Kirjaudu sisään

View Full Version : Olipa kerran moottorin kiinnike


las-c
25.02.2005, 00:20
jepujee sain sitten susukin kilpiin AAMULLA ja illalla vinssien ym asennuksen jälkeen sitä piti lähteä kokeilemaan.
no kaikki meni hyvin kunnes alettiin ihmettelee et savuaako kytkin? ei.
mikäs se on? tutkittiin ja katottiin että kytkin vaijeri osuu laturiin ja se käryttää ja sitten lumi sulaa kone huoneessa niin se se sitten höyryää. no vähän patentteja ja silti sama jatkuu ja höyry senkuin pahenee. no taas ihmeteltiin eikä keksitty, muutaman ihmettelykerran jälkeen taas avattiin kone peltiä auton ollessa käynnissä tällä kertaa. no naamalle lentää pahan makuista nestettä, jäähdytysnestettä. auto sammuksiin ja tutkittiin. laturi oli hangannut syylärin letkun puhki ja heitti nestettä ympäriinsä. no siinä ihmeteltiin et mitä v*ttua ja katottii et miten ohjausakseli osuu laturiin ja miksei pakki meinaa mennä päälle saati pysyä päällä? tajuttiin että ei helvetti, koneen kiinnike kumi oli mennyt kahtia. no, päätettiin varovasti siirtää auto tielle ja siinä onnistuttiin mutta höyrystyminen paheni. tiellä koitettiin vähän venkslata sitä että saadaan toisen susukin perään, starttaaminen oli tosi vaikeaa jo ekoista höyryämisistä lähtien, niin nyttenkin. no se starttasi lopultakin MUTTA samalla appari huuti että perkele se sytty tuleen. auto sammuksiin ja hyökkäsin ulos, vittu sehän palaa ja sammutin penkin edestä käsiin, nyt tuli hätiköityä ja puoli sammutinta meni minne sattuu, pelti auki ja loput sinne missä hehkuu ja räiskyy ja lunta lapiolla ja 3 ukkoa mätti käsinkin kaveriksi lunta. no ei sammu, kaveri keksi et revi akun kenkä irti mutta ei se käsin lähteny ja äkkiä lapiolla kenkä irti niin samalla sammu tuli.

meidän diagnoosi siellä paikan päällä äkkiä tutkittuna oli että kun se kumi petti niin startti oli osunut johonki ja meni oikosulkuun ja siitä syttyi, koska startin luona se palo oli ja siellä hehkui johdot punakeltaisina kun pellin avasin.

kaikki sen takia että koneen kiinnikkeessä oleva kumi petti.

kyllä on tosi kivaa, päivän kerkesin ajaa.

osaako joku kertoa mitä mahdollisesti hajonnut jos se oli kuvailevani palo...?
tarviiko uusia muutakun startti ja johtoja?
miten esim. vinssi? vaikuttiko tuo siihen?

.: No ei se kyllä tuosta mene - Ja kyllähän muuten menee! :.
- www.offikuume.com -

Kupla
25.02.2005, 04:42
Viimekesänä tuli kans toi sähköpalo tutuksi. Onneksi oli päävirtakytkin konepellin vieressä auton ulkopuolella, niin sai samointein sammumaan. Startin piuha se oli mullaki mikä sytty. Ainut mikä piti laittaa uusiksi oli se palanut piuha. Ei hajottanut mitään muuta.

http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kupla-Big_jeep.gif
www.nalle-offroad.com

Käyttäjä
25.02.2005, 13:14
Sammutin Rules<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>onneksi ei mennyt koko auto.

#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko# Saunalahti rules

cruiser60@luukku.com

las-c
25.02.2005, 14:14
hehjoo, sammutin rules, mutta turhaan tuli suihkutettua, ei se sähköpalo sillä sammu, mutta myönnän ettei olis tulipalokaan sammunut, 2kg meni taivaantuuliin aika nopeasti, olisiko parisataa grammaa menny minne piti<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

juuri käytiin kaverin kanssa kelkalla tutkimassa, startin heräte(?) piuhan startissa oleva kiinnike oli ihan rikki ja irti, startti on jotenkin mennyt oikosulkuun ja jäänyt päälle. se on voinut osua runkoonkin, on niin lähellä sen kiinnikkeen pettämisen takia.

vahingot noiden tutkimisien jälkeen ovat seuraavat, vähän syylärin letkuja jotka laturi puhkaisi, sitten akulta maihin johto kärähti ja startin kunnosta ei tietoa.

eli loppujen lopuksi pääsin helpolla, ja autoon tulee päävirtakytkin ennenkuin ajan sillä metriäkään.


.: No ei se kyllä tuosta mene - Ja kyllähän muuten menee! :.
- www.offikuume.com -

SoSo
25.02.2005, 16:25
Pese pois sammuttimen jauho jämät heti !!!
Ne ruostuttaa joka paikan todella nopeasti
Sullahan oli sitten perinteisen vaihe rikas "koeajo"<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

25.02.2005, 16:30
itse kun tekee saa mieleisensä
eli paskallakin on tekijänsä

Note! This message was posted anonymously!

25.02.2005, 19:48
omasta sussukista irtosi myös moottorin kannake. suditeltiin noin pari tuntia hangessa ja pimeässä ihmetellen huonoa kulkua. päivänvalossa ihmeteltiin, kun ilmansuodattimen letku ei yltänyt kaasarille. veneen lukkokettinki roikottamaan konetta öljypohjasta. hieno viritys, jolla ajettiin 60 km kotiin.

Note! This message was posted anonymously!

las-c
25.02.2005, 20:13
jep jep, ei tuosta ole kuin se kumityyny paskana.

volvolla vinssaamalla saatiin metsästä pois <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

.: No ei se kyllä tuosta mene - Ja kyllähän muuten menee! :.
- www.offikuume.com -

Käyttäjä
25.02.2005, 20:57
Aina sattuu kun tapahtuu...
Ja se on muistettava että
Kaikki tämä on täysin vapaaehtoista<img src=icon_smile_clown.gif border=0 align=middle>

#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko# Saunalahti rules

cruiser60@luukku.com

las-c
25.02.2005, 21:14
quote:
Ja se on muistettava että
Kaikki tämä on täysin vapaaehtoista<img src=icon_smile_clown.gif border=0 align=middle>



jep jep ensi viikolla uusia osia ja rakennus joka tuli juuri valmiiksi jatkuu taas.
puolitoista kuukautta rakensin aikalailla jokapäivä ja yli 12 tunnin päiviä.
alkaa olemaan rassaamis kiintiö täynnä mutta kyllä se tästä...<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> sais kuntoon ennen häkävuori IIsta

.: No ei se kyllä tuosta mene - Ja kyllähän muuten menee! :.
- www.offikuume.com -

Shrek
06.03.2005, 21:36
no melkeenpä samassa kunnossa tuo rupee kohta olemaan kun ennen rikkoutumistakin (:)] ja kohta taas kovaan ajoon <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

:Shrek,The BogMonster: