View Full Version : Apua tietokone ongelmaan?
Eli nyt tarttis hjelppiä taas tämän tietotekniikan kanssa. Ilmeisesti koneeseeni on pesiytynyt jokin virus/haittaohjelma joka aiheuttaa seuraavaa:
-aina kun vastaan johonkin topicciin millätahansa voorumilla kone tilttaa lähetyksen aikaan ja lähettää samaa viestiä topicciin niin kauan kunnes sammutan virrat koneesta
-uusia selainruutuja ilmestyy noin 2 minuutin välein ittekseen vaikka koneella ei tekis mitään
-kone sammuu ittekseen puolen tunnin välein (aika syvältä)
Milläs ohjelmalla kannattas ongelmaa lähteä korjaamaan kun aikaa on vain puolituntia?!? Koneessa on F-securen palomuuri- ja viruksen torjuntaohjelmisto käytössä. Nyt näyttäis löytäneen jotain viiruksen tapaista kun se pyörii tossa vieressä (siis kirjoitan tätä viestiä kannettavalla ja ongelma pöytäkoneessa)
Kokeilen kohta jos tuo viiruspoistuu tähän topicciin että hävikääkö ongelma. ELi hjellppiä poropeukalolle tuas jälleen kerran.
" King of the road & OFFROAD "
Mitsubishi Pajero 2.8TD IC
Good Year MT/R 33/12,5R15
Edited by - PaJeRo on 01/04/2005 17:22:04
Eli nyt ollaan taas ongelma koneella ja suas nährä tuleeko tämä viesti monta kertaa peräkkäin (valmiina nykäisemään töpselistä).
" King of the road & OFFROAD "
Mitsubishi Pajero 2.8TD IC
Good Year MT/R 33/12,5R15
¤Offi-Osku¤
26.02.2005, 22:05
Jokusen kerran tuli :/
-:Mä haluun patrollin:-
Nyt taas sitten kannettavalla. Siis ongelma ei hävinny vaikka se oli poistanut jonkun viiruksen jo siitä koneesta. Tuo edellinen viesti tuli 40 kertaa tähän topicciin, joten oli poistamista <img src=icon_smile_evil.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle>.. ELi nyt ei riitä enään ymmärrys tässä asiassa.
" King of the road & OFFROAD "
Mitsubishi Pajero 2.8TD IC
Good Year MT/R 33/12,5R15
Auttaisko http://www.safer-networking.org/en/download/
Eli Spybot - search & destroy
-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet
Mulla käytössä Norton ja haittaohjelmiin ad-aware,spybot ja spyware blaster ja on kone toiminu vaikka on käyty myös adult sivuillakin (vaimo kävi).......:)
Tavallista tekee ja priimaa tulee...
Juu ja selaimeks Mozillan firefox osoitteesta www.mozilla.org eipähän hypi mainossivuja auki ja muutenkin ihan vaan pikkusen vähemmän imee sontaa ku IE esim. spybottia ei o tarvinnu sen jälkeen käyttää ku siirtyy tohon MF.
Käys panda software sivuilla www.pandasoftware.fi ja koitas ladata sieltä se virusputsari, sulla vaan voi käydä semmonen kökkö ku on toi F-secure että se ei anna käyttää muita virusohjelmii. Noit ois kyl paljon kevyempii ja varmempii ohjelmii ku toi F-s mut siin on semmonen pikku ongelma että sä et saa F-securee koneelta pois muuta ku tyhjentämällä kovikset ja asentamalla käyttiksen uusiks.
Etippäs googlettamalla semmonen ohjelma ku TonyArts-EasyCleaner sillä saat kätevästi turhat roskat ja duplikaatit pois koneelta.
Omas konees:
Panda Platinium7, Easycleaner, SpyBot S&D + teatimer, Mozillan Firefox selaimena ja Thunderbird postiohjelmana ja kevyesti pyörii ilman tökkimisiä ja roskaakaan ei paljo kerry.
__________________________
ВАЗ НИВА
http://sorono.urli.net
Rabarberg
27.02.2005, 06:26
MS AntiSpyWare (Beta!) kannattaa kokeilla kans. Mikään noista haittaohjelman poistajista kun ei tunnista kaikkea sontaa mitä verkossa lilluu...
Elämä ilman riskejä on tylsää eikä tylsä elämä ole elämisen arvoista!
Toi www.pandasoftware.fi sivun "Panda Activescan" on tosiaan hyvä työkalu jos epäilee että koneessa on virus ja/tai koneessa ei ole virustorjunta ajantasalla.
Ja kannattaa ajaa windowsupdate.microsoft.com:sta ne viimeiset päivitykset käyttikseen ja IE:hen kun virukset on ensin tapettu.
http://security.symantec.com/sscv6/vc_about.asp?langid=ie&venid=sym&plfid=23&pkj=NDGCCYAREWTXLGIXTMF sivulta löytyy toinen vastaava Symantecin on-line virusskanneri.
-- Älähä hättäile, istumma mäthälle, keitämmä kahvit --
Nyt kannaettava työpaikalla, joten pakkokäyttää tätä joten sori nämä ylimääräiset viestit (on aika ittumaista poistella niitä).. Käyttishän on Win98 eli vanha romu, mutta päivitykset pitäs olla kunnossa.. Olen kokeillut tuota Spybot search & destroy ohjelmaa sekä ad-aware 6:sta.. Myös f-securella olen tehnyt täyden tarkistuksen, mutta mitään ei löydy :(.. Ei ilmeisesti auta kuin mennä peecee huoltoon kun ei omat tairot enään riitä enkä kehtaa enään kirjoitellakkaan minnekkään kun AINA tulee viestit n.40 kertaa.. Olen kuulemma myös melkonen viirusten lähtettelijä, koska lähetän kaikille sähköpostin osoitekirjassa oleville n.50 roskapostia/viirusta päivässä :( APUVA!
" King of the road & OFFROAD "
Mitsubishi Pajero 2.8TD IC
Good Year MT/R 33/12,5R15
Koita nyt ihan oikeesti sitä pandan activescannia sillä poistettiin kaverin koneelta yks virus joka täytti kiintolevyt näennäisesti jollain roskalla ja sotki näppiksen kun F-secure ei osannut tehä mitään sille virukselle ja panda poisti sen mukisematta niin johan vaihtu koneelle äkkiä pandan ohjelmat
__________________________
ВАЗ НИВА
http://sorono.urli.net
Rabarberg
01.03.2005, 01:40
Kokeile vaan oitis ite näitä täälä jo suositeltuja (ilmais-) softia ja HUOM! lue mitä ne softat sulle sanoo....
...voi nimittäin olla että ne löytää jotain sontaa, muta ei osaa/pysty poistaan---> poista käsin komentokehottesta, jos ei toimi eti www.google.fi softan ilmottamilla tiedoilla jos vaikka apu löytyis.
Tosin jos kone on esim. firman ja em. firma ei oo sun oma, niin omat tiedostot talteen ja huoltoon vaan (en tarkota Wintoosan määrittämää omat tiedostot kansiota ;) ... ja pitkää pinnaa<img src=icon_smile_shy.gif border=0 align=middle>
Elämä ilman riskejä on tylsää eikä tylsä elämä ole elämisen arvoista!
quote:http://security.symantec.com/sscv6/vc_about.asp?langid=ie&venid=sym&plfid=23&pkj=NDGCCYAREWTXLGIXTMF sivulta löytyy toinen vastaava Symantecin on-line virusskanneri.
Jee! Laitoin tuon viimeyöksi tuksuttamaan ja kun käynnistin koneen aamulla uudelleen ja kokeilin kaikkea missä oli vikaa niin kaikki toimi normaalisti. Kiitos kaikille asiassa auttaneille, kun tällaiselta poropeukalolta menee sormi suuhun näiden peeceiden kanssa kerran jos toisenkin.
Ai niin, olen kyllä samaa mieltä ettei tuo ÄfSekuren torjuntasysteemi ole sieltä parhaimmasta päästä,mutta pitää kokeilla tuota pandaa (vai mikä se olikaan) kun tuon fsecuren "maksullinen" osusus päättyy tämänkuun puolessa välissä..
" King of the road & OFFROAD "
Mitsubishi Pajero 2.8TD IC
Good Year MT/R 33/12,5R15
Jepjep. Panda on tosiaan ainakin noista suomalaisista toimivin,varmin ja köykäsin muista sit vaan jos f-securesta haluut eroon niin sun pitää asentaa käyttis uusiks pelkkä f-securen poisto ei oikeesti sitä poistakaan ja siis sillon et pysty uutta ohjelmaa laittaan!
__________________________
ВАЗ НИВА
http://sorono.urli.net
quote:
Jepjep. Panda on tosiaan ainakin noista suomalaisista toimivin,varmin ja köykäsin muista sit vaan jos f-securesta haluut eroon niin sun pitää asentaa käyttis uusiks pelkkä f-securen poisto ei oikeesti sitä poistakaan ja siis sillon et pysty uutta ohjelmaa laittaan!
__________________________
ВАЗ НИВА
http://sorono.urli.net
Juu-u tieretään ja samalla tyo romu vintuusa ysikasi vaihtuu xp:hen.. On yritetty nimittäin asentaa toiseen koneeseen nortonia, muttei antanut, koska oli muka viälä toinen ohjelma käytösssä vaikka olin siltä koneelta poistanut äfsekuren jo ajat sitten.
" King of the road & OFFROAD "
Mitsubishi Pajero 2.8TD IC
Good Year MT/R 33/12,5R15
Jo pelkkä win98:n uudelleenasennus aina välillä tekee hyvää koneelle, sitä kaikkea paskaa ei kuintenkaan mikään ohjelma saa poistettua. Koskee tietty muitakin windowseja.
Oletko varma että koneessa riittää puhti pyörittää xp:tä kunnolla? Jos koneessa on win98 niin ei mikään kovin uusi ole..
-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet
quote:
Jo pelkkä win98:n uudelleenasennus aina välillä tekee hyvää koneelle, sitä kaikkea paskaa ei kuintenkaan mikään ohjelma saa poistettua. Koskee tietty muitakin windowseja.
Oletko varma että koneessa riittää puhti pyörittää xp:tä kunnolla? Jos koneessa on win98 niin ei mikään kovin uusi ole..
-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet
No joo elikkäs ostin koneen ilman käyttistä n.3 vuotta sitten ja asensin siihen tuon windows 98:n kun ei raskinut vielä silloin ostaa kalliimpaa ja parempaa käyttistä. Koneessa pitäs riittää puhti vaikka ei tuo mikään tehomyllykään ole: 1800mhz, 512rammia jne. (eikös pitäskin riittää äxpeelle). Tai sitten tairan ostaa uuren tehokkaamman koneen.
" King of the road & OFFROAD "
Mitsubishi Pajero 2.8TD IC
Good Year MT/R 33/12,5R15
APUA! Se alkoi taas.. Sama ongelma tuli takaisin eikä auta enään mikään edelllisistä keinoista ja f-sekurekin on jo vaihtunut välillä pandaan ja silti ei homma rokita sitten yhtään. Tää on suoraansanottuna ihan persiistä enkä taas ossaa ite mittään..auttakaa taas tumpeloa!
" King of the road & OFFROAD "
Mitsubishi Pajero 2.8TD IC
Good Year MT/R 33/12,5R15
Kuulostaa oudolta ongelmalta??? Noi f-securen poistot vaan kovalevyn formatoinnilla voi jättää omaan arvoonsa sillä kyllä se lähtee ihan nätisti pois ja on perkele paras av ohjelma mitä on IMHO. Jos ei lähde pois niin asentaa päälle uusiksi ja poistaa sitten. Kandee tsekata ettei mikään browser hijacker ole iskeny, ne on vaan aika pirun vaikeita poistaa ja mitkään antivirukset ei siihen tepsi. Koklaas http://www.spywareinfo.com/~merijn/ erilaisia ohjelmia esim. hijackthis on mainio. Vaati vaan ehkä hieman tietämystä sen käyttö mutta milestäni toimii aika tehokkaasti oletuksillakin. Tee hijackthisillä scanni ja loki failin jonka voit laittaa vaikka tänne tai privana esille niin voin tsekata onko siinä jotain omituista. Noi kuvailemasi oireet ei kyllä ihan täysin sovi tapauksiin joihin itse olen törmänny mutta ainahan noita uusia tulee...
www.G-69.tk - www.pahama.com
Mielenkiintoiset on kyllä ongelmat. Onkos PaJeRo kokeillut toista selainta ja heivata outlookki hevon kuuseen. Käyt vaihtamassa Outlookin asetuksista vaikka smtp serverin osoitetta joksikin sellaiseksi mitä ei ole olemassa. Tällä nyt vain varmistetaan ettei roskapostia lähde ainankaan kyseisen serverin kautta, voihan koneesi itsekkin toimia smtp serverinä, mutta taitaa olla aika tehokkaasti vakioportit kuitenkin eripalvelun tarjojilta kiinni sen suhteen. Mikäli ongelmaa ei esiinny toisella selaimella on ongelma aika selvästi siis IE riippuvainen.
Jollei pääse f-securen tuotteista eroon, kannattaa lukaista kyseisen yrityksen ohjeet asiasta. http://support.f-secure.com/enu/home/downloads/removeav.shtml Sieltä löytyy jopa työkalu kyseisen ohjelman kokonaan poistamiseen:) Ja itse en suosittele f-securen tuotteita. Jos maksullisia haluaa käyttää niin sitten Symantecin tuotte eli norton. F-secure on vaan aiheuttanut vähän liian monta pikkuongelmaa eri koneissa.
Mutta seuraavaksi yleinen ei tapauskohtainen käyttämäni metodi saastuneiden koneiden selvittelemiseen.
1. Mikäli käyttöjärjestelmä on windows xp tai me poista käytöstä system restore.
2. Virustutka koneelle, uusimmilla päivityksillä. Itse suosin yksityiseen käyttöön ilmaista AVG anti-virusta (http://free.grisoft.com/freeweb.php). Ei paras poistamaan, mutta tunnistaa ihan hyvin viruksia. Jollei virusta saa saa poistumaan niin hakee viruksen nimellä netistä jonkin työkalun millä pystyy poistamaan. Kannattaa muistaa että samoja viruksia kutsutaan monesti hyvin monella erilaisella nimellä. Hyvä paikka erillisten yksittäisten virusten poisto-ohjelmien hakemiseen on f-securen sivut. (http://www.f-secure.com/v-descs/). Ja virustutkaa ajetaan niin monta kertaa ettei se löydä enää mitään saastuneita tiedostoja, aina välissä vaikka käsin poistaen saastuneet teidostot.
3. Ad-aware (http://www.lavasoftusa.com/software/adaware/) ja spybot (http://www.safer-networking.org/en/download/index.html) koneelle, uusimmilla päivityksillä. Katsotaan mitä kumpainenkin löytää ja annetaan niiden korjata ongelmat.
4. Antaa maailman kärsiä ja lataa windows updatesta kaikki mikä liittyy tietoturvaan.
5. start->run->msconfig tuolta katsoo iskeekö silmään mitään ylimääräistä käynistymässä ennenkuin lataa turhaan Hijackthissin. Tuo msconfig siis ainankin WinXP koneissa. Hijackthis (http://www.spywareinfo.com/~merijn/) koneelle ja katsot näkyykö mitään epäilyttävää. Jos näkyy niin ota selvää mitä kyseinen asia tekee. Helpointa on yleensä syöttää johonkin hakukoneeseen kyseinen tiedoston nimi, tai muuta tietoa mikä näkyy kyseisellä rivillä ja etsiä jos jostain löytyy selvitys sen toiminnasta. yleensä kyllä tietoa aina löytyy. Jollet näe mitään epäilyttävää, niin käy vaikka kaikki ilmoitukset lävitse hakukoneen kanssa. Jos löytyy jokin kyseiseen koneeseen kuulumaton ilmestys niin lueskele mitä internet kyseisestä pöpöstä kertoo, etsi poisto-ohjeet ja poista ongelma.
6. Jos tulee kaatumisissa tai muissa tilanteissa jotain virheilmoituksia, niin hae virheilmoituksella jostain hakupalvelusta.
7. Kun olet saannut koneen kuntoon, laita tietoturva kuntoon motkottamalla käyttäjälle Windows Updaten tarpeellisuudesta, ja IE:n reikäisyydestä. Tottakai laitat automaattiset päivitykset käyttöön. Ennenkaikkea motkota yes-yes-yes-yes syndroomasta, eli koskaan ei paineta niihin kysymys ikkunoihin yes vaan aina kulmassa olevalla rastilla sammuksiin, jollei kyseessä ole jokin sinun hyvin tuntema ja luottamasi taho, käytännössä siis esim. pankki. Ja jokainen kuka kärsii yes-yes-yes-yes syndroomasta pitäisi hilata kölin ali kuivalla maalla.
Asenna ilmainen virustorjuntaohjelmisto esimerkiksi mainitsemani AVG.Asenna ilmainen palomuuri, esim kerio (http://www.kerio.com/kpf_home.html) tai sygate personal firewall (http://smb.sygate.com/download_buy.htm), kummastakin löytyy yksityiskäyttöön ilmaiset versiot. Käske palomuurissa aina vastata kieltävästi jos kesken kaiken tulee jokin ilmoitus ja et ole tehnyt mitään mistä ilmoitus voisi johtua. Ja vaikka tietäisitkin että joku ohjelma haluaa päästä nettiin, niin kokeile aina ensin olla päästämättä sitä, jollei toimi niin salli sen jälkeen pääsy.
Asenna käyttäjälle firefox ja vannota ja pakota käyttämään sitä. Kyseinen selain nyt on niin vammaisen yksinkertainen ja rajoittunut vakio asetuksilla että sitä kyllä kuka tahansa IE:täkin käyttänyt oppii käyttämään. Itse suosin selaimena Operaa, mutta peruskäyttäjälle vähän liian monipuolinen ja siitä seuraa monimutkaisuus.
Jes! Onkelma korjattu.. käynnistystiedostoista löytyi jokin haittaohjelma, joka käynnistyi aina kun tietokoneen käynnisti.. Kiitos Mylpylle kattavista ohjeista ja muillekkin asiassa auttaneille!
" King of the road & OFFROAD "
Mitsubishi Pajero 2.8TD IC
Good Year MT/R 33/12,5R15