Kirjaudu sisään

View Full Version : Onko lentopelkoa?


Offipiru
09.11.2011, 15:42
http://www.studio55.fi/mennaanmatkalle/artikkeli.shtml/1419031/uskaltaako-tassa-enaa-lentaa-tallaisia-keskusteluja-lennonjohdossa-kaydaan

Kohta varmaan on..

Kääkkä
09.11.2011, 15:56
Kyllähän noita sattuu. Kerran kuuntelin ilmailuradiota tossa LPRssä, niin pilotti luki takaisin koko ajan väärän reitin selvityksessä:D Kyllä se sitten neljännellä kerralla kelpasin lemmonjohdolle. Varmaan osasyynä noihin hölmöilyihin se, jos on juuri uusi reitti avattu, tai pilotti ei ole ennen kyseisessä paikassa lentänyt, niin voi olla pulssi kuitenkin hiukan normaalia korkeammalla. Vaikka ammattilaisia ovatkin:)

yypy
13.11.2011, 17:55
Lentäjänä voin sanoa, ettei noissa ole mitään pelättävää, vähän saa olla huumorintajua myös vakavammissa duuneissa. Ensimmäinenkin juttu on väännetty väkisin väärin, oikeasti se on sanottu kyseisen koneen nousun aikana vitsinä, koska kyseinen kone on niin hidas nousemaan. Sitäpaitsi eihän noita höpinöitä ole tarkoitus julkaista, oikeastaan radioliikenteessä taitaa virallisesti olla vaitiolovelvollisuus.

Offipiru
13.11.2011, 20:39
http://www.youtube.com/watch?v=Oq3jJtHAd1A

Nyt kun saatii ammattilainen keskusteluun niin...
Onks näin käyny?

yypy
14.11.2011, 18:29
http://www.youtube.com/watch?v=Oq3jJtHAd1A

Nyt kun saatii ammattilainen keskusteluun niin...
Onks näin käyny?
Ei oo käyny :D, on tosin erittäin suosittu vitsi lentäjäpiireissä. Humalassa lentäminen on erittäin vaarallista, koska alkoholin vaikutus vahvistuu ilmanpaineen pienentyessä, joten kenelläkään lentäjällä ei saa olla ollenkaan alkoholia veressä.