PDA

View Full Version : uusi jako vauhtipyörään..


nuti-90
18.02.2011, 23:52
ELI volkswagenin 1.9td kun naitetaan tohon susukin laatikkoon niin pitäs porata tohon suzukin vauhtipyörään wolkkarin jako. Vauhtipyörähän on valurautaa niin rupesi mietityttään että mahtaako se enään kestää jos niitä reikiä rupeaa siinä jo olemaan vierivieressä..:confused::confused:

sisua45
19.02.2011, 00:00
Onko missään volkkarissa teräspyörää? Semmoista voi muokata ihan eri tyyliin.

Mulla on 2002 bemussa teräspyörä, sorvasin siitä puolitoista kiloa pois. Vähän uudemmissa 300-sarjalaisissa se on jo valua.

HRD
19.02.2011, 00:20
Uskaltaisin väittää, että kestää. Kaverille joskus porailin volvon vauhtipyörään toisen pultti jaon, et sopi paikalleen. Kyllä se ainakin kesti. Voihan ne toiset reijät tulppahitsata, jos epäilyttää.

FinnDRZ
19.02.2011, 09:15
Ja jos ei kestä, niin joku ropellihattu varmaan osaa laskea millä vauhdilla 1/4 vauhtipyörästä poistuu kytkinkopan läpi kun koneessa on vaikka 4000 rpm...

bluevan
19.02.2011, 09:33
Senverran lujaa tulee että läpi kytkinkopasta ja sit läpi kardaanitunnelista ja katkoo kaasupolkimen ja riuhtoo samalla kuljettajan kaasujalan heikkoon happeen.

Hoppala
19.02.2011, 12:03
Onko sitä ihan mahdoton tehdä Audin vauhtipyörästä?
Jos käytät suikin starttia niin sovitat suikin hammaskehän audin vauhtipyörään.
Audilta löytyy ainakin 210mm ja 228mm kytkinasetelmia jos et suikin asetelmaa halua käyttää.

lepoantti
19.02.2011, 12:39
ELI volkswagenin 1.9td kun naitetaan tohon susukin laatikkoon niin pitäs porata tohon suzukin vauhtipyörään wolkkarin jako. Vauhtipyörähän on valurautaa niin rupesi mietityttään että mahtaako se enään kestää jos niitä reikiä rupeaa siinä jo olemaan vierivieressä..:confused::confused:

no eihän siihen nyt niin paljon reikiä voi tulla ettei kasassa enää kestä! ihan sama että onko teräs vai valupyörä, ei se siitä 6 tai 8 M8 tai M10 reiällä mihinkään heikkene.

kaverille joskus aikanaan tehtiin 2002 bemariin sellanen kevennys että starttikehää pystyi käyttämään kantokahvana, rautaa oli vaan asetelman kiinnityskohtien alla ja muualta näkyi läpi. ja tietääkseni vieläkin käytössä sama vahtuipyörä ja sitä kuitenkin on kierrätetty.

pee
19.02.2011, 13:11
kuis lähelle uudet reiät tulis vanhoja ?

sisua45
19.02.2011, 13:26
no eihän siihen nyt niin paljon reikiä voi tulla ettei kasassa enää kestä! ihan sama että onko teräs vai valupyörä, ei se siitä 6 tai 8 M8 tai M10 reiällä mihinkään heikkene.

Käsittääkseni tässä oltiin poraamassa uusia vauhtipyörän kiinnityspulttien läpireikiä, eikä asetelman kierrereikiä. Jos mä oikein ymmärsin.

Rekisteröimätön
19.02.2011, 15:25
http://tomsebooks.com/images/DieselSamurai/DiieselSammi%20023.jpg

MikkoS

pee
19.02.2011, 17:21
...aika likellä riskirajaa menee, seinämää jää vajaan pultin vahvuuden - ei hjyvä :mad:

ja vaikka uus jako näyttää / lienee isommalla / ulommalla kehällä kuin alkup, niin kyllä -mutu- neuvois täyttöhitsuuttamaan nuo vanhat kolot umpeen... diesel kun vielä väristää vauhtipyörää melko iloisesti vs. vaikkapa 6 syl bensakone

jampeli
19.02.2011, 17:24
Kyllä kestää ja itte en ainakaan missään nimessä menisi niitä reikiä hitsaamaan, tulee vaan jännityksiä ja sitten ainakin murtuu.

pee
19.02.2011, 17:34
Ja jos ei kestä, niin joku ropellihattu varmaan osaa laskea millä vauhdilla 1/4 vauhtipyörästä poistuu kytkinkopan läpi kun koneessa on vaikka 4000 rpm...


...aika hitaasti, eli riskit melko minimaalisia, kuten tuossakin ;)

http://www.youtube.com/watch?v=jBONiZ6Hv1c

tai tuossa

http://www.youtube.com/watch?v=tDbrvUtNJfU&feature=related

niin tai näin, melkoiset energiat niissä piilee kun valloilleen pääsevät

Racingrabbit
19.02.2011, 17:37
Kyllä tuolta isommalta jaolta uskaltaisin pultata kiinni,mutta jos tilanne olisi toisinpäin,niin jättäisin väliin.

young n dum
19.02.2011, 19:22
senku poraatte uuven jaon. se mihikkää hajoo.

valmetin vauhtipyörään piti porata uus jeepin jako. senku turttas uuvet holet oli sellasta huttua et ihaku ois muovia porannu... sit porakoneesee kierrepakka kiinne ja uuvet kierteet. jotaki valu mämmiähä tossa ainaki toi v-pyörä oli

todistettavasti toimii:D

helmapelti
19.02.2011, 19:52
Hitsaileen en ainakaan rupeaisi, uskaltaisin kiinnittää kummasta kehästä tahansa.
Mistä sellaiset voimat tulisi että tuon hajoittaisi?
Pultit kannattaa kiritää momenttiin.

BJ-40/76
20.02.2011, 00:27
Jos ymmärsin oikein, niin porukka pelkää että tuo vauhtipyörä meinaa jakaantua sektoreiksi, niin sehän
edellyttää että vauhtipyörä halkeais koko säteeltää useammasta kohtaan, ja tuo yksi noin 1,5cm2 poikkileikkaukseltaan oleva reikä lisää ei ole kuin murto-osa tuosta poikkileikkauksesta.

Mutta siinä olette kyllä oikeassa, että JOS vauhtipyörä särkyy, niin silloin tulee paljon muutakin romua....

Kiinnitä korostettua huomiota tuohon keskitykseen ja reikien sijoitukseen, niin kyllä pitäs onnistua.

itse poraisin vielä muutaman reiän lisää:p (kohdistustapit, esim 2-3 kpl noin 5mm laakeritappeja, pituutta noin 10-15mm joista yli puolet puristussovituksella kampiakselissa, ja loput vauhtipyörässä 0- välyksellä tai pienellä puristussovitteella)

Ja asennus sitten ajatuksen kanssa, itse voisin kevyesti hiekkapuhaltaa tuon kampiakselinpään ja vauhtipyörän välisen liitoksen, ja pistää ikuisuuslukitteen tuohon väliin?, MUTTA jos ja kun tuo vauhtipyörä
kuumuu kytkimen luistatuksessa, niin silloin tuo lukite ei ehkä toimi...

Mutta puhtaus on ainakin paikallaan.

Niin, ja jos meinataan tehdä hyvä, niin tasapainoitus vois tulla kysymykseen kampiakseli-vauhtipyörä-paineasetelmapaketille..... (onko vokkelon kone tasapainoitettu kampiakseli-vauhtipyörä pakettina vai erillisenä?)

Niin, tiedän että jokkis autot kiertää paljon, ja niiden vauhtipyörät eivät ole tasapainoitettu kummin kaiman kossupullo sorvauksen jälkeen, mutta niillä ei ajetakkaan yhtään maasturin öljynvaihtoväliä:D

nuti-90
22.02.2011, 11:30
no perkule kokeilemalla se selviää pitää kiikuttaa toi vauhtipöörä koneistajalle niin saa tehdä reikää reijän viereen..:D