PDA

View Full Version : Lava-auto hakusessa


JNNE
07.07.2011, 18:23
Sattumalta eksyin foorumille ja sitä on tullut selattua tässä aikas ahkerasti. Kysymys kuuluu että mikä olis lava-autoista paras vaihtoehto käyttöautoksi?
Hakusessa siis halpa joka käytännössä tarkoittaa myös vanhaa ja paljon ajettua. Suurimmaksi osaksi pikiteillä ajeluun ja metästys autoksi, mutta tarkoituksena kuitenkin laittaa vähän isommat renkaat + muut hilppeet että saa edes vähän fiksumman näkösen:). Kaikista eniten polttelis mitsun l-200, mutta niissä on vissiinkin suurimmat ongelmat laatikon ja kannen kanssa? Nissanin kinkäppiä kehuttu hyväksi asvaltilla, mutta ei oikeen tykkää isommista pyöristä? Taitaa olla oman ymmärryksen mukaan kaikissa muissakin heikoimmat osat juurikin kansi ja laatikko? Avoin olen kyllä muillekkin ehdotuksille, mutta pitäisi mielellään olla aika luotettava ja helppo korjailla.

lavanelikko
07.07.2011, 18:30
Jos vanhaa ja hyvää haluaa niin jäykkällä etuakselilla oleva Hilux. Taitaa olla noista Japanin ihmeistä paras monikäyttöauto.

TOHJ61
07.07.2011, 18:32
niin ainoa vaihtoehto on Toyota.
Tosin €:rollasaa€:ronauton.

JNNE
07.07.2011, 19:03
Joo sen kyllä tiedän että halvalla ei hyvvää saa:D. Hilukseissa on aika kova pyynti suurimmassa osassa mitä vois ajatella. Hinnassa kipuraja olis jossakin ~3000 €. Tarkoitus olisi kuitenkin että tekniikka olisi mahdollisimman hyvä, ruosteet ei niinkään haittaa pysyy pilli jotenkin ainakin käessä. Hyviä ja huonoja puolia kaivataan muistakin vaihtoehdoista.

Hailux
07.07.2011, 19:38
jokaisessa vanhassa autossa on ruostetta mutta kyl täältä lähtee ääni hiluxille ehdottomasti..
3000€ saa jo melko hyvän hiluxin

jyrden
07.07.2011, 19:53
Toyotat ylihinnoteltuja vrt Nissaniin vaikka.
Kaikkihan saa hajalle, jos väärin käyttää ja ei huolla ajoissa. Osien saatavuus kannattaa miettiä myös autoa laittaessa, että saako vielä tarvikkeena ja miten, vai pitääkö merkkiosia ostaa. Merkkiosien puoleen kääntynyt Toyotan RJ70:n kaa, kun kansiremppaa tein. Tiivisteet Toyotalta sai hakea, kun ei muuten saanut.
Valinnassa sit kannattaa huomioida et ajaako miten paljon tiellä ja pitkiä matkoja...
Mulla ois tuolla pihalla tekniikalleen kunnossa, kuin myös rungolleen kunnossa ja korilleenkin kunnossa oleva 89 Kingi... Viime talven pakkasilla hehkusta käyntiin ilman lohkista ja hangesta... Sit runko hiekkapuhallettu ja eheytetty kunnolla... Koppa hoidettu kuntoon kaa 2v sit... Keulassa nivelistä vetarien on vanhat, mutta ne uusilla suojakumeilla jne... Sit manuaalinappikset... Ja otteess renkuleina 245/75-16 ja mahdolllisesti 31.setkin löytyy pian, sekä korin korotus 40mm... Tuulilasin laitan vielä, ja sit haen TUOREEN ns. leiman siihen ja ajoaikaa sit tulee sen mukaan mitä siihen numero antaa.

JNNE
07.07.2011, 20:04
Ite kanssa pannu merkille sen että nuo hilux:it on kalliita. Sitä varten hiukan katellu nissaniakin. Vois sanoa että noin 95% on tiellä ajelua. Nissaneita saa aika vähän ajettuja alta tuon meikäläisen budjetin, tietenkin pitää varata rahaa siihen maholliseen remppaankin. Tärkeimmät huollothan näisä on vissiin öljynvaihot ja muut ns. perushuollot, unohtamatta tietenkään alustan huoltoja?

Lerssinen
07.07.2011, 20:24
Hiluksit toki lujia mutta suhteessa ihan_helvetin_kalliita_arvoonsa_nähden

Joku hypejuttu tuo on :D

Nissanilla mennään, ei ongelmia vaan luotan ku kallioon ja ajolleen parempia :rolleyes:

JNNE
07.07.2011, 20:30
Oon ymmärtänny et nissanit on aikas laiskoja? Ja hidastuu vielä lisää isommilla pyörillä? Tosin eihän mikään lava-auto nyt hirveä tykki ole eikä se nyt tässä se pääasia olekaan:D. Mites hyvät tilat on nuissa nissaneissa hytissä? Saapiko sinne penkkien taakse minkä verran tavaraa?

macro
07.07.2011, 20:38
Ensin oli Datsun KingCab 2.5D (kaipasin ohjaustehostinta)
Sitte tuli Nissan KingCab 2.4b D21 (meni kiertoon konevikasena, tykkäsin)
Sitte 2.5TD KingCab D21 (oli mulle liian kallis maasturiksi)
Ny on taas 2.4b D21 (järkihintainen jahtiauto projekti, tuoreella leimalla, ja kokonaiskustannukset reilu tonni).

Havaintoja:
Kulutukset kympin huiteissa rattaista, ajosta jne. riippuen. Vakio rengastuksella noin 8.5litraa maantiellä 80-100km/h matkavauhdeilla. Ihan mukavia tien päälläkin. Isoilla renkailla häviää se vähäinenki suorituskyky.

Ihmettelen:
Miksi porukka haalii niitä hiivatisti ajettuja dieseleitä, ku kulutuksessa ei ole niin mahottomia eroja, ja samaan rahaan saa paljo parempi ryhtisen bensan. Tai olisko jopa järkevää dieselöidä joku puolet vähempi ajettu bensa.

Hiluxiaki olen joskus miettiny, mutta tehny saman havainnon: Miksi porukka niistä niin paljo maksaa? En usko että sillä (liki kaksinkertaisella) hinnalla saa niin paljoa paremman auton, tässäki ku kysyjä aikoo kuitenki pysyä pääasiassa pikitiellä.

Lerssinen
07.07.2011, 20:52
Tää on niin monipiippunen asia.. Kohta tosin tuo diesel/bensa hintaero kapenee kun molempia sakotetaan painosta samalla lailla ja valtiovalta nyhtää rahaa dieselmiesten taskusta nostamalla sen dieselin hinnan 10cnt päähän bensasta (ja kauppiaat sen lopun 10cnt)

Yhtä laiska on vaparina hiluksi ja nissani sekä mitsukin, ei käytännön eroa mitään eikä oikeastaan kulutuksessakaan, tosin ne toyotat millä oon ITE ajanu on vieny yli kymppiä jatkuvasti, omalla TD25 Nissani (ei turbo vaan moottorikoodi) olen päässyt 8.5 ~ 9.5 kulutuksiin ja alla on "31 rattaat.. Pääsee sillä silti mittarin 140 km/h mutta osansa mahtaa olla sillä että syöttö on kohdillaan ja suuttimet iskussa, koko autolla muutenkaan ole ajettu kuin 250tkm..

Mitään yli 500tkm ajettua laviskaa en ostais itekkään enää niillä hinnoilla mitä niistä pyydetään.. Tokihan sitten taas 500 ajetussa melko moni paikka on jo "käyty läpi" että auto ylipäätään on liikenteessä että yksilö ratkaisee enempi kuin mittarilukema, Kaverilla oli Mitsu L-200 kammettuna 488 eikä mitään vikaa, ei niiiiiin yhtään mitään sen pari vuotta kun se sillä ajo ja aika surutta lato talvella käyntiinkin pakkasista ym.. Jollain toisella mitsun kannet halkee pihalla seistessään :p

Älkää käsittäkö väärin mun tojota"haukkuja".. Voisin ihan hyvin itsekkin ajaa hiluksilla mutta minun mielestä ne ei kohtaa myydessä sitä reaaliarvoa ollenkaan vaan niistä pyydetään tojota"lisä" mitä en suostu maksamaan.

Lahoja paskoja kaikki vanhat japsi (ja muutkin) pikupit on, bensana löydät tosiaan yleensä paremman aihion kun ne ei ole uutena menny suoraan urakointikäyttöön.. !

Bj Andy
07.07.2011, 23:35
Noita hiluxeja kannattaa katella myös mobile.de :stä. Vain huomatakseen että ne maksaa siellä saman tai enemmän kuin Suomessa. Eli siksi ne tummemmanväripigmentinihossa omaavat kaverit haalaavat niitä täältä sinne jonnekkin missä palmupuut on puita vain....

Matti-
07.07.2011, 23:43
Kaikissa autoissa on puolensa.

Mutta jos ihan totta puhutaan, niin japsi pickupit ovat kaikki erittäin samantyylisiä, eikä mitään vallan valtavaa eroa ole, meni mihin tahansa, Nissan - Mitsu - Toyota.

Hiluxissa, vanhemmassa kopassa on jäykkä etuakseli. Siitä on hyötyä jos haluaa offroad kulkinetta enempi rakennella, korottaa, ja joustoja lisätä. Toisaalta, jos tykkää ajaa mukavasti myös tiellä, on edestä erillisjousitettu aivan eri planeetalta ajaa. Kestävyydessä ei ihan älytöntä eroa ole, kaikki saa rikki halutessaan, ja hyvin pidettynä kestävätkin.

Melkein samoista osista, samassa paikkaa koottuja autoja, uutena olleet suunnilleen saman hintaisia. Eli "hyvää ei saa halvalla" ei sinäänsä päde. Hiluxit nykyään kysyttyjä, joka pitää pyyntihintoja korkealla. Muttei ne kyllä ole halpoja nissanit tai mitsutkaan. Näyttää siltä, että yleisesti kaikissa nelivedoissa pyynnit aika kovia tällä hetkellä, melkein älyttömiä toisinaan.

Mutta eihän se ole tyhmä joka pyytää, vaan se joka maksaa. Itse katsoisin hyvin ennakkoluulottomasti muitakin, vaikka palstalla kova Toyota hehkutus onkin. :)

Bj Andylle:
Ihan yhtä kalliita on vanhat Mitsut ja Nissanitkin Saksassa. Mutta johtuu hyvin pitkälti siitä, että pickupit ovat varsin vähän myyty autoluokka keskieuroopassa, siellä lavalliset pakut ja vastaavat ovat paljon suositumpia. Eli ne hyvin vähät lavurit mitä myynnissä on, niistä on toki selvästi enempi kysyntää.Pickupeissa ei päde ollenkaan sama juttu kuin normi maastureissa, jos vertaa hintoja suomi vs saksa.

solihull
08.07.2011, 00:01
Hiluksit toki lujia mutta suhteessa ihan_helvetin_kalliita_arvoonsa_nähden

Joku hypejuttu tuo on :D

No olisko lavamallin Land Rover vähän vielä kalliimmassa kurssissa, ainakin laatuun nähden ? ;-)

Miten olisi ihan Isuzu? Tosin risukeula mutta eikö se ole teknisesti aika luja peli?
Onko oltava lavamalli ihan pakosta? Tulisi paljon lisää mahdollisuuksia jos kävisi umpikoppikin..

TT

JNNE
09.07.2011, 09:39
No ei se nyt ihan pakolla tarvi lavamallinen olla. En tiedä mikä on mutta jokin noissa lav-autoissa kiehtoo:D:eek:. Saanu jotenni sellasen käsityksen että lava-autoissa olis halvemmat vakuutukset kun umpikoppisissa, voi olla harha luulo? Taitaahan se niin olla että suurinosa noista kansi vioista aiheutetaan itse laiminlyömällä huolto. Eihän se isuzukaan mikään huono vaihtoehto ole eikä itse niinkään se risukeulaisuus haittaa kun tulossa lähinnä tie/kevyeen maastokäyttöön. Saakohan noihin isuzuihin kuinka osia kun ainakin tuntus että muihin löytyy aika hyvin käytettyjäkin? Kingkäpestä vielä, että niissä jotakin eroja vuosimallien välillä?

jyrden
09.07.2011, 10:37
D21 korimallissa on pieniä eroja pelleissäkin... Tekniikassa sit puolestaan on SD:tä ja TD:tä dieselinä. TD:nä ku ottaa, niin tekniikka on hyvää luokkaa.
Sit peltien puoleen, niin viimesissä ei oo konepellin reunassa ns. ilmanottoritilöitä ja maski hieman erillainen voi olla myös. Muuta eroa ei oo.
Voimansiirto ja lähinnä kytkin on se missä voi olla myös eroa, kun osassa voi olla ns. auramallin kytkin ja turbollisiakin on saanut. Turbolliset Suomessa sit jälkiturbotettu Nissanin toimesta, ellei oo sit Ruotsin tuontia (Veljekset Peräaho, Nivala).
Itsellä on 2kpla D21 Kingiä ja vm. -89 kumpikin, ja toisessa ml. +400tkm (tekniikka vaihdettu n 240tkm ajettuun). Ja toisessa sit n. 260tkm, mistä mulla ollessa tullut 100tkm. Isoin vika tossa omassa ajossa tulleessa on kytkimen loppuminen ollut. Ellei sit oteta tyypillisä lavan pehmenemistä karien kohdalta ja ohjaamon lattian pehmenemistä saumojen kohdalta. Enemmän taivallettu ollut Oulun seudulla urakoitsijalla ennen mulle tuloa, ja siihenkin lavan vaihdoin urakointi käytössä johtuneista vaurioista. Vaihteisto aukastu ja laakeroitu. Tekniikka sit laturirempan yhteydessä tapahtuneen muistamattomuuden takia vaihdettu... Alipainepumpun paluun letku irti ja öljyt pihalle, josta seurauksena 2:sen kk-laakeri hajos. Tekniikka laitettu vajaavetosesta sit ja vaihdettu öljynimuputket ja ö-pohja 4WD:stä. Kone siis kunnossa ja käyntiin lähtee -35 pakkasissakin ilman lohkista (testatt u viime talvena)...

Stade
24.12.2011, 21:32
nostetaas tätä

haussa olis lava-auto satunnaiskäyttöön. Vaatimuksena neliveto, alennusvaihteet, vähän tilaa penkkien takana työkaluille ja 3000kg koukku.
hinta siinä parintonnin hujakoilla.

hiluxin ln65 tulis mieleen, mutta joku toinenkin kävis? L200 vetokyky ei riitä muute olis "halpa vaihtoehto".

toisaalta ln46 kävis kans mut taitaa olla vaa singlecabbeina (+ ohjaustehostinkin olis kyl kiva)

Kris
25.12.2011, 12:32
http://www.nettiauto.com/toyota/hilux/4454540

Tuossa olis mulla myynnis erittäin hyvä ln65. Pelleiltään ja maalipinnaltaan huomattavasti paremmassa kunnossa ku moni uudempi... Samoin tekniikka täydessä kunnossa... Ainut vika tällä hetkellä toi etukardaanin ristinivel (19,90 maksaa motonetis) voi ajaa kyllä mutta kun ajelee nelkku/lukot päällä niin jyrryyttää vähä... takavetopäällä ei pidä mitää ylimääräistä ääntä. Neliveto toimii moitteetta kyllä. Olen ehkä keskiviikkona menossa vaihtaan tuota henkilöautoon yhdestä autoliikkeestä jos ei ennen sitä tule sit muita suunnitelmia. Käteiskaupalla voidaan vähä neuvotella hintapyynnistäkin... Jos hyvää hiluxia etit niin se on tossa.. Myyn ainoastaan siitä syystä että on vähä hankala kuljettaa kahta muksua tolla.

Stade
25.12.2011, 12:52
täytyy olla malli joka 3000kg vetopainolla

veikkaaja
25.12.2011, 13:35
täytyy olla malli joka 3000kg vetopainolla

Eikös tollaset oo aika harvassa? Ellei jotaa uudempia kato..
Ja saattaa muutenkin olla aika tuskaa jollaan turbottomalla vehkeellä tollasia painoja vedellä.

Itellä ainakin oli hermot piukassa ku l200:sella oli lavalla n. 800kg ja kärry lastattuna n. 1900kg + 32" renkaat alla. Ei veinaa ollu mitää herkkua :D

Eikö joku gen 2 pajero tms. olis ihan passeli?

tonikki
25.12.2011, 13:41
Itse kallistuisin tuossa tilanteessa (niin kuin melkein on tullut tehtyä lava-autoa (jonkinmoisilla maasto-ominaisuuksilla valmiiksi varustettuna) etsiessä, paitsi että hankin SD23 koneella olevan.

Eli Nissan Kingcab D21 korilla ja TD25 koneella ja ohjaustehostimella varustettuna. Mahdollisesti myös hyvin suoritettu ahtaminen siihen kylkeen.

Hiluksista tiedän sen verran että hankintahinta on kallis, ja juurikin kuten edellä mainittu, saako sille rahalle vastinetta? Hyvää Hiluxista löydän ainakin sen että metsäkäyttöön juuri tuo jäykkä etuakseli on helpompi korotella.
Mitsuista, Mazdan lavureista sun muista ei ole kokemusta.

Kingcabista plussat ja miinukset:

+ Halpa (saat hankittua paljon uutta palikkaa verrattuna siihen että jos ostat puolet kalliimman Hiluxin "vakiona")
+ Erillisjousitettu keula hyvä ajaa tiellä
+ TD25 kestää käsitykseni mukaan turbotusta (SD23 ja 25 koneiden kanssa ongelmia kansissa ainakin ilman modausta. Insinöörin suunnitteluvirhe)
+ Kingcab hyttiin mahtuu matskua esim. metsäreissua varten. Itellä lisänä vielä pari väliaikaista penkkiä alkuperäisasennettuna
+ Korotussarjoja löytyy
+ Yksinkertainen tekniikka eikä liikaa hajoavia sähköhärveleitä
+ Osia löytyy suhteellisen hyvin
+ SOA valmiina taka-akselilla (jos tätä plussaksi voi nyt sanoa)
+ Kitkalukko löytyy myös vakiona, mikä varsinkin toimessaan auttaa kevyessä maastoajossa
+ Vakio kytkin yleensä kestää
+ Kahden akun tekniikka

- Syö paljon (niin kuin nämä nelivedot yleensäkin tekee)
- Erillisjousitettu keula taas raskaammassa maastokäytössä este etenemiselle ilman modausta
- Laatikossa pakin suunnittelu mennyt metsään, ei kestä kauheeta repimistä metsässä ja ratas kuluu vain toiselta reunalta.
- Kitkalukot ajettu yleensä loppuun, tai väärillä öljyillä hajotettu. Mutta ehjättävissä ja kiristettävissä suht. helposti
- Korotus vaatii työtä muutoskatsastusta jos vähänkään korkeampaa haluaa
- Tehdastekoiset korotussarjat kalliita hankkia (700$ ->)
- Monissa cabeissa vitosvaihde ajettu huonoksi vetämällä kuormaa.


En muista paljon saa vetää, mutta voi olla että tota 3000kg ei saa vetää enää.

Stade
25.12.2011, 14:44
Ja saattaa muutenkin olla aika tuskaa jollaan turbottomalla vehkeellä tollasia painoja vedellä.


Käyttö on väliaikasta, paikkakunnan sisällä koneen siirtoa/hiekan vientiä sen sellasta. En nyt ympäri suomea lähe 3000kiloa vetelemään, sillai että ylämäessä on max 60km/h.


Eikö joku gen 2 pajero tms. olis ihan passeli?


avalava täytyy olla kauhojen yms tiputettavien tavaroiden vuoksi.

jyrden
25.12.2011, 15:29
D21:sesä mikä on 4wd ja koukulla, niin 2200kg koukku siin on otteessa... Ja mikäli tollasta 3000kg koukkua haaveilee, niin taitaa mennä jenkkien puoleen sen kaa. Gen1 Pajeroita mist paperit mulla 3 kipaletta niin näissä kaikissa 3500kg... Ja nää on N1, tai N1G pakuja.

Stade
25.12.2011, 18:57
D21:sesä mikä on 4wd ja koukulla, niin 2200kg koukku siin on otteessa... Ja mikäli tollasta 3000kg koukkua haaveilee, niin taitaa mennä jenkkien puoleen sen kaa. Gen1 Pajeroita mist paperit mulla 3 kipaletta niin näissä kaikissa 3500kg... Ja nää on N1, tai N1G pakuja.

jaa luulis et kingcabissa olis vanhansäännön 1,5xkokonaismassan koukkuja. ln65 näitä löytyy ainakin.

COWBOY
25.12.2011, 19:40
Ääni Hiluxille!

Bj Andy
25.12.2011, 21:00
nostetaas tätä

haussa olis lava-auto satunnaiskäyttöön. Vaatimuksena neliveto, alennusvaihteet, vähän tilaa penkkien takana työkaluille ja 3000kg koukku.
hinta siinä parintonnin hujakoilla.

hiluxin ln65 tulis mieleen, mutta joku toinenkin kävis? L200 vetokyky ei riitä muute olis "halpa vaihtoehto".

toisaalta ln46 kävis kans mut taitaa olla vaa singlecabbeina (+ ohjaustehostinkin olis kyl kiva)

Tässä on jo haastetta saada kaikki vaatimukset mahtumaan yhteen autoon...

...Paitsi jos omistaa hitsauskoneen ja omaa taidot käyttää sitä niin sitten ehkä.

Mutta tuplaa budjetti ja koita löytää jostain BJ / tai PZJ 75 landcruiseri niin se olisi kova sana. PZJ on tosin sillä surullisen kuuluissalla kaksimassavauhtipyörällä.

Tai sitten joku jenkki pickuppi ei nekään huonoja ole jos vaikka vertaa 2003-2005 datsuniin.

Stade
25.12.2011, 22:49
Tässä on jo haastetta saada kaikki vaatimukset mahtumaan yhteen autoon...

...Paitsi jos omistaa hitsauskoneen ja omaa taidot käyttää sitä niin sitten ehkä.

Mutta tuplaa budjetti ja koita löytää jostain BJ / tai PZJ 75 landcruiseri niin se olisi kova sana. PZJ on tosin sillä surullisen kuuluissalla kaksimassavauhtipyörällä.

Tai sitten joku jenkki pickuppi ei nekään huonoja ole jos vaikka vertaa 2003-2005 datsuniin.

Hiluxin ln65 kuulostaa viekin järkevimmiltä. Lavamallin landcruiseri olis kyllä hyvä, mut on harvassa vaan.

Kingcabbi elis kyl edullinen sijotus jos löytyis (tai onko edes) isokoukkusta versioo. Jenkeistä koitetaan pysyä erossa.

ZeiZei
25.12.2011, 22:59
Laita tuommonen:

http://www.nettiauto.com/land-rover/109/4463726

Täyttää vaatimukset:

lava-auto satunnaiskäyttöön. = Juu
Vaatimuksena neliveto, = On
alennusvaihteet, = On
vähän tilaa penkkien takana työkaluille = Juu, vähän on
ja 3000kg koukku. = 3500kg
hinta siinä parintonnin hujakoilla. = Tämä vähän ylittyy tässä yksilössä...

Vähän yli butjetin, mutta hytässä penkin takana näyttäisi jo tarvittavat työkalut olevan ja vinssikin keulassa. :)

RalliJari
26.12.2011, 02:31
Nois vanhoissa hiluxeissahan ei tosiaan oo kummoset vetopainot ellei oo aikoinaan leimattu kärryn kanssa pakettina isompaa. Taitaa olla alle 2000kg tehtaan lukema jarrulliselle. Nykyään ei tehaslukemaa isompaa saa.