitään ilmaisin saavani, mutta mielestäni tuo http://www.advanceadapters.com/products/pn-713025-ek/ on melkoisen hintava sisältöön nähden
Kaikki nuo made in Finland-sovitelevyt kiinnostaa kyllä..
Koko hommahan on toistaiseksi ihan puntarointiasteella vielä mutta sitä voi sentään harrastaa näin etänä.