PDA

View Full Version : Grand Cherokeen 5.9l kattoteline


jappe
09.01.2012, 14:10
Pitäisi päästä koiravaljakon rekeä siirtämään. Grandissa ei ole kattotelinettä, vain pitkittäiskiskot. 5.9l mallia mainostettiin, että kattoteline ei suhise 200km/h vauhdissa. Siitä päätellen jotain muutosta on muihin malleihin.

Siis kysymys. Onko tuossa erilainen kattoteline kuin muissa?

Timo_L
09.01.2012, 15:22
kai sulla ne siirrettävät poikkitaistangot siinä on? Minun ymmärtääkseni on erilaiset kyllä nekin 5.2 ja 5.9 mallien välillä.. vai onko sitten ero vain kattokiskojen mallissa :o

Ei ne ainakaan moottoritievauhdissa suhise, mulla ollut nyt katolla ne kesästä asti kun alettiin rakentamaan. Ei näy myöskään kulutuksessa.

jappe
09.01.2012, 16:45
Poikittaisia ei ole ja sellaiset on etsinnässä.

Mutta käykö muiden kuin 5.9l poikittaistangot?

Timo_L
09.01.2012, 17:54
Koitin etsiä osanumeroita, mutta en mistään löytänyt suoraan.. Varmaan voisi koittaa Autokeskuksen varaosatiskiltä kysyä niitä, jos eivät täsmää telineiden numerot niin tod. näk. erilaiset on. Tosin se mitä pientä tutkimusta tein netistä niin vaikuttaisi siltä että on ihan kokonaan eri kattokiskot & -telineet 5.9:ssä kuin mitä on muissa ZJ:ssä. Itsellä on tosiaan 5.9:n telineet, että voi verrata jos tarttee katsoa eroja perusmallisiin?