View Full Version : 70-80 luvun 4x4 chevy pickupin korkeus?
Niin, onkos jollain tietoa mitä luokkaa on säkäkorkeus tollasella letukan pikapilla? tietty renkaat vaikuttaa ja korotukset, mut mites vakiona? noin suunnilleen. mahtuuko 190cm matalaan talliin.
Note! This message was posted anonymously!
kyllä lähtee siivu katosta :-(
Note! This message was posted anonymously!
JanneBlomgren
13.03.2005, 20:18
Kyllä on kinthaalla, 1988 Blazer 188cm korkea tehtaan ilmoituksen mukaan.
Kyllä jenkki on jees!
"Idioottivarmalla" aliarvioidaan idiootteja
blazoffer
13.03.2005, 20:51
Vakio (HD) alusta + 33" mutiaiset = n.192cm (vm.-79 blazer)
Joo, tiukaa tekee siis. Tallin/hallin ovenpielessä on lappu max 190cm. Joten varmaan siinä jotain pelivaraa on. Pitäis mittanauhan kanssa tsekata ne matalimmat kohat. Ja pikapissahan hytti on lyhyt, joten voi mahtuu ylikorkeenakin paremmin kuin vastaavan korkunen hiatse tai vastaava kaappi, kun siellä tallissa on siis niitä ramppeja ylös alas.
Note! This message was posted anonymously!
Pakko kommentoida, urbaanilegendalta kuullostaa, mutta eräs rouvashenkilö kertoi joskus vuosia sitten, miten poikansa oli rakennellut amerikanmaasturia koko talven, korotellut yms., ja kas kummaa, kevään tullen piti lähteä koeajolle, niin ei mahtunut lulla ovesta ulos, vaan piti kummit tyhjätä, jne. En muista enää tarkalleen koko tarinaa, mutta voi jollain ehkä nousta poskille, mene ja tiedä...
meille kävi tapsan kanssa samalla tavalla ku vaihdettiin tossa syksyllä mun patrolliin pidemmät riiput ja 37"mt/r:ät. ei mahtunu enää tapsan tallista ulos... no pitkä rautakanki kiilattiin puskurin ja rungon väliin ja tapsa roikkuu toiseen päähän nii jäi vissiin jotain 1cm takavaloista ovenkarmiin.
Patrol 4x4
Josois ollu CJ tai Wrangleri, niin eikun katto pojes, tuulilasi alas. Ja jos ei se vielä piisais, niin kaaret irti pultaten. Pakkoko sitä on umpiautoja pikkutallissa rakennella... =)
Mut tohon alkuperäseen viitaten. Jos pikuppi on 195cm korkee ja ovi 190, niin yleensä mahtuu. Sisäkorkeus tallissa kun on hiukka korkeempi ja toisaalta talliin vielä hiukan kynnystä, niin korkein kohta menee ovesta eri aikaan, kun renkaat. Tällai sai kerran mahtuun pikupin talliin, vaikka ovi oli periaatteessa matalampi, kun auto. - Ja jos ei muuten, niin lisää vauhtia... =)
--
Mitä eroa on maasturilla? - Sitä mutasempi, mitä pörisee!
Itellä on vastaava ongelma tuon kotitallin ja HoJon kans, oon aatellu että josko hommais ylimääräset 15" vanteet ja niille hakis jotku loppuun ajetut 195/50R15 renkulat, että sais semmoset talliinajorattaat. Toisaalta vielä on saanu rempata noissa isommissa halleissa, joissa on lämpimämpi ja muutenki enemmän tilaa.
Ja vaikka se talli oviaukkoa korkeampi onki, niin en oo mitannu mutta voi olla ettei konepelti mahu aukeamaan niin paljon että orkkis tuen sais väliin.
Tuo oli kyllä OT, mutta itse asiaan, kokeilemallahan se selviää. Kaveri lavalle katteleen, ja ikkuna auki hissukseen ryömittelemällä että ehtii pysähtyä jos kaveri parkasee että seis.
Miesten lelut on kookkaita.
Edited by - HJ60 on 16/03/2005 12:13:10
quote:
vaan piti kummit tyhjätä
Työkaverit oli aikoinaan jollain asennuskeikalla juntanneet pakun parkkihalliin jumiin kun oli katto ottanyt laipioon kiinni. Oli lähtyny sitten irti kun olivat renkaita tyhjänneet.<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
- Miehän sanoin! -
- Kuolema ja verot, kaksi asiaa joihin voi aina luottaa! -